Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Constipatie severa cauzata de antibiotic.

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Iaurt si bere fara alcool, ca alcool cu antibiotic nu merge :)

#20
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Banuiala mea ai confirmat-o,ai o alimentatie defectuoasa,din necunoastere banuiesc,si medicatia a accentuat constipatia..Excesele nu fac bine,nici cafeaua si tigarea.Semintele de in sunt eficiente,eu le luam simple cu iaurt cind am avut o viata dezechilibrata.Incearca sa iti gasesti un mod de a manca,nu lucruri excentrice.Nu te mai lua aiurea dupa toti,ia un medic,da-i incredere si il schimbi cu altul doar daca nu faci progrese.Comportamentul haotic nu face bine in nimic.Iarasi parafina e eficienta in constipatie zdravana.Am calificarea necesara pentru  a exprima pareri legate de nutritie,dar iti trebuie un medic,sa te urmareasca.Medicul isi face un plan logistic,ca sa spun asa,in functie de urgentele tale.In pozitia ta,as merge inapoi eliminind erorile,incit sa ramin cu klebsiela doar.Si de acolo un medic incearca diverse unghiuri de atac,in functie de raspunsul organismului tau,si eventuale efecte adverse ale medicatiei alese.E doar parerea mea,altfel continui te cufunzi intr-o spirala de neplaceri si poti sfarsi rau,sau mai rau decat esti.

#21
asada11

asada11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 29.11.2007

 Ayda135, on 04 august 2020 - 08:43, said:

Eu traiesc undeva la tara, iar aici singurele fructe ce se gasesc in magazine sunt merele, portocalele si bananele. Nici macar tarate si seminar de in nu gasesc aici, trebuie sa rog o cunostinta sa mi le compere de la oras cand vine in weekend. Stii cumva cum trebuie consumate semintele de in? Intregi sau maruntite?

Maruntite. Acidul stomacului nu poate sparge coaja.

Incearca o perioada fara fructe si legume natur care pot fermenta. Doar supe, ciorbe, mancare gatita, compoturi.

Edited by asada11, 04 August 2020 - 09:58.


#22
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Care pot fermenta sau care fermenteaza?De ce la mine semintele de in au functionat fara sa le maruntesc?

#23
asada11

asada11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 29.11.2007
Oi fi tu mai special. Plus ca esti si calificat.
Peste tot se spune ca trebuie rasnite. Daca tie iti fac bine intregi asta e.
La constipatie presupun ca e si tranzit intarziat, deci pot fermenta.
Pe mine cafeaua ma constipa, in schimb ness-ul este ok.

pentru initiator, daca vrei o discutie ampla lasa numarul pe pm.

#24
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Ideea e ca imi place sa ma exprim cu pareri clare unde inteleg ceva din subiect.Inteleg ceva din subiect datorita faptului ca am invatat sau/si din experienta dobandita in anii de viata.

#25
asada11

asada11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 29.11.2007
Pareri doar ca nu sunt de specialitate. Pot vorbi doar din experienta si din ce am mai citit. O parere e o parere, cat de clara poate fi?
Referitor la cei de specialitate, nu toti au fost premianti, au fost si cei de 5 care s-au tarat prin scoala. Tot medici se numesc.
Am dat doar un sfat dezinteresat, nu vreau sa ma contrez cu alti useri.
Vezi si insul, ca om nu e cu burghiul din dedeman. Asta este ultimul oftopic.

#26
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Nu se contreaza nimeni cu nimeni.Fiecare zice cit il duce capu si interesatul ia ce si de unde vrea.Asa e peste tot.Si dezinteresat dam toti sfaturile.

#27
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Împotriva constipației, semințele de in se lasă la înmuiat în apa, peste noapte, iar dimineața se consuma lichidul rezultat, cu tot cu semințe.

#28
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
In cazuri de constipatie cronica sunt contraindicate cafeaua si alcoolul, pt ca deshidrateaza organismul. Si banuiesc ca nu aveti nevoie de un scaun mai tare decat e deja.

#29
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 Ayda135, on 04 august 2020 - 08:43, said:

Eu traiesc undeva la tara, iar aici singurele fructe ce se gasesc in magazine sunt merele, portocalele si bananele. Nici macar tarate si seminar de in nu gasesc aici, trebuie sa rog o cunostinta sa mi le compere de la oras cand vine in weekend. Stii cumva cum trebuie consumate semintele de in? Intregi sau maruntite?

Dar în zona nu sunt pomi fructiferi, sa mănânci prune, pere, piersici, nu cultiva nimeni pepeni verzi?
Cat despre celelalte remedii împotriva constipației, nu poți sa faci un drum pana la cel mai apropiat oraș, sa mergi la farmacie și plafar/magazin de produse naturiste, sa te aprovizionezi cu ce ai nevoie?
Exista și varianta să-ți comanzi online unele produse.

#30
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Daca are scaun zilnic NU inseamna ca e constipata!

#31
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

 corinadaniela, on 04 august 2020 - 11:19, said:

Împotriva constipației, semințele de in se lasă la înmuiat în apa, peste noapte, iar dimineața se consuma lichidul rezultat, cu tot cu semințe.
I-am spus si eu dar nici macar nu baga in seama tratamente naturiste cu 100% rezultate , mai bine baga in ea cianuropatin , ulei de motor , cloramin si altele - asa e omul , mai bine se indoapa de mizerii , mizerie e si antibioticul care dezechilibreaza energetic toata fiinta umana dar din pacate este necesar cateodata . Odata dezechilibrata digestia inseamna ca dai peste cap tot " triunghiul" stomac-ficat-pancreas , la un hepatoprotector nu se gandeste nimeni plus enzime de fermentatie , enzimele bune sunt scumpe , cele ieftine sunt sa bei si tu ceva .
Nu in ultimul rand este tratamentul naturist cu Flavin 7 care repune pe picioare tot ce inseamna digestie , daca ai blocaj dupa 2-6 ore te scoate afara de zici ca esti pompa de zugravit Wagner ...

Edited by ldpe, 04 August 2020 - 12:38.


#32
Ayda135

Ayda135

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.08.2020

 mcd2020, on 04 august 2020 - 09:52, said:

Banuiala mea ai confirmat-o,ai o alimentatie defectuoasa,din necunoastere banuiesc,si medicatia a accentuat constipatia..Excesele nu fac bine,nici cafeaua si tigarea.Semintele de in sunt eficiente,eu le luam simple cu iaurt cind am avut o viata dezechilibrata.Incearca sa iti gasesti un mod de a manca,nu lucruri excentrice.Nu te mai lua aiurea dupa toti,ia un medic,da-i incredere si il schimbi cu altul doar daca nu faci progrese.Comportamentul haotic nu face bine in nimic.Iarasi parafina e eficienta in constipatie zdravana.Am calificarea necesara pentru  a exprima pareri legate de nutritie,dar iti trebuie un medic,sa te urmareasca.Medicul isi face un plan logistic,ca sa spun asa,in functie de urgentele tale.In pozitia ta,as merge inapoi eliminind erorile,incit sa ramin cu klebsiela doar.Si de acolo un medic incearca diverse unghiuri de atac,in functie de raspunsul organismului tau,si eventuale efecte adverse ale medicatiei alese.E doar parerea mea,altfel continui te cufunzi intr-o spirala de neplaceri si poti sfarsi rau,sau mai rau decat esti.
Asa cum am mail spus, Inca de mica sunt predispusa la constipatie si asa am tot fost pans acum 2 ani cand am reusit sa scap de ea insa a revenit la sfarsitul anului trecut din cauza stresului, nu a alimentatiei. Eu zic ca alimentatia mea de acum e una buna, p!us ca atat medicul de familie cat si ginecologul mi-au sis sa beau 2l de apa, supe, ciorbe si fructe, lucru pe care-l fac dar degeaba. Inainte,  daca mancam 2 mere pe stomacul gol ieseam afara, acum nimic. Ies afara doar cu fasdole si mazare, insa m-am saturat sa le tot mananc asa ca imi doresc sa gasesc ceva care sa aiba acelasi efect laxativ cu speranta ca ma va ajuta so pe perioada tratamentului cu antibiotic.Cafea nu beau desi recunosc ca de curand am baut o cana de cafea dimineata timp de 4 zile in speranta ca ma va ajuta far mimic, de fumat nu fumez branza, orez nu mananc. Voi incerca cu semintele de in.

 corinadaniela, on 04 august 2020 - 12:15, said:

Dar în zona nu sunt pomi fructiferi, sa mănânci prune, pere, piersici, nu cultiva nimeni pepeni verzi?
Cat despre celelalte remedii împotriva constipației, nu poți sa faci un drum pana la cel mai apropiat oraș, sa mergi la farmacie și plafar/magazin de produse naturiste, sa te aprovizionezi cu ce ai nevoie?
Exista și varianta să-ți comanzi online unele produse.
In zona in care traiesc eu nu exista acesti pomi fructiferi. Mananc pepeni verzi, familia mea are o gradina cu legume si mananc zilnic salate, dar nimic. Niciodata nu am comandat produse online, iar pentru o punguta de seminte de in nici nu cred ca merita, platesc mai mult pentru curier. Posted Image Deja am vorbit cu cineva si-mi va aduce in weekend ce am nevoie, nu mai trebuie sa ma duc eu.

 AlexEn, on 04 august 2020 - 08:36, said:

Daca iti distrugi flora intestinala poti ajunge si la constipatie.

@initiator: supozitoarele nu sunt recomandate pentru uz indelungat. Mergi neaparat la medic, poti ajunge la situatii foarte grave.
Cand n-am mai suportat constipatia an luat un supozitor Dulcolax si mi-a cauzat usturimi ingrozitoare acolo, nici nu-l mai folosesc, cred ca s-a iritat mucoasa din interior de la atatea zile cu constipatie.

Edited by althea, 04 August 2020 - 15:30.


#33
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Fata mea, bea dimineata, pe stomacul gol, o cana cu zeama de varza si o sa ma pomenesti! :)

Daca bei doua cani, in ziua aia sa stai acasa, ca te caci pe tine la fiecare 10 minute.

#34
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Ayda, usturimile nu sunt de la supozitor, ci de la fisurile anale și hemoroizii pe care le-ai căpătat forțând-te prea mult sa elimini scaunul intarit.
Dulkosoft ți-ar fi de ajutor.
Cauta pe net prospectul, sa înțelegi cum acționează.
În plus, ar trebui sa consumi iaurt, kefir, lapte bătut, conțin fermenți care ajuta digestia și tranzitul intestinal.

#35
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Eu ma retrag de cind cu teoria privind constipatia indusa de stress.

#36
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Bai de sezut cu permanganat de potasiu fac mai mult la hemoroizi decat 120 de creme una dupa alta - problema mare e sa gasesti pe undeva (la cineva) permanganat de potasiu, inainte era plin raftul la farmacie de el , acum nu mai exista, posibil prin combinatii gasite pe google sa produci ceva interzis si acesta sa fie motivul retrageri de pe piata.

Edited by ldpe, 04 August 2020 - 18:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate