Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Este posibil sa construiesti o casa cat mai ieftin posibil in care sa locuiesti si sa o termini in timp din salariu ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
38 răspunsuri în acest subiect

#19
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.491
  • Înscris: 08.03.2015
Se poate fara probleme ce vrea el. Problema e alta. La 5 sau 10 ani dupa ce o termina va vrea mai mult decat o cocioaba.

#20
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.284
  • Înscris: 13.03.2017

 robylup, on 13 august 2020 - 14:39, said:

@Naijax si daca terenul e intr-un sat uitat de lume si face cat un logan din 2005 cu ce il ajuta?

Si ce daca este intr-un sat uitat de lume ?
Inseamna ca si casele sunt mult mai ieftine si poate cumpara una cu cei 20.000 imprumutati
Terenul il poate pastra pentru agricultura

#21
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.057
  • Înscris: 16.09.2019
Hai mă, ce dracu ? El are un teren unde are si serviciul, vrea o casă acolo.
Stăm să o frecăm acum că poate să vândă terenul si să se mute la 50 de km intr un sat uitat de lume si să faca naveta si agricultură. E neserios.

#22
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.524
  • Înscris: 22.08.2012
Acum un an mi s-a oferit pentru cumparare o casa cu 2300 mp de teren la tara, in Toporu/Giurgiu (pe post de casa cu gradina, de week-end) la suma de 20.000 lei/4500 euro.
Casa arata obisnuit, ca alte 2 milioane de case de la tara, murisera proprietarii si copiii vindeau.
Probabil cu 3-4000 de euro o faceam decent locuibila, deci cum sa nu se ridice una noua cu 20.000 de euro?
Eu merg frecvent la tara, 90% din vanzari sunt pana in 10.000 de euro.
Sigur, nu sunt case ca la Corbeanca, dar nici toata lumea nu se sparge in figuri.

#23
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.682
  • Înscris: 10.10.2011

 smoke, on 13 august 2020 - 13:29, said:

cmon.

un container stil casa e sub 5k euro. iei 2 containere si ai tot ce ai zis acolo si mai raman si bani.

exact asta am vrut sa zic. sa isi faca din containere. iese cu mai multe chestii bifate in 20.000 euro

#24
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 947
  • Înscris: 21.03.2004

 Olteanul_sfios, on 13 august 2020 - 15:15, said:

Acum un an mi s-a oferit pentru cumparare o casa cu 2300 mp de teren la tara, in Toporu/Giurgiu (pe post de casa cu gradina, de week-end) la suma de 20.000 lei/4500 euro.

Giugiu si Teleorman sunt zone moarte dpdv economic, de aici si preturile derizorii la imobiliare.
Gasesti asemenea "oferte" peste tot, problema e ca daca o cumperi trebuie sa si locuiesti acolo.

#25
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.057
  • Înscris: 16.09.2019

 zile_san, on 13 august 2020 - 15:29, said:



exact asta am vrut sa zic. sa isi faca din containere. iese cu mai multe chestii bifate in 20.000 euro

Tu ai vrea să locuiești toata viața în casă din containere ?

#26
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.682
  • Înscris: 10.10.2011
eu as fi vrut sa fiu cosmonaut dar nu pot. la ce pretentii are initiatorul, mai bine e sa ai o casa gata facuta din containere, mai ales ca pe interior nici nu se observa diferenta, decat sa ai o bucatarie cu nimic si osb pe jos si o gaura in podea la care sa ii spui baie.
https://rofrance-con...itime-proiecte/
chiar nu mi se pare ca ce fac astia e cotețăreală

#27
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.057
  • Înscris: 16.09.2019
Asta nu presupune să ți bati joc de niste bani.
Mie mi se pare că tot ce implică containere e cotețareală.
E simplu de dat o față comercială unui jeg, dar tot aia va rămâne.

#28
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.782
  • Înscris: 01.02.2014
Pare mai rentabil decat casa din caramida....
Mai ai si avantaj in caz de cutremur ca nu cad "bolovanii" peste tine...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ac4Za_U6KnY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de I2O, 13 august 2020 - 16:00.


#29
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.648
  • Înscris: 18.10.2017
Am o ruda care si-a facut casa din OSB. Peretii exteriori din OSB 10mm + vata 10cm + OSB 10mm, cadrul peretilor fiind din popici/patrati de 10cm.
Casa are aprox. 80mp, facuta acum 4-5 ani in regie proprie. L-a costat aprox. 100.000 lei (un miliard vechi).

#30
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.890
  • Înscris: 15.04.2007
Cotet pentru gaini 700 lei.Manopera 0.

#31
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 655
  • Înscris: 21.05.2016
Se poate.

Asa am construit eu. 20,000 de la banca si dupa asta inca 500-600 euro pe luna, ajungand in 3 ani la 40,000.

In suma asta sunt toate cheltuielile, de la autorizare si utilitati, pana la fosa si vreo 50m de gard.

Casa e ceva mai mult decat ce vrei tu. Un pic peste 110mp utili cu ceva dotari peste "normal": izolatie intre 300 si 400mm, sistem de ventilatie, semineu, beci, etc.

In banii astia am ajuns sa am exteriorul finalizat (exceptie balconul) si parterul (70mp) gata - fara mobila.
Pt adus mansarda la acelasi nivel cu parterul, plus cumparat centrala de ventilatie, estimez ca va fi nevoie de aproximativ inca 3-5,000 de euro (centrala va fi 1500-2000), in functie de cat de fitoase vor fi finisajele.

Casa e pe structura din lemn.

Pe acest sistem, la o suprafata utila de 70-80mp, cu izolatie mai slaba, cu finisaje mai ieftine si fara dotari extra  probabil as fi ajuns la final pe la 25,000 .


PS: in afara de turnatul fundatiei si finisajul exteriorului, totul l-am facut cu mana mea sau cu ajutoare platite necalificate sau voluntari la fel de necalificati.

#32
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.188
  • Înscris: 17.01.2012

 temporarysnooze, on 13 august 2020 - 13:27, said:

După părerea mea, sectorul construcțiilor este suprareglementat lucru ce se traduce in preț;

subscriu!
un exemplu: se construiesc case cu fundație beton de 1,5 metri;
în același timp, 2 km mai departe (același sol și aceeași zonă seismică) este cartier de blocuri P+4 care au fundații beton de 2,5 metri (și stau bine mersi de 60 de ani)

”despre ce vorbim aici?” :o

alt exemplu: toate casele normale, nu de boieri, din țara românească și moldova rezistă din 1900 toamna pe fundații de 30 cm și fără tot sistemul de grinzi și stâlpi groși de 20...30 cm din beton armat!

AZI?
neapărat proiect, prin care respecți toate normativele - 10000 euro
neapărat fundație beton, hidroizolată, ignifugată, poate chiar emancipată :)
grinzi și stâlpi care pot ține turnul eifel
acoperișul de azi costă cât toată casa din 1960 (chiar și cu paritatea la zi a valutei)
zidarul te cojește de bani de zici că-i salariul președintelui țării
asemenea și instalatorul și electricianul
(fără mișto: instalatorul meu m-a jupuit de 3000 de lei în 10 zile, când băsescu avea salariul de 8000 de lei/lună!!!)

vine sobarul și-ți trântește: haidi-bre! nu dai matale 2000 de euro pe nu știu ce tip de coș, când ai dat 100000 de euro pe toată casa?
(când un coș normal te ajunge 5...600 - și e și izolat!)

deci, subscriu: dacă te limitezi la bunul simț, ai timp și cel puțin o mânâ dreaptă te poți încadra!

#33
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.516
  • Înscris: 12.07.2019
Probabil ca da.
O sa fie stresant? Probabil ca da.

#34
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.648
  • Înscris: 18.10.2017

 blue_marlin, on 13 august 2020 - 22:05, said:


Casa e pe structura din lemn.


De cat sunt grinzile? Peretii cu ce fel de OSB i-ai facut si cu de care termoizolatie.

#35
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 655
  • Înscris: 21.05.2016
Montantii sunt de 48x210mm. Structural nu e nevoie de atat pt un P+M dar ofera spatiu extra pt izolatie.

OSB de 12 mm, pe ambele fete.

La parter am 200mm de vata intre montanti (Isover forte) + 100mm de polistiren expandat.

La mansarda – pereti – 300mm de vata.

La plafon 400mm vata.

#36
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.198
  • Înscris: 28.06.2005

 blue_marlin, on 13 august 2020 - 22:05, said:

Se poate.

Casa e pe structura din lemn.

fara dotari extra  probabil as fi ajuns la final pe la 25,000.
Cam ca tine vreau să fac și eu, doar că vreau să mă încadrez în 10(de preferat)-15000E.
La mine există fundația (mai trebuie să torn placa) și toate utilitățile din zonă (doar gazul lipsește).
Cu autorizația va fi ceva mai ușor că vreau renovare.
Amprenta va fi de vreo 80mp și pod înalt (mansardabil).

Doar că sunt indecis când să mă apuc. :lol:

Editat de sfantu.dracu, 24 august 2020 - 12:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate