Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Artefacte

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Deci, la distribuitor, tv-ul vine la tap?
Trebuie sa ma uit la socru, ce o avea.
Distribuitor sau splitter.

#20
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
TAP-ul e iesirea fara atenuare.

#21
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Deci e pe dos de cum am zis.
Tap vine firu mai departe.
Ouț vine la TV.

#22
Adytuny

Adytuny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 21.10.2017
Eu pe tap am primul tv unde e semnal mai mic și pe out pleacă cablu la următorul și am la ultimul tv semnal bun. Încearcă și așa și invers

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Invers nu are sens. Va fi semnal mai puternic la primul TV si slab la urmatoarele.

#24
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
M-ați zăpăcit ��.
Va rog, ca la prost sa explicați.
Ce vine la tap?
TV sau fir mai departe?


#25
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
La tap vine berea 🤣🤣🤣

#26
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Ala e țap. :)

#27
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 10.12.2018

View Postwb626ek, on 22 august 2020 - 11:50, said:

M-ați zăpăcit ��.
Va rog, ca la prost sa explicați.
Ce vine la tap?
TV sau fir mai departe?
Fir mai departe spre alt tap sau spliter.

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Deci. :Un exemplu ptr un distribuitor cu o iesire atenuata.

Avem;

IN - INPUT - Intrare
OUT - OUTPUT - Iesire teoretic neatenuata. E folosita ptr cascadarea altui distribuitor/splitter.
TAP - Iesire atenuata cu valoarea mentionata pe distribuitor. Este folosita in general ptr TV. ( in scheme foarte complexe - nu e cazul aici - poate fi folosita si ptr a conecta un alt tap sau splitter - conditia esentiala esta ca in final toate TV-urile sa primeasca acelasi nivel de semnal - pe cat posibil )

In cazul in care avem un distribuitor cu mai multe iesiri vor fi mai multe TAP-uri. IN si OUT cate una.

Un exemplu - distribuitor cu 8 iesiri TV - atenuate cu 24 dB

Attached Files


Edited by eiffel, 22 August 2020 - 19:18.


#29
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Mulțumesc.
Am făcut poza, sa o am când am nevoie.

#30
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Salutare,
Revin cu informatii despre montaj si test: dupa montaj am rescanat toate posturile si am constatat ca pe primul televizor unde am pus distribuitorul nu mai prind toate posturile!
Unul din posturi este Pro Tv HD si ar mai fii cateva digitale, sa fie prea mare atenuarea pe distribuitor, l am comandat pe cel recomandat?!

Televizoarele de dupa splitter prind toate posturile digitale si au disparut artefactele!Posted Image

Edited by oliver44, 24 August 2020 - 19:24.


#31
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Sa fie oare defectiune de la el, intreb pentru ca am trecut pe IN cu cablul de la primul TV si prinde toate posturile?!
Dupa ce am rescanat  toate posturile cu cablul pe IN si am observat ca problema nu mai persista l am retrecut pe OUT si am legat si cablul secundar pe IN, culmea a functionat 5 minute dupa ce am dat drumul si la restul televizoarelor!
Culmea dupa ce opresc restul televizoarelor am semnal si la primul TV si prind toate posturile, imaginea pe toate este impecabila doar primul TV cu distribuitorul nu mai prinde toate posturile!

Edited by oliver44, 24 August 2020 - 20:24.


#32
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Cred ca atenuarea pe acest distribuitor este prea mare, am inlocuit distribuitorul cu unul identic si am aceeasi problema.
Cum am schimbat distribuitorul cu un spliter cu atenuarea de 3.5dB pe ambele iesiri nu mai am aceasta problema, ciudat ii ca am chemat si pe cei de la RDS si mi au spus ca distribuitorul este defect.Posted Image
Acum eu i am intrebat daca exista posibilitatea sa primesc un semnal mai puternic la care ei mi au raspuns ca nu se poate.
Sunt putin dezamagit pentru ca nu exista implicare din partea lor, tehnicienii de pe teren sunt slab pregatiti nici nu fac diferenta dintre distribuitor si spliter....
Ce imi pare rau ca nu i am intrebat ce valori am in reteaua mea de cablu....

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ce scrie pe distribuitor ?
Nu scrie FA 1-6 ?

Mai mic nu exista. Daca ai pus un splitter in loc ai practic 3,5 dB atenuare la primul TV dar la urmatoarele ai 7dB - adica mai mare decat atenuarea pe TAP-ul distribuitorului - ar trebui sa ai probleme cu celelalte 2 TV-uri daca la 6dB ai probleme cu primul.

In mod normal cu FA1-6 conectat corect ( TV pe TAP si Splitter FV2 pe OUT ) ai avea o atenuare de 6dB la primul TV si de 5,5dB la celelalte 2 TV-uri. Mai aproape nu se poate. Iar 0.5dB e nimic practic.
Atenuarea pe OUT la un FA 1-6 e de 2dB.

Insa din ce imi spui tu acolo - ca doar pe unele posturi nu le prinzi problema e la RDS - nu au echilibrata toata banda de frecventa.
Din pacate asta nu se poate verifica fara un aparat de masura.

Era bine de stiut ce valoare de semnal ai.

Mai e posibil si ca primul TV sa aiba un tuner mai putin sensibil si sa necesite semnal mai puternic.

#34
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014

View Posteiffel, on 25 august 2020 - 09:44, said:

Pai ce scrie pe distribuitor ?
Nu scrie FA 1-6 ?

Mai mic nu exista. Daca ai pus un splitter in loc ai practic 3,5 dB atenuare la primul TV dar la urmatoarele ai 7dB - adica mai mare decat atenuarea pe TAP-ul distribuitorului - ar trebui sa ai probleme cu celelalte 2 TV-uri daca la 6dB ai probleme cu primul.

In mod normal cu FA1-6 conectat corect ( TV pe TAP si Splitter FV2 pe OUT ) ai avea o atenuare de 6dB la primul TV si de 5,5dB la celelalte 2 TV-uri. Mai aproape nu se poate. Iar 0.5dB e nimic practic.
Atenuarea pe OUT la un FA 1-6 e de 2dB.

Insa din ce imi spui tu acolo - ca doar pe unele posturi nu le prinzi problema e la RDS - nu au echilibrata toata banda de frecventa.
Din pacate asta nu se poate verifica fara un aparat de masura.

Era bine de stiut ce valoare de semnal ai.

Mai e posibil si ca primul TV sa aiba un tuner mai putin sensibil si sa necesite semnal mai puternic.

Din ce ai spus tu mai sus teoretic si practic trebuia sa fie ok, ii plauzibil tot ce ai spus...
Ma repet, distribuitorul l am pus primul, iar montajul l am facut astfel:  pe IN am continuat cu reteaua iar pe OUT am pus primul televizor care nu mai prinde toate posturile...
Uite cate nebunii mi am luat, sunt cele recomandate....
De aceea am spus ca sunt dezamagit de cei de la RDS pentru ca ei mi au spus ca totul ii OK cand au masurat, dupa ce au schimbat distribuitorul cu spliteru, doar ca cu acest distribuitor am probleme si nu stiu cu cine sa vb sa inteleaga problema...
Televizoarele sunt de la LG primul ii model din 2007 model 22MT49DF-PZ ii televizorul de pe hol
Oricum l as monta el trebuia sa aiba semnal pe toate posturile ma gandesc, doar urmatoarele televizoare din retea aveau de suferit....

Attached Files


Edited by oliver44, 25 August 2020 - 10:12.


#35
Adytuny

Adytuny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 21.10.2017
Eu am exact același tip de distribuitor ca cel din poză (nextra) pus după ONT, din tap pleaca cablu la primul tv (cel de lângă ont), iar din out pleacă cablu la un splitter cu trei ieșiri care este la aprox 10 m și am semnal bun și la al patrulea tv. Al patrulea tv este la peste 30-40 m de ont într-o alta clădire. Să nu ai și tvul sensibil sau alte probleme cu semnalul.

#36
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 10.12.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7yY8xxVIJj4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate