Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...
 

Masina electrica? Multumesc, dar ....

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
9819 replies to this topic

#4483
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,643
  • Înscris: 31.01.2010
Doresc un multa neplacere sa va reamintesc un citat celebru sper ca sa nu va recunoasteti in el...
"Minţile ilustre discută idei, inteligenţele medii discută evenimente, iar minţile reduse îi discută pe alţii."

#4484
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 956
  • Înscris: 10.01.2009

 ro_explorer, on 08 februarie 2023 - 23:23, said:


Poate ca tu evoluezi ținând covrigul în brate cu orele, uitându-te la un drum. Eu evoluez citind o carte, proiectant un sistem nou de automatizări, etc - chestii creative pe care se pare ca nu le intelege toată lumea.
  Evolutie era daca citeai un eBook. Comoditatea ne va transforma in oameni usor de manipulat. Te-ai gandit cum mai pleci cu masina care se conduce singura cand dreptul de a te deplasa ti-a fost ridicat ca nu ai gandit ce trebuia ?

#4485
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,989
  • Înscris: 06.04.2007

 Hansolo, on 08 februarie 2023 - 21:27, said:


La care maimute te referi, la aia care circula beti, fara carnet, ignora toate regulile de circulatie ca sunt zmeii soselelor? Asa e, avem o multime pe strazi, de cate ori ies in trafic ma simt ca la ruleta ruseasca.
Evolutie pentru masini=evolutie pentru oameni, ca in timpul ala din trafic am timp sa fac ceva mai inteligent
...
.....
Nu la aia, ci la ailalti, putini acum, mai multi in viitor, (in)evoluati la stadiul de maimute prin evolutia masinilor inteligente.
Ok , tu faci ceva mai inteligent (n-ai spus ce) , Explorer mai face un proiect de automatizari, mai citeste pe Nichita, dar din nou va raportati la individ si nu la mase. Ii vezi pe majoritatea citind o carte, punand bazele unui nou sistem anti-prost?


 ro_explorer, on 08 februarie 2023 - 23:23, said:


Poate ca tu evoluezi ținând covrigul în brate cu orele, uitându-te la un drum. Eu evoluez citind o carte, proiectant un sistem nou de automatizări, etc - chestii creative pe care se pare ca nu le intelege toată lumea.
In masina e un moment bun sa fii cu tine insuti, apare creativitatea.
Lumea are nevoie de tine

#4486
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 Ion_Bumbu, on 09 februarie 2023 - 01:26, said:

Doresc un multa neplacere sa va reamintesc un citat celebru sper ca sa nu va recunoasteti in el...
"Minţile ilustre discută idei, inteligenţele medii discută evenimente, iar minţile reduse îi discută pe alţii."
Ce sa ii faci Ioane? Din poziția mea redusa sper ca într-o zi sa pot fi ilustru, asa ca tine. De aia citesc mult, poate poate.

 Octavian___, on 09 februarie 2023 - 07:55, said:

putini acum, mai multi in viitor, (in)evoluati la stadiul de maimute prin evolutia masinilor inteligente.
Ca tu ești ceva rasa superioara probabil.

#4487
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,295
  • Înscris: 08.01.2021
Concluzia topicului e ca viata a apărut pe Terra acum 4 miliarde de ani, și a evoluat pana prin anul 1995, ca să ajungă la stadiul ultim de șofer. De aici nu va merge decât în jos, maximul a fost atins.  Lipsa presiunii evoluționiste data de necesitatea se a sufla în jigler, generalizarea ABS-ului sau a senzorilor de ploaie și-au spus cuvântul. Dispariția covrigului o sa fie lovitura finala.

#4488
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,718
  • Înscris: 23.04.2007

 ro_explorer, on 08 februarie 2023 - 19:56, said:

evolutie
Nu tot ce straluceste este aur.

Concret - trecerea de la maneta care actiona direct clapeta la buton "cu doua pozitii" la care poti sa-ti dai seama de starea contactului "pe pipăite"  poate fi considerata evolutie
Dar trecerea la "push buton" si martor optic la care nu poti sa-ti dai seama de starea contactului decit daca te uiti la martoru' respectv poate fi considerata orice da' nu evolutie.

.

Attached Files



#4489
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Ce e ala "contact"?
Eu doar spun "mi-e cald" sau "mi-e frig".

#4490
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,718
  • Înscris: 23.04.2007

 ro_explorer, on 09 februarie 2023 - 09:06, said:

Ce e ala "contact"?
electrical contact

 ro_explorer, on 09 februarie 2023 - 09:06, said:

Eu doar spun
asa ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nwPtcqcqz00?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4491
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,925
  • Înscris: 05.07.2007
https://www.imdb.com/title/tt0387808/
de revazut

#4492
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Absolut fiecare generație din istoria cunoscuta s-a uitat la generațiile noi și au spus același lucru. "Ce prosti sunteți. Pe vremea noastă se făcea și se dregea. Voi doar stați și cereți sa vi se dea". Și totuși lumea a evoluat, tehnologia a ajuns în anumite domenii la niște nivele pe care nici filmele SF nu le-au imaginat dar, cumva, generația curenta e mult mai proasta decât cea anterioara.
Cine nu învață din istorie e condamnat sa o repete.
Bucurați-vă voi de "contacte" și butoane, lăsați maimuțele sa își vadă de viata. Voi veți muri, maimuțele for continua sa ducă lumea mai departe.

Este incredibil cât de închis poate fi câmpul vizual al unora.

Edited by ro_explorer, 09 February 2023 - 10:38.


#4493
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,925
  • Înscris: 05.07.2007
@  ro_explorer
"Ce prosti sunteți. Pe vremea noastă se făcea și se dregea. Voi doar stați și cereți sa vi se dea".
zici?[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A3yCcXgbKrE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
p.s. am ales varianta cu versuri scrise, vezi minutul 1.33

#4494
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,718
  • Înscris: 23.04.2007

 ro_explorer, on 09 februarie 2023 - 10:37, said:

Cine nu învață din istorie e condamnat sa o repete.
Exact !
... tu ai invatat ceva din esecu' televiziunii 3D ?

#4495
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu? Să învăț? Crezi ca am o minte ilustra ca a lui Ion Bumbu?  Nope, sorry... Doar un nivel redus. Dar am aspirații.

Edited by ro_explorer, 09 February 2023 - 11:41.


#4496
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,643
  • Înscris: 31.01.2010
Va mai pun o data citatul, poate-l intelegeti si reveniti la firul discutiei fara a fi atit de "afectat" de comentariile colegilor, sint parerile personale ale lor, ei combat doar ideile nu si persoanele care le emit.
"Minţile ilustre discută idei, inteligenţele medii discută evenimente, iar minţile reduse îi discută pe alţii."

Incercati, poate ajungeti sa convingeti si pe altii fara a-i denigra pe cei care emit idei contrare parerilor dumneavoastra.

#4497
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu am o minte redusa, ce sa fac? Altfel spus, sunt prost. Asta e.

#4498
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,643
  • Înscris: 31.01.2010
Topicul este despre masina electrica, cu da sau nu, nu despre mintea cuiva, citi bani are, cit de destept, inventiv sau tare-n clanta.
Necazul este ca de fiecare data cind se comenteaza negativ o masina electrica parca cineva ar injura.
Nimeni n-are treaba daca nu s-ar face exagerari, vezi doar postarile de pe ziua de azi, s-a ajuns la suflatul in jiclor, ma rog suflau aia de habar n-aveau ca se inventase deja filtrul de benzina...

#4499
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 Ion_Bumbu, on 09 februarie 2023 - 12:48, said:

Nimeni n-are treaba daca nu s-ar face exagerari,
Ca alea pe care le-a adus în discuție un anume user, nu spun cine, cum făcea el motoare electrice mono/trifazate în anii 70 și cum suntem toți niște prosti ca nu știm cât de bune sunt mașinile în 4 pistoane fata de alea în 3? Asa?

#4500
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 21.04.2016
Sa nu ma injurati😁, dar daca masina nu face si o m___  se conduce singura degeaba. Ma scuzati eu sunt mai din popor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

cristi56alex

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate