Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Ce banca sa aleg?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
TurismRO

TurismRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 20.09.2022
In fine, poate ai dreptate si vreun lucrător zapacit a încurcat borcanele. Dar pt un episod nu tragi concluzii irevocabile. Eu sunt clientul lor de 2 ani si nu am calcat in vreo agentie/sucursală.
Am pachetul Bun Venit, dar au aparut si altele, poate si mai bune, in functie de nevoi.
In tot acest timp toata relatia contractuala a funcționat ireprosabil. Poate la nivel de relaționare fizica in sedii lucrurile nu stau asa bine (dar si la altii sunt la fel, personal prost platit=slab pregatit),dar pe partea de digitalizare/online CEC stă foarte bine. Cine contestă ori nu stie, ori este rau intentionat.

#56
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014

View PostTurismRO, on 11 decembrie 2022 - 17:37, said:

Dar pt un episod nu tragi concluzii irevocabile.

Cât timp ăsta a fost al doilea episod iar la primul m-au plimbat de 4 ori în decurs de 3 săptămâni în sucursală că nu se descurcau să închidă un cont și internet&mobile banking, da, îmi permit să trag concluzii și să-mi mențin decizia de a nu mai încerca vreodată să apelez la serviciile lor.

Angajații din sedii sunt praf. În call center, și mai.

#57
TurismRO

TurismRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 20.09.2022
Am fost pana acum clientul BRD, CEC, BT, Libra. La toate am rezolvat orice intr-o zi, nu m-a plimbat nimeni de "n" ori.
Sa fii sanatos si sa te bucuri de serviciile băncii care iti convine, dar bine ar fi sa fie românească. Nu doar din cauză de Schengen.


#58
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 27.11.2008
Mai avem totusi ceva banci romanesti, cu actionarat majoritar romanesc ?

#59
Laob545

Laob545

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 28.04.2022
Cec

View PostDrizzt89, on 11 decembrie 2022 - 18:56, said:

Mai avem totusi ceva banci romanesti, cu actionarat majoritar romanesc ?


#60
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004

View PostLaob545, on 11 decembrie 2022 - 19:05, said:

Cec
Fiind detinuta de stat are pilosii de rigoare, daca aveti incredere in stat duceti-va la CEC.

#61
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 28.03.2011
CEC este cea mai proasta banca. Personal slab pregatit si multi nesimtiti (ca la ANAF etc).
Patriotism = sa faci tara mai buna, sa te comporti civilizat, sa faci bine in jurul tau.
Nu prostiile astea cu .. boicotat snitzelu' vienez!

#62
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004

View Postatomcat, on 11 decembrie 2022 - 19:21, said:

CEC este cea mai proasta banca. Personal slab pregatit si multi nesimtiti (ca la ANAF etc).
Patriotism = sa faci tara mai buna, sa te comporti civilizat, sa faci bine in jurul tau.
Nu prostiile astea cu .. boicotat snitzelu' vienez!
Si cand te gandesti ca dai tot in ai tai, ca nu lucreaza austrieci in ele :))

#63
TurismRO

TurismRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 20.09.2022
CEC, BT si Eximbank, care a preluat si Banca Românească.

#64
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,628
  • Înscris: 10.04.2009
ca sa nu mai deschid alt topic legat de subiect... dintre ING si Raiffeisen care ar fi mai ok?

doar card de debit ma intereseaza, sa depun bani si pentru plati facturi/ online

de ce doar cele doua? pentru ca sunt aproape si au si ATM-uri

la austrieci am observat ca nu sunt conditii pentru 0 comisioane (au o oferta acum pe site) iar la ING sunt cele 2 conditii (administrare lunar cu 700 lei si 1 plata oriunde) care nu sunt greu de indeplinit

in prezent folosesc BT (din 2010) dar as vrea sa plec de la ei din cauza celor 5 lei de care nu scapi... stiti voi :)

detin si Libra, doar ca nu prea m-am impacat cu ei... bancomate Euronet putine & situate cam departe prin oras... plus daca vrei sa retragi mai mult de 3 ori intr-o luna de la ATM... 8 lei comision :|

#65
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 03.12.2021
Ing evident

#66
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 01.03.2016
Dacă pentru tine cele doua banci au atm-uri langă tine e clar că sunt cele mai bune pentru că e clar că iti doresti depuneri si retrageri la atm. Pentru mine cele mai bune sunt Libra si BT. De ce? Stiu să jonglez să nu dau nici un leu nici pentru plati si nici pentru incasări.

#67
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,628
  • Înscris: 10.04.2009
ING este la cativa metri de BT chiar

am facut si eu schema cu Libra Journey pentru a scapa de comisionul BT dar imi e "peste mana" sa zic asa (in sensul ca tot trebuie sa ma duc la ATM-ul BT sa depun bani)

#68
Laob545

Laob545

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 28.04.2022
Ing

#69
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 12.05.2005
Salut,

Caut o (alta) banca care sa indeplineasca urmatoarele conditii legate de cont in valuta (EUR/USD, dar cu accent pe EUR):
- fara comision de deschidere/inchidere/administrare/blablabla a contului
- fara comision de administrare a cardului (de fapt nici nu am nevoie de card, optiunea poate lipsi cu totul)
- si cel mai important fara comisioane de incasare/plata a valutei prin intermediul mijloacelor electronice - sau valoarea acestora sa fie minima, de genul ~1EUR/tranzactie max


Mentionez ca:
- volumul tranzactiilor pe cont va fi destul de insemnat (de genul zecilor de mii EUR/an)
- am deja optiunile mentionate mai sus prin intermediul pachetelor dedicate de la Unicredit (BF) si Raiffeisen (zero tot), dar imi trebuie diversificare
- vorbim de persoana fizica

Apreciez orice info in acest sens.

#70
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,766
  • Înscris: 13.03.2005
  • Libra Bank are conturi gratuite in valuta, fara comision la incasare transferuri interbancare. Ai gratuit si transferul bancar in euro pentru sume sub 50000 lei in echivalent euro.
  • CEC cu cardul Multicurrency ai conturi gratuite in valuta (9 valute, printre care si euro si dolari) Ai insa comision fix de incasare valuta - 1,5 euro/ incasare valuta prin transfer bancar si comision de 2,8 lei sau 4,8 lei/transfer bancar in euro. La dolari se aplica comisionele Swift, similare cu cele de la bancile romanesti.


#71
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 12.05.2005
Celor de la Libra nu le dau 4 EUR la fiecare plata nici mort.
Desi e interesant de aflat daca acel comision 0 pentru plati sub 50K RON se aplica per tranzactie sau per zi per total tranzactii.

Cat despre CEC Posted Image ... am mai plecat o data de la ei din cauza asta.

Attached Files



#72
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
Nu exista alte banci in afara de Raiffeisen si UniCredit care sa ofere cont in dolari fara comision de administrare si plati in dolari fara comision de plata procent din suma.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate