Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

De ce nu mor zilnic mai multe persoane de Covid in Romania?

* - - - - 10 votes
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#37
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Avem 1971 de morti. Sunt putini?

#38
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

 _-livio-_, on 16 iulie 2020 - 16:49, said:

fuji ma cu propaganda ta rusofila si cu oricine ai fi tu.
cei mai afectati sunt aia carora le-a murit cineva,

Asta mai lipsea, sa vina tembelii cu noua ordine mondiala, oculta si alte tembelisme abjecte, de parca nu ajungea un covid si blm.


le: cum basca mea sunt unii in stare sa faca propaganda pt rusi dupa toata distractia cu ei din istorie? e ca si cum lauzi postul negru somalezilor.
Nu vezi cat poti sa minti? care distractie cu rusii in istorie? Erau rusi sau evrei cei care ne-au adus comunismul in tara? erau rusi sau evrei cei care ne-au adus demoncratia in tara?
Inca odata , fa-ti bagajele si vezi unde fugi ca cei care sustin minciunile au aceeasi soarta cu mincinosii.

#39
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
cum ziceam, mergi linistit cu propaganda in alta parte si canta la alta masa pt ca mai stim si noi istorie.

Edited by _-livio-_, 16 July 2020 - 17:02.


#40
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

 _-livio-_, on 16 iulie 2020 - 16:49, said:

fuji ma cu propaganda ta rusofila si cu oricine ai fi tu.
cei mai afectati sunt aia carora le-a murit cineva,

Asta mai lipsea, sa vina tembelii cu noua ordine mondiala, oculta si alte tembelisme abjecte, de parca nu ajungea un covid si blm.


le: cum basca mea sunt unii in stare sa faca propaganda pt rusi dupa toata distractia cu ei din istorie? e ca si cum lauzi postul negru somalezilor.

Macar de ar fi rusofili pe bune. Ar citi stirile de la Moscova. Unde, pana acim o saptamana, masca a fost obligatorie si pe strada:

https://www.themosco...ses-slow-a70834

Quote

“A mandatory mask regimen on the streets will be lifted,” Sobyanin said in his blog.

Masks are still required in stores, public transport, medical facilities and other public places, he added.

Iti dai seama ce se crucesc rusii de prostia noastra??? Sa aplauzi in fata ambasadei tarii care are obligatovitate la purtarea mastii pentru ca te indeamna sa nu porti masca!?!?!

#41
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Eu imi amintesc ca in 2019, prin februarie, a dat peste mine o raceala asa de mare, ca nici nu mai vedeam. Stateam, cand puteam, cu capul pe masa, eram transpirat, sa lesin, nu alta.
Nici naiba nu m-a tirmis acasa. Am muncit ca oricine, mi-a trecut in 5 zile si gata. Pe vremea asta, 100% eram in spital, tratat cu nu stiuc e dracie, pentru ca de acum, gripa se numeste Covid si este ilegal sa racesti.
Mai fratilor, suntem, zic eu, oameni cu carte prin partile astea. In situatii de genul, protejezi populatia predispusa la complicatii, nu-i inchizi pe toti, Singura solutie, pe langa purtarea mastilor, va fic arantina pentru persoanele peste 60 ani, singura solutie care implica carantina, desi nu carantina ne va scoate din asta, ci timpul.

Ce doctorita de la Iasi declara pe gunoiul de adevarul de pe net, chestiuni extraordinrae despr eun virus specific romanilor, care peste tot afecteaza oamenii vulnerabili, bolnavi, numai in Romania a suferit o mutatie cu iz de cas de oaie si s-a ametit de tot. Asta este inc aun medic erou. Toata speranta in ei, in cazarile lor pe la hoteluri de cinci stele, acordarea de prime etc. Ca eu, daca trag ca robul la munca, nu merit decat ciuciu, ca nu-s erou. Eu sunt pelbea, dar m-am simtit al dracului de important in perioada martie-mai, pentru ca eu si altii c amine, au dus tara pe branci. Miniesterul Sanatatii a facut tot posibilul, dar cu mana intinsa, la misto, ca n-are bani saracul. ceea ce este paradoxal, pentru ca platest de doua ori sanatati pe card, dar cand merg sa fac analize, ghiciti! Eroii n-au bani.

 Patefon, on 16 iulie 2020 - 17:03, said:

Stii care e treaba acum? Ne-am obisnuit si chiar ne placea propaganda americana. Acum, ca s-a trezit Chuck Norris de Putin sa contratace, ni se pare nasol. Eu admir propaganda ruseasca. Brava nene! Imi place mereu o aroma noua, lol.

#42
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 probabil15, on 16 iulie 2020 - 15:29, said:

Deci de ce nu mor mai multi oameni daca sunt tot mai multi infectati?


Posted Image

Gata, breh, ti-au "carantinat" topicul, de pe Poiana !

Te-au trimis la izolare, pe: " De ce / unde / cand / cum ? "... Posted Image

Edited by sylvius, 16 July 2020 - 17:10.


#43
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Eu nu fac propaganda nimanui ,poate doar romanilor. Te-am rugat sa spui ce este minciuna in acel articol si tu ma pui ''sa cant la alta masa''. La mine in tara eu cant cand vreau si daca vreau asa ca mergi tu si canta la tine, nu-mi inchide tu mie gura si nu-mi spune ce sa fac la mine acasa.

 _-livio-_, on 16 iulie 2020 - 17:02, said:

cum ziceam, mergi linistit cu propaganda in alta parte si canta la alta masa pt ca mai stim si noi istorie.

Edited by nico123, 16 July 2020 - 17:13.


#44
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
atunci cand dai link-uri ce-l ridica pe tatuca putin in slavi si aduc osanale maretelor realizari ale bravului popor rus e 100% propaganda.
asa ca repet, mergi linistit inainte ca nu ai gasit locul potrivit pt asa ceva.

 YOUR_GOD, on 16 iulie 2020 - 17:09, said:

Eu imi amintesc ca in 2019, prin februarie, a dat peste mine o raceala asa de mare, ca nici nu mai vedeam. Stateam, cand puteam, cu capul pe masa, eram transpirat, sa lesin, nu alta.
Nici naiba nu m-a tirmis acasa. Am muncit ca oricine, mi-a trecut in 5 zile si gata. Pe vremea asta, 100% eram in spital, tratat cu nu stiuc e dracie, pentru ca de acum, gripa se numeste Covid si este ilegal sa racesti.
Mai fratilor, suntem, zic eu, oameni cu carte prin partile astea. In situatii de genul, protejezi populatia predispusa la complicatii, nu-i inchizi pe toti, Singura solutie, pe langa purtarea mastilor, va fic arantina pentru persoanele peste 60 ani, singura solutie care implica carantina, desi nu carantina ne va scoate din asta, ci timpul.
Ce doctorita de la Iasi declara pe gunoiul de adevarul de pe net, chestiuni extraordinrae despr eun virus specific romanilor, care peste tot afecteaza oamenii vulnerabili, bolnavi, numai in Romania a suferit o mutatie cu iz de cas de oaie si s-a ametit de tot. Asta este inc aun medic erou. Toata speranta in ei, in cazarile lor pe la hoteluri de cinci stele, acordarea de prime etc. Ca eu, daca trag ca robul la munca, nu merit decat ciuciu, ca nu-s erou. Eu sunt pelbea, dar m-am simtit al dracului de important in perioada martie-mai, pentru ca eu si altii c amine, au dus tara pe branci. Miniesterul Sanatatii a facut tot posibilul, dar cu mana intinsa, la misto, ca n-are bani saracul. ceea ce este paradoxal, pentru ca platest de doua ori sanatati pe card, dar cand merg sa fac analize, ghiciti! Eroii n-au bani.

Stii care e treaba acum? Ne-am obisnuit si chiar ne placea propaganda americana. Acum, ca s-a trezit Chuck Norris de Putin sa contratace, ni se pare nasol. Eu admir propaganda ruseasca. Brava nene! Imi place mereu o aroma noua, lol.
tot "guvid" era si ala, doar ca alta tulpina, sunt multe feluri, unele mai blande, unele mai agresive, sars tot d-asta era.
interesant e ca prin decembrie-ianuarie ambii copii au avut febra si o tuse ce a tinut vreo 2 saptamani, nici nevasta-mea nu s-a simtit prea grozav, eu am avut o raceala relativ usoara dar tot cu tuse ce s-a plimbat pe la birou, altii au tusit de au zis ca scuipa un plaman, acum ne intrebam daca nu l-am avut deja.

Edited by _-livio-_, 16 July 2020 - 17:16.


#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

 probabil15, on 16 iulie 2020 - 15:29, said:

Avem o medie saptamanala de peste 3000 de infectari de cel putin 3 saptamani si cu toate astea nr zilnic al persoanelor care decedeaza de covid este practic constant de la iesirea din starea de urgenta. Deci de ce nu mor mai multi oameni daca sunt tot mai multi infectati?

1. Se dac mai multe teste, nu a crescut nr real al celor infectati, doar se depisteaza mai multi

2. A crescut gradul de imunizare al populatiei.

3. Sunt date scoase din pix.

Care din variante e cea corecta?


1. Se depisteaza mai multi, e normal
Ma astept ca gradul de mortaciune sa fie mai mic si o sa explic de ce mai jos

2. Nu

3. Nu

Varianta pe care o CRED corecta:


Cauza 1.

Cred ca conteaza si GRADUL DE CONTAMINARE.

In valul 1. se faceau teste mai putine si doar celor care erau grav bolnavi
Cu cat stai mai mult timp in mediul nociv, cu atat devi mai contaminat si deci creste probabilitatea sa dai coltul.
Nu cred ca 1 virus are acelasi efect ca si 20,000
Cu cat stai mai mult intr-un mediu cu denistate mare de virusi cu atat mai daunator pentru organism

Bun, deci acum merg pentru teste si cei foparte bolnavi cu probabilitate de mortaciune mare si ceilalti care vor sa mearga in Grecia sau "doar sa afle"

Cauza 2.

Acum, nu am vazut o statistica clara, dar ma astept sa fie mai multi tineri infectati decat batrani.
Pentru ca... baruri, petreceri, vacanta
In trecut batranii .. acasa, biserica etc.

Ma astept din privinta asta ca numarul de batrani sa creasca spre toamna cand tinerii or sa interactioneze mai mult cu batranii

Cauza 3.

Tot datorita "gradului de contaminare", in valul 1 virusul a atacat frontal, acum lumea "se mai protejeaza" si deci debitul pe care-l inghiti azi e mai mic decat ce ai luat in primul val


Imi pare rau ca nu iti pot justifica conspiratia idioata

#46
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

 YOUR_GOD, on 16 iulie 2020 - 17:09, said:

Eu imi amintesc ca in 2019, prin februarie, a dat peste mine o raceala asa de mare, ca nici nu mai vedeam. Stateam, cand puteam, cu capul pe masa, eram transpirat, sa lesin, nu alta.
Nici naiba nu m-a tirmis acasa. Am muncit ca oricine, mi-a trecut in 5 zile si gata. Pe vremea asta, 100% eram in spital, tratat cu nu stiuc e dracie, pentru ca de acum, gripa se numeste Covid si este ilegal sa racesti.
[...]

Gripa se numeste gripa si se trateaza cu antigripale. Virusul gripal nu e ruda cu coronavirusii.

https://hungarytoday...86355337186.jpg

#47
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 _-livio-_, on 16 iulie 2020 - 17:13, said:

acum ne intrebam daca nu l-am avut deja.
probabil ca a fost o versiune mai veche, dupa aia a primit update-ul.Posted Image

#48
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 probabil15, on 16 iulie 2020 - 15:29, said:

Avem o medie saptamanala de peste 3000 de infectari de cel putin 3 saptamani si cu toate astea nr zilnic al persoanelor care decedeaza de covid este practic constant de la iesirea din starea de urgenta. Deci de ce nu mor mai multi oameni daca sunt tot mai multi infectati?

1. Se dac mai multe teste, nu a crescut nr real al celor infectati, doar se depisteaza mai multi

2. A crescut gradul de imunizare al populatiei.

3. Sunt date scoase din pix.

Care din variante e cea corecta?
Pentru că sunt mulți, mult prea multi asimptomatici. ;)

#49
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 Tsunnnami, on 16 iulie 2020 - 17:14, said:

Imi pare rau ca nu iti pot justifica conspiratia idioata
observ ca ai raspuns punctual la o conspiratie idioata. n-am sa inteleg niciodata cum reusesti. bine, am eu o banuiala.Posted Image

Edited by menaloty, 16 July 2020 - 17:19.


#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

 poadol, on 16 iulie 2020 - 17:16, said:

Pentru că sunt mulți, mult prea multi asimptomatici. Posted Image

Repet inca o data
Nu cred ca exista asimptomatic, cred ca nu are efecte notabile ca temperatura, curge nasul, tuse, dar o reactie exista
E foarte greu sa definestei alb/negru ce inseamna asimptomatic sau nu

 menaloty, on 16 iulie 2020 - 17:18, said:

observ ca ai raspuns punctual la o conspiratie idioata. n-am sa inteleg niciodata cum reusesti. bine, am eu o banuiala.Posted Image

Textul meu nu e scris pentru toti care pot citi, ci numai pentru cei care pot intelege o fraza

#51
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

 probabil15, on 16 iulie 2020 - 15:29, said:

Avem o medie saptamanala de peste 3000 de infectari de cel putin 3 saptamani si cu toate astea nr zilnic al persoanelor care decedeaza de covid este practic constant de la iesirea din starea de urgenta. Deci de ce nu mor mai multi oameni daca sunt tot mai multi infectati?

1. Se dac mai multe teste, nu a crescut nr real al celor infectati, doar se depisteaza mai multi

2. A crescut gradul de imunizare al populatiei.

3. Sunt date scoase din pix.

Care din variante e cea corecta?

Mai citeste stirile de cateva ori, pana le intelegi.Mai multe teste, nu inseamna mai multi cetateni controlati. Poti sa-i 3000 de teste unui singur pacient, spre exemplu.
Si cam da, ai dat date cam din pix. Mai bine faceai ce-am scris mai sus. Analfabetismul functinal asimptomatic, e in floare.

#52
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 Tsunnnami, on 16 iulie 2020 - 17:20, said:

Textul meu nu e scris pentru toti care pot citi, ci numai pentru cei care pot intelege o fraza
multumesc de apreciere. deci te-am ghicit.

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015
Mai am un motiv, dar ar alimenta presupunerile conspirationiste, asa ca imoral, dar sanatos, il tin pentru mine

#54
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 Tsunnnami, on 16 iulie 2020 - 17:28, said:

Mai am un motiv, dar ar alimenta presupunerile conspirationiste, asa ca imoral, dar sanatos, il tin pentru mine
Adica ti-ar distruge pur si simplu mesajul ala lung, pe care m-am chinuit sa-l apreciez si pana la urma am renuntat?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate