Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Programatorii angajati = muncitori la norma (drone) ?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
Failsafe

Failsafe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 25.04.2020

View Postlaffin, on 10 august 2020 - 18:07, said:

corect. programatorii sunt la baza piramidei. n-ai nevoie numai de genii sa faci ceva cum trebuie, doar cativa lideri. iar de restul, pana la suma rotunda, iei niste code monkeys.
gresit. nu exista code monkeys, asta e un termen inventat in gluma, dar folosit de afoni la modul serios. orice progamator dintr-un mediu profesionist - de la incepator pana la cel mai arhitect lucreaza cu aceleasi abilitati: creativitate si problem-solving utilizand logica; e ca un continuum intre ei, nu se schimba nimic la nivel fundamental, doar nivelul de cunostinte

#38
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

View Postradu103, on 10 august 2020 - 21:43, said:

Vorbesti de SAP ca si cum ar fi un program desi compania are in pricing list cel putin 3000 de list-entry-uri
Probabil vorbesti de ERP de fapt cand compari cu Oracle...
Printre altele, ambele companii vand si baze de date enterprise si cloud PaaS
Simplifici prea mult "analiza" ca sa tragi niste concluzii obiective

Corect, simplific mult, fiecare companie are mai mult produse in portofoliu.
Si da, ma refeream mai mult la ERP, concluzia mea este ca nu exista un soft similar creat de o companie foarte mica (sa nu mai spun de un individ), la acest nivel de performanta, complexitate, securitate,accesibilitate...

#39
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostFailsafe, on 11 august 2020 - 04:11, said:


gresit. nu exista code monkeys, asta e un termen inventat in gluma, dar folosit de afoni la modul serios. orice progamator dintr-un mediu profesionist - de la incepator pana la cel mai arhitect lucreaza cu aceleasi abilitati: creativitate si problem-solving utilizand logica; e ca un continuum intre ei, nu se schimba nimic la nivel fundamental, doar nivelul de cunostinte
Și modul de gândire, nu doar cunoștințele.

Doi programatori: unul perfecționist care are deja o soluție în minte pentru problemă și nu face compromisuri. Îți livrează soluția la cheie cu 75% peste buget.

Altul pragmatic, rezolvă problemele de algoritmică etc în design bottom-up, și în același timp ține proiectul sub control cu design top-down (tehnic și planning). Nicio decizie pe care o ia nu e ultimativă, face așa încât proiectul e cât de bine se poate până la deadline, și lasă ușile deschise pentru îmbunătățiri. Proiectul e livrat la timp și produce bani.

Care e mai bun? Care e Linchpin?

O să zici "al doilea e cel care face rahaturi", dar nu cred că este așa. Al doilea e cel care produce valoare și inspiră încredere, care face clientul să rămână și în viitor.

Dacă al doilea face probleme, sunt două cauze:

- management prost, care pune prea multă presiune, și un deadline nerealist
- linchpin prea slab la management care nu se luptă suficient de bine pentru ca acel deadline să fie mai târziu


Cum România e țara outsourcingului, problema e una de management, nu de calitate tehnică a programatorilor.

#40
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

View Postradu103, on 10 august 2020 - 20:13, said:

Sunt tone !!!
Toate companiile au proiecte ratate si esuate in diverse faze.
Chiar si cei mai buni retrag de pe piata solutiile care n-au avut success pentru a-si reduce pierderile de imagine si cele financiare cu intretinerea unui soft neutilizat si necumparat la nivelul previzionat.


poate am inteles eu gresit, dar initiatorul spuena ca "discutia este despre angajatii lor care produc soft din ce in ce mai slab,aproape de punctul de neutilizabil in 2020.". vroiam sa imi dea exemplu de soft produs de o companie mare care e de neutilizat in 2020. soft existent pe piata. iar o solutie care nu a avut succes nu inseamna neaparat ca e un soft prost sau neutilizabil. sucesul unui produs depinde de foarte multi factori.

#41
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

View PostFailsafe, on 11 august 2020 - 04:11, said:

gresit. nu exista code monkeys, asta e un termen inventat in gluma, dar folosit de afoni la modul serios.
Multi "aitisti" (persoane care stiu sa instaleze windows-ul si posteaza pe reddit glume cu IT) considera ca a fi dezvoltator inseamna sa iei o bucata de cod de pe stackoverflow si s-o pui la tine si gata proiectul.

Eu as pune altfel problema: il rog pe initiator sa isi etaleze putin portofoliul personal (si nu abureli cu: "stiu java si html"), sa vedem si noi ce cunostinte are ca sa stim cu cine vorbim. Posted Image
De ce? Pentru ca numai un programator cu experienta poate veni cu pretentii de asemenea topic. Daca este non-IT sau stie sa scrie un print, atunci toate discutiile nu isi au rostul.

Edited by CryTeku, 11 August 2020 - 09:37.


#42
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Cauza lipsei de inovatie in companii si trecerea la filozofia -"banda de productie" / slave shop se datoreaza in mare parte adoptarii metodologiei Agile/Scum . Daca Agile ajuta la respectarea termenilor de livrare si a setului de features, inovatia e zero iar calitatea are de suferit.

#43
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

View PostN62B44, on 11 august 2020 - 10:19, said:

Cauza lipsei de inovatie in companii si trecerea la filozofia -"banda de productie" / slave shop se datoreaza in mare parte adoptarii metodologiei Agile/Scum . Daca Agile ajuta la respectarea termenilor de livrare si a setului de features, inovatia e zero iar calitatea are de suferit.

depinde de companie. o companie precum google, microsoft are departamente de cercetare, inovare. o companie medie pune accentul pe productie pentru ca, pana la urma  "dronele" (ca sa il citez pe initiator) aduc banii in companie. cu cat ai mai multe "drone" cu atat poti crea soft mai repede si sa ai profit mai mare.
cat priveste calitatea, asta mai tine si de managementul fiecarei echipe. daca sefu e deacord cu cod de proasta calitate e problema lui. in primul rand ar trebui sa te intereseze pe tine ca programator sa scrii cod cat mai calitativ, dar cand managerul te preseaza mai scrii si cod care doar sa functioneze.
si ar mai fi un aspect cred eu. de ce eu, angajat sa scriu cod pe o tema data as inova in cadrul companiei unde lucrez. nu mai bine inovez in timpul liber si daca ceea ce am creat are valoare si cautare o vand companiei pe niste bani frumosi?

#44
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View PostN62B44, on 11 august 2020 - 10:19, said:

Cauza lipsei de inovatie in companii si trecerea la filozofia -"banda de productie" / slave shop se datoreaza in mare parte adoptarii metodologiei Agile/Scum . Daca Agile ajuta la respectarea termenilor de livrare si a setului de features, inovatia e zero iar calitatea are de suferit.
Din contra : prin planning, refinement si retrospective meetings tocmai creativitatea, colaborarea si calitatea sunt mult imbunatatite.
Sa nu confundam Agile cu biciurea angajatilor, denumita astfel doar ca e "la moda"

View Postdexter_lab, on 11 august 2020 - 12:05, said:

...
cat priveste calitatea, asta mai tine si de managementul fiecarei echipe. daca sefu e deacord cu cod de proasta calitate e problema lui. in primul rand ar trebui sa te intereseze pe tine ca programator sa scrii cod cat mai calitativ, dar cand managerul te preseaza mai scrii si cod care doar sa functioneze.
...
La code review pica orice amatorism si orice cod fara teste chiar daca aparent merge, asa ca nicio sansa unde se respecta calitatea prin cultura si proceduri.

Edited by radu103, 11 August 2020 - 14:53.


#45
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

View Postradu103, on 11 august 2020 - 14:55, said:

La code review pica orice amatorism si orice cod fara teste chiar daca aparent merge
Stiu, cel putin un loc, unde cod review nu exista si modificarile se duc direct in master. Posted Image
Probabil or fi schimbat abordarea intre timp...

Edited by CryTeku, 11 August 2020 - 14:58.


#46
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

View PostCryTeku, on 11 august 2020 - 14:57, said:

Stiu, cel putin un loc, unde cod review nu exista si modificarile se duc direct in master. Posted Image
Probabil or fi schimbat abordarea intre timp...

asta nu inseamna ca peste tot e la fel. orice companie care se respecta are angajati care se ocupa doar de testare si code review. acuma ca echipa respectiva e mai mult sau mai putin competenta e o alta discutie.

#47
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View Postdexter_lab, on 11 august 2020 - 15:30, said:

asta nu inseamna ca peste tot e la fel. orice companie care se respecta are angajati care se ocupa doar de testare si code review. acuma ca echipa respectiva e mai mult sau mai putin competenta e o alta discutie.
Eu nici macar nu cunosc testerii si scenariile de test ca sa nu fie "development bias" din partea mea.
Echipa cunoaste feature-urile si ce discuta intre ei, urmand ca testarea sa-si faca treaba dupa ce totul e gandit dezvoltat si verificat prin review si indeplineste standardele primare de calitate. Asta ca sa nu-si piarada inutil timpul nici testerii si sa fie o procedura clara.

Edited by radu103, 11 August 2020 - 15:42.


#48
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View Postradu103, on 11 august 2020 - 14:55, said:

Din contra : prin planning, refinement si retrospective meetings tocmai creativitatea, colaborarea si calitatea sunt mult imbunatatite.
Sa nu confundam Agile cu biciurea angajatilor, denumita astfel doar ca e "la moda"
Avand in vedere miile de consultanti Agile si sutele de milioane care se fac din consultanta de acest gen, da-mi voie sa ma indoiesc de "calitatea" implementarii metodologiei.

Quote

La code review pica orice amatorism si orice cod fara teste chiar daca aparent merge, asa ca nicio sansa unde se respecta calitatea prin cultura si proceduri.
Faptul ca o bucata de cod e functionala, are acoperire 100% in unit test si indicatorii de calitate sunt buni nu inseamna ca programatorul a dat maximum din ce putea sa faca.
In momentul cand apare o restrictie de timp/buget nu ai cum sa faci arta in software.
Cine a programator  stie ca dupa un commit (corect functional, unit tests, cod de calitate) ai cateodata sentimentul ca  puteai sa-l faci si mai bine, daca ai fi avut 1-2 zile extra (ai fi incercat x sau y, ceva optimizare , etc). Poate la nivel functional s-ar traduce in 10-20 ms castigate intr-o rutina, dar tu ca programator stii ca ar fi fost loc de 5-10% extra performanta.

#49
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View PostN62B44, on 12 august 2020 - 09:52, said:

...
Cine a programator  stie ca dupa un commit (corect functional, unit tests, cod de calitate) ai cateodata sentimentul ca  puteai sa-l faci si mai bine, daca ai fi avut 1-2 zile extra (ai fi incercat x sau y, ceva optimizare , etc). Poate la nivel functional s-ar traduce in 10-20 ms castigate intr-o rutina, dar tu ca programator stii ca ar fi fost loc de 5-10% extra performanta.
Vorbesti de gold plating, operatiune pe care nu si-o doreste nicio companie de la angajatii ei.
Daca merge si indicatorii de calitate sunt indepliniti e suficient de bine.
Mai mult se pierde timp inutil in loc sa faci altceva productiv pe un cod care se poate schimba in sprint-ul urmator.
Gold Plating = no no pentru orice proiect si oriunde in lume

#50
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postradu103, on 11 august 2020 - 14:55, said:

La code review pica orice amatorism ...
Sa fim seriosi ... daca ar fi asa, n-ar mai exista buguri :) Nu are nimeni atat de mult timp la dispozitie incat sa stea pe un code review suficient de mult incat sa nu-i scape nimic. La code review prinzi unele probleme, dar destule altele scapa.

View PostN62B44, on 12 august 2020 - 09:52, said:

Cine a programator  stie ca dupa un commit (corect functional, unit tests, cod de calitate) ai cateodata sentimentul ca  puteai sa-l faci si mai bine, daca ai fi avut 1-2 zile extra (ai fi incercat x sau y, ceva optimizare , etc). Poate la nivel functional s-ar traduce in 10-20 ms castigate intr-o rutina, dar tu ca programator stii ca ar fi fost loc de 5-10% extra performanta.
Trebuie sa ai un motiv foarte serios pentru a face optimizari de genul asta ... altfel e doar timp pierdut, cum zice si colegul.

#51
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
Adica pierdere de bani pana la urma.

#52
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View Postutopium, on 13 august 2020 - 00:24, said:

Sa fim seriosi ... daca ar fi asa, n-ar mai exista buguri Posted Image Nu are nimeni atat de mult timp la dispozitie incat sa stea pe un code review suficient de mult incat sa nu-i scape nimic. La code review prinzi unele probleme, dar destule altele scapa.
Bug-urile au mai multe cauze, cele mai intalnite sunt de fapt asteptari eronate ale utilizatorilor sau probleme de integrare/concept/arhitectura/sinergie (care nu sunt generate de programatori)
Foarte putine bug-uri sunt de fapt probleme de functionare daca lucrurile sunt facute conform procedurilor.
Amatorismele se vad din avion si de obicei persoana care face review are suficienta experienta pe codul respectiv si in general cat sa le miroasa in 5 minute.
Si dupa review mai e si Sonar care analizeaza de zor, asa ca sunt sanse foarte mici de bug-uri functionale cand ai teste pe minim 80% din cod

Edited by radu103, 13 August 2020 - 02:26.


#53
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004
Problema calitatii softului tine foarte mult de nivelul la care se afla compania la momentul respectiv. Unele companii nu-si permit sa investeasca foarte mult in calitate sau in programatori cu experienta, cel putin la inceput. Altii investesc in programatori cu experienta, dar nu le dau foarte mult timp la dispozitie si genereaza alte probleme.

Mai tarziu, vor investi in calitatea softului in functie de valoarea de business. Nu o sa vrea nimeni sa investeasca $ 1M  intr-un an in calitate, daca softul ala aduce profit doar $ 500K/an. Alta problema o au cu termenele limita, este destul de greu sa estimezi corect un proiect care se intinde pe cateva luni si daca la momentul lansarii mai ai ceva probleme nerezolvate, faci ceva (dai cu kit) sa-l scoti.

Si legat de titlul topicului, ca programatorii angajati sunt muncitori la norma, care nu gandesc, well sunt si din astia, insa ei sunt cei mai slabi si mai prost platiti programatori. In IT salariu creste proportional cu independenta, cu cat esti mai independent si nu ai nevoie de un sef care sa-ti spuna ce sa faci, o sa fi mai bine platit. In momentul in care intelegi un business si dintr-o problema de business poti sa definesti un proiect, vei fi si mai mult apreciat. "Dronele" care muncesc la norma, nu le cere nimeni asta, insa nu sunt capabili sa devina independenti si asteapta urmatorul task, ei vor ramane in starea asta pana vor intelege  si ce am spus eu in primele doua paragrafe.

#54
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013
E o mare prosteală experiența pe computer/ smartphone. Majoritatea programelor/ platformelor/ browserelor/ jocurilor sunt programate/ randate ineficiente. Obsolescență programată virtuală, nu doar „materială”. Gmail e infinit mai încet in standard view decât în basic html, Youtube s-a stricat de când cu noul „design” și s-a încetinit major în meniuri, Facebook este încet dintotdeauna și deloc user friendly, trebuie să te pricepi să schimbi setări în încâlcitura aia de meniuri; total nepractic, un rateu comparativ cu orice platformă de blogging de exemplu, cu istoric în lateral direct în frontpage, fără să cauți ceva postat nu știu când de nu știu cine în nu știu ce meniu, că scroll loading e praf. Pe smartphone zici că e alt site, altă platformă cu totul, funcționalități total diferite, zero fiabilitate, zici că e puzzle. Browserele nu sunt în stare să implementeze un hoover info pe bookmarks cu data și ora când au fost adăugate, în Edge nici nu poți să cauți ca în Chrome bookmarks după titlu, o funcție banală de altfel. Exact ca în mafia asfaltului, mult și prost, deloc fiabil, de foarte proastă calitate experiența uzuală pentru marea majoritate ne-it-istă. Deloc prietenoasă cu vârsta a 3-a, informația este întortocheată, încâlcită, deloc asertivă. Pop-up-uri, bannere încărcate cu lag după ce ai dat click, scuze și pretexte care mai de care despre supraviețuire, marketingeală.
Când au fost pe Lună(?) NASA avea computere IBM de ultimă generație cu procesoare de 1 Khz sau 1 Mhz nu știu sigur. Vă dați seama ce ar trebui să se poată face azi cu procesoare/ nuclee de 10 Ghz, 32 Gb Ram DDR7?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate