Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Artefacte

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Salutare,
Poate cineva sa ma indrume ce splittere trebuie sa folosesc pe un traseu cu trei televizoare?
V am reprezentat cum am stiut  mai bine traseul cu splittere si tv-urile....Problema ii ca de cand mi au pus ONT ul in apartament am artefacte din cand in cand si nu ii de la cablu, am sertizate eu mufe noi, ca doar stim ca rds vine cu niste mufe de toata jena...
Calitatea imaginii s a schimbat semnificativ de bine de cand am trecut pe ONT, doar ca am artefacte, nu tot timpul nu sunt dese,culmea ca si la a doua locatie se intampla la fel sa fie de la ei, semnal prea puternic?
Momentan folosesc aceste splittere.

Attached Files



#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,523
  • Înscris: 15.06.2004
Din cate vad esti pe digital.
Aici artefacte apar foarte putin - doar cand semnalul e slab si in general apar patratele care se scurg pe majoritate ecranului, ingheata imaginea si apar probleme pe sunet. 1dB mai putin si nu mai ai deloc imagine.

Vezi si pe ce posturi ai artefactele - pe unele posturi am si eu de ceva luni de zile - AXN HD - dar numai seara.

Ce nu inteleg e cum faci sa dai semal la TV folosind spliter cu 2 cai... care e si nu prea e splitter - adica ai 2 iesiri dar usor inegale intre ele - una atenuata cu 3,6 dB si una cu 4.
Un FV2 normal are 3,5dB atenuare pe ambele iesiri.

Daca ai pus 2 FV2 in cascada vei avea odata o atenuare - mai mica pe una din iesiri iar pe cealalta se insumeaza atenuarile de la prima iesire cu iesirile celuilalt splitter.

Eu as merge - daca distanta e scurta si semanlul pleaca direct in 3 locuri, cu un FV3. Are o atenuare de 5,7dB pe toate iesirile.
Daca esti obligat sa mergi cu un singur fir din camera in camera as pune un distribuitor cu 6dB si un FV2 pe iesirea neatenuata.

#3
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Artefactele imi apar pe unele canale, si sunt distribuite aproape integral pe imagine dar are sunte.
Sunt obligat se merg pe un fir, apartamentul ii tip vagon nu cu intrari separate, cablul are o lungime de 25 m.
@eiffel Imi poti da concret un link cu un distribuitor care ar trebuii sa il folosesc, sa fie unul de calitate daca te rog...
Dupa cum vezi si Digi 4Kare aceleasi valori.


Mersi de sfat!

Attached Files


Edited by oliver44, 20 August 2020 - 15:31.


#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
am avut un spliter de 10 lei la care am pus TV-ul si Routerul de la UPC - doar pe o frecventa aveam artrefacte cu toate ca semnalu si calitatea era 100 respectiv 98;
mi-am dat seama dupa ce l-am schimbat inapoi cu spliteru de la UPC ca el este de vina (spliter-ul)

ps. spliteru folosit de UPC
Attached File  118239953_404197793882587_8222187896150748656_n.jpg   632.83K   131 downloads

Edited by STARTREK1, 20 August 2020 - 15:40.


#5
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Inseamna ca la ambele locatii ar trebuii sa le schimb si splitterele.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,523
  • Înscris: 15.06.2004
Splitter FV2 - http://www.mondoplas...-FV2-pg_ft-2170
Distribuitor FA1-6 - http://www.mondoplas...FA-1-pg_ft-2171

Eu asa ceva folosesc de cativa ani.
Distribuitorul seamana cu spliterele dar are o iesire atenuata si una teoretic neatenuata. Practic la un distribuitor vei pune spliterul pe iesirea OIT neatenuata iar pe cea cu atenuare vei conecta primul TV.

Poti eventual sa ceri la RCS sa iti masoare semnalul si eventual daca e posibil sa-i dea un pic in plus.

#7
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Eu am inteles asa, primul vine distribuitorul si pe "IN" pun primul tv, iar pe OUT dau mai departe la splitter la cele doua tv-uri?


Multam fain!Posted Image

#8
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 03.04.2007
Pe IN vine firul principal , din OUT iese la TV

#9
Adytuny

Adytuny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 21.10.2017
Pe IN firul principal cum spune colegul mai sus, pe o ieșire pui primul tv iar din cealaltă pleci cu cablul până la al doilea distribuitor tot în IN și din ieșiri mai departe spre urmatoarele doua tvuri. Era mai bine cum a spus alt coleg să folosești un singur distribuitor cu trei ieșiri dar din poze vad ca ai semnal suficient. Eu am un distribuitor cu doua ieșiri după ONT  și mai departe am altul cu trei ieșiri și nu am probleme cu semnalul. Posibil să nu fie problema de la tine.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,523
  • Înscris: 15.06.2004
IN vine de la INPUT - adica intrare.
OUT vine de la OUTPUT - iesire
La distribuitoare sunt 2 tipuri de iesire - atenuata - la care se conecteaza TV-ul si teoretic neatenuata - la care se leaga  intrarea urmatorului distribuitor/splitter.

#11
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Și dacă pui tv la ieșirea neatenuata, ce se întâmplă?
La socru meu tot asa are ceva probleme. Distribuitor, splitter, nu știu ce sunt.
Trebuie sa verific când ajung.
Care e diferența totuși între cele 2?

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,523
  • Înscris: 15.06.2004
Ideea e ca semnalul sa se imparta in mod egal la toate TV-urile.
Daca pui TV la iesirea neatenuata TV-ul ala va avea semnal mai puternic iar celelalt care urmeaza dupa splitere vor avea semnalul mult mai slab.

Ca exemplu concret in cazul de fata:

Semnalul la intrare sa zicem ca are 75dB.

Pui Distribuitorul FA 1-6. Pe iesirea atenuata va avea un semnal atenuat cu 6 dB - deci 69 dB. Pe cea ( teoretic ) neatenuata va avea probabil cam 2dB atenuare - deci semnal 73 dB. Daca pui apoi un splitter FV2 pe ea - cu 3,5 dB atenuare va rezulta un semnal ptr celelalte 2 TV-uri de 69,5 dB. Practic vei avea doar un 0,5dB diferente intre cele 3 iesiri.

Daca vei conecta cum zici tu - Pe primul TV vei avea semnal de 73 dB iar pe celelalte 2 TV-uri vei avea 65,5. Adica nu vei vedea nimic pe digital pe cele 2 fiind semnal prea slab..

Evident calculele sunt mai mult teoretice - exista atenuare pe cablu - care difera in functie de fercventa, exista atenuare la conecttori...

Edited by eiffel, 21 August 2020 - 08:41.


#13
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Bine de știut ce și cum.

#14
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014

 eiffel, on 20 august 2020 - 15:51, said:

Splitter FV2 - http://www.mondoplas...-FV2-pg_ft-2170
Distribuitor FA1-6 - http://www.mondoplas...FA-1-pg_ft-2171

Eu asa ceva folosesc de cativa ani.
Distribuitorul seamana cu spliterele dar are o iesire atenuata si una teoretic neatenuata. Practic la un distribuitor vei pune spliterul pe iesirea OIT neatenuata iar pe cea cu atenuare vei conecta primul TV.

Poti eventual sa ceri la RCS sa iti masoare semnalul si eventual daca e posibil sa-i dea un pic in plus.

@eiffel distribuitorul catv nextraCOM - FA 1 de cati db sa fie, au pe stoc doar de 12db, la fel si pentru spliter care sa fei maximul de db pe care sa le achizitionez?

Multumesc






Cred ca mi am dat seama, Distribuitorul FA 1-6, si spliter cu 3,5 dB atenuare, am recitit comentariile...Posted Image

Edited by oliver44, 21 August 2020 - 12:30.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,523
  • Înscris: 15.06.2004
Da, FA1-6dB daca folosesti un FV2 - ptr 3 TV-uri.

La splitter nu prea e loc de intors - atenuarea e in functie de nr de iesiri.
FV2 - cel cu 2 iesiri are 3,5dB/iesire.
FV3 are 5,7 si asa mai departe

Deci daca ai vrea sa dai la 4 TV-uri ti-ar trebui un FA1-8 la intrare ( ptr un FV3 ) sau chiar 1-10 in functie de ce va fi dupa ( daca mai apar lanturi de TV-uri dupa se merge in continuare cu distribuitoare, doar in capat se va monta splitter )

Oricum modul de calcul cred ca l-ati inteles. E valabil ptr oricate iesiri, doar a in general daca se depaseste de un FA 1-10 trebuie montat amplificator inainte de tot lantul, ca sa compenseze atenuarile.

Modelul ala de FV2 il gasesti prin magazinele Leroy.
Distribuitor modelul ala in afara de importator nu stiu unde poate fi gasit, dar de principiu merg si alte modele daca sunt de calitate.

Din ce am testat eu pe piata insa astea sunt cele mai ok.

P.S. - Daca nu gasesti FA1-6 la importator - vezi ca au 2 sedii - incerca la celalalt.

Edited by eiffel, 21 August 2020 - 12:30.


#16
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Cum deosebesc un splitter de distribuitor?

#17
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Le am comandat de http://www.mondoplast.ro, pana la urma le am gasit toate pe stoc in depozit la Bucuresti, initial eu am incercat la Timisoara ca ii mai aproape de Cluj.
Pana la urma am comandat astea:
nextraCOM - FV2 Spliter interior 2 cai, 1IN->2OUT, 5-1000MHz, atenuare 3,5dB
nextraCOM - FA 1-6 Distribuitor de interior 1 TAP cu mufe F, 5-1000 MHz, atenuari pe TAP = 6dB

Spre norocul meu am dat peste un domn foarte amabil care a preluat comanda mea si mi a recomandat si acest amplificator daca o sa mai fie cazul, momentan amplificatorul nu este pe stoc!
http://www.mondoplas...0RWA-pg_ft-2550

Din ce informatii am gasit pana acum, de departe ai explicat cel mai bine si ai venit cu argumentele si exemplu plauzibil pentru mine.

Mersi fain inca odata!

@ wb626ek
Gasesti exemple aici schema si denumire:
http://www.mondoplas...-FV2-pg_ft-2170
http://www.mondoplas...FA-1-pg_ft-2171

Edited by oliver44, 21 August 2020 - 13:02.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,523
  • Înscris: 15.06.2004
Amplificatorul ala in gasesti la Leroy-Merlin.
Dar posibil sa nu-ti trebuiasca. Ala poate duce si o scara de bloc.

Cu placere.

Quote

Cum deosebesc un splitter de distribuitor?      
Practic un splitter este tot un distribuitor sau invers dar s-au impamantenit denumirile astea ptr:
Splitter - o intrare si mai multe iesiri cu atenuari egale.
Distribuitor - o intrare si o iesire ( teoretic ) fara atenuare si alte iesiri atenuate cu o anumita valoare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate