Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

De ce unii oameni cauta scuze penibile cand vine vorba de purtat masca?

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#19
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Zice cineva de drepturi.
Eu am in primul rand dreptul de a nu-si bate altii joc de sanatatea mea.
Masca nu protejeaza la modul ca daca o porti nu iei virusii, in primul rand reduce posibilitatea de a expulza TU secretiile personale la distante care sa-i puna in pericol pe ceilalti.
Porti masca si stai bot in bot cu altu' care poarta masca si ala tuseste sau stranuta, prin masca, ai suficiente sanse sa inspiri ce a expulzat el.
Deci porti masca, dar stai la distanta de "vecini".
E la fel cu vecinul basinos, de care ai intotdeauna grija sa stai departePosted Image
Cel putin asa am inteles eu explicatiile diversilor cu mai multe cunoastinte decat mine.

Edited by viceroy56, 23 July 2020 - 16:38.


#20
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

View PostI2O, on 23 iulie 2020 - 15:34, said:

De ce unii oameni invoca tot felu de scuze penibile atunci cand vine vorba de purtat masca?

Poate pentru ca respectivii au sentimentul ca sunt dusi de nas ?
Masurile aplicate cu bocancul nu au fost niciodata bine primite si au produs respingere din partea unei parti a populatiei.

#21
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View PostI2O, on 23 iulie 2020 - 15:34, said:

De ce unii oameni invoca tot felu de scuze penibile atunci cand vine vorba de purtat masca?
E o simpla carpa care o pui in fata gurii,poti sa respiri fara probleme prin ea,e adevarat ca se face umpic de condens inauntru...dar totusi nu e un capat de lume

nu respiri deloc fara probleme, nu ai oxigen suficient, unii sunt bolnavi de boli respiratorii, de inima... de ce sa-mi pun botnita ca fraieru ca asda au hotarat niste politruci hoti si imbecili

#22
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010

View Postexqusit_drunk, on 23 iulie 2020 - 15:46, said:

Pentru că îi cred mai mult pe cei ce spun că nu există virus decât pe doctorii ce o recomandă.
Port ochelari și mască. M-am obișnuit de mult cu aburul pe lentile.

Cine o recomanda ?

https://www.facebook...k2Mzk2NDA2Nzg4/

https://www.facebook...Y4OTMzNDM2MjAx/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/32ta3XvJPWw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

View Post_R_A_D_U, on 23 iulie 2020 - 15:39, said:

Porti ochelari? Daca nu, e ok. Daca da, ce faci sa nu se abureasca?
Pui ochelarii peste masca adica tragi masca si pe bornau ; asa nu se aburesc .

#24
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

View Postcristirg, on 23 iulie 2020 - 16:43, said:


nu respiri deloc fara probleme, nu ai oxigen suficient, unii sunt bolnavi de boli respiratorii, de inima... de ce sa-mi pun botnita ca fraieru ca asda au hotarat niste politruci hoti si imbecili

Te astept la Matei Bals!
Cand o sa fie locuri disponibile!
Pana atunci, te rog sa stai in casa, nu cumva sa ne intalnim prin diverse spatii inchise!

#25
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

View PostI2O, on 23 iulie 2020 - 15:34, said:

De ce unii oameni invoca tot felu de scuze penibile atunci cand vine vorba de purtat masca?
E o simpla carpa care o pui in fata gurii,poti sa respiri fara probleme prin ea,e adevarat ca se face umpic de condens inauntru...dar totusi nu e un capat de lume
In magazine da o porti ca asa trebuie dar pe strada ... numa bolnavii s-o poarte !

#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View PostI2O, on 23 iulie 2020 - 16:07, said:

De ce nu deschide lumea geamurile?
In Romania se cam obisnuieste sa se mearga cu geamurile inchise si aeru conditionat oprit in autobuze
Pentru ca e o natie de frigurosi (pe care ii musca aerul conditionat si chiar geamul deschis) si putinii caldurosi care suntem printre ei avem mult de furca.

#27
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postterratec, on 23 iulie 2020 - 16:41, said:


Poate pentru ca respectivii au sentimentul ca sunt dusi de nas ?
Masurile aplicate cu bocancul nu au fost niciodata bine primite si au produs respingere din partea unei parti a populatiei.
Pai pe sistemu asta putem spune ca si gripa e o minciuna,si tbc-u e o minciuna...etc
Trebuie sa gandim logic si sa ne punem intrebarea,daca exista pe bune si eu fac o greseala ca nu port masca
Normal ca nu trebuie impus cu forta,dar prea multi oameni in Romania nu sunt capabili sa faca o analogie si atunci mai trebuie sa le dai si cate o amenda
Uite de exemplu ii zicea cineva unei persoane din familia mea:"ai avut pe cineva in familie bolav ca sa stii sigur ca exista"
Pai daca mergem pe sistemu asta nu am avut in familie persoane care sa moara de tbc,asta inseamna ca exista sau nu?

Trebuie sa gandim umpic si sa ne punem intrebari,gripa spaniola a existat?A existat
Gripa din chinezeasca(din 60-70 nu vreau sa gresesc) a existat?A existat
La fel de simplu poate sa existe si virusu asta


Acuma ca sunt altii care profita de pe urma lui e alta poveste,dar de existstat eu cred ca virusu exista si mai am o parere,virusu asta e cu bataie lunga sa decimeze populatia in timp....

View Postcristirg, on 23 iulie 2020 - 16:43, said:


nu respiri deloc fara probleme, nu ai oxigen suficient, unii sunt bolnavi de boli respiratorii, de inima... de ce sa-mi pun botnita ca fraieru ca asda au hotarat niste politruci hoti si imbecili
Daca te imbolnavesti de corona accepti tratament sau nu?

#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

View PostI2O, on 23 iulie 2020 - 15:56, said:

asta nu inseamna ca le e incalcat vreun drept

Dobitocii cu drepturi gandesc intotdeauna altfel.

#29
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostNeaceasca85, on 23 iulie 2020 - 16:54, said:

Pentru ca e o natie de frigurosi (pe care ii musca aerul conditionat si chiar geamul deschis) si putinii caldurosi care suntem printre ei avem mult de furca.

Mai exista si varianta dezinteresu soferului....

#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View Postsmddms, on 23 iulie 2020 - 16:54, said:

In magazine da o porti ca asa trebuie dar pe strada ... numa bolnavii s-o poarte !

In magazine nu e bai, perioada e suficient de scurta si cele mai multe au aer conditionat.

In transportul in comun sau oriunde trebuie purtata ore in sir, e mai greu. Eu o sa iau masina sa merg la mare acum si nu trenul tocmai din cauza mastii.

View PostI2O, on 23 iulie 2020 - 16:59, said:

Mai exista si varianta dezinteresu soferului....
Sau nu vrea scandal de la batranii si femeile ce urla ca le este frig.

#31
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
exista si ochelari cu anti aburire gen
costa ceva dar merg cand e abur pe ochelari

#32
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Acum mai e si o prevedere imbecila ca AC-ul imprastie virusii, sa fie limitata folosirea lui. Alte argumente pro masina personala si anti RATB de fapt. Bine ca eu oricum in Slatina doar cu masina merg.

#33
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postadisz, on 23 iulie 2020 - 16:58, said:

Dobitocii cu drepturi gandesc intotdeauna altfel.

Io sunt curios daca persoanele astea accepta si tratamentu in caz de boala sau daca accepta sa fie intubat
Sau daca accepta sa plateasca taxe si impozite

View PostNeaceasca85, on 23 iulie 2020 - 17:01, said:

Sau nu vrea scandal de la batranii si femeile ce urla ca le este frig.

Posibil si din cauza asta

Edited by I2O, 23 July 2020 - 17:03.


#34
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postwagmich, on 23 iulie 2020 - 15:50, said:

Depinde cum asezi masca fata de ochelari. ..
si mai depinde si de tipul de masca, daca e FFP3 si e asezata corespunzator nu mai exista nici o problema..poate un pic la respiratia mai greoaie.

#35
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View Postborhot, on 23 iulie 2020 - 16:23, said:

Pentru ca sunt daci liberi!!!

Nu ca oile alea de japoneji... Wake up sheeple!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F2FV4NATDvE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Chiar asa. De ce poarta pe strada masti trase pe nas, cand se stie importanta oxigenarii adecvate a organismului?
Prostia umana dusa la paroxism.

Edited by GRATEFUL, 23 July 2020 - 17:07.


#36
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Masca nu trebuie decat in locurile aglomerate, mai ales cele inchise. Ar fi trebuit si contra gripelor sezoniere.

Pe strada vad in general trase sub barba sau sub nas, cand intra undeva, hop o trag sus.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate