Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 

Acord deschidere firma

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Ramon828

Ramon828

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.04.2020
Salutare,

Redeschid acest topic pentru ca ma lovesc si eu momentan de aceasta problema.
Mi-am achizitionat recent un apartament intr-un bloc nou, constructie 2020, la etajul 2.  La parter a cumparat o doamna care doreste sa isi deschida coafor/frizerie iar, din spusele ei daca nu ii va merge va modifica in frizerie pentru animale ca ... "slava domnului sunt destui caini in cartier". Nu as avea nici o problema daca si-ar face usa separat cum am vazut ca se practica mai peste tot insa aceasta doamna nu vrea sa isi faca usa separat, vrea sa ii intre clientii prin scara blocului. M-a sunat acuma sa imi ceara acordul scris sa poata luat autorizatie spunandu-mi "imi trebuie acord scris de la 3-4 persoane, am luat acordul de la 4 persoane, nu vrei sa imi dai si tu?". Eu am refuzat categoric (nu mi se pare normal). Intrebarea mea este : Poate aceasta doamna sa faca coafor cu intrarea prin scara de bloc fara acordul meu ?

   Multumesc anticipat.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Din ce stiu eu e necesar acordul tau doar daca ai perete comun cu acel spatiu.Adica daca esti vecin direct langa sau deasupra.
In plus e necesar acordul asociatiei de proprietari/locatari.

http://www.actefirma...proprietari.pdf

Daca esti ferm hotarat ca nu o suporti,las-o sa faca firma si o reclami lunar.La finante ca nu da bon fiscal,la DSP ca ai vazut un soarece in coafor...gasesti tu motive.Aia dau amenda din momentul in  care ies din biroul lor.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,209
  • Înscris: 22.05.2003
Doamne, romanii si initiativa privata!
Mai mult, oamenii si iubirea de semeni!

Omule, ca sa faca iesire separata, trebuie acorduril asociatiei, proiect, lucrari etc.

Cu ce te deranjeaza ca se intra din bloc, la parter? Tu stai la etajul 2 totusi.
Sunt ciumati clientii sau ce?

Iti strica fenshuiul?

Ca idee, se cere intrare separata doar pentru afacerile care implica persoane bolnave (contagioase).
A fost mare scandal cu norma asta, pentru ca se aplica si cabinetelor stomatologice, asa ca au schimbat-o.

Desigur, daca se enerveaza, va poate da in judecata si castiga, ca asa sunt la noi legile.
Si poate sa va ceara si niste daune, ca ii impiedicati afacerea.

#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View PostRamon828, on 08 august 2020 - 06:58, said:

Salutare,

Redeschid acest topic pentru ca ma lovesc si eu momentan de aceasta problema.
Mi-am achizitionat recent un apartament intr-un bloc nou, constructie 2020, la etajul 2.  La parter a cumparat o doamna care doreste sa isi deschida coafor/frizerie iar, din spusele ei daca nu ii va merge va modifica in frizerie pentru animale ca ... "slava domnului sunt destui caini in cartier". Nu as avea nici o problema daca si-ar face usa separat cum am vazut ca se practica mai peste tot insa aceasta doamna nu vrea sa isi faca usa separat, vrea sa ii intre clientii prin scara blocului. M-a sunat acuma sa imi ceara acordul scris sa poata luat autorizatie spunandu-mi "imi trebuie acord scris de la 3-4 persoane, am luat acordul de la 4 persoane, nu vrei sa imi dai si tu?". Eu am refuzat categoric (nu mi se pare normal). Intrebarea mea este : Poate aceasta doamna sa faca coafor cu intrarea prin scara de bloc fara acordul meu ?

   Multumesc anticipat.
este necesar acordul vecilnilor cu care are pereți comuni, sus, jos, stânga, dreapta.

Chiar dacă faci parte dintre aceștia și nu-ți dai acordul e posibil să-și facă firma pentru că nu verifică nimeni planul clădirii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate