Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

De ce unii oameni cauta scuze penibile cand vine vorba de purtat masca?

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#37
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postpersona695, on 23 iulie 2020 - 16:20, said:

dar n-am făcut armata.

Lasa ca niciodata nu-i prea tarziu.

#38
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007

View Postpersona695, on 23 iulie 2020 - 16:20, said:

Daca făceam armata eram si eu dur că voi și purtam masca anticovid cum ați purtat voi masca de gaze când făceați antrenamente și eram și supus și executam orice ordin venit de sus, de la Orban and co.dar n-am făcut armata.
Stai bland ca erai reformat de la recrutare.

#39
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
eu am mai zis pe un topic odata - cei care nu vor sa respecte regulile societatii ar trebui sa primeasca acelasi tratament..nu ai respectat nici o recomandare/regula pentru prevenirea bolii ? nu primesti nici un fel de ajutor gratis daca ai probleme, iar daca se dovedeste ca ai imbolnavit pe cineva..ii platesti daune.

se poate face o analogie cu sofatul - cum ar fi ca aia care au volan pe dreapta brusc sa spuna ca ei vor sa conduca pe cealalta banda? pai nu e corect...ce nu ar avea dreptu ? doar sunt liberi nu ? si daca maine unu chiar ar face asta si v-ar lovi...cat de mare ar fi scandalu ca nu a respectat regulile...societatii ?

#40
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014
Respecti regulile, dar nu regulile idioate.

#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pentru ca Darwin.

#42
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View Postpersona695, on 23 iulie 2020 - 16:20, said:

Daca făceam armata eram si eu dur că voi și purtam masca anticovid cum ați purtat voi masca de gaze când făceați antrenamente și eram și supus și executam orice ordin venit de sus, de la Orban and co.dar n-am făcut armata.

Asta nu inseamna ca nu poti fi destept, doar fiindca n-ai facut armata. E tot una din scuzele penibile de care vorbeste initiatorul.
Si inteligenta nu are nici o legatura cu duritatea, ba dimpotriva.

View PostGRATEFUL, on 23 iulie 2020 - 17:24, said:

Respecti regulile, dar nu regulile idioate.

Cine stabileste care reguli sunt si care nu sunt "idioate"?

Edited by wagmich, 23 July 2020 - 17:35.


#43
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Uite mai fac o intrebare la cei care zic:"ba io nu primesc ordine de la nimeni si din cauza asta nu vreau sa port masca"
Bun...
La serviciu cand va spune sefu,vezi ca azi ai de facut aia si aia,executi?
Taxe si impozite platiti ca asa va spune statu roman?
Daca ajungeti bolnavi in spital acceptati tratamentu ca asa zice doctoru?

Edited by I2O, 23 July 2020 - 17:38.


#44
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004

View PostGRATEFUL, on 23 iulie 2020 - 17:24, said:

Respecti regulile, dar nu regulile idioate.

ai auzit de sindromul/efectul Dunning Kruger ?

acolo se incadreaza toti cei care pun problema asa...si de fapt mare parte din populatia globului sufera de el.
https://en.wikipedia...

#45
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postwagmich, on 23 iulie 2020 - 17:36, said:

Cine stabileste care reguli sunt si care nu sunt "idioate"?


Din pacate, este evident.

Alora care sunt, orice li se pare la fel.

#46
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Doamne, ce bine ca pe unde m-am plimbat numai oameni normali la cap erau. Ce stare de bine si de normalitate iti dau asttia normali...

#47
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View PostI2O, on 23 iulie 2020 - 15:34, said:

De ce unii oameni invoca tot felu de scuze penibile atunci cand vine vorba de purtat masca?
E o simpla carpa care o pui in fata gurii,poti sa respiri fara probleme prin ea,e adevarat ca se face umpic de condens inauntru...dar totusi nu e un capat de lume
pentru ca suntem o societate care permite chestia asta
daca ne-am taxa reciproc nu ar fi o problema, dar ne incurajam sa nu o purtam, ca si cum ne-am duce o haita de oi in turma de lupi.

#48
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017

View PostI2O, on 23 iulie 2020 - 15:34, said:

De ce unii oameni invoca tot felu de scuze penibile atunci cand vine vorba de purtat masca?
E o simpla carpa care o pui in fata gurii,poti sa respiri fara probleme prin ea,e adevarat ca se face umpic de condens inauntru...dar totusi nu e un capat de lume

O posibila explicatie:


Quote


Siguranța de idioți a omenirii
Mereu când societatea hotărăște ceva, oricât de evidentă ar fi decizia, o să fie 1-10% din populație care o să se pună fix invers și n-o să se miște orice ai face și orice le-ai zice. Ca în treaba asta cu purtatul de măști.
Ai putea crede că-s idioți. Ai avea dreptate. Dar e mai mult de atât acolo. Sunt imuni la argumente nu doar din cauză că-s idioți, ci că așa e programată specia noastră. Are o siguranță pusă din fabrică și siguranța aia e formată din oamenii contra.
Ăștia, din start contra, nu au ajuns la concluzia lor în urma unor motive. A fost invers. Întâi le-a spus lor toată ființa că trebuie să fie invers și dup-aia și-au găsit motive. Întâi s-au hotărât clar că nu vor să poarte mască, dup-aia au căutat argumentele. Că arăți ca un fraier, că e doar o gripă, că lipsa de oxigen e toxică bla bla. Și na, datorită acestui mod de gândire încă mai existăm ca specie.
Avantajul mare al oamenilor în fața altor animale e că se pot înțelege și cădea de comun acord. Problema principală a sistemului e că dacă ne înțelegem toți la o decizie, dar absolut toți și se dovedește a fi proastă, crăpăm toți. Chiar și dacă se întâmplă o dată la 99 de generații marea majoritate să greșească, e de ajuns cât să termine toată specia. De-aia avem nevoie de cretinii de siguranță.
„Hai să ne suim toți într-o barcă”
„Hai să facem toți case în valea aia”
„Hai să mâncăm toți ciuperci de-alea”
Mereu a fost o minoritate vocală care a pus piciorul în pământ. „NU, și orice ai face și orice ai zice tot NU o să fie, n-ai ce să-mi faci!”. De cele mai multe ori au fost doar o frână antipatică a societății. Da' și atunci la 99 de generații când au avut dreptate, cum nu s-ar fi așteptat nici un om de bun simț, cine au fost singurii care au supraviețuit și au dus mai departe gena aia de gică contra?
Suntem raționali dar instinctul de a te pișa împotriva vântului a venit mult mai devreme decât rațiunea în evoluția noastră. A fost nevoie mai mare de el. Și de-aia trebuie să îi suportăm pe antivacciniști, antimăscoși, antitehnologici și antiorice. Adică normal că ăștia ca ei n-au dreptate. Și probabil n-o să aibă cât om trăi noi. Dar la un moment dat, evident nu acum, dar la un moment dat, peste jdegenerații o să vină iar rândul lor să aibă dreptate și să ne salveze specia. Clar nu avem nevoie de ei. Da' gena lor e esențială. Ne-a arătat evoluția. Ar fi mai simplu pe termen scurt să ne înțelegem toți, dar fatal pe termen lung.


sursa: Piticigratis

Edited by george_alexandru, 23 July 2020 - 17:48.


#49
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Asta merita pusa aici

Quote

Cum să convingi proștii că o chestie reală e reală
Adevărul adevărat despre coronavirus!1!
Adevărul e că majoritatea oamenilor sunt foarte proști. Prostul, prin definiție, e convins că nu e prost. Deci tot ce la prima vedere pare peste puterea lui de înțelegere, nu e. Pentru că prostul e convins că puterea lui de înțelegere e maximă. Deci, dacă ceva pare că o depășește, e o minciună. E un adevăr acolo mult mai simplu în spate pe care CINEVA vrea să-l ascundă de el, prostul, ca să-l păcălească. E singura explicație. N-are cum să fie mai complicat de atât pentru că complicat nu există. Sunt interese mari la mijloc care fac lucrurile simple să pară complicate.
E o gândire destul de normală. Fiind prost, a fost păcălit toată viața. Fiind prost, niciodată n-o să dezvolte destul discernământ cât să diferențieze păcăleala de adevăr. Deci cea mai sigură soluție pentru prost e să trateze totul ca pe o păcăleală până la dovada contrarie.
Fiind prost, dovada contrarie nu poate veni din argumentație, că logica și argumentația îl depășesc. Singurul mod de a-l convinge pe prost e să vadă cu ochii lui dovada că ce crede el nu e adevărat.
Deci singurul mod în care ai putea convinge masa de proști că virusul e real și letal e să îl pui față în față cu bolnavul și mortul. Asta se poate întâmpla ori natural, dacă virusul atinge o masă critică și absolut toată lumea va avea o rudă/cunoștință îngropată de virus
sau
Sau se face o campanie serioasă și susținută pe limba lor. Nu cu statistici, cifre și argumente, că n-au ei treabă cu asta. Interviuri cu bolnavi și muribunzi.
„Salut, sunt georgel și nu credeam în coronavirus, acum încerc să respir dintr-un sfert de plămân că atât îmi mai funcționează. Ia, auziți cum horcăi.”
Ar fi simplu de făcut și eficient. De ce nu se face? Păi, sunt interese mari la mijloc, se știe.

sursa: Pitigratis

#50
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Postgeorge_alexandru, on 23 iulie 2020 - 17:46, said:

O posibila explicatie:
[...]
sursa: Piticigratis

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F83iuaZ3Rxg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#51
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostMarianG, on 23 iulie 2020 - 17:46, said:

pentru ca suntem o societate care permite chestia asta
daca ne-am taxa reciproc nu ar fi o problema, dar ne incurajam sa nu o purtam, ca si cum ne-am duce o haita de oi in turma de lupi.

Eu nu am facut chestia asta cu nimeni,ba mai mult am indemnat sa se fereasca si sa se protejeze de virus

#52
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014
@initiator,
Faptul ca te sufoci purtand masca este o scuza penibila?

#53
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Attached File  uite.jpg   116.26K   15 downloads

View PostGRATEFUL, on 23 iulie 2020 - 17:56, said:

@initiator,
Faptul ca te sufoci purtand masca este o scuza penibila?
Medicii care poarta 14 ore masca si ochelari de protectie si costum cum dracu nu se sufoca bre?

#54
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostGRATEFUL, on 23 iulie 2020 - 17:56, said:

@initiator,
Faptul ca te sufoci purtand masca este o scuza penibila?

Eu nu m-am sufocat purtand ffp2....

View Postwaterman, on 23 iulie 2020 - 17:58, said:

Medicii care poarta 14 ore masca si ochelari de protectie si costum cum dracu nu se sufoca bre?

Toate boalelePosted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/roAQxtaDkYg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate