Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Artefacte

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,550
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

iar montajul l am facut astfel:  pe IN am continuat cu reteaua iar pe OUT am pus primul televizor

Stai ca m-ai bagat in ceata. Cum ai continuat reteaua cu IN si ai pus TV pe OUT ?

Am zis cateva posturi mai sus:

IN - e INTRARE - aici vi cu cablul de la furnizor - in cazul tau de la GPON.
OUT -e iesire neatenuata - aici se conecteaza IN-ul de la splitter
TAP - e iesirea atenuata - aici se conecteaza TV-ul.

#38
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 10.12.2018

 Adytuny, on 25 august 2020 - 10:38, said:

Eu am exact același tip de distribuitor ca cel din poză (nextra) pus după ONT, din tap pleaca cablu la primul tv (cel de lângă ont), iar din out pleacă cablu la un splitter cu trei ieșiri care este la aprox 10 m și am semnal bun și la al patrulea tv. Al patrulea tv este la peste 30-40 m de ont într-o alta clădire. Să nu ai și tvul sensibil sau alte probleme cu semnalul.
il ai montat invers. Din TAP iesi cu firul mai lung catre tv-ul cel mai departat sau spre alt TAP, din OUT iesi cu firul scurt la cel mai apropiat tv.

#39
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,550
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

din OUT iesi cu firul scurt la cel mai apropiat tv.   
Nu - din OUT intra in SPlitter.
Din TAP se duce in TV - aia e iesirea atenuata.

Uite un desen de cum se conecteaza corect:

Attached Files


Edited by eiffel, 25 August 2020 - 11:07.


#40
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
@RFL distanta de la ONT la primul tv este de 2m acolo am pus si distribuitorul din care iese un cablu la primul tv de 2miar din IN am continuat cu cablu la urmatorul spliter.
Foarte intuitiv acest video si explicit, daca ar trebuii sa fie ceva diferente ar trebuii sa fie din splitter cablul pe lungime nu ii egal, pt ca face legatura intre doua televizoare pozitionate in camere diferite.....
Problema mea ii din distribuitor la primul tv, care ii place doar cu splitter atenuare 3.5...

#41
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 10.12.2018

 eiffel, on 25 august 2020 - 11:05, said:

Uite un desen de cum sa conectezi - l-am facut cu pozele de pesite sa fie mai repede.


Nu - din OUT intra in SPlitter.
Din TAP se duce in TV - aia e iesirea atenuata.
Gresesti. Din TAP se duce la TV2-TV3. Din OUT se duce la TV1 (cel cu cablul cel mai scurt)

#42
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Ok montaj gresit, sunt fraier rau de tot!Posted Image
Multumesc pentru schema eiffel!Posted Image

Recunosc distribuitorul l am montat gresit!

Edited by oliver44, 25 August 2020 - 11:11.


#43
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 10.12.2018

 oliver44, on 25 august 2020 - 11:08, said:

@RFL distanta de la ONT la primul tv este de 2m acolo am pus si distribuitorul din care iese un cablu la primul tv de 2miar din IN am continuat cu cablu la urmatorul spliter.
Foarte intuitiv acest video si explicit, daca ar trebuii sa fie ceva diferente ar trebuii sa fie din splitter cablul pe lungime nu ii egal, pt ca face legatura intre doua televizoare pozitionate in camere diferite.....
Problema mea ii din distribuitor la primul tv, care ii place doar cu splitter atenuare 3.5...
L-ai montat invers. In IN vine cablul de la RDS, de afara. Din OUT te duci la primul TV. Din TAP pleci cu cablul lung spre spliterul pt TV2 si TV3.

#44
Adytuny

Adytuny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 21.10.2017
Exact așa am doar ca am splitterul cu 3 ieșiri ca în poza ta eiffel.
Nu am probleme de semnal. La ultimul tv am 90-92 % nivel semnal.

Edited by Adytuny, 25 August 2020 - 11:13.


#45
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,550
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Gresesti. Din TAP se duce la TV2-TV3. Din OUT se duce la TV1 (cel cu cablul cel mai scurt)   
Nu gresesc absolut deloc si am explicat pe pagina anterioara deja de cateva ori.
Mai explic odata:

Acel OUT este iesire teoretic neatenuata - e folosita ptr cascadare - are in cazul de fata la 1-6 o atenuare de 2 dB.  Conectand la ea un splitter FV 2 vei avea la cele 2 TV-uri conectate o atenuare de 5,5dB - foaret apropiata de iesirea de 6dB atenuare de pe TAP.

#46
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Imi recunosc gresala, nu am fost atent la toate informatiile, poate sunt mai greu eu de cap, imi asum gresala!
Da stii ce ii de tot rasul a venit omul de la rds si mi a spus ca ii busitPosted Image

Multumesc pentru rabdare...Posted Image

Edited by oliver44, 25 August 2020 - 11:15.


#47
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,550
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Din OUT te duci la primul TV. Din TAP pleci cu cablul lung spre spliterul pt TV2 si TV3.   

Daca face ca tine va avea 2 dB atenuare la primul TV si 9,5 atenuare la celelate 2 TV-uri.

Nu av mai bagati unde nu stiti. Induceti lumea in eroare.

#48
Adytuny

Adytuny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 21.10.2017
Corect ce spune eiffel iar la un splitter cu trei ieșiri ai parca între 5 și 7,5 dB. Mi-e lene să urc în pod să fac poză dar cam asa este 5,5-6-7,5 sau 5-6,5-7,5.Ultimul tv l-am legat la atenuarea cea mai mica (al patrulea),al doilea la cea mai mare.

Edited by Adytuny, 25 August 2020 - 11:24.


#49
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
O sa ma opresc aici, ma duc sa refac legaturile...Posted Image Posted Image Posted Image

#50
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,550
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

la un spliterr cu trei ieșiri ai parca între 5 și 7,5 dB.
In mod normal sunt trei iesiri egale cu 5,7 dB atenuare.

Pe vremuri se mai foloseau si ceva splittere cu iesiri un pic diferite - ptr modemurile de cablu. Nu se mai folosesc de ani de zile.

#51
Adytuny

Adytuny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 21.10.2017
Asa scrie pe al meu în dreptul ieșirilor. Îl am de când aveam upc și l-am refolosit.Dacă merge ce rost are să-l schimb. Parca am unul vechi și cu ieșiri egale dar e cam ruginit.

Edited by Adytuny, 25 August 2020 - 11:28.


#52
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,550
  • Înscris: 15.06.2004
Da, UPC - Astral foloseau modemuri de cablu ptr internet, chiar pana relativ recent - 7-8 ani. Una din iesiri diferea de celelalte, ptr a conecta modemul.

Sunt curios daca acum vor ma ifi probleme ptr initiator.

#53
Adytuny

Adytuny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 21.10.2017
Din poza lui oliver44 am văzut că în afară de distribuitoare nextra are și splittere micromedia care sunt de calitate din ce știu. Am și eu unul dar nu îl folosesc. Totuși am făcut o mica proba și în locul distribuitorului nextra am pus splitterul micromedia cu doua ieșiri și mai departe a rămas splitterul cu trei ieșiri și tot am semnal bun la toate tvurile.Un pic mai slab dar nu cu mult și nu sunt macroblocuri.

Încearcă și varianta asta cu două splittere micromedia în cascada oliver44. Pui la IN cablu de la RDS, la un out primul tv și la al doilea pleci către următorul spliterr în IN și ieși pe cele două out la urm doua tvuri.

Edited by Adytuny, 25 August 2020 - 11:36.


#54
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 10.12.2018

 eiffel, on 25 august 2020 - 11:13, said:


Nu gresesc absolut deloc si am explicat pe pagina anterioara deja de cateva ori.
Mai explic odata:

Acel OUT este iesire teoretic neatenuata - e folosita ptr cascadare - are in cazul de fata la 1-6 o atenuare de 2 dB.  Conectand la ea un splitter FV 2 vei avea la cele 2 TV-uri conectate o atenuare de 5,5dB - foaret apropiata de iesirea de 6dB atenuare de pe TAP.
imi cer scuze, ai dreptate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate