Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

La ce operator de telefonie fixa sunteti abonat?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

Poll: La ce operator de telefonie fixa sunteti abonat? (120 member(s) have cast votes)

La ce operator de telefonie fixa sunteti abonat?

  1. Telekom (12 votes [10.00%] - View)

    Percentage of vote: 10.00%

  2. RCS-RDS (34 votes [28.33%] - View)

    Percentage of vote: 28.33%

  3. Vodafone (8 votes [6.67%] - View)

    Percentage of vote: 6.67%

  4. Akta (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Orange (3 votes [2.50%] - View)

    Percentage of vote: 2.50%

  6. Alt operator (3 votes [2.50%] - View)

    Percentage of vote: 2.50%

  7. Voted Nu am telefon fix (60 votes [50.00%] - View)

    Percentage of vote: 50.00%

Vote Guests cannot vote

#37
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Facusem o socoteala, cat platesc in 5 ani de exemplu, fixul 5,75*60 de luni =345 de lei as putea sa fac economie daca as renunta la fix. Nu-s de colo banii astia. Dar n-am cu cine ma intelege...

#38
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Chiar daca sunt folosite din ce in ce mai putin, nu renunt la telefonul fix si TV, din pasiune, pentru ca am ONT vechi de nostalgie (2012) la care vreau sa fie folosite toate iesirile si pe care nu vreau sa mi-l ia RDS ca sa aduca model fara portul X.

Am facut downgrade de abonament TV la cel mai ieftin, as fi facut si la telefonul fix dar gasind mica distractie cu Romania Actualitati prin fax sau speakerul acestuia, trebuie sa fie nelimitat in fix national, adica 2 euro si nu 1 euro, am mai facut prelungiri de contract sa am 50% reducere, pentru ca netul de 1000 e doar o fitza, daca nu as da teste de viteza, nu as vedea vreo diferenta intre 300 si 1000.

#39
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Frati-miu, eu sunt de principiu nu folosesc un lucru decat daca am nevoie de el, si de regula cel mai ieftin, ex. Digi net de 300 nu de 500 sau 1000 (de ce sa platesc banii aiurea)? Digi fix in familie si nu National, Digi analogic si nu digital (fiindca ofera exact acelasi numar de canale dar pt. receiver iti mai ia 4 lei) etc. Intelegi ideea.

#40
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Mie imi lua 4 lei pentru un smart card. Il luasem in 2014 cand faceau reducere la net pentru asta. L-am dat inapoi, la TV oricum si cu cel mai mic abonament prinzi posturi digitale cat sa nu te uiti la ele.

Dar nu vreau sa platesc Youtube premium, nu vreau Netflix ca nici nu sunt cinefil.

36 lei mi-au venit facturile acum in lunile de reducere. Am taiat din net si telefonie la birou, cu cele mai ieftine variante pe firma.

#41
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Off-topic: azi am dorit să bag ştecher de telefon într-o priză din asta: https://upload.wikim...hone_socket.png
Ştecherul fiind de genul: https://upload.wikim...ephone_plug.png
În fine, cele 2 chestii în discuţie nu au R.J. 11.
Nu vrea să intre. Mă gândesc că cine a pus un fir care iese din corpul prizei a 1 sau 2 fire prin cele 2 găuri din rândul din mijloc. Desfac, încerc să îndepărtez firele... nimic. Mă uit mai bine. Dorelu' a pus capacul în poziţia normală (gaura solo în rândul de jos), dar de Dorel ce a fost, corpul prizei l-a pus cu fundul în sus...

#42
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Cum e mai bine sa prelungesc viata acumulatorilor la aparatul dect si in acelasi timp sa consum cat mai putin curent? Sa il scot din baza dupa ce e incarcat si sa-l pun doar cand ii scad doua liniute, sau sa il tin permanent in baza, si practic, el se va incarca non-stop, acumulatorii nedescarcandu-se niciodata? Voi cum procedati?

#43
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Am avut un DECT Philips din 2012 luat atunci cu ocazia trecerii telefoniei fixe de acasa de la Romtelecom la RDS (stiu ca daduse si RTC DECT-uri Siemens Gigaset) si am pus pe baza doar cand se stingea de tot, au tinut acumulatorii pana prin 2016 sau 2015 de cand l-am tras pe dreapta si am repus un fax Panasonic pe care il aveam din 2009, obtinut gratis.

#44
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Inainte de dect Panasonic am avut un Britcom Melody luat din Selgros, avea 10 taste pentru numere favorite si era doar pe baterii obisnuite, fara sa fie conectat la priza. Imi pare rau ca s-a stricat :( Dupa aia l-am inlocuit cu Panasonicul asta la care am conectat adsl-ul clicknet (o mizerie).

#45
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Desi sunt abonat Vodafone servicii fixe si mobile (fost UPC), desi sunt clientul ambelor companii si am la fostul UPC si un numar de telefon fix, am votat ca "nu am telefon fix" fiindca NU am conectat niciodata la modem vreun telefon nici macar din pura curiozitate!
Se aprinde LED-ul de telefonie semn ca serviciul este activ dar... tata-mare din groapa sa puna colo vreun fix! Nu-mi trebuie, ma p...sh pe el de fix!

#46
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Rudele mele au desfiintat de tot telefonul fix, si desi sunt abonati RCS RDS, puteau sa-l porteze din TKR dar nu au vrut. Si n-ar fi fost mare paguba 5 lei si ceva/luna, pentru o familie care incarca lunar prepay orange cu optiune de 6 euro (deci 12 euro amandoi). Deci n-a fost vorba de bani, ci pur si simplu de inutilitatea serviciului. Nu l-au pastrat nici macar ca sa-i sune altii pe ei (alte persoane care le cunosteau doar numarul de fix sau care foloseau doar fixul, neavand mobil). Pana in 2009 cand a murit bunicu', chiar era folosit intens fixul, vorbea cu copiii, cu rudele de la tara, cu militarii lui etc. Dupa aceea, l-am folosit foarte rar ca sa sun, doar cand aveam deranjamente la Dolce sau trebuia reactivat receptorul, chestii d-astea.
Acum, mai suna doar 2-3 persoane in varsta, dar foarte rar, sa mai vada ce facem, la modul o data pe luna sau la doua luni. Persoane atehnice, care nu au mobil, ci doar fix, fiindca daca ar fi avut mobil le-as fi dat numarul de mobil sa sune pe acela si as fi desfiintat fixul. 70 de lei/an nu e asa mare paguba, 3 pachete jumate de tigari.

#47
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
@ Tehnicianul : dar ce ai cu telefonul fix?
Eu am şi unul American simplu, dar bengos şi ţeapăn. Căutaţi "Western Electric" 2500

#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
La planurile mele de portare a celor 2 numere de fix, de acasa si de la firma, tatal meu zicea "Orice dar sa-mi pastrezi numarul" la firma era lesne de inteles, faxul, dar acasa as fi renuntat la numar ca sa nu mai prelungesc contractul RTC si sa imi ceara apoi taxa de reziliere, dar am reziliat doar ADSL-ul la termen fara taxe in decembrie 2011, apoi in februarie 2012 s-a prelungit contractul pe voce, platind astfel 342 lei reziliere.

La firma, desi aveam din 2006 2 linii de fix RDS ca asa veneau pe atunci, a fost pastrat si RTC-ul, care a fost prelungit in 2011 accidental cu 3 ani de fratele meu cand ei au sunat si l-au pacalit. L-am portat in 2013 platind 432 lei reziliere. Ii bagasera pe gat un ADSL ce nu l-am folosit niciodata.

In prezent mai am doar 1 numar de fix la firma. Am un fix acasa si unul la fostul magazin, ambele portate.

#49
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006
Telefonia fixa îmi pare depașită, la noi in familie nu mai folosim asa ceva

#50
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Eu stiu ce zici, si mie la fel, dar daca mai ai in casa batrani pe care ii suna alte cunostinte atehnice (chit ca putine la numar), n-ai ce face, sunt greu de convins sa ii convinga pe ailalati sa ii sune doar pe mobil. 5,75 lei cat e la Digi pe luna, adica ~70 lei/an nu cred ca moare nimeni...Ca la Telekom e 5 euro/luna deci 60 euro/an asta e altceva...
Chiar si asa, majoritatea care inca mai au telefon fix merg din inertie...Sau poate sunt prea departe de sediul judetean unde poti rezilia, si cheltuiesti pe drum cat nu face, sau nu se descurca sa rezilieze online etc. Nu trebuie sa judecam noi, fiecare are motivele lui.

#51
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006
Nu am fix și nu cred ca voi mai avea vreodată, toată familia are mobil, fixul a devenit istorie, este redundant si nu cred ca își mai are rostul, bani aruncați degeaba.

#52
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

 toto_riina, on 16 august 2020 - 12:42, said:

Facusem o socoteala, cat platesc in 5 ani de exemplu, fixul 5,75*60 de luni =345 de lei as putea sa fac economie daca as renunta la fix. Nu-s de colo banii astia. Dar n-am cu cine ma intelege...

Fii serios, aia este o sumă ridicolă. În peste 20 de ani de telefonie mobilă au mai picat rețelele.. E bine să ai un backup în casă. Mai ieftin ar fi doar pe clickphone, prin portare, unde ai putea ține numărul de fix cu 5 euro pe an și ai putea și suna de pe el la 1-2 cenți pe minut. Dacă vrei, am un telefon fix cu voip. :)

Edited by benis, 22 September 2020 - 12:11.


#53
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Eu cred că fixul şi mobilul (celularul) se completează unul pe altul. Însă viziunea asta depinde de fiecare.

#54
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Eu cred asta doar la partea de internet, ca netul fix si cu cel mobil se completeaza reciproc, fixul daca nu ai fax (nevoie de fax) e deja inutil, sigur ca as suna de pe fix pe fix dar in afara de fax deja de vorbit se vorbeste doar mobil-mobil, iar Vo-Wi-Fi pentru mine e un fel de fix modern.

Nu renunt la fix, am fax si acasa, dar doar bag RRA prin el ca sa nu stea complet nefolosit. La birou fax si ca mai suna cate cineva de 1-2 ori pe saptamana.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate