Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Artefacte

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#55
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Revin cu pareri, distribuitorul este beton se vad schmbari semnificative pe partea de imagine si semnal la toate televizoarele!
Ca si referinta las niste imagin si atentie invatati din gresala mea, cred ca acest post o sa fie de ajutor pentru multa lume....

Multumesc la toti pentru ajutor!

Attached Files



#56
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Bine ca ai rezolvat.
Chiar ma miram ca nu merge.

#57
pompiliu92

pompiliu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 04.12.2009
Salutare! Mica intrebare. Acum cateva zile am facut contract la Digi pentru TV + Internet + Telefon Fix. In clipa de fata am la Telekom televiziune prin intermediul unei antene care este dotata cu un LNB de 4 sloturi si fiecare cablu pleaca direct din LNB catre fiecare receiver, fara alte mufe sau splittere.

Cand vin cei de la Digi sa faca instalarea si vor sa traga cablu TV din acel nod/set top box pot sa le dau un splitter cu 4 sloturi? De asemenea, ce model recomandati?

#58
Adytuny

Adytuny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 21.10.2017
Păi o să  pună ei splitter dacă le spui  câte tvuri vrei să  legi.

#59
pompiliu92

pompiliu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 04.12.2009

 Adytuny, on 30 august 2020 - 15:02, said:

Păi o să  pună ei splitter dacă le spui  câte tvuri vrei să  legi.

Da, dar in mod normal ma astept sa nu aiba splitter cu 4 iesiri, ci doar cu 2 iesiri. De aia ceream o recomandare ce model sa cumpar eu.

#60
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Gasesti in Leroy splitter FV4 Nextra  - ca cele recomandate mai devreme de mine ptr altcineva - doar ca acolo erau FV2 si FA1-6 .
Sunt foarte bune. Evident dac faci o distribuite stea - din ala pleci cu cablu direct la TV-uri. Fara alte splitere mai departe.

#61
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014

 oliver44, on 25 august 2020 - 13:43, said:

Revin cu pareri, distribuitorul este beton se vad schmbari semnificative pe partea de imagine si semnal la toate televizoarele!
Ca si referinta las niste imagin si atentie invatati din gresala mea, cred ca acest post o sa fie de ajutor pentru multa lume....

Multumesc la toti pentru ajutor!
Care sfat te-a ajutat sa scapi de probleme ?

#62
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
A zis deja - el conectase gresit distribuitorul.
Dupa ce l-a conectat corect s-a rezolvat problema.

#63
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Salut. Cum de pe unele canale, cum ar fi Digi 24, TVR, Digi Sport, calitate/putere semnal sunt la 90-90+/100, in timp ce pe alte canale, calitatea semnalului e si la 75-80, uneori. Am CATV pe fibra, conectat la ONT-ul Digi. Oare poate fi ceva pe la cabluri, splitter? Spliiter-ul e de tip 3 way, la care sunt legate 2 TV-uri.

Edited by Vlad_22, 05 September 2020 - 22:17.


#64
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Totuși, n-am artefacte deloc sau lipsa sunet.

#65
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014

 Vlad_22, on 05 septembrie 2020 - 22:10, said:

Salut. Cum de pe unele canale, cum ar fi Digi 24, TVR, Digi Sport, calitate/putere semnal sunt la 90-90+/100, in timp ce pe alte canale, calitatea semnalului e si la 75-80, uneori. Am CATV pe fibra, conectat la ONT-ul Digi. Oare poate fi ceva pe la cabluri, splitter? Spliiter-ul e de tip 3 way, la care sunt legate 2 TV-uri.

 Vlad_22, on 05 septembrie 2020 - 22:27, said:

Totuși, n-am artefacte deloc sau lipsa sunet.

Ce model de ONT folosesti?

Sincer eu banuies ca problema ii din ONT, artefacte pe unele posturi am mai sesizat, plus ca am mai intampinat o problema cu telefonia fixa sunet ciudat pe fundal, doar un reset de echipament pe ONT a facut sa dispara sunetul din funal!
Eu am trecut acest ONT Huawei HG8143 A5 in mod bridge (l am scutit de ceva treaba) si totusi am probleme, nu stiu ce sa zic dar acest echipament cred ca ii slab.
Aceiasi problema o am si la a doua locatie, am facut o alata reclamatie si la locatia a doua si omul care a venit la interventie mi a spus ca deja au schimbat ceva echipamente si ca ar fi slab echipamentul.
Semnalul pe fir la tv ii de 76 stiu ca mi a spus ca este bun!
Ciudat pentru ca cu internetul nu am treaba , anomalii am observat la tv si pe telefonia fixa, ai mei folosesc mult telefonia fixa...
Ii de investigat aceasta problema...

#66
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 oliver44, on 05 septembrie 2020 - 23:59, said:





Ce model de ONT folosesti?

Sincer eu banuies ca problema ii din ONT, artefacte pe unele posturi am mai sesizat, plus ca am mai intampinat o problema cu telefonia fixa sunet ciudat pe fundal, doar un reset de echipament pe ONT a facut sa dispara sunetul din funal!
Eu am trecut acest ONT Huawei HG8143 A5 in mod bridge (l am scutit de ceva treaba) si totusi am probleme, nu stiu ce sa zic dar acest echipament cred ca ii slab.
Aceiasi problema o am si la a doua locatie, am facut o alata reclamatie si la locatia a doua si omul care a venit la interventie mi a spus ca deja au schimbat ceva echipamente si ca ar fi slab echipamentul.
Semnalul pe fir la tv ii de 76 stiu ca mi a spus ca este bun!
Ciudat pentru ca cu internetul nu am treaba , anomalii am observat la tv si pe telefonia fixa, ai mei folosesc mult telefonia fixa...
Ii de investigat aceasta problema...
Tot acel 8143 A5 îl am și eu. L-au montat tipii de la Digi, anul asta, prin ian parca. Tot în Bridge il folosesc, cu un router Tenda. Acum, nu stiu, ar putea fi ceva și de la prize, voltaj etc.? Adică n-am prize chiar noi, au ceva ani și nu știu cum se prezintă instalația electrică a blocului/apartamentului.

Edited by Vlad_22, 06 September 2020 - 00:42.


#67
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Eu am Fiber Home si semnalul e fluctuant, difera de la o frecventa la alta.
@Vlad_22: pentru TV ai mininod?

#68
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Mi am instalat ONT-ul linga tabloul electric, priza cu impamantare si nu cred ca ar trebuii sa am probleme.
In setari tv semnalul este bun, imi indica putere semnal 100 si calitate imagine 99-100, dar totusi apar macroblocuri inainte de a mi instala ont ul nu am avut probleme!

si ciudat ii ca aceeasi problema la ambele locatii si mai nou si telefonia fixa!

#69
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,440
  • Înscris: 29.04.2010
Nu e nici fibra asta perfecta. De multe ori am impresia ca e mai sensibila față de cablul coaxial, la raportul calitatii si stabilitatii semnalului.

#70
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 csachiri, on 06 septembrie 2020 - 00:43, said:

Eu am Fiber Home si semnalul e fluctuant, difera de la o frecventa la alta.
@Vlad_22: pentru TV ai mininod?
Nu am.

#71
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Asta e splitter-ul pe care îl folosesc:

Cablul e de tip coax cu impedanța de 75 ohmi.
Pe Digi 4K, de ex, puterea semnalului e de 74-75, iar calitatea la 90-95.

Attached Files


Edited by Vlad_22, 06 September 2020 - 16:03.


#72
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Salutare,

Revin din nou cu noi informatii, spre uimirea mea am reusit in final sa scap de artefacte la ambele locatii.
La prima locatie pentru care am deschis aceasta rubrica nu am mai sesizat macroblocuri de ceva vreme, iar la a doua locatie am inlocuit splitteru cu un distribuitor cu doua iesiri unde am sesizat o ameliorare la macroblocuri.
Azi m am gandit sa scot si cartela CI+ din televizor, surpriza pana la aceasta ora ai mei nu mi au mai confirmat probleme cu macroblocuri!
Cred ca la a doua locatie cartela CI+ ar fi problema, sa fie o incompatibilitate, defecta!?

Incercati si voi sa scoateti cartela CI+ sa vedem daca problema este comuna..

As avea o nelamurire la setari imagine cum ar trebuii sa folosesc setarea Aspect Imagine :original sau 16:9 si am ceva setare si scanare?!

Edited by oliver44, 07 September 2020 - 21:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate