Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Constipatie severa cauzata de antibiotic.

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Asa și Burov era perfect pentru luxații/entorse, dar nu se mai produce de 'jde ani.
Permanganat de potasiu aveam în casa în copilărie, de obicei dezinfectam periutele noi de dinți făcute cu par (de porc?), înainte de prima utilizare. Eram fascinata de culoarea care se degaja pe măsură ce se dizolvau cristalele în apa.
Interesanta precizarea scrisa cu rosu, pe acest site:
https://www.chemical...de-potasiu_p92/

De exemplu, sunt medici la noi care recomanda josamicina pentru un anumit tip de infecție (ureaplasma), însă medicamentul nu se mai gaseste/importa de ani buni de zile. Pai nene, la ce-l mai scrii pe rețetă, dacă nu se mai găsește? Ca nu toți au rude în Italia, Spania sau Franța, sa facă rost de medicament din acele tari.
Ce doream sa subliniez este faptul ca dacă un remediu nu se mai gaseste/produce/importa, și nici nu are un înlocuitor, nu știu cât de util poate fi să-l recomanzi cuiva, care nu are cum/de unde sa facă rost.

Edited by corinadaniela, 04 August 2020 - 19:01.


#38
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
mananca o jumatate de lebenita/zi si trece.
mananca 0,5 kg de prune

#39
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Trebuie "sapat" ca mai gasesti https://medizone.ro/...u-1n-fiole.html
Mai exista solutia cu am un prieten prin spital sau farmacist care aduce pe comanda sau...
Mai sunt care au cristale pe acasa de acum 40 de ani .

#40
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

 Ayda135, on 04 august 2020 - 08:43, said:

Eu traiesc undeva la tara, iar aici singurele fructe ce se gasesc in magazine sunt merele, portocalele si bananele. Nici macar tarate si seminar de in nu gasesc aici, trebuie sa rog o cunostinta sa mi le compere de la oras cand vine in weekend. Stii cumva cum trebuie consumate semintele de in? Intregi sau maruntite?
se cracana prunii de prune in centru oraselor si tu ni gasesti sa dai iama intr-unul?locuind la tara?

#41
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Merele constipa groaznic, mai ales cele de vara. Mananca pere, pepene galben, rosii. Si iaurtul cu bifidus constipa. Am patit si eu la fel de la ciprinol.

#42
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Bere cu : pere, prune, pepene galben, rosii poti si bere cu mere , oricum e cald acum si o bere seara merge

#43
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Da, trebuie sa te hidratezi bine, nu neaparat cu bere. Merge si cu pepene verde.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate