Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

De ce unii oameni cauta scuze penibile cand vine vorba de purtat masca?

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#145
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostFreddy12, on 13 august 2020 - 15:19, said:

Pai daca virusul nu exista, inseamna ca nu au nevoie de tratament anticovid. De ce sa se trateze pentru ceva ce nu exista?

Si noi de unde stim ca nu exista?
E la fel ca si atunci cand doua persoane fac sex,nici una nu stie daca cealalta e sanatoasa 100% si ca sa nu riste vor folosi prezervativ
Cam asa si cu in cazu covidului,ca sa nu riscam punem masca

#146
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002

View PostIhateeveryone, on 02 august 2020 - 16:35, said:

Foarte adevarata aceasta imagine. Exact oamenii care nu au avut grija de viata lor deloc (ori pentru ca nu au vrut, ori pentru ca nu au putut) sunt cei care urla cel mai tare si cel rau, ca alti sa aiba grija de ei. Ca viata lor este importanta cu toate ca pana acum si-au batut joc de viata lor. Oamenii astia pentru mine sunt printre cei mai josnici de pe planeta asta.
Ei pot sa ceara ajutorul altcuiva, dar in nici un caz sa ii oblige pe alti sa ii ajute cand ei insusi nu au vrut sa se ajute pe ei.
batranii si cei care s-au nascut cu predispozitii genetice la fel?

#147
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostI2O, on 13 august 2020 - 15:28, said:



Si noi de unde stim ca nu exista?
E la fel ca si atunci cand doua persoane fac sex,nici una nu stie daca cealalta e sanatoasa 100% si ca sa nu riste vor folosi prezervativ
Cam asa si cu in cazu covidului,ca sa nu riscam punem masca
Pe considerentul ca nu exista ce nu se vede, inseamna ca nici bolile cu transmitere sexuala nu exista, deci prezevativul e inutil. Nici curentul electric nu se vede asa ca acestia care neaga existenta virusului ar trebui sa umble la prize fara sa scoata sigurantele de la tablou. Ha, era sa uit, nici aerul nu se vede.

#148
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostFreddy12, on 13 august 2020 - 15:46, said:

Pe considerentul ca nu exista ce nu se vede, inseamna ca nici bolile cu transmitere sexuala nu exista, deci prezevativul e inutil. Nici curentul electric nu se vede asa ca acestia care neaga existenta virusului ar trebui sa umble la prize fara sa scoata sigurantele de la tablou. Ha, era sa uit, nici aerul nu se vede.

Sunt multi care merg pe principiu asta....pana afla pe pielea lor ca exista ceea ce ei credeau ca nu exista

Edited by I2O, 13 August 2020 - 15:51.


#149
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013
tipuri de măști și calitatea lor
https://twitter.com/...337714170798081

Edited by onisifor12, 27 August 2020 - 01:13.


#150
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostI2O, on 23 iulie 2020 - 15:34, said:

De ce unii oameni invoca tot felu de scuze penibile atunci cand vine vorba de purtat masca?
E o simpla carpa care o pui in fata gurii,poti sa respiri fara probleme prin ea,e adevarat ca se face umpic de condens inauntru...dar totusi nu e un capat de lume
asa-i ca nu ai stat 9ore/zi cu masca pe fata!

#151
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 21.05.2019

View PostI2O, on 23 iulie 2020 - 15:34, said:

De ce unii oameni invoca tot felu de scuze penibile atunci cand vine vorba de purtat masca?
E o simpla carpa care o pui in fata gurii,poti sa respiri fara probleme prin ea,e adevarat ca se face umpic de condens inauntru...dar totusi nu e un capat de lume

Exceptandu-i pe cei care din motive medicale, nu pot purta, restul sunt doar imbecili, egoisti ce nu realizeaza ca risca viata celor dragi, si prin prostia si egoismul lor ii pot baga in pamant sau pe ATI!
De aceea era bine sa fie si la noi niste reguli mai dure, poate si ceva puscarie ptr cei care nu respecta regulile. Astfel, nu mai maraia unu. Legea e lege, si trebuie respectata! Ne uitam cu jind la chinezi, pai aia au o viata seminormala, ca la ei mastile sunt la ordinea zilei.

Edited by silcar, 30 August 2020 - 22:25.


#152
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
repet, nu cred in masca si gravitatea covidului fiindca la numar de morti e ca orice gripa plus ca oricum va veni la fiecare, ma rog, a venit deja la majoritatea .
  
sunt proteste in londra, berlin, america, deci vestul nu doarme complet.


razboiul de 100 de ani impotriva mastii: https://www.telegrap...g-offices-soon/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3Ydx71CUgF8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 41ex, 31 August 2020 - 07:18.


#153
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 21.05.2019

View Post41ex, on 31 august 2020 - 07:13, said:

repet, nu cred in masca si gravitatea covidului fiindca la numar de morti e ca orice gripa plus ca oricum va veni la fiecare, ma rog, a venit deja la majoritatea .
  
sunt proteste in londra, berlin, america, deci vestul nu doarme complet.


razboiul de 100 de ani impotriva mastii: https://www.telegrap...g-offices-soon/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3Ydx71CUgF8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Cu niste mici aduagiri:

COvidul omoara, gripa foarte putin, daca te vaccinezi. Covidul nu are vaccin si tratament momentan, oficial! Gripa este sezoniera, covidul nu, persista. Iar nr mortilor covid creste, pana la finalul anului vor fi mult mai multi decat la  o gripa! Nu mai vorbim ca acest virus a provocat o pandemie, pe cand o gripa nu, plus ca nu e nici pe departe la fel de contagios virusul gripal.
Deci categoric COVID este MULT mai periculos decat o gripa. Asta e clar!


Iar asta cu crezutul, e ca si la celelalte boli, nu crezi pana nu o faci sau nu iti infectezi si omori pe cineva drag, mai apoi ai sa vezi cat ai fost de prost! un om cerebral care are neuronii functionali, previne, nu joaca ruleta ruseasca cu o asemenea boala!!

SI in nici un caz nu a venit la majoritatea Covid 19, gradul de imunizare fiind extrem de scazut, deci nu mai dezinforma!

COncluzia e clara, pandemia covid 19, exista. TOti se confrunta cu ea, si face victime.
Dar la fel de adevarat este ca si imbecilii si analfabetii functionali cu zero studii in medicina, multi nestiind sa scrie corect, exista. Si acest virus, este mult mai mortal si periculos! Si el se numeste PROSTIA UMANA, ce nu are tratament medical!

Cam cu asta va "riscati" voi sau le riscati sanatatea parintilor vostri:

https://www.digi24.r...-am-aer-1357671

Edited by silcar, 31 August 2020 - 12:51.


#154
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
explica atunci de ce doar batranii bolnavi mor de acest virus? lasa exceptiile. si de ce nu mai e ca in primavara? si ai idee cati mor sau se imbolnavesc stand cu aceste restrictii? si criza economica?

iar numarul de morti daca ramane asa incetinit n-are cum sa treaca de o gripa obisnuita. in 70 si 50 cand au mai murit milioane nu au luat masurile astea aiurea.

Edited by 41ex, 01 September 2020 - 07:32.


#155
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 21.05.2019
Dar nu mor doar batranii :) Procentul e mai mare la ei, e adevarat, si e cauzat de varsta, boli cronice samd. Lucru firesc. Dar au murit si destui tineri samd. E o loterie aici. O ruleta ruseasca, pe care eu nu o joc pe mine si pe cei dragi mie! Nu mai vorbim de cei care nu mor dar raman cu sechele! Nu stiu daca tu stii ce inseamna sa nu poti respira, eu stiu! Crede-ma, nu ti doresc! ;)

#156
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Masca e o tampenie menita sa imbogateasca pe unii . Eu mi-am scos certificat medical ca sa nu port masca nicaieri si n-am treaba .

#157
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014

View PostI2O, on 23 iulie 2020 - 19:01, said:


Vezi ca daca il iei acuma nu ai garantia ca nu il mai iei nici la iarna....cum nu au avut nici la mine in oras cei care sau reinfectat cu coronavirus...unii au si murit dupa a doua infectare
Dar nici n-o sa poata sa ne oblige la infinit sa purtam masti, pana la calendele grecesti, mai ales daca numarul cazurilor active va scadea si nu vom mai avea "varfuri"! Ei sunt constienti de treaba asta. Cel mai mult ma deranjeaza modul cum au pus problema Tataru si Arafat pentru a justifica obligativitatea purtarii mastii si au inceput sa spuna ca va trebui sa.ne obisnuim vrem nu vrem, pentru ca si asiaticii poarta masca din cauza poluarii de ani de zile! Adica vor sa impuna masca la infinit sau cum? Sau alt "om de paie" cum ca "noi, medicii, cum putem sa stam zilnic cu masca pe fata ore intregi iar voi sunteti niste neintelegatori care nu pricep ca va vrem decat binele"!
Purtatul mastii pe termen indelungat NU o sa tina, cum nu a tinut nici imbecila aia de declaratie sau inchiderea restaurantelor (apropo, suntem singura tara din Europa care am inchis total restaurantele 6 luni de zile), sau interzicerea intrarii in biserici etc. Se va termina bataia asta de joc la un moment dat, cat o s-o lungeasca?

#158
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
E nasol de tot cu masca, de aia cred ca gasesc ei scuze ! O port ca n-am incotro insa mi-e greu, imi vine sa dau afara cand imi vine respiratia aia inapoi, ma incomodeaza. Azi m-am dus la medic si in metrou a trebuit sa o port 4 statii dus 4 intors, plus la medic cam 20 de minute, mi-a ajuns !
Damite sa stau ore cu ea, n-as putea orice ar fi.
Dar nu sunt contra ei, ca inteleg ca trebuie.
Eu port si viziera dar aia nu prea ma deranjeaza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate