Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Casă în Cluj-Napoca

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
140 răspunsuri în acest subiect

#73
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 59
  • Înscris: 19.03.2011

View Postdanciusergiu84, on 19 august 2020 - 15:28, said:

Multe dormitoare... Daca nu va suparati, cati copii aveti sau va doriti, sau sunt pentru musafiri dormitoarele?

Se poate pune o canapea in living pt musafiri, nu cred ca pot avea pretentia la camera dedicata sau exista taxi daca consuma sau n-au masina... nu vreau sa fiu rau dar prieteniile se mai sting dupa o varsta cand apar copii si te trezesti cu spatiu in plus de intretinut si curtea micsorata...

Doua bai se mai intelege desi eu personal prefer una daca spatiul nu o permite cum e cazul de fata cu deschiderea terenului. Trei bai e exagerat. Chiar si a 2-a baie poate ridica probleme cu amplasarea din punct de vedere al canalizarii. Atentie si nu curga apa de la wc prin tavanul fals de la living/bucatarie sau dormitoare!

Știu că par multe, însă vor fi folosite așa: dormitor matrimonial, camera copilului, birou pentru soțul meu, birou pentru mine. Suntem încă relativ tineri (37 și 42) și dacă mai apare vreun copil, unul din birouri va fi transformat în camera copilului. La camera de jos nu vrem să renunțăm deoarece nu toți oaspeții pot merge pe scări ușor, și nici nu putem să îi punem în living - avem canapea mare în livingul din apartamentul actual, dar și oaspeții vor intimitate, nu mai suntem studenți...

În apartamentul unde locuim acum (unde avem trei dormitoare) am încercat să punem musafirii în birou, însă ei cu programul lor de trezit, vizitat etc, iar noi cu al nostru de lucru, ne cam încurcăm dimineața, și nici în timpul zilei nu se puteau odihni acolo deoarece deranjau. Ne-am gândit mult și casa vrem să ne acopere toate nevoile 100% din timp, iar noi 90% din timp lucrăm de acasă și cam 1-2 ori pe lună avem musafiri. Înțeleg că nu sunt de neglijat costurile de întreținere, dar vrem să o facem sustenabilă și eficientă (de ex, cu sistem de colectare a apei pluviale pentru toalete, udat în grădină).

#74
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 59
  • Înscris: 19.03.2011

View Postdanfizesan, on 19 august 2020 - 17:23, said:


Pai daca are demisol atunci CT la demisol, eu eram setat in minte cum este la mine, si varianta propus lor era cu CT la etaj.
Si da, noi inca uscam haine la soare, chiar daca am uscator de haine de 14 ani. El are rolul lui, si timpul lui cand este folosit.
In cazul nostru, adunam hainele in baia de sus, si o data la una 2 zile le ducem jos si se spala/usca. Dupa aceea trebuie impartite pe apartinatori/impaturate si apoi fiecare si le duce in camera lui. Dusul sus/jos este partea minima, spalatul, intinsul la uscat, impaturitul etc aceste sunt partile care consuma timp.

Vrem subsol, însă doar sub garaj - apropo, care este suprafața optimă pentru un subsol, soțului i se par cam mic la 45-50mp?

Spălătoria și CT noi le vedem undeva la parter. Din discuțiile cu un nou arhitect săptămâna aceasta, e posibil să mergem pe formă de U cu deschiderea spre dreapta, astfel vom avea o curte interioară între parte din spate și garaj. Nu ne gândisem la varianta asta, dar ne place. Recomandarea e să folosim amplasamentul clădirii existente și posibil și din zidurile actuale, deoarece este relativ nouă (extinderea și mansardarea au fost făcute în urmă cu 14-15 ani).

#75
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.997
  • Înscris: 27.07.2017
Depinde cum ar arăta acel U. Poate e doar un L cu o mică porțiune din latura U-lui pe partea dreapta. Un U complet nu cred că dă bine , e claustrofob.

#76
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 59
  • Înscris: 19.03.2011

View Postroman_roman, on 20 august 2020 - 08:45, said:

Depinde cum ar arăta acel U. Poate e doar un L cu o mică porțiune din latura U-lui pe partea dreapta. Un U complet nu cred că dă bine , e claustrofob.

Nu e închis complet, avem retragerile de 3m pe dreapta. Cam asta am schițat pe planul de amplasament, mai avem de așteptat până la randările 3D, dar  asta va fi pe cererea de CU de construcție (ne asumăm că în funcție de expertiză și feedback-ul după randări, va trebui să îl mai cerem o dată).

Fișiere atașate



#77
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.931
  • Înscris: 30.01.2008

View Postloria48, on 20 august 2020 - 08:04, said:

Știu că par multe, însă vor fi folosite așa: dormitor matrimonial, camera copilului, birou pentru soțul meu, birou pentru mine. Suntem încă relativ tineri (37 și 42) și dacă mai apare vreun copil, unul din birouri va fi transformat în camera copilului. La camera de jos nu vrem să renunțăm deoarece nu toți oaspeții pot merge pe scări ușor, și nici nu putem să îi punem în living - avem canapea mare în livingul din apartamentul actual, dar și oaspeții vor intimitate, nu mai suntem studenți...

În apartamentul unde locuim acum (unde avem trei dormitoare) am încercat să punem musafirii în birou, însă ei cu programul lor de trezit, vizitat etc, iar noi cu al nostru de lucru, ne cam încurcăm dimineața, și nici în timpul zilei nu se puteau odihni acolo deoarece deranjau. Ne-am gândit mult și casa vrem să ne acopere toate nevoile 100% din timp, iar noi 90% din timp lucrăm de acasă și cam 1-2 ori pe lună avem musafiri. Înțeleg că nu sunt de neglijat costurile de întreținere, dar vrem să o facem sustenabilă și eficientă (de ex, cu sistem de colectare a apei pluviale pentru toalete, udat în grădină).

Birou la etaj nu stiu daca este o idee buna. Daca ai clienti care vin in vizita de lucru, este nasol sa mearga la etaj, unde poate nu totdeauna totule este in perfecta ordine. Eu as sugera mai degraba birou la parter si camera de oaspeti la etaj. Nu stiu cat de des aveti oaspeti, la noi vine cineva la 2-3 saptamani si deocamdata m-am descurcat cu birou/camera de oaspeti/camera de sport - all in one.

Relativ la subsol trebuie sa realizezi ca la rosu subsolul costa cam 20-25k euro, fiind doar beton impermeabil si fier + trebuie hidroizolatii si drenuri in jurul casei. Faptul ca faci subsol partial nu salveaza mult din costuri, pe restul cladirii subsolul se retrage in trepte pana la adancimea care ar fi daca nu ai subsol. Ex: daca ai 100mp suprafata si vrei subsol 50mp, nu inseamna ca 50mp ai adancime 3m si 50 mp ai adancime 1m . Inseamna ca 50mp ai adancime 3m, inca vreo 10mp ai adancime 2,5m, inca vreo 10mp ai adancime 2m si inca 10mp ai adancime 1,5m. suprafetele le-am inventat eu, nu sunt calculate, dar voiam sa iti dai seama cum functioneaza treaba.

Optimizarea prematura este mama esecului. Am vazut ca ai pus reutilizarea apei de ploaie la WC: in cat timp crezi ca recuperezi investitia ? noi suntem 5 si folosim apa de aprox 110 ron pe luna (fara irigatii inca). Daca 20 ron ar fi apa de la WC pe luna (m-as mira dar sa zicem) in cat timp recuperezi investitia (spatiu de colectare, pompe - ai WC la etaj si probabil aduni apa undeva la nivelul pamantului, filtre - nu cred ca vrei apa de ploaie direct pe WC si apoi sa freci sa scoti calcarul din WC etc) ?

poate par dur, dar ce vreau sa spun este ca si eu am o gramada de chestii care cica imbunatatesc viata/eficienta si apoi am ajuns la concluzia cand am folosit ca am aruncat banii degeaba.

#78
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.495
  • Înscris: 06.01.2014

View Postdanfizesan, on 20 august 2020 - 09:13, said:

...
Ex: daca ai 100mp suprafata si vrei subsol 50mp, nu inseamna ca 50mp ai adancime 3m si 50 mp ai adancime 1m . Inseamna ca 50mp ai adancime 3m, inca vreo 10mp ai adancime 2,5m, inca vreo 10mp ai adancime 2m si inca 10mp ai adancime 1,5m. suprafetele le-am inventat eu, nu sunt calculate, dar voiam sa iti dai seama cum functioneaza treaba.
....
Sigur nu esti inginer. Ca nu e asa.

#79
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.931
  • Înscris: 30.01.2008

View Postcristobob, on 20 august 2020 - 09:55, said:

Sigur nu esti inginer. Ca nu e asa.

Sigur nu sunt inginer, ilumineaza-ne.

uite aici ai un exemplu unde explica despre racordarea in trepte

Fișiere atașate



#80
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.495
  • Înscris: 06.01.2014
Partial , ai dreptate. Exemplul este edificator.
Doar ca fiecare proiect este (/ ar trebui sa fie) tratat individual, cu solutii adaptate situatiei existente. Echipa de proiectare este cea care da solutia. Nu citate de pe net.

(Am facut o constructie , in regula cu de toate, autorizatii, avize, verificari, etape supravegheate de cate ISC, ..., cu beci= subsol pe o portiune, cam 25-30 % -nu mai stiu exact - din suprafata, restul este pe piloni ingropati de circa 1 X1 m, adanci de peste 3 m .
Deci vorbesc/scriu din experienta, nu de ceea ce se spune pe net).

#81
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.931
  • Înscris: 30.01.2008
Ca si concluzie, sper ca si Cristobob este de acord, faptul ca partial ai subsol implica ceva costuri (mai mici sau mai mari) si pentru partea unde nu ai subsolul.

Marea majoritate a lumii considera ca daca are subsol pe jumate casa, este jumate pretul subsolului pe sub toata casa. Eu sincer asa am crezut, pana cand mi s-a prezentat solutia cu "scarile", la una din optiunile care le aveam eu pentru casa.

#82
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 59
  • Înscris: 19.03.2011

View Postdanfizesan, on 20 august 2020 - 12:36, said:

Ca si concluzie, sper ca si Cristobob este de acord, faptul ca partial ai subsol implica ceva costuri (mai mici sau mai mari) si pentru partea unde nu ai subsolul.

Marea majoritate a lumii considera ca daca are subsol pe jumate casa, este jumate pretul subsolului pe sub toata casa. Eu sincer asa am crezut, pana cand mi s-a prezentat solutia cu "scarile", la una din optiunile care le aveam eu pentru casa.

Nu ne-am gândit că facem subsol doar pe jumătate de casă din cauza costurilor, în faza aceasta încă suntem la wishlist, și un subsol de 45-50mp pare să ne acopere necesarul de depozitare. Asta în condițiile în care vom avea și garaj dublu, în care adăpostim doar o mașină inițial, plus biciclete, unelte etc. În apartamentul actual o cameră de 6-7mp e insuficientă pentru depozitare și ne-am întins și pe la un vecin în garaj 🙈 (care e mai mult plecat și nu are nevoie de spațiu), de aceea cred că 45-50mp e decent ca spațiu de depozitare.

Soluția cu subsolul sub garaj pare mai “curată” dacă păstrăm amplasamentul casei actuale și ceva ziduri, limita dinte noi și vecinul din stânga fiind de 1m (0.5m pe fiecare parte). Urmează expertiza să vedem cu ce avem de-a face. Însă vecinul din stânga are deja demisol pe sub toată casa și nu vreau să mă gândesc ce costuri implică să ne facem și noi subsolul tot pe partea aceea, asta în varianta în care demolăm complet.

#83
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.996
  • Înscris: 08.06.2005
Casa in U :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PbCs8nRKu8E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#84
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 59
  • Înscris: 19.03.2011

View Postdanfizesan, on 20 august 2020 - 09:13, said:

Birou la etaj nu stiu daca este o idee buna. Daca ai clienti care vin in vizita de lucru, este nasol sa mearga la etaj, unde poate nu totdeauna totule este in perfecta ordine. Eu as sugera mai degraba birou la parter si camera de oaspeti la etaj. Nu stiu cat de des aveti oaspeti, la noi vine cineva la 2-3 saptamani si deocamdata m-am descurcat cu birou/camera de oaspeti/camera de sport - all in one.

Birourile are there to stay Posted Image Clienții noștri nu sunt de pe aici, și nici nu lucrăm programare, pe care să o putem face din living sau de oriunde, ne trebuie un mediu liniștit, cu fundal profi, deoarece de când cu pandemia lumea mai vrea să ne și vadă (înainte zburam destul de des, făceam workshopuri, aveam mai puține teleconferințe). Am încercat varianta de care zici în apartamentul actual, eu lucrez din dormitor, soțul din birou, mama doarme în camera copilului. Când avem musafiri, nu îi putem culca decât în birou (de unde trebuie să îi scoatem înainte de 8am și unde nu mai pot reveni pe timpul zilei deoarece deranjează), sau în living, unde nu au nici o intimitate, ca să nu mai spun că uneori copilul se trezește la 6 dimineața și vrea tot în living (nu e la vârsta la care poate fi convins să stea în camera sa un număr de ore până se scoală musafirii, sau îi e foame etc). Poate peste câțiva ani rutina asta zilnică va arăta altfel, însă momentan ne cam chinuim cu formatul acesta. În plus, joburile noastre sunt cele care ne-au permis să cumpărăm o casă cu 700mp teren în oraș, pe o stradă liniștită, nu vreau fix aici să facem rabat pentru că mai avem niște ani buni de lucru înaintea noastră și vrem să ne păstrăm reputația și clienții.

Editat de loria48, 20 august 2020 - 16:29.


#85
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.997
  • Înscris: 27.07.2017
Mai mult îmi place ideea primului arhitect ,dar cum am mai spus cu mici retușuri, pentru că nu a lipit garajul de corpul existent și rămâne acel spatiu de acces dintre casa și garaj. Rămânând sa se facă doar alipirea corpului din spate cat să se formeze acel L.

Deci expertiza s-ar face doar pe aceasta zona.

Editat de roman_roman, 20 august 2020 - 16:45.


#86
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 59
  • Înscris: 19.03.2011

View Postdanciusergiu84, on 10 august 2020 - 19:37, said:

Din ce se vede "parcarea acoperita" e lipita de casa, defapt de o veranda... nu vreau sa par rautacios deloc dar casele in L cu veranda nu mai sunt la moda de o jumatate de secol. Plus in acel proiect parcarea acopera toata casa, numarul de bai si suprafata camerelor sunt inutile, e drept ca nu cunosc stilul de viata si nr. de membri ai familiei, eu zic sa va ganditi bine...

NU e o casa luminata, si e greu de executat.

Daca se doreste doar o parcare acoperita si nu casa la masini, adica garaj, atunci aceasta parcare de tip carport nu are nevoie de retrageri.

In legatura cu geamurile, daca se doreste o casa cu o amprenta dreptunghica si nu numai, acestea se pot face pe colturile casei astfel incat se beneficiaza de lumina si de pe laterale. In poza estul e in fata si vestul in spatele camerei foto.

Întâmplător am ajuns astăzi într-o casă doar pe nivel parter, lipită de a unui vecin, așadar fără ferestre pe una din laterale, și m-am gândit la observațiile din postul acesta, deoarece era foarte întunecoasă, și asta în miezul zilei. Era din aceea tip vagon, cu trei camere una după cealaltă, și fusese extinsă cu un hol destul de lat pe toată lungimea, așadar camerele nu mai aveau lumină directă deloc. Cu siguranță proiectul acesta nu ni se potrivea.

#87
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.997
  • Înscris: 27.07.2017
Cu garajul dublu as incerca și o variantă compromis sa vad cum arată - as închide o parte din garaj ,in dreapta ,și aș lăsa deschis pentru a doua pentru a beneficia de vedere către strada ,dar și că să evit spațiu închis ,efectul de cetate. Din spatiu garajului închis ,cu o mică extensie spre spate s-ar face coborârea către subsol.

View Postloria48, on 20 august 2020 - 16:53, said:

lumină directă deloc.
La U închis beneficiezi de lumina și imagine pe latura închisă a U-lui către spatele casei a vecinului din dreapta. Un pic claustrofob. Nu îmi place ideea. Undeva trebuie lăsat deschis că să-ți oferă un confort mai mare de lumina,imagine și spatiu.


Si de legaturi de acces pe spații deschise.

#88
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.913
  • Înscris: 20.11.2008
Pentru a face o casa luminoasa eu am orientat ferestrele mari spre S si V. Cele de la bai, CT si luminatoare sunt spre E. Garajul e pe N (nu trebuie lipit de casa neaparat).
Poate va ajuta rationamentul asta...

Dar asta inseamna sa demolati constructia existenta, ceea ce nu stiu daca sunteti dispusi si eventual sa va apropiati de vecinul din E la 1m daca e posibil.

#89
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.997
  • Înscris: 27.07.2017
Vara e deranjant cu poziția pe S-V.


Am prieteni care și-au vândut apartamentele pentru ca erau pe S-V. Unii s-au mutat la casa ,iar alții au preferat tot apartament, dar poziționat altfel.


#90
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 59
  • Înscris: 19.03.2011

View Postroman_roman, on 21 august 2020 - 08:51, said:

Vara e deranjant cu poziția pe S-V.


Am prieteni care și-au vândut apartamentele pentru ca erau pe S-V. Unii s-au mutat la casa ,iar alții au preferat tot apartament, dar poziționat altfel.

Și eu am prieteni cu casa orientată spre S-V, iar unde sunt ei spre Făget nici nu au construcții în jur. Sunt de acord că e deranjant după-amiaza și seara până apune soarele, și-au luat o umbrelă dar tot trebuie să o mute când stau afară.

Deși al doilea arhitect a propus varianta asta, momentan nu mai luăm în calcul U sau L deschis spre vest deoarece în cazul nostru construcția de pe stânga e destul de înaltă (P+1), lungă și urâtă, practic am avea vedere la zidul vecinului...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate