Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Promotie carrefour - cum sa casti...

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?
 Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...
 Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...
 

Decolmatare/desfundare/curatare chimica hazna din beton

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 21.01.2011

 blue_marlin, on 20 august 2020 - 11:12, said:

Cred ca solutia ar fi sa transformi haznaua in fosa bicamerala, etansand definitiv decuparile  din fundul camerei 2.

Daca nu ai loc pentru un camp de dren este la fel de ok si un put de infiltrare, cu conditia sa nu fie in panza freatica.

Un put de infiltratie este un camp de dren „la verticala” - o groapa umpluta cu pietre care iti asigura o suprafata mare de dispersie a apei in sol.
Cat de mare trebuie sa fie? Ca si la campurile de dren, depinde de cat de permeabil e solul.

O alta conditie, indiferent ca ai put de infiltrare sau camp de drenare este ca din fosa sa plece doar apa, fara grasimi sau particule in suspensie care colmateaza solul.
Ca sa se intample asta trebuie sa controlezi un pic cum trece apa din camera 1 in 2 si din camera 2  spre dren.
Daca faci ceva similar cu ce e in poza ar trebui ca mai toate grasimile si solidele sa ramana prizoniere in prima camera si restul in a doua.

O capcana de grasimi pe circuitul de la bucatarie ajuta mult la sanatatea fosei.

Astfel, daca nu omori bacteriile cu soda caustica si exces de detergenti, vidanjarea ar trebui sa devina un eveniment cincinal pentru ca ar deveni o fosa foarte mare.
nu stiu ce e aia "capcana de grasimi". (care oricum e la capitolul preventie si sigur nu turnam grasimi in "canalizare" de la bucatarie).

toate aceste informatii le cunosc.
stiu ce solutii exista si referitor la fose septice si drenaj si altele.
problema mea curenta mai exact intrebarea era daca exista vre-o solutie chimica, care sa "topeasca" ce nu a putut scoate vidanja.
adica un 3-5 cm de "mal" ramas pe fundul celui de-al doilea compartiment.
stiu ca se poate scoate mecanic. in situatia mea f particulara e dificil pt mine.
as fi dorit ceva care sa fie turnat in fosa (compartimentul 2) si sa faca treaba necesara mie.

multumesc.

Edited by roPopa, 20 August 2020 - 11:50.


#20
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 21.05.2016
Nu stiu sa exista vreo chimicala care sa „evapore” ce ai tu acolo, dar nu cred ca te ajuta eliminarea celor cativa cm de mal.

Cred ca problema consta in colmatarea / saturarea solului din jurul celor trei puncte de infiltrare.
Pur si simplu solul nu mai absoarbe apa pentru ca „i s-au infundat porii” cu diverse particule insolubile in apa.
In topul acestor particule sunt grasimile.
Nu e nevoie sa versi tigaia in canalizare. La spalarea vaselor ajunge o cantitate mare de grasime in fosa, care daca ajunge in sol ii reduce mult permeabilitatea.
Mai adauga la grasime si niste hartie igienica, par si alte materiale si iti iese o salteluta hidroizolanta.

Capcana de grasimi = filtru de grasimi = separator de grasimi. Sunt si modele mici de montat sub chiuveta.

#21
Kiddo

Kiddo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.04.2006
mi-am cumparat acest produs.
https://enzimag.ro/p...nta-500g-eezym/
sper sa faca ce imi doresc.

A functionat?

#22
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 21.01.2011

 Kiddo, on 14 septembrie 2020 - 15:33, said:

mi-am cumparat acest produs.
https://enzimag.ro/p...nta-500g-eezym/
sper sa faca ce imi doresc.

A functionat?

ceva a facut.
Cu siguranta NU CAT MI-AS FI DORIT (SPERAT) EU.
daca ar fi sa fac o estimare ce a facut la ce ma asteptam ar fi undeva intre 10-20 %.
Nu au fost bani aruncati degeaba ... am castigat din cat vad eu suficient timp pentru a-mi rezolva drenajul ... cand voi avea timp (luna viitoare).

#23
PaulBotezatu

PaulBotezatu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.09.2019
Buna ziua! @roPopa, cum ati mai rezolvat problema?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate