Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 

De ce unii oameni cauta scuze penibile cand vine vorba de purtat masca?

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#127
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,484
  • Înscris: 10.08.2005
Un nene a facut un experiment, aveti contra-argumente ?
Voi astia care va sufocati, cu o masca.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7LL893hhqWc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#128
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,056
  • Înscris: 28.10.2006
Stati, ca vin aia cu ipoteza ca nenea ala are si branhii, rasufla si pe langa urechi, ca pestii!
Bai nenisorilor, astia care sunteti contra mastilor: esti constient ca se reduce riscul sa iei guvidu' si mai ales sa DAI guvidu' la altii, daca porti masca? Si de aia de carpa, ca e mai bine decat nimic.
Nu esti de acord cu "restrictiile"? Suie sus in varf de munte, in pestera, cu liliecii, si imprastie guvizii unde vrei tu, da' nu in gurile noastre!

Edited by viceroy56, 27 July 2020 - 13:29.


#129
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,649
  • Înscris: 30.08.2017

View PostMarianG, on 27 iulie 2020 - 12:46, said:

Un nene a facut un experiment, aveti contra-argumente ?
Voi astia care va sufocati, cu o masca.

"Plătit de mafia măștilor" se accepta? N-am dovezi, dar e evident :)

#130
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,313
  • Înscris: 05.06.2002
Un medic din Marea Britanie a alergat 35 de kilometri cu masca pe față ca să demonstreze că nu reduce nivelul de oxigen, așa cum susțin unele persoane care rerfuză să o poarte, relatează The Independent.

Edited by Fane, 27 July 2020 - 14:20.


#131
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Mi-am comandat astazi 10 masti 3m ffp2 sunt curios daca se aseaza mai bine decat jsp-urile care le am in momentu de fata,as fi putut sa iau de la lahti pro cu un sfert de pret,dar astea de la 3m par mai de incredere
Poate pe viitor o sa le fac proba si la cele romanesti de tip ffp2 care-s de tip vertical(poate se muleaza mai bine decat cele de tip cupa care le am acum)

#132
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009
Ce pretenție poți sa ai sa poarte lumea masca, pentru binele tuturor, când un dobitoc dintr-o localitate aflata în carantina, a plecat pe neve la mare, la Costinești, în acest weekend?
Cat de idiot sa fii sa faci asta cu bună știință, fara să-ți pese ca e posibil sa duci virusul în comunitate, mai ales ca pe litoral nu se respecta nicio măsură de distanțare fizica, igienizare, etc?
Aia care păzeau localitatea carantinata, dormeau în bocanci, cum de l-au lăsat sa plece? Autoritățile nu învață nimic din greșeli, asa au plecat la munca în Germania și localnici din zona Sucevei, din localități aflate în carantina, când acolo epidemia era în toi.

Asta-i România, din păcate...
https://www.observat...-plecat-la-mare

#133
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,649
  • Înscris: 30.08.2017

View PostI2O, on 27 iulie 2020 - 14:21, said:

Mi-am comandat astazi 10 masti 3m ffp2 sunt curios daca se aseaza mai bine decat jsp-urile care le am in momentu de fata,as fi putut sa iau de la lahti pro cu un sfert de pret,dar astea de la 3m par mai de incredere
Poate pe viitor o sa le fac proba si la cele romanesti de tip ffp2 care-s de tip vertical(poate se muleaza mai bine decat cele de tip cupa care le am acum)

De curiozitate, de unde și la ce preț?

#134
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,167
  • Înscris: 30.07.2006
De prosti ce sunt.

#135
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,056
  • Înscris: 28.10.2006
@corinadaniela
Mamica, ii doare fix in pix ca ii omoara pe altii. Se bat cu caramida-n piept ca ei sunt darnici, sa aiba toata lumea!
La noi vine campania electorala, de ce sa suparam poporu' cu restrictii?
In vest te ustura'n cur o amenda de masca, sa nu mai spun ca poti sa faci parnaie.
Io vad in mai toate locurile oameni de toate varstele si conditiile cu masca sub nas sau chiar pe barbie.
Chiar toti pe care-i vad eu sufera cu insuficienta respiratorie? SI daca le atragi atentia, mai mai ca te si scuipa!
Inteleg ca Orban vrea sa bage masca obligatoriu si afara, in locurile aglomerate. Oare o sa dea si definitia STRICTA a locului aglomerat?
Ca asa, doar cu ordonante si reglementari seci, facem plachie de guvid! Reglemetat dintr-o bucata, nu cu reguli de aplicare dupa 2 saptamani si mai ales sanctiuni stricte, care daca nu sunt aplicate de cei bine specificati, sa li se aplice lor in valoare de 3 ori suma maxima prevazuta in lege/reglementare.
Asa vad eu lucrurile, pentru ca romanul nu stie de frica decat de "arsul la bani"!

Edited by viceroy56, 27 July 2020 - 14:59.


#136
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postgeorge_alexandru, on 27 iulie 2020 - 14:24, said:

De curiozitate, de unde și la ce preț?

14 lei bucata,nu-s prea atractive la pretu asta,vezi ca mai au astia la hornach am vazut cu 15 drager

#137
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Care ai luat toate mastile drager de la hornach?Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
De curiozitate cate au fost pe stoc?

Edited by I2O, 27 July 2020 - 18:00.


#138
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostI2O, on 23 iulie 2020 - 15:34, said:

E o simpla carpa care o pui in fata gurii

Sunt total de acord cu tine si te sustin.


#139
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
se ia virusul si cu aceste simple masti sau carpe dar mai incet. toti avem prieteni rude cu care nu purtam mastile, ei au in continuare alti prieteni etc...deci doar dureaza mai mult agonia si criza economica. cei fara carantine si masti obligatorii vor castiga in final din toate punctele.

Edited by 41ex, 27 July 2020 - 22:00.


#140
Ihateeveryone

Ihateeveryone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 29.10.2018

View Postbeavis03, on 24 iulie 2020 - 11:05, said:

[ https://images2.imgbox.com/ba/13/riiq3B3q_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Foarte adevarata aceasta imagine. Exact oamenii care nu au avut grija de viata lor deloc (ori pentru ca nu au vrut, ori pentru ca nu au putut) sunt cei care urla cel mai tare si cel rau, ca alti sa aiba grija de ei. Ca viata lor este importanta cu toate ca pana acum si-au batut joc de viata lor. Oamenii astia pentru mine sunt printre cei mai josnici de pe planeta asta.
Ei pot sa ceara ajutorul altcuiva, dar in nici un caz sa ii oblige pe alti sa ii ajute cand ei insusi nu au vrut sa se ajute pe ei.

#141
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postdanut100, on 23 iulie 2020 - 15:58, said:

Sunt mai multe motive. Nu pot respira, nu le place, ii deranjeaza, etc.
Sunt alergici. ;)
'I2O' si
Pentru cei pro mască:

Aerul poate fi dat la oameni cu pipeta prin intermediul unei legi?

LIBERTATEA ce-am făcut cu ea? Așa începe orice poveste care duce la NAZISM = prin călcarea in picioare a restului de libertate care v-a mai rămas.

Dacă da, intrăm în era prostiei absolute, în numele a ce?

Azi la ora 11:55 :


La o populație de 20.000.000 locuitori  în România cu un virus periculos, pervers etc. in libertate avem numai

31.322 cazuri confirmate active (nu se cunoaște exact câți sunt asimptomatici) si
ieri 485 persoane la ATI (nu se cunoaște câți sunt cu Covid-19 sau Sars cov 2), cu INS = Institutul National de Statistică (instituție autonomă sic) sub bocancul guvernului
+ povesti de genul acesta https://ziare.com/st...lamanii-1624827

și nu vă miroase a maro de sus până jos???


65.177 cazuri confirmate; (oare așa sa fie?)

31.048 vindecati;

2.807 decese, in realitate COVIDECESE;

~ 40% din cazurile confirmate sunt și rămân asimptomatice

Trebuie sa va protejați?

Da.

Modul inteligent de a se proteja este complet diferit de a purta mască.

Dacă vă simțiți mai protejați sau considerați că masca este o idee bună purtati-o, dar evitați să-i obligați pe cei care n-o poartă, fiindcă in acel caz le dați acelor persoane dreptul sau libertatea de a vă obliga să nu purtați masca.

Attached Files



#142
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,649
  • Înscris: 30.08.2017

View Postpoadol, on 13 august 2020 - 11:27, said:



Modul inteligent de a se proteja este complet diferit de a purta mască.

Dacă vă simțiți mai protejați sau considerați că masca este o idee bună purtati-o, dar evitați să-i obligați pe cei care n-o poartă, fiindcă in acel caz le dați acelor persoane dreptul sau libertatea de a vă obliga să nu purtați masca.[/b]

S-a explicat de câteva zeci de ori pe aici, masca e eficienta când cel infectat o poartă. Pentru mine, neinfectat, e frecție.

Cât despre comparația cu nazismul, ce sa zic, prinde la cei cărora nu le-a plăcut școala.

#143
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postpoadol, on 13 august 2020 - 11:27, said:

Sunt alergici. Posted Image
'I2O


As fi zis ca era o incalcare a drepturilor daca ar fi zis sa purtam masti fara a exista vreun virus...atunci clar nu as fi purtat
Dar exista o boala care e mortala si nu prea exista medicamente pentru ea....
Eu am decis pentru mine in primu rand sa pot masca de buna calitate,atunci cand e nevoie sa ies in lume

#144
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostI2O, on 23 iulie 2020 - 17:03, said:



Io sunt curios daca persoanele astea accepta si tratamentu in caz de boala sau daca accepta sa fie intubat
Sau daca accepta sa plateasca taxe si impozite


Posibil si din cauza asta
Pai daca virusul nu exista, inseamna ca nu au nevoie de tratament anticovid. De ce sa se trateze pentru ceva ce nu exista?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate