Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

La ce operator de telefonie fixa sunteti abonat?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

Poll: La ce operator de telefonie fixa sunteti abonat? (120 member(s) have cast votes)

La ce operator de telefonie fixa sunteti abonat?

  1. Telekom (12 votes [10.00%] - View)

    Percentage of vote: 10.00%

  2. RCS-RDS (34 votes [28.33%] - View)

    Percentage of vote: 28.33%

  3. Vodafone (8 votes [6.67%] - View)

    Percentage of vote: 6.67%

  4. Akta (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Orange (3 votes [2.50%] - View)

    Percentage of vote: 2.50%

  6. Alt operator (3 votes [2.50%] - View)

    Percentage of vote: 2.50%

  7. Voted Nu am telefon fix (60 votes [50.00%] - View)

    Percentage of vote: 50.00%

Vote Guests cannot vote

#55
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007

 djl, on 24 septembrie 2020 - 19:20, said:

Eu cred că fixul şi mobilul (celularul) se completează unul pe altul. Însă viziunea asta depinde de fiecare.
Eu cred ca se descompleteaza.
Mama ce mai are fix, dar motivul e ca isi cunosc numerele de telefon cei din sat, au avut o carte a telefoanelor care mai e valabila si acum.
Si ar mai fi un motiv ca recepturul e mai usor de tinut la ureche pentru ea(are pareza). Persoanele care stiu asta, o suna pe fix.

#56
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Speaker nu exista? Si pe fix si pe mobil. Maica-mea vorbeste numai pe speaker de 1 an incoace. Ca sa nu se mai radieze la cap.

#57
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 08.01.2007
Până acum 3 ani RDS, apoi Orange.

#58
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
Eu am Alonia de vreo 11-12 ani

#59
Goly05

Goly05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 11.05.2021
Orange de 2 ani

#60
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Salutare! Care este cel mai ieftin internet fix din Romania? Nu ma intereseaza super viteza, ca nu ma uit la filme, nu ma joc etc. Exista ceva mai ieftin ca abonamentul Dogi de 30 de lei pe luna?

#61
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Pai nu cred, abonamentul de 300 mega la RDS/Digi ar fi cel mai ieftin. Daca nu vrei viteza, practic iti este de ajuns netul mobil.

#62
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Stiu, am stat cu netul mobil mereu cand am fost in tara. Este ok, doar ca m-am saturat sa fac hotspot mereu cand am nevoie de laptop, tableta sau cand am vrut sa urmaresc ceva pe Smart TV. Foarte rar folosesc aceste trei lucruri, insa e bine sa fie, totusi, un Wi-Fi in casa. Pentru 30 de lei…

#63
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Poti sa iti iei un Mi-Fi, un router care ia din 4 G si da in Wi-Fi, LunaCrystal este expert in asa ceva, foloseste mereu oriunde.

Netul fix merita daca stai acasa si folosesti constant desktop-laptop-tableta-Smart TV.

In Mi-Fi poti pune SIM prepay pe care il incarci la nevoie.

#64
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Mi-Fi este mai prost si mai scump ca netul fix. Singurul lui avantaj este portabilitatea. Dar pentru asta am propriul meu telefon. Plus ca pot face si hotspot de pe telefon cand sunt plecat in caz ca vreau sa folosesc laptopul. Deci nu-i vad rostul acelui Mi-Fi. Cel putin nu in cazul meu. Am nevoie strict pentru acasa.

#65
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Erau pe vremuri si stick-urile USB pentru laptopuri.

#66
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Cu SIM in ele. Stiu. Mult mai scump decat internetul de 30 ron de la Digi. Prefer sa fac hotspot de pe iPhone in situatiile in care ma aflu departe de casa. De ce m-as complica cu acel stick?

#67
utilizatorcuminte

utilizatorcuminte

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.09.2021
Am avut fix la Romtelecom / Telekom, și mi-am portat numărul la Digi.

E util când ai familie și vrei să suni pe oricine este "acasă", adică suni locul și nu persoana. Numărul îl ținem în familie, nu-l dăm pe nicăieri.

S-ar putea ca pe viitor și utilitatea asta să dispară, că folosim din ce în ce mai mult WhatsApp ca să semnalăm că vine un curier 🙂 dar momentan e ieftin și cred că suntem atașați de numărul de telefon.

#68
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
@utilizatorcuminte: vezi ca poti redirectiona apelurile primite de pe fix pe mobil, si astfel sa nu mai stai sa-l cauti cand suna prin casa, sau sa poti raspunde si cand nu esti acasa. Redirectionezi toate apelurile primite o singura data si nu mai ai treaba cu fixul, poti sa-l si scoti din priza si cablul telefonic din spate! Ca DECT-ul consuma si ala curent, undeva la 27kwh/an tinut non-stop in priza!

#69
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
Salutare, aveti cumva idee,  exista ceva telefoane gen fixomobil, plus optiune de fir, pentru a vorbi si prin telefonie fixa (fir tras de la un router Huawei HG658) si sa poti folosi telefonul si cu o cartela digi ? Am un fixomobil dar nu are si fir, si eu vreau ca telefonul sa aibe un fel de backup, adica firul este sfant... Sa poti vorbi normal ca la un fix de pe numar de fix si sa poti vorbi si prin cartela  daca sunat pe numarul de cartela

Exista un telefon fix pe care sa-l leg la Huawei HG658 de la romtelekon si pentru care sa nu am nevoie de alimentare ? Ma enerveaza atatea chestii bagate in priza si atatea fire !
era mai bine cand aveam vechile retele anologice si nu depindeam de sursa de curent...

Multumesc !

Edited by lache, 02 December 2021 - 14:28.


#70
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 22.01.2004
La prima intrebare nu stiu sa existe un telefon de genul acesta pe piata.

Din pacate telefonia fixa (chiar daca mai folosesti firele vechi de cupru) nu mai merge pe sistemul PSTN in care toata reteaua era alimentata din centrala si exista o stabilitate foarte mare a serviciului. Acuma totul a trecut pe digital, cu multiple puncte pe traseu care daca pierd alimentarea - telefonia fixa nu mai functioneaza.

Daca vrei ceva de backup iti recomand sa iti iei un sim la alt operator de telefonie mobila care are semnal in zona, altul decat cel pe care il folosesti tu in mod obisnuit. Daca pica unul, foarte probabil ca celalalt sa functioneze. Daca esti pe digi, ia-ti la vodafone, orange sau telekom, in functie de care are semnalul mai bun in zona. Daca iti iei prepay nu este obligatoriu sa platesti lunar daca il tii doar de back-up, iti iei un cod de reincarcare si il pastrezi sa il folosesti doar cand ai nevoie.

Referitor la telefoanele fixe fara alimentare, cauta in magazinele online sau fizice telefoane cu fir, care sa nu fie dect. Majoritatea celor cu fir functioneaza fara alimentare, iar daca au alimentare de obicei este doar pentru a ilumina display-ul.

De exemplu: https://www.emag.ro/...elefon cu fir/c

#71
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Cum in vremea comunismului se practica energia electrica rationalizata, cu program, era imperios necesar sa functioneze. Acum in general retelele mobile functioneaza fara curent, cel putin 6-12 ore, atat pe voce cat si pe internet, evident o utilizare mai intensa a netului papa mai repede acei acumulatori mai ales la antenele de bloc unde nu au generator de rezerva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate