Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

La ce operator de telefonie fixa sunteti abonat?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

Poll: La ce operator de telefonie fixa sunteti abonat? (120 member(s) have cast votes)

La ce operator de telefonie fixa sunteti abonat?

  1. Telekom (12 votes [10.00%] - View)

    Percentage of vote: 10.00%

  2. RCS-RDS (34 votes [28.33%] - View)

    Percentage of vote: 28.33%

  3. Vodafone (8 votes [6.67%] - View)

    Percentage of vote: 6.67%

  4. Akta (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Orange (3 votes [2.50%] - View)

    Percentage of vote: 2.50%

  6. Alt operator (3 votes [2.50%] - View)

    Percentage of vote: 2.50%

  7. Voted Nu am telefon fix (60 votes [50.00%] - View)

    Percentage of vote: 50.00%

Vote Guests cannot vote

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Cand romtelecom era inca la greci, deci inainte sa ajunga la Deutsche Telekom, niste gainari au furat cablul de cupru de 4 x consecutiv, ultima data la distanta de o saptamana, si atunci au venit cu fibra optica. Fibra intra intr-un router alimentat local la 230V c.a. fara UPS, deci era pa backupul, apoi se distribuia final pe cupru pana la mediaboxuri - alte routere alimentate la 230V c.a.
Fara alimentare separata cu functie de backup, justificarea retelei fixe de telefonie a devenit nula, mai ales dupa decesul bunicii la 95 de ani, ultima care mai folosea fix...

Edited by loock, 15 August 2020 - 18:28.


#20
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.04.2007

View Postarg, on 15 august 2020 - 17:31, said:

nu vad rostul de a mai avea tel fix.
Pret mai mic total abonament servicii fixe.

#21
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Anul trecut dupa ce am renuntat la parabolica Dolce, am pastrat doar fixul la TKR si i-au facut fidelizare maica-mii, 2euro/luna (9lei si ceva), dar au prelungit pe 2 ani. Anul asta in februarie, cand mai aveam inca un an de contract cu ei, am portat la Digi 5,67 lei si nu mi-au cerut despagubiri Telekomul, desi ar fi avut dreptul, cf. contractului, la 50% pe restul perioadei ramase. Cand am portat la Digi l-am trecut pe numele meu, a trebuit sa merg cu maica-mea de mana in POP, numai asa au acceptat astia, desi eram abonat la ei la tv si net. Acum ne mai suna foarte rar doar vreo trei persoane, batrani. Nici eu nu-i mai vad rostul, dar nu ma inteleg cu maica-mea, nu vrea sa-l desfiinteze, chiar daca are si prepay Orange. Si nici macar nu-l foloseste sa sune de pe el (fixul).

#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Cand pierzi mobilul si nu ai (pe moment) alt mobil de pe care sa suni ca sa il gasesti, alta utilitate a fixului.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

View Postarg, on 15 august 2020 - 18:02, said:

aha si? cand pica mobila pica si fixa
cablul ala de la fix se duce tot in reteaua mobila.
Depinde de ce fixa vorbim, eu am in minte reteaua clasica pe cupru, aia nu prea pica. Dar e din ce in ce mai putin folosita.

#24
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,665
  • Înscris: 03.01.2007
Inca avem de la Telekom, 100 minute incluse, 37 lei pe luna, mama nu vrea sa renuntam la el desi avem toti Optim Nelimitat de la RDS.

#25
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Telefonul fix este bun sa verifici cateodata unde este telefonul mobil prin casa...Posted Image

#26
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Da, exact de aia a vrut si maica-mea sa-l pastreze, sa se sune pe mobil cand uita unde-l pune 😁

#27
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Am avut Romtelecom, si apoi RDS.
...
Cum am renuntat la telefonul fix:
Fixul + mobilul de la RDS au fost la pachet cu televiziunea si internetul.
Pentru telefonie se platea o taxa pentru servicii de mentenanta.
Mobilul nu prea il foloseam, simul il dezactivau daca nu era folosit, cand era nevoie trebuia sunat pentru activare numar.
Anul trecut prin primavara sau mai inainte, cand anuntasera o marire de preturi la servicii,
m-am trezit pe factura cu un abonament de mobil., eu care de vre-o doi ani nu folosisem mobil, dar asta stiau si ei.
Le-am platit factura asa cum au emis-o, si din luna urmatoare am renuntat la serviciile de telefonie rds.
Daca nu faceau magaria cu mobilul, poate pastram in continuare fixul, asa doar ca sa fie.

#28
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,230
  • Înscris: 27.10.2007

View PostFeDaYin, on 15 august 2020 - 19:12, said:

Inca avem de la Telekom, 100 minute incluse, 37 lei pe luna, mama nu vrea sa renuntam la el desi avem toti Optim Nelimitat de la RDS.

vezi ca e o oferta la telekom 29 de lei nelimitat. or fi altelesi mai bune,  nu stiu ...
PS eu am alte fixuri, cu telefonul nu m-a prins. nu mai am fix de vreo 10 ani.

Edited by strongsss, 15 August 2020 - 19:49.


#29
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Bine, si pana la urma cum ai reusit sa scapi si de abonamentul de mobil, adica sa nu-ti mai vina si luna urmatoare tot asa, bagat pe gat de la ei?
Si pana la urma, de ce sa renunti la telefonul fix, cand ei iti bagasera pe gat abonamentul de mobil? Spuneai ca nu folosesti mobilul si se rezolva frumos.

#30
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Eu cand pierd mobilul folosesc aplicatia find my android. Este similara si pt iphone si e standard la orice telefon. Il faci sa apeleze 5 minute, il vezi si pe gps.

#31
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006

View Posttoto_riina, on 15 august 2020 - 17:22, said:

Mai aveti telefon fix? Daca da, la ce operator? Va ganditi sa renuntati la telefonul fix in viitorul apropiat? Eu am avut 40 de ani la Romtelecom, apoi anul asta in februarie am portat la Digi. Mai sunt 2-3 persoane in varsta care mai suna ff. rar (gen o data pe luna).
Lasa ca vedeti voi cand o sa fie vreun cutremur major, cum mobilul o sa pice si fixul o sa fie ON. Curajosilor ;)

#32
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007

View PostMarianG, on 15 august 2020 - 18:12, said:

De ce e nevoie de chestionar public ?
DJL colecteaza date importante.

#33
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Telefon fix mai am.
Chiar doua bucati.

De-astea:

Attached File  images (1).jpg   5.12K   11 downloads

Le pastrez intr-un dulap.

Am zis sa le pun pe undeva, cand imi fac un colt cu chestii clasice, rasnita de cafea din alama, fier de calcat din fonta etc.

Abonament la fix nu mai am de vreo 10 ani, de cand am renuntat la fax.

Cu ceva ani in urma am sunat la CFR marfa sa iau o cotatie pentru un vagon cu incarcare din Belgia, mi-or zis sa le trimit cererea pe fax !
Mail-ul nu era ceva de luat in seama pentru ei.
Si urmau sa-mi raspunda in 2 saptamani, daca nu cumva nu e plecat dom' director in vreo delegatie.

I-am lasat in pace, am sunat la un dispecerat de tiruri si cat m-or tinut in telefon mi-or si facut rost de incarcare la partenerul din Belgia, aveau un camion gol care tocmai descarcase in apropiere...

Si azi imi pare rau ca nu le-am trimis alora de la CFR marfa un fax pe care sa scrie: "succesuri !"

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postovidiu21, on 15 august 2020 - 20:33, said:


Lasa ca vedeti voi cand o sa fie vreun cutremur major, cum mobilul o sa pice si fixul o sa fie ON. Curajosilor ;)
Fixul de acum nu mai e acelasi lucru cu fixul de acum douaj de ani... Acum cam totul e IP (cu un cpe in casa sau pe hol, evident fara UPS, pentru ca na, costuri), iar PSTN-ul s-a dus la fire vechi (cu tot cu centrale). Deci daca e sa pice curentul sau sa fie ceva chiar mai grav 99% nici cu fixul nu mai faci mare branza.

Edited by MembruAnonim, 15 August 2020 - 21:53.


#35
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Eu mai am fix. De la "Telekom", că mai îmi vine cablu de Cupru acasă (nu ştiu dacă mai am până la centrală). Singurul motiv pentru care mai sunt la ei. Dacă îmi vin cu mizeria de V.o.I.P., adios contractul cu ei, mai ales că se poate porta numărul.

Am folosit un telefon negru precum a lui Hunor. Al meu are însă cablul împletit original, nu unul simplu adăugat ulterior. L-am scos din uz că e greu receptorul şi din cauza formei e greu de ţinut între cap şi umăr. Un telefon de ebonită căzut peste picior nu cred că e nasol (nu fac teste pe mine), unu cu carcasa de metal (au existat şi din alea) s-ar putea să...
Despre telefoane fixe produse sau asamblate pe la noi găsiţi aici: https://forum.softpe...ate-in-romania/

Eu răspund la numere necunoscute...

Edited by djl, 15 August 2020 - 22:19.


#36
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008

View PostFeDaYin, on 15 august 2020 - 19:12, said:

Inca avem de la Telekom, 100 minute incluse, 37 lei pe luna, mama nu vrea sa renuntam la el desi avem toti Optim Nelimitat de la RDS.
Macar de l-ati porta in RDS. Eu am 2 numere de Romtelecom portate, in 2012 tata a acceptat doar cu conditia portarii, iar la firma la fax portarea era iarasi sine qua non.

View Postovidiu21, on 15 august 2020 - 20:33, said:

Lasa ca vedeti voi cand o sa fie vreun cutremur major, cum mobilul o sa pice si fixul o sa fie ON. Curajosilor Posted Image

Pana vine cutremurul, se modernizeaza toate liniile fixe si niciuna nu va mai merge fara curent. Nici retelele pe cupru inca existente nu au garantia ca mai au acumulatori viabilli in centrala.

Intr-o astfel de situatie ar trebui sa mai fie doar voce 2 G (sau doar voce in general) ca sa suni la 112 si acolo nu conteaza care operator mai are semnal, scrie "doar apeluri urgenta" cand nu este al tau.

View Postdjl, on 15 august 2020 - 22:18, said:

Eu răspund la numere necunoscute...
Si eu, daca e greseala, la numerele de mobil (sau non geo) intreb din ce oras este. Apoi spun si eu orasul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate