Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

Interpretare analize - Leucocite si bacterii in urina

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
lotharm

lotharm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.11.2015
Buna tuturor,

In urma unor simptome (usturimi simtite din cand in cand - dar nu in timpul urinarii, urina mai inchisa la culoare si cu un miros mai intepator), am decis sa imi niste analize, incepand cu un sumar de urina + urocultura.

Va rog sa ma ajutati cu o lamurire:
Am observat ca exista leucocite, insa in parametri normali (1<12), cat si bacterii (26<130) - tot in parametri normali. De asemenea, germenii sunt sub 1000 UFC/litru, ceea ce iarasi indica normalitate.
Credeti ca poate sa fie o infectie urinara si sa nu fie prinsa de rezultatele analizelor?

Ca info, le-am facut la Bioclinica (recoltare din prima urina, jetul din mijloc).

Multumesc mult!

Examen de urina (biochimie + sediment)...

PH. 5, 0 (4, 8 - 7, 4)
Densitate. 1, 025 (1, 010 - 1, 025)
Proteine. negativ negativ
Glucoza. normal normal
Corpi cetonici. negativ negativ
Nitriti. negativ negativ
Urobilinogen. normal normal
Pigmenti biliari. negativ negativ
Culoare. Galben
Aspect. Limpede

SEDIMENT(particule/microlitru):

Leucocite.1 (<12)
Bacterii.26 (<130)
Urocultura...
Aspect macroscopic:-Culoare: galbena
Aspect: limpede
Mucus: absent
Sediment: absent
Filamente: absente

Examen microscopic (particule/microlitru):
-Leucocite.1 (<12)
Bacterii.26 (<130)
Cultura:
-Numar total de germeni <1.000 UFC/ml

Interpretare:- sub 1000 UFC/ml: bacteriurie fiziologica nesemnificativa

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Se pare că nu ai nicio problema.
    Care e motivul pentru care ai postat ?
     Nu ai medic de familie ?

#3
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 15.05.2010
si medicul dupa ce a vazut rezultatele ce a zis?

#4
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Probabil ai eliminat ceva nisip, pe microleziuni s-or insamantat ceva bacterii, care or fost combatute de sistemul imunitar...

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,072
  • Înscris: 28.10.2006
Io am facut 4 analize de urocultura. 2 la Sante, la interval de 3 saptamani. Ambele identice, cu germeni peste 100.000.
Chiar daca dupa prima analiza mi-a dat medicul urolog reteta si am luat antibiotic specific 10 zile.
Medicul mi-a recomandat sa fac analiza respectiva si la alta firma. Am facut la Synevo, dupa 3 zile de la ultima de la Sante, fara niciun tratament
Rezultat - germeni sub limita de detectie. Iete ciudatenie!
La 2 zile ma duc si fac analiza si la Regina Maria. Rezultat: sub limita de detectie.
Dar urina tulbure si cu miros ciudat. Si usoara usturime la finalul urinarii.
Asa ca am luat 2 cutii de Urigood de la Farmacia Tei si dupa 3 zile au disparut toate simptomele.
Acum, ce sa zic? Ca a trecut de la sine/Urigood sau analizele cu germeni multi au fost gresite?
Toate celelalte analize facute la Sante, pe care le-am folosit inainte de operatii(am facut 2, diferite), au fost confirmate de dublarea lor in spitalele unde am fost internat/operat.

Edited by viceroy56, 04 September 2020 - 12:31.


#6
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
PH e cam mare,ar trebui sa fie de la 7 in sus.Trebuie sa ai grija la alimentatie.Unul prea mare pe timp indelungat poate induce cancer printre altele.Cumpara niste fasii pentru analiza PH urina de la farmacie si controleaz-o dimineata la prima "pisare".De asemenea incearca sa bei dimineata pe stomacul gol un pahar de apa calduta cu o lamaie stoarsa in el.

#7
Marian_22

Marian_22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.08.2020
Usturimea și mirosul înțepător( dacă e de amoniac) denotă o infecție urinară. Valorile parametrilor măsurați sunt normale, probabil ai avut o infecție ușoară care a dispărut destul de repede. Nu trebuie să îți faci griji.

E bun și la 5, numai că e la limita inferioară. Ar fi bine dacă ar mai reduce din consumul de carne.

Edited by Dany_Darke, 04 September 2020 - 15:03.


#8
lotharm

lotharm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.11.2015
Va multumesc tuturor pentru pareri si sfaturi! O sa tin cont de ele, in special de partea cu redusul consumului de carne.

Din pacate, nu am ajuns la medicul de familie, care e in alta localitate. Intr-adevar, analizele imi sunt in parametri, insa eram ingrijorat de acele bacterii care apar acolo. Iarasi, nu stiu daca Bioclinica e cel mai valid laborator - dupa cum spunea cineva mai sus, iti faci analize simultan la mai multe laboratoare si valorile sunt destul de diferite.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate