Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 

La ce operator de telefonie fixa sunteti abonat?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

Poll: La ce operator de telefonie fixa sunteti abonat? (120 member(s) have cast votes)

La ce operator de telefonie fixa sunteti abonat?

  1. Telekom (12 votes [10.00%] - View)

    Percentage of vote: 10.00%

  2. RCS-RDS (34 votes [28.33%] - View)

    Percentage of vote: 28.33%

  3. Vodafone (8 votes [6.67%] - View)

    Percentage of vote: 6.67%

  4. Akta (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Orange (3 votes [2.50%] - View)

    Percentage of vote: 2.50%

  6. Alt operator (3 votes [2.50%] - View)

    Percentage of vote: 2.50%

  7. Voted Nu am telefon fix (60 votes [50.00%] - View)

    Percentage of vote: 50.00%

Vote Guests cannot vote

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Mai aveti telefon fix? Daca da, la ce operator? Va ganditi sa renuntati la telefonul fix in viitorul apropiat? Eu am avut 40 de ani la Romtelecom, apoi anul asta in februarie am portat la Digi. Mai sunt 2-3 persoane in varsta care mai suna ff. rar (gen o data pe luna).

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
nu vad rostul de a mai avea tel fix.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013
Eu inca am un numar de telefon fix la Digi Romania.Posted Image

Nu voi renunta la telefonul fix niciodata!

Edited by xmanyacs77, 15 August 2020 - 17:38.


#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Pe mine ma suna pe fix vanzatorrii de "chilipiruri", ca gasesc numarul vechi de RomTelecom in "pagini Aurii" sau alte carti telefonice online.
Cred ca si niste "printi nigerieni" au incercat, ca numarul nu incapea pe afisajul telefonului.
Daca numarul nu se regaseste in agenda, sa afiseze NUMELE, nu raspund!

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,252
  • Înscris: 01.12.2001
Am număr de fix la Vodafone dar aparatul l-am scos.

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,697
  • Înscris: 14.10.2008
RCS & RDS, in 2 locatii, 3 cu a fratelui.

- fixul de acasa de la mine, folosit mai mult din joaca/pasiune/nostalgie, am fax si acasa chiar daca nu prea e folosit
- fixul de la casa fratelui suna cei mici de pe el daca au probleme cand parintii sunt la serviciu
- fixul de la firma de familie unde lucram, folosit doar pentru fax, dar se poate si vorbi la el, fiind vorba de facsimil cu telefon Panasonic, nu fax pe imprimanta multifunctionala

Cum acasa nu am camere de supraveghere, telefonul fix e unica modalitate prin care verific functionarea curentului electric si a internetului fix, daca vreunul din cele 2 servicii este cazut, fixul nu se formeaza/nu suna.

#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,204
  • Înscris: 06.01.2007
Am cred ca la Digi pentru ca face parte din pachetul lor, dar telefon fizic n-am. Ma gandeam sa montez multifunctionalul sa vad daca-i functioneaza faxul, dar n-am gasit niciodata ragazul.

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,697
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am si mobilul la Digi. Posted Image

Cand sunt acasa(sau la birou), merge prin Vo-Wi-Fi vocea mobilului, un fel de fix modern.

**********

Acum vine djl si zice ca el inca are fix pe cupru, clasic, pe care il vrea pentru ca functioneaza si cand e curentul luat si bateria de la Nokia 3310 nu prea mai tine. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 15 August 2020 - 17:43.


#9
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Aveti idee cati wati consuma pe ora un telefon dect Panasonic, din ala model de prin 2008?
Si alta chestie: stiu ca Digi permite redirectionarea apelurilor de pe fix pe mobil. Intrebarea e daca numarul trebuie sa fie activ pentru treaba asta, adica mi-ar trebui doar sa redirectioneze apelurile pe mobil cand mai suna cineva pe nr. de fix, dar daca as putea sa nu mai platesc abonamentul. In caz ca renunt la fix si e deja redirectionarea apelurilor pierdute activata, daca mai ma suna cineva dupa aia, primesc redirectionarea sau nu? (fiindca lui ii va spune ca numarul apelat nu exista sau ceva de genu').

#10
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Credeam ca a deschis djl topicul.
Acum 5-7 ani cei de la AKTA mi-au oferit pe langa internet telefon fix gratis cu ceva minute, parca 60 gratis parca. Le-am zis ca n-am nevoie.
Chiar nu mai are rost in 2020 decat pt business-uri.

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Si sigur djl are din ala negru, de ebonita/bachelita.
Daca iti cade receptoru' pe picior, iei concediu medical!

Edited by viceroy56, 15 August 2020 - 17:53.


#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,697
  • Înscris: 14.10.2008
Daca desfiintezi numarul, nu.

Nu stiu daca ar merge redirectionarea cand e fixul cazut, din motiv de net/fibra sau curent.

DECT-ul are un consum nesemnificativ, eu tin fax in priza, la DECT ma enervau acumulatorii si nu am mai luat altii dupa ce au decedat complet.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003

 arg, on 15 august 2020 - 17:31, said:

nu vad rostul de a mai avea tel fix.
Nu e util in activitatea normala insa cand pica reteaua mobila atunci o sa ai nevoie dar faci ca pe vremuri, suni de la un vecin care are fix Posted Image

Edited by andreic, 15 August 2020 - 17:59.


#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,697
  • Înscris: 14.10.2008
Reteaua mobila continua sa functioneze cand pica curentul (fie si de la alte antene din alte zone ale orasului) pe cand fixul nu. Excludem liniile nemodernizate pe cupru ale Telekom.

La Digi nu mi-a picat niciodata reteaua mobila.

Doar vreo 15 minute intr-o noapte anul trecut cand faceau revizie generala si au oprit toate serviciile RDS.

Edited by Neaceasca85, 15 August 2020 - 17:58.


#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 andreic, on 15 august 2020 - 17:54, said:


Nu e util in activitatea normala insa cand pica reteaua mobila atunci o sa ai nevoie dar faci ca pe vremuri, suni de la un vecin care are fix Posted Image
aha si? cand pica mobila pica si fixa
cablul ala de la fix se duce tot in reteaua mobila.

Edited by arg, 15 August 2020 - 18:02.


#16
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
@Neaceasca: si in cazul liniilor nemodernizate pe cupru ale Telekom iti cade curentul daca ai pe dect (care e la priza)! Acumulatorii i-am schimbat pentru prima data anul asta, dupa 12 ani, fiindca am observat ca unul incepuse sa corodeze la eticheta. Erau cei originali cu care a venit dect-ul, tot Panasonic (parca de 500mAh, portocalii).

#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,420
  • Înscris: 10.08.2005
De ce e nevoie de chestionar public ?

Edited by MarianG, 15 August 2020 - 18:12.


#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,697
  • Înscris: 14.10.2008

 toto_riina, on 15 august 2020 - 18:04, said:

@Neaceasca: si in cazul liniilor nemodernizate pe cupru ale Telekom iti cade curentul daca ai pe dect (care e la priza)! Acumulatorii i-am schimbat pentru prima data anul asta, dupa 12 ani, fiindca am observat ca unul incepuse sa corodeze la eticheta. Erau cei originali cu care a venit dect-ul, tot Panasonic (parca de 500mAh, portocalii).

Da, insa tot suna cand apelezi numarul, diferenta fiind ca nu raspunde nimeni. Pe cand la VoIP nu mai suna, nu se mai formeaza numarul.

La cupru nemodernizat poate sa fie firul taiat ca el tot suna ca prostul, la linie modernizata pe fibra optica daca tai fibra sau curentul nu mai suna. Mult mai corect mi se pare asa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate