Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Programatorii angajati = muncitori la norma (drone) ?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

View Postcutzu_rexi, on 10 august 2020 - 08:25, said:

Problema este ca in companii nu exista inovatie.
Grosul programatorilor este acolo si tot acolo este si grosul banilor care se invart in acest domeniu.
Cumva ai facut vreun studiu de piata si ai realizat acest lucru?

Ex: se da o firma de IT care ofera suport si dezvoltare pentru software intern intr-un grup recunoscut pe piata, unde programatorii sunt foarte activi in realizarea produsului final. (de la idei pana la implementare)

Ceea ce ai tot spus tu pe topicul asta sunt doar niste abureli, la fel cum a scris cineva ca cei care lucreaza in IT sunt oamenii de jos (unde?), desi nu a specificat ce inseamna asta.

#20
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Nu am spus ca sunt oamenii de jos.Acum depinde ce intelegi prin oameni de jos.
Eu am zis ca programatorii angajati sunt niste angajati la norma,ca un fel de roboti care prin munca lor invart niste bani si mentin economia (mai precis consumul), dar ei in esenta nu produc avans tehnologic, si munca lor are la baza inovatiile tehnologice produse de altii.
E ca si dupa ce moare un animal si se strang tot felul de viermi care il mananca pana nu mai exista nimic,apoi trec la alt animal si tot asa.In cazul acesta animalul este softul cumparat de companii

Edited by cutzu_rexi, 10 August 2020 - 08:48.


#21
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

View Postcutzu_rexi, on 10 august 2020 - 08:47, said:

Eu am zis ca programatorii angajati sunt niste angajati la norma,ca un fel de roboti care prin munca lor invart niste bani si mentin economia (mai precis consumul), dar ei in esenta nu produc avans tehnologic[...]
Sa precizez: nu am facut referire la tine cand am zis de "oamenii de jos" - altcineva a scris asta pe prima pagina.

Revin: daca e s-o luam asa, oriunde ai lucra, fie ca esti contabil, medic sau senator esti doar un angajat... Poate ai norocul sa fii mai greu de inlocuit, dar asta inseamna ca oricine poate fi inlocuit, nu conteaza functia.

Iar evolutia unui produs se face prin munca... iar munca e prestata de persoana X. Si daca esti senator si furi din banii de autostrada, aduci un impact asupra produsului. Multi considera ca si asta e o evolutie, depinde din perspectiva cui privesti lucrurile.

Gandeste-te ca produsul unei firme de IT este un cos gol. Tu ca si programator culegi cirese, dar mai si mananci in timp ce culegi. In timp cosul ala se umple, oricate cirese ai putea manca.

#22
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

View Postcutzu_rexi, on 10 august 2020 - 08:47, said:

Nu am spus ca sunt oamenii de jos.Acum depinde ce intelegi prin oameni de jos.
Eu am zis ca programatorii angajati sunt niste angajati la norma,ca un fel de roboti care prin munca lor invart niste bani si mentin economia (mai precis consumul), dar ei in esenta nu produc avans tehnologic, si munca lor are la baza inovatiile tehnologice produse de altii.
E ca si dupa ce moare un animal si se strang tot felul de viermi care il mananca pana nu mai exista nimic,apoi trec la alt animal si tot asa.In cazul acesta animalul este softul cumparat de companii

cand te platesc sa imi scrii softul x asta trebuie sa faci. de avansul tehnologic se ocupa altii care sunt angajati pentru asa ceva. nu inteleg ce ti se pare atat de nefiresc.
ai o idee geniala, o poti dezvolta in timpul tau liber, dar daca te platesc sa scrii soft asta faci in timpul orelor de program.

ai si exemple de soft aproape neutilizabil creat de o companie cunoscuta?

#23
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Postcutzu_rexi, on 10 august 2020 - 08:47, said:

Nu am spus ca sunt oamenii de jos.Acum depinde ce intelegi prin oameni de jos.
Eu am zis ca programatorii angajati sunt niste angajati la norma,ca un fel de roboti care prin munca lor invart niste bani si mentin economia (mai precis consumul), dar ei in esenta nu produc avans tehnologic, si munca lor are la baza inovatiile tehnologice produse de altii.
E ca si dupa ce moare un animal si se strang tot felul de viermi care il mananca pana nu mai exista nimic,apoi trec la alt animal si tot asa.In cazul acesta animalul este softul cumparat de companii

Tu ce ai scris in timpul liber ?

#24
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

View Postcutzu_rexi, on 10 august 2020 - 08:47, said:

Nu am spus ca sunt oamenii de jos.Acum depinde ce intelegi prin oameni de jos.

Nu a zis nimeni ca ai zis tu. A spus colegul mirabcd:

View Postmirabcd, on 09 august 2020 - 22:43, said:

Programatorii au fost mereu asimilati cu munca de jos si cu oameni de proasta calitate. Ce e nou in articol ?



View Postcutzu_rexi, on 10 august 2020 - 08:47, said:


Eu am zis ca programatorii angajati sunt niste angajati la norma,ca un fel de roboti care prin munca lor invart niste bani si mentin economia (mai precis consumul), dar ei in esenta nu produc avans tehnologic, si munca lor are la baza inovatiile tehnologice produse de altii.
E ca si dupa ce moare un animal si se strang tot felul de viermi care il mananca pana nu mai exista nimic,apoi trec la alt animal si tot asa.In cazul acesta animalul este softul cumparat de companii

Adica sunt niste angajati si fac ce fac toti angajatii: ceea ce li se cere.
Inovatia si avansul tehnologic, utilizabil pe scara larga, se produce in laborator si in centre de cercetare care tin tot de companii cu acces la fonduri de investit in asa ceva.

Uite ce fac companiile: limbaje noi de programare, sisteme de fisiere accesabile peste retea si cate si mai cate. Inainte sa vii cu concluziile ai putea sa faci un pic de munca de cercetare ca sa nu fii chiar ridicol.

View PostMarianG, on 10 august 2020 - 09:53, said:

Tu ce ai scris in timpul liber ?

Posturi pe Softpedia, nu vezi? :lol:

#25
Failsafe

Failsafe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 25.04.2020
Trolleala stupida din frustrari si invidie de la tot felul de neaveniti care nu au putut sa acceada in industrie(i(se intampla cam frecvent in ultima vreme)

#26
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcutzu_rexi, on 09 august 2020 - 22:00, said:

Observ un sablon de ceva timp- softurile facute de companii sunt de calitate foarte proasta in comparatie cu softurile facute de indivizi.
Aceasta observatie este intarita de niste cunostinte de ale mele angajate pe posturi de programatori destul de banoase prin tari scumpe,persoane care le cunosc personal si cam stiu ce pot.
Programatorii angajati nu se deosebesc cu nimic fata de muncitorii la norme din fabrici,ambii nu gandesc si executa ce li se spune de sefi care din cate am auzit sunt uneori si mai incompetenti decat programatorii.Deci programarea lor implica 0 creativitate,ei fiind la randul lor "programati" de sefi si nu au posibilitatea de a urma decat traseul dictat.
Poate ca ei ar fi avut capacitatea de a inventa,dar fiind limitati profesional nu isi pot exercita aceasta capacitate, si atunci ea se atrofiaza ca orice alta abilitate. Insa efectul Dunning Kruger isi spune si aici cuvantul,si in final tot aceasta categorie de programatori se considera superioara desi in realitate este opusul.Financiar vorbind ei castiga mai mult decat cei care lucreaza pe contract / sau gratis(din pasiune) insa rezultatul muncii lor,masurat prin sfera utilizatorului final este net inferior. Uneori atat de slabe incat vorbim deja de aplicatii care stim ca nu vor functiona corect cel putin partial dupa o actualizare si preferam sa ramanem cu cele vechi.
Ai pus la gramada multe idei, si nu sunt sigur ce vrei sa zici. Uite ce am inteles eu:

1. programatori buni care fac produse de calitate de unii singuri
2. aceeasi programatori buni care lucreaza in companii unde enterpriseul si scrum galore si alte procese omoara calitatea produsului (alt produs, nu acelasi ca la 1)
3. programatori mediocri care se cred buni si care lucreaza in companii, dar fac produse de rahat (aceleasi ca la punctul 2)

Nu inteleg ce vrei sa spui defapt. Ai descoperit apa calda? De cat timp lucrezi in domeniu?

Pentru mine, suna de ca si cum ne spui despre management prost, doar ca identifici gresit vina, si crezi ca programatorii sunt de vina.

Programatori buni si programatori prosti sunt peste tot, indiferent de cum si pentru cine lucreaza. Dar daca ii manageriezi prost, si nu ii dai afara pe cei care lucreaza prost, creezi produse proaste in calitate de companie.

#27
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007

View Postmirabcd, on 09 august 2020 - 22:43, said:

Programatorii au fost mereu asimilati cu munca de jos si cu oameni de proasta calitate. Ce e nou in articol ?

corect. programatorii sunt la baza piramidei. n-ai nevoie numai de genii sa faci ceva cum trebuie, doar cativa lideri. iar de restul, pana la suma rotunda, iei niste code monkeys.

#28
mirabcd

mirabcd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 27.01.2019

View Postutopium, on 10 august 2020 - 08:25, said:

E suficient sa vezi cine sunt vedetele business-ului mondial din ultimii 25 de ani si care sunt domeniile care i-au propulsat acolo: Jeff Bezos (Amazon), Bill Gates (Microsoft), Steve Jobs (Apple), Mark Zuckerberg (Facebook), Larry Page/Sergey Brin (Google), Jack Ma (Alibaba), etc. 7 din top 10 cele mai valoroase companii din lume sunt companii IT sau bazate masiv pe IT, iar cei care le conduc sunt persoane foarte bine cunoscute la nivel mondial. La companiile petroliere/bancare/farmaceutice/auto/etc care sunt prin top stiu foarte putini de cine sunt conduse, cine le-a infiintat, etc.

Doar cineva care are putere de intelegere la nivel de gradinita asimileaza IT-ul cu munca de jos. De fapt si cei de la gradinita cred ca stiu sa faca diferenta Posted Image

Prietene tu confunzi un antreprenor cu un lucrator la corporatie ? Ce ai mentionat tu acolo sunt anreprenori adevarati.
Eu vorbesc de programatorul de la linia de productie, cel care raporteaza ce a facut in Jira :) Intelegi diferenta ?

View Postlaffin, on 10 august 2020 - 18:07, said:


corect. programatorii sunt la baza piramidei. n-ai nevoie numai de genii sa faci ceva cum trebuie, doar cativa lideri. iar de restul, pana la suma rotunda, iei niste code monkeys.

Exista oameni foarte buni si pasionati in domeniul IT.  Dar nu-i gasim aproape deloc in marile corporatii. Acolo se gasesc absolventi de diferite facultati (altele decat IT) care dupa ce au stat someri sau pe pozitii extrem de low in domeniul lor au ajuns in IT.

Acum 8 ani cand lucram in IT seful meu terminase medicina, facuse 2 rezidentiate fara sa fie capabil sa-si obtina specializarea si a ajuns in IT. Era foarte apreciat, eu ma adresam cu don doctor, acum s-a mutat la tara la parinti in Moldova dupa ce a fost concediat datorita noului coronavirus.

#29
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
Bine, exista, sunt rai, ii lasam in plata Domnului sau a angajatorului.

Cu ce te deranjeaza pe tine ?

#30
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View Postcutzu_rexi, on 10 august 2020 - 08:47, said:

Programatorii angajati nu se deosebesc cu nimic fata de muncitorii la norme din fabrici,ambii nu gandesc si executa ce li se spune de sefi care din cate am auzit sunt uneori si mai incompetenti decat programatorii.Deci programarea lor implica 0 creativitate,ei fiind la randul lor "programati" de sefi si nu au posibilitatea de a urma decat traseul dictat.
Ce limbaje de programare stapanesti ?  Ce frameworkuri?

Domeniu IT este un domeniu flexibil si liber, liberal ai nevoie in firme de angajati care sa respecte " traseul dictat" si mai ales termene.

Edited by iulian_1976, 10 August 2020 - 19:12.


#31
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmirabcd, on 10 august 2020 - 18:22, said:

Prietene tu confunzi un antreprenor cu un lucrator la corporatie ? Ce ai mentionat tu acolo sunt anreprenori adevarati.
Eu vorbesc de programatorul de la linia de productie, cel care raporteaza ce a facut in Jira Posted Image Intelegi diferenta ?
Si Bill Gates/Larry Page/Sergey Brin nu au fost initial tot simpli programatori si ei?

Toata lumea incepe "de jos" ... doar ca munca "de jos" in programare deja e munca de "gulere albe" pentru majoritatea populatiei.

Edited by utopium, 10 August 2020 - 19:05.


#32
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Exista multe specii de programatori nu toti vin din aceasi directie : o categorie vin de pe bancile facultatii au sarit in corporatii, exista programatori destul de rar cu dubla specializare care au mai terminat si o alta facultate decat IT ceva mai in varsta (ca mine), sunt si dinozauri care au evoluat odata cu tehnologia din anii '80, sunt si fara facultate cu mult talent, sunt si exceptii care au sarit din facultate si au inclinatie spre antreprenoriat etc probabil nu am epuizat toate categoriile de programatori.

Edited by iulian_1976, 10 August 2020 - 19:29.


#33
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postutopium, on 10 august 2020 - 19:02, said:

Si Bill Gates/Larry Page/Sergey Brin nu au fost initial tot simpli programatori si ei?
Unii din ei au fost bun vânzători. Alții au devenit faimoși după ce alți buni vânzători i-au preluat.

Poți avea cea mai cea minte și cel mai cel produs, degeaba daca nu are cine ți-l vinde. Și, mai ales, daca nu are cine să ți-l cumpere. Simplu.

#34
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View Postdexter_lab, on 10 august 2020 - 09:31, said:

ai si exemple de soft aproape neutilizabil creat de o companie cunoscuta?

Sunt tone !!!
Toate companiile au proiecte ratate si esuate in diverse faze.
Chiar si cei mai buni retrag de pe piata solutiile care n-au avut success pentru a-si reduce pierderile de imagine si cele financiare cu intretinerea unui soft neutilizat si necumparat la nivelul previzionat.

View Postcristiandrei, on 10 august 2020 - 08:10, said:

Calitatea proasta a unui soft pleaca de la Product Owner/Architect, si mult mai putin de la programatori. Desigur, pentru un produs bun ai nevoie de oameni buni pe tot lantul.
Probleme mari mai sunt si cand mult timp nu s-au respectat niste bune practici si codul a devenit greu de mentinut, atunci ajungi sa intelegi foarte bine zicala "unde dai si unde crapa". Asta se vade la corporatii care au deveni pe parcurs mult mai avide dupa profit si au tot redus resursele, cea ce functiona cu o schema mai mare de personal nu mai functioneaza acum, mai ales ca multi din oamenii initiali au fost concediati, ca erau scumpi, fara sa aiba timp sa faca un transfer de cunostiinte.

Pentru initiator, arata-mi un soft similar SAP facut de "indivizi", sau similar Windows (nu doar un OS ci unul de nivelul asta).
Si la SAP exista alternative, locale si internationale (doar in Germania sunt alte cateva zeci). Si acolo se retrag constant produse de la comercializare pentru ca sunt nerentabile.
Unele au success si sunt strategice, altele nu, asa e viata peste tot.
Trebuie sa intelegem ca fiecare companie mare dezvolta si vinde sute, poate chiar mii de produse din care poate au success cateva zeci sau mai putine chiar.

View Postmirabcd, on 10 august 2020 - 18:22, said:

Exista oameni foarte buni si pasionati in domeniul IT.  Dar nu-i gasim aproape deloc in marile corporatii. Acolo se gasesc absolventi de diferite facultati (altele decat IT) care dupa ce au stat someri sau pe pozitii extrem de low in domeniul lor au ajuns in IT.

Acum 8 ani cand lucram in IT seful meu terminase medicina, facuse 2 rezidentiate fara sa fie capabil sa-si obtina specializarea si a ajuns in IT. Era foarte apreciat, eu ma adresam cu don doctor, acum s-a mutat la tara la parinti in Moldova dupa ce a fost concediat datorita noului coronavirus.
In companiile de top sunt oameni de top, majoritatea pasionati pentru ca nu poti face cariera in domeniu la o corporatie de top doar cu pupincurism si cunostinte tehnice medii.

Edited by radu103, 10 August 2020 - 20:13.


#35
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Oracle este cam singurul care se apropie de SAP, deci tot o companie mare. Asa pe bucatele si noi concuram cu SAP. Oricum majoritatea clientilor folosesc SAP, asadar tind sa cred ca astia sunt cei mai buni, sigur nu pretul a fost criteriu pentru care au fost alesi.

#36
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View Postcristiandrei, on 10 august 2020 - 20:25, said:

Oracle este cam singurul care se apropie de SAP, deci tot o companie mare. Asa pe bucatele si noi concuram cu SAP. Oricum majoritatea clientilor folosesc SAP, asadar tind sa cred ca astia sunt cei mai buni, sigur nu pretul a fost criteriu pentru care au fost alesi.
Vorbesti de SAP ca si cum ar fi un program desi compania are in pricing list cel putin 3000 de list-entry-uri
Probabil vorbesti de ERP de fapt cand compari cu Oracle...
Printre altele, ambele companii vand si baze de date enterprise si cloud PaaS
Simplifici prea mult "analiza" ca sa tragi niste concluzii obiective

Edited by radu103, 10 August 2020 - 21:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate