Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Constipatie severa cauzata de antibiotic.

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Ayda135

Ayda135

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.08.2020
Buna dimineata. Am nevoie urgenta de ajutor. In martie am urmat un tratament cu antibioticul ciprofloxacina pentru o infectie, insa m-am constipat ingrozitor. Simteam in fiecare zi nevoia de a iesi afara, insa ieseam foarte greu si m-am ales cu hemoroizi si dureri rectale plus ca mi-e teama sa nu se fi format si un rectocel. De infectie din pacate n-am scapat, insa mi-e teama sa mai iau antibiotice. De cateva zile infectia ma deranjeaza din ce in ce mai mult si ma gandesc sa ma duc iar la medic, dar mi-e teama sa mai iau antibiotic. Am luat probiotice, dar nu m-au ajutat cu constipatia, iar acum singurele alimente care ma ajuta sa ies afara sunt fasolea si mazarea consumate in cantitati mari care insa pe perioada tratamentului cu antibiotic nu m-au ajutat cu nimic. Ce pot consuma cand iau antibiotic pentru a nu ma constipa? Am citit ceva de taratele de grau ca sunt minunate pentru constipatie. Credeti ca ma vor ajuta pe perioada unui nou tratament?

Edited by althea, 04 August 2020 - 07:03.
autocorrect testament în loc de tratament


#2
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Bea cafea dimineața.   Două căni mari.    
Și vei uita că există constipație.

#3
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
Prune deshidratate sau compot de prune. Astea pe primul loc. Pe urmă goji, sau alte fructe deshidratate. Și iaurt/ chefir..nu știu la ce zici probiotice/pastile sau?

#4
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Cafeaua este un foarte bun laxativ.  
Oamenii care beau cafea într-o cantitate mai mare nu au niciodată probleme de tranzit digestiv.

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Germeni seminte in , pvg ganoderma lucidum , la mancare cauti ce nu constipa de exemplu elimini casul , fibre cat de multe si apa .
Imi place partea aceea cu "ma gandesc sa merg la medic" ...eu spun sa mergi fara sa te mai gandesti ...

Edited by ldpe, 04 August 2020 - 07:19.


#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Prune uscate, caise confiate, iaurt cu bifidus și tarate. Bea minim 2 litri de apa pe zi.
Exista siropuri laxative pe baza de plante/fructe. Ceaiul de crusin este foarte eficient.
Încearcă și dulkosoft.
În ultima instanta, ca să poți avea scaun, poți folosi microclismele pentru adulți, găsești în farmacie.
Cel mai probabil antibioticul ți-a dereglat flora intestinala, au dispărut și bacteriile "bune", care participa la digestie. În plus, s-a format un cerc vicios, de teama durerii hemoroidale te poți abține sa ai scaun. Unguentul Proctoglyvenol este eficient în cazul hemoroizilor/durerilor anale. Poate ca probioticele folosite nu au fost eficiente, întreabă medicul ce alta marca îți recomanda. Nu lăsa acea infecție netratata, se poate agrava/complica.


#7
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
intii inlatura cauza constipatiei si apoi prin alimentatie cum trebuie nu te mai constipi.Cu efect laxativ puternic sunt semintele de in,prune uscate,miere....

#8
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Omu' are nevoie urgent, nu mai merge doar cu alimente purgative.
Daca deja esti pe WC si simti ca plezneste supozitoare cu Ducolax ca sa "inmoaie" si sa nu-ti rupi fundul la propriu.
Plus, ca sa scoti tot din time, 1-2 linguri ulei de ricin.

#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Definitia constipatiei e alta!

Ciprinol nu prea da constipatie.

Din Martie e ceva timp...mult.

Ce infectie si unde? Varsta? Atentie la tulburarile prelungite de tranzit!

Edited by arab, 04 August 2020 - 07:46.


#10
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Adica in traducere,medicul(daca chiar este un medic in cazul tau) ce ti-a prescris antibioticul respectiv ar fi putut sa atace problema din alt unghi,alt antibiotic sau alta medicatie,fara efectele mentionate.Sau mananci ce nu trebuie,ca multa lume si medicatia respectiva ti-a accentuat constipatia ce aveai deja.

#11
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
Salut, daca este urgenta treaba foloseste medicamente.
Daca nu este asa urgenta, creste aportul de lichide, alimente cu multe fibre ( prune uscate, ovaz) , apuca-te sa faci miscare.

#12
Ayda135

Ayda135

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.08.2020
Va multumescu tuturor pentru mesaje! Cat despre alimentatia mea, eu zic ca e una buna. Inca de cand cu aceasta constipatie nenorocita am inceput sa mananc zilnic supe si ciorbe, de multe ori chiar si seara nu doar la 12. Dimineata pe stomacul gol mananc mere deoarece medicul de familie mi-a zis ca ma vor ajuta insa nici vorba de asa ceva, dupa amiaza mananc iar mere, beau 2l de apa pe zi, iar pana de curand am avut dulciurile scoase din alimentatie. Nimic nu ma ajuta, doar fasolea si mazarea dar deja m-am saturat de aceste alimente, vreau sa incerc altceva cu acelasi efect laxativ si de aceea ma gandeam la taratele de grau.

#13
Ayda135

Ayda135

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.08.2020

View Postarab, on 04 august 2020 - 07:45, said:

Definitia constipatiei e alta!

Ciprinol nu prea da constipatie.

Din Martie e ceva timp...mult.

Ce infectie si unde? Varsta? Atentie la tulburarile prelungite de tranzit!
  Infectie vaginala cu klebsiela cauza de constipatie. Am pribleme cu constipatia de cand ma stiu desi mereu incerc sa mananc sanatos, insa problema s-a agravat de cand am luat acel antibiotic. Nu m-am asteptat ca organizmul meu sa reactioneze asa la el. Am 29 de ani.

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

View Postarab, on 04 august 2020 - 07:45, said:

Ciprinol nu prea da constipatie.

Daca iti distrugi flora intestinala poti ajunge si la constipatie.

@initiator: supozitoarele nu sunt recomandate pentru uz indelungat. Mergi neaparat la medic, poti ajunge la situatii foarte grave.

#15
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Pentru refacerea florei intestinale iti recomand Zer, de vaca,oaie,capra...nefiert, citeva saptamini, altceva mai bun nu cunosc.

#16
aysmen

aysmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 02.08.2007
Salutare, alimentatia ajuta foarte mult(mere, prune, brocoli, fasole verde, sana, kefir) eu cand am avut probleme stiu ca medicul mi a spus intotdeauna cand iau antibiotic sa iau un prebiotic.Eu luam Sinergin 1 plic pe zi
De asemenea eu cand eram constipat foloseam 2 linguri ulei de parafina/ zi , iar ziua cealalta 1 plic de forlax.

#17
Ayda135

Ayda135

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.08.2020

View Postcorinadaniela, on 04 august 2020 - 07:30, said:

Prune uscate, caise confiate, iaurt cu bifidus și tarate. Bea minim 2 litri de apa pe zi.
Exista siropuri laxative pe baza de plante/fructe. Ceaiul de crusin este foarte eficient.
Încearcă și dulkosoft.
În ultima instanta, ca să poți avea scaun, poți folosi microclismele pentru adulți, găsești în farmacie.
Cel mai probabil antibioticul ți-a dereglat flora intestinala, au dispărut și bacteriile "bune", care participa la digestie. În plus, s-a format un cerc vicios, de teama durerii hemoroidale te poți abține sa ai scaun. Unguentul Proctoglyvenol este eficient în cazul hemoroizilor/durerilor anale. Poate ca probioticele folosite nu au fost eficiente, întreabă medicul ce alta marca îți recomanda. Nu lăsa acea infecție netratata, se poate agrava/complica.
Eu traiesc undeva la tara, iar aici singurele fructe ce se gasesc in magazine sunt merele, portocalele si bananele. Nici macar tarate si seminar de in nu gasesc aici, trebuie sa rog o cunostinta sa mi le compere de la oras cand vine in weekend. Stii cumva cum trebuie consumate semintele de in? Intregi sau maruntite?

#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008

View Posttomaso, on 04 august 2020 - 07:15, said:

Bea cafea dimineața.   Două căni mari.
Și vei uita că există constipație.

daca o indulceste cu o lingura de miere e si mai bine

View Postmarco68, on 04 august 2020 - 08:38, said:

Pentru refacerea florei intestinale iti recomand Zer, de vaca,oaie,capra...nefiert, citeva saptamini, altceva mai bun nu cunosc.

ala e bun si  de stat cu fundu in el,baie
eu nu prea iau medicamente,mai ales antibiotic,doar sa fie musai, musai
DAR daca trebuieste sa o fac nu cumpar nimic pt stomac,asa zisele minuni de protectie
eu personal antibioticul i-l iau cu lapte acru de cofa(iaurt in zilele noastre) inainte cateva linguri,antibioticul,apoi alte cateva linguri

Edited by ceanu1980, 04 August 2020 - 09:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate