Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Ce banca sa aleg?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
Mishhuu

Mishhuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.06.2017
Salutare! Nu știu dacă mai are relevanta, dar as vrea sa îmi deschid și eu un cont bancar și nu știu ce banca sa aleg? Sa aibă comisioane minime. Menționez ca deschid contul pentru salariu și fiind student o sa mai primesc acolo 100, 2 de lei pe luna de la părinții

#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Una cu multe bancomate si agentii, de ex Banca Transilvania

#3
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
ING - 0 comision la retrageri de la orice ATM si 0 comision administrare cont daca faci plati de 750 lei (cred, nu mai tin minte sigur) pe luna cu cardul.

#4
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Raiffeisen e cea mai buna varianta.
Ți-o spun din proprie experienta, și eu sunt tot student. 0 comisioane fără condiții de rulaj.
Si Libra e ok dar nu poți sa retragi bani de la orice bancomat, asta e singurul dezavantaj.

Edited by heinz, 27 August 2020 - 18:55.


#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006

View PostDjMx, on 27 august 2020 - 18:41, said:

ING - 0 comision la retrageri de la orice ATM si 0 comision administrare cont daca faci plati de 750 lei (cred, nu mai tin minte sigur) pe luna cu cardul.
Sa ai intrare de cel putin 700 lei/luna si sa faci o plata on line/luna, ca sa ai comision 0 si poti scoate de la orice bancomat, de la orice banca, fara sa platesti comision.

#6
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Raiffeisen recomand si eu. Stai departe de BT :)

#7
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
Recomand ING.

#8
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
ING, Raiffeisen, BCR, OTP, CEC - Comisioane 0 sau aproape 0 dacă ai încasări în minimul plafonului cerut de ei.

Libra bank - fără condiții de încasare.

#9
zurLee

zurLee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 30.11.2014
ING daca esti student.

#10
ffaannee

ffaannee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 01.02.2009

View PostMishhuu, on 27 august 2020 - 18:28, said:

pentru salariu
De obicei angajatorii au o conventie cu o banca pentru plata salariilor angajatilor. Poate ar trebui sa incepi de aici.

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Ești deja angajat sau urmează sa te angajezi? Vezi ca unii angajatori au convenții de salarii încheiate cu o bancă sau alta, și s-ar putea sa fii nevoit sa deschizi încă un cont pentru a-ți incasa salariul, dacă cel pe care vrei să-l deschizi acum nu este la banca cu care angajatorul are convenție.
Ca recomandare ar fi Raiffeisen Studentocard sau BCR - contul George.

#12
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010

View Postcorinadaniela, on 27 august 2020 - 19:53, said:

Ești deja angajat sau urmează sa te angajezi? Vezi ca unii angajatori au convenții de salarii încheiate cu o bancă sau alta, și s-ar putea sa fii nevoit sa deschizi încă un cont pentru a-ți incasa salariul, dacă cel pe care vrei să-l deschizi acum nu este la banca cu care angajatorul are convenție.
Ca recomandare ar fi Raiffeisen Studentocard sau BCR - contul George.


Si ce conteaza cu ce banca lucreaza angajatorul? El iti vireaza banii in contul tau, daca esti clientul altei banci iti ajunge salariul putin mai tarziu.  Si pe mine au vrut sa ma conditioneze sa imi schimb banca pentru ei sa ajunga salariul mai repede, dar nu se poate. Mie imi place ING, comision zero la retragere din orice bancomat din tara.

Edited by Rockyy, 27 August 2020 - 20:00.


#13
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostRockyy, on 27 august 2020 - 20:00, said:

daca esti clientul altei banci iti ajunge salariul putin mai tarziu.  
da, cu 10 minute gen ca doar sunt bani virtuali

#14
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Nu știu cum este ING pentru studenți, dar pentru salariați este foarte bună.

#15
danutz_rdc

danutz_rdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.10.2010
Dintre toate fugi de BT (Banca Transilvania). Mi se pare cea mai hoata banca dintre toate, te taxeaza indiferent de ce semnezi si la sfarsit iti spune ca nu se poate.
ING e ok doar daca nu faci plati pe internet, atunci cursul trece de 5 lei / euro.

#16
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Si eu as fi interesat sa imi deschid un nou cont bancar, am cont la BT(Banca Transilvania) de aproximativ 12 ani si vreau sa renunt.
Motivul?Aveam Internet Banking si imi retrageau mai multi bani decat ziceau ei (1leu/luna) si nu aveam alt serviciu activ cum ar fi de exemplu SMS banking sau cum se mai numea.

Mai sunt banci unde pot tine banii pe card daca nu e alimentat contul timp de 6 luni?Stiu ca expira contul respectiv, adica te pun sa retragi de la bancomat sau de la ghiseu.

Eu am scos banii din contul de la BT i-am zis sa imi inchida contul si a zis ca nu se poate, va expira de la sine.Acum cateva zile am fost cu cardul la bancomat si imi primea cardul insa nu mai stiam parola.Deci e valabil.

M-as muta la alta banca, pentru cumparaturi online/paypal(sau alte metode) si comisioane 0 la retragere ce ati recomanda?
As opta intre Raiffeisen si ING, ar mai fi si BRD.
De BCR ma voi feri, au cele mai mari comisioane dintre toate mai degraba raman la BT.

#17
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
BCR nu are comisioane dacă încasezi minim 600 de lei lunar!
Dacă ești angajat oricare dintre BCR, Raiffeisen, ING.
Dacă nu ești salariat ci doar ai nevoie de un cont bancar - Libra
Dacă ești student - Raiffeisen

Simplu.

BRD e praf.

#18
Mishhuu

Mishhuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.06.2017
Am uitat sa Menționez ca fac multe plăti in euro, gen AliExpress

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate