Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...
 EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 

seiko spb097j1

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ana2

ana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.04.2012
Hello,
Tocmai am achiziționat un ceas seiko spb097j1 si..surpriza..
Remontonul se insurubeaza foarteeeee greu, in sensul ca nu insurubeaza dintr o singură cursă, se poticneste, iar eu trebuie sa l desurubez putin, dupa care reiau cursa de insurubare si abia atunci merge pana la capat.

Pareri? Idei?
Este normal??
Tare ma tem ca...este o problema.
2. O ia inainte cu 6 secunde ..

Ce părere aveți?

Edited by ana2, 14 August 2020 - 08:44.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,360
  • Înscris: 13.03.2017
N-am inteles partea cu remontonul dar, fiind vorba despre un ceas nou - DA - poate fi mai greu de insurubat
Cat despre secunde - pai daca stai toata ziua cu ochii pe cadran si mana pe remonton, ce sa faca saracul ceas ?
O ia si el la fuga

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,773
  • Înscris: 15.06.2004
1. Legat de remontor - vezi la service sau la magazinul de unde l-ai cumparat. Posibil sa fie un feature nu o problema. E un ceas garantat la 200m ( deci poti face mici scufundari cu el pana pe la 2-3 m ) - deci probabil are o garnitura acolo.
2. 6 secunde ? E beton la un automatic de genul asta.

Edited by eiffel, 14 August 2020 - 09:02.


#4
ana2

ana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.04.2012

 Naijax, on 14 august 2020 - 08:58, said:

N-am inteles partea cu remontonul dar, fiind vorba despre un ceas nou - DA - poate fi mai greu de insurubat
Cat despre secunde - pai daca stai toata ziua cu ochii pe cadran si mana pe remonton, ce sa faca saracul ceas ?
O ia si el la fuga



1. Deci, nu se poate face o insurubare de prima dată, fără poticneli.

2.Sunt obsedată ..ce sa fac.
În 72 h a luat o inainte 27 secunde.


 eiffel, on 14 august 2020 - 09:00, said:

1. Legat de remontor - vezi la service sau la magazinul de unde l-ai cumparat. Posibil sa fie un feature nu o problema. E un ceas garantat la 200m ( deci poti face mici scufundari cu el pana pe la 2-3 m ) - deci probabil are o garnitura acolo.
2. 6 secunde ? E beton la un automatic de genul asta.

Teama este sa nu se strice filetul in timp.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,773
  • Înscris: 15.06.2004
Daca vrei precizie iti cumperi quart, nu automatic.

La automatic prcizia variaza si in functie de temperatura , cum il porti, cat il porti, etc...

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,360
  • Înscris: 13.03.2017
Asta e ceas automatic deci, nu prea ai de ce sa atingi remontonul - lasa-l in pace pur si simplu
Cat despre problema cu secundele - ma depaseste
Cred ca e o problema cu tine nu cu ceasul
"Eroarea" asta e oarecum normala la un ceas mecanic

#7
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Seiko,ca si Makita si altele,e una din cele mai contrafacute marci.....De ce?Pentru ca in alte vremuri era un ceas serios.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,360
  • Înscris: 13.03.2017
Se poate si asta mai ales ca ceasul asta costa peste 1000 de lire in Anglia - asta inseamna peste 6000 lei
In plus, asta e ceas barbatesc dar, inteleg ca stam de vorba cu o domnisoara/doamna
Ma rog ... gusturile nu se discuta

#9
ana2

ana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.04.2012

 Naijax, on 14 august 2020 - 09:17, said:

Se poate si asta mai ales ca ceasul asta costa peste 1000 de lire in Anglia - asta inseamna peste 6000 lei
In plus, asta e ceas barbatesc dar, inteleg ca stam de vorba cu o domnisoara/doamna
Ma rog ... gusturile nu se discuta

A costat 5778 lei..
Nu inteleg ce importanta are sexul. Am tinute potrivite lui.


#10
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 04.09.2013
Salut.

Cand il desurubezi merge normal? La insurubare e nevoie de putina rezistenta din partea ta (impingere usoara) ca sa intre pe canal. Daca tu consideri ca tot nu e normal cum actioneaza, du-l la garantie - presupun ca inca exista - si vezi ce spun.

Despre mecanism, vad ca este un mecanism Seiko 6R15, corect? Am acelasi mecanism pe alt model pe care il detin de 5 ani. In primii 2-3 ani il purtam aproape zilnic si era decent in acuratete in sensul ca o data la o saptamana sau mai mult poate, observai o diferenta de 1-2 minute. Insa nimic deranjant pentru mine. In zilele noastre, dat fiind ca-l port foarte rar - trec luni de zile pana il pun pe mana, acuratetea a scazut - are nevoie de ungere a mecanismului.

Legat de asta, ti-as recomanda sa il porti o perioada de cateva saptamani si sa vezi apoi cum stai cu acuratetea.

In scop informational - Seiko spune ca acuratetea acestui mecanism este de -15/+25 secunde / zi in conditii normale de temperatura (5 – 35 grade C).

Mai detii si alte ceasuri automatice? Cum se comporta la acuratete comparat cu acest Seiko?

#11
ana2

ana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.04.2012

 wld-ro, on 14 august 2020 - 10:15, said:

Salut.

Cand il desurubezi merge normal? La insurubare e nevoie de putina rezistenta din partea ta (impingere usoara) ca sa intre pe canal. Daca tu consideri ca tot nu e normal cum actioneaza, du-l la garantie - presupun ca inca exista - si vezi ce spun.

Despre mecanism, vad ca este un mecanism Seiko 6R15, corect? Am acelasi mecanism pe alt model pe care il detin de 5 ani. In primii 2-3 ani il purtam aproape zilnic si era decent in acuratete in sensul ca o data la o saptamana sau mai mult poate, observai o diferenta de 1-2 minute. Insa nimic deranjant pentru mine. In zilele noastre, dat fiind ca-l port foarte rar - trec luni de zile pana il pun pe mana, acuratetea a scazut - are nevoie de ungere a mecanismului.

Legat de asta, ti-as recomanda sa il porti o perioada de cateva saptamani si sa vezi apoi cum stai cu acuratetea.

In scop informational - Seiko spune ca acuratetea acestui mecanism este de -15/+25 secunde / zi in conditii normale de temperatura (5 – 35 grade C).

Mai detii si alte ceasuri automatice? Cum se comporta la acuratete comparat cu acest Seiko?





Am si un Omega.
La desurubare este ok.

Tocmai de asta am deschis topic, sa ma lămuresc dacă este cazul sa ma agit, ori nu.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,773
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil trebuie sa se mai rodeze un pic dat fiind ca e un asa zis ceas de scufundari si are sisteme de etansare. Oricum sper ca nu vei incerca niciodata sa te scufunzi cu el. La 200m e incercarea  statica, la o scufundare normala undeva pe la 5m ar trebui sa intre apa in el. Merge inotat sau ceva snorkeling de suprafata.

In rest asa cum au zis toti este absolut normal ptr un automatic sa aiba o eroare - e bine ca o ia inainte si nu ramane in urma.
Probabil ar trebui sa mai pui un 0 la valoarea ceasului sa iei ceva certified chronograf ptr o abatere mai mica - pana in 3 secunde - la un automat.

Longines-ul meu care a costat chiar o idee mai mult avea 30 de secunde pe zi inainte sa decedeze.
In general ele automate sunt de fite in ziua de azi, nu de precizie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate