Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

De ce unii oameni sunt asa de.....?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
305 replies to this topic

#37
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 cipri2bau, on 27 iunie 2020 - 17:13, said:

ok, si de ce atunci nu rămâne toată diaspora in Germania ca să-şi permită cu salar minim toate ălea?

Iţi zic de ce, ptr că in Ro e mult mai bine ptr ei. Singura problemă e că aici in Ro nu se fabrică nimic şi asta din cauză că Ro nu e o mare putere.

salariile sunt mici ptr că sunt 15% muncitori, 25% copchii care nu muncesc, 30% asistaţi, 15% bugetari şi restul pensionari.

Omul nu ar trebui să muncească ptr bani ci din pasiune aşa cum şi noi muncim pe forum din pasiune.
Lacomia-i mare....

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 cipri2bau, on 27 iunie 2020 - 17:13, said:

ok, si de ce atunci nu rămâne toată diaspora in Germania ca să-şi permită cu salar minim toate ălea? telefon radio, pc, pda, casetofon, televizor, maşină de spălare, plăceri, mâncare, pateuri, băuturi şi altele.

Sunt n motrive. Poate muncesc la negru. Sau poate castiga ok insa omul cand da de bani habar nu are cum trebuie sa se comporte si ii cheltuieste parca zici ca este milionar. Azi a luat salariul, a doua zi este muritor de foame. Avem n exemple, vin in vacanta in Romania 2 saptamani, se duc in satul lor la familie si cheltuiesc de zici ca sacul n-are fund, na' trebuie sa stie tot neamul ca el s-a intors din jermanica. Nechibzuiti.

Sau vin in tara din cauza dorului de familie etc.. ori nu s-au integrat, nu pot trai intr-o lume civilizata.

Edited by MembruAnonim, 27 June 2020 - 17:20.


#39
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017

 MembruAnonim, on 27 iunie 2020 - 17:15, said:

...... electrocasnice vechi etc,
lui djl ii plac astea. E pasionat de dânsele. Zice că nu-şi ia maşină de spălare nouă că nu e fiabilă şi îşi caută una din 1950 germana.

#40
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,489
  • Înscris: 10.08.2005

 I2O, on 27 iunie 2020 - 15:41, said:

Plecand de la o discutie de pe alt topic
Am vazut ca unii(foarte multi) spun ca persoanele care fac muncile de jos nu merita sa fie platite decent
De ce unii oameni nu au epatie fata de semenii lor?
Eu daca duc o viata buna de ce sa fiu un gunoi de om si sa spun ca ala trebuie sa traiasca in mizerie daca face munca de jos?
Nu domne,o persoana care se pretinde fiinta umana trebuie sa spuna in felu urmator...hai sa facem in asa fel ca fiecare sa o duca bine si patronu da si muncitoru
Nu-i mai corect asa?
Hai Doamne cu asteroidu ca nu se mai poate....

Pentru ca sunt inconstienti si nu au idee cat de depenendeti sunt de aceste munci de jos.
Imagineaza-ti acum la 30+ grade, sa nu vina "astia de jos" sa ridice gunoiul.

Edited by MarianG, 27 June 2020 - 17:19.


#41
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 MembruAnonim, on 27 iunie 2020 - 17:15, said:



Salariul minim a fost o idee adiacenta. Ceea ce voiam sa punctez este faptul ca un salariu, al mai mic dintre toate ar trebui sa ii permita omului care il incaseaza sa nu moara de foame. In Romania daca castigi 1250 lei cam mori de foame daca stai in chirie. Chiar daca ai avea propriul apartament si tot ai muri de foame avand 1250 lei salariu. Sau nu mori de foame dar stai cu hainele carpite, cu pantofi gauriti, fara nicio iesire in oras, fara cinema, fara masina, fara concediu, electrocasnice vechi etc, adica o viata la limita saraciei.
A fost o idee de minciună adiacenta sau cum?

Și nu moare nici un cuplu de foame cu 2500 de lei venit în casa pe luna și fără chirie/rata. Nici cu o chirie mai mica nu moare.

Aceeași ciorba reîncălzită in 7000 de feluri: sa ne deie, sa salariu minim, sa nu murim de foame, sa (rahat/spanac).

#42
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 I2O, on 27 iunie 2020 - 15:41, said:


De ce unii oameni nu au epatie fata de semenii lor?

Hai Doamne cu asteroidu ca nu se mai poate....

     Se scrie empatie.
     Si având în vedere că îți dorești asteroidul ala se pare nici tu nu prea ai !

     Ca să fim ontopic, nu te obligă nimeni să muncești gratis. Dacă nu-ți convine salariul, rupi usa în două și ai plecat.
     Demisia nu este obligatorie. Dacă nu te prezinti la muncă a doua zi patronul pricepe si singur.


#43
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
In comunism parcă muncitorul soferul politaiul doctorul invatatorul directorul toti astia luau un salar asemanator. Ceva in genul la 2000 ron parcă, lei de fapt.

Directorul isi mai aranja să ia mai mult, una alta. Dar in mare varierile erau mici si muncitorul era respectat că doar "Partidul Muncitoresc" şi "Clasa muncitoare". Si in North Coreea e la putere Partidul Muncitoresc sau ceva de genul.

Chiar era ideologia prin care ţăranul muncitorul erau apologiaţi şi lăudaţi, era mândrie că tata e strungar mama e casieriţă, unchiul sofer, matuşa agricultoare, acuma să spui e josnic, adică cum băi tata e ambasador mama e patroană, unchiul doctor dar la o clinică scumpă şi de fiţe, mătuşa e prezentatoare de ştiri, ce drecu.

Iar dacă totuşi nu sunt rudele astea nici doctori nici ambasadori nici prezentatori de stiri ci culmea agricultori la tarla de spanac in spania si aia cu contra determinat, sau gunoier sau paznic pe unde naiba si aia tot temporar, măcar contrabalasează cu un tatuaj mişto, un bmw vechi sau nou, un bebe care e cel mai mişto din lume desi condamnat la sărăcie şi educatie proastă manelistică.

Edited by cipri2bau, 27 June 2020 - 17:28.


#44
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 MarianG, on 27 iunie 2020 - 17:19, said:

Pentru ca sunt inconstienti si nu au idee cat de depenendeti sunt de aceste munci de jos.
Imagineaza-ti acum la 30+ grade, sa nu vina "astia de jos" sa ridice gunoiul.
CorectPosted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Uite un baiat inteligent

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dexterash, on 27 iunie 2020 - 17:21, said:

Și nu moare nici un cuplu de foame cu 2500 de lei venit în casa pe luna și fără chirie/rata. Nici cu o chirie mai mica nu moare.

Stii ce este curios. A fost un topic aici pe Softpeia in care se vorbea de cat trebuie sa castigam ca sa traim bine. Se vehiculau sume de peste 7-8-9-10 mi de lei lunar ca sa poti trai decent. Repet, decent nu bine. Erau unii care ziceau ca sunt la limita saraciei castigand amandoi (sot sotie) undeva la 14.000 lei lunar.

#46
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,062
  • Înscris: 25.06.2007

 I2O, on 27 iunie 2020 - 15:41, said:

sa spun ca ala trebuie sa traiasca in mizerie daca face munca de jos?

Repet: știi ce bani face un faianțar, un parchetar, un instalator?
Acum 15 ani,  and eram în România, îmi spunea un instalator ca pt el 1000 euro net înseamnă o lună foarte proastă. Cam 1500 făcea in mod normal. Dar se pricepea bine de tot, era as pe felia lui. Și destul de tânăr, pe la 35 de ani...

#47
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,424
  • Înscris: 29.07.2013

 I2O, on 27 iunie 2020 - 17:05, said:

Tu ai intrat aici doar ca sa jignesti...

Nu e o jignire, e o constatare.
Dar ati merita si niste jigniri si tu si cetateanul ala care sustine ca Romania-i ca o cocina si caruia i-ai dat like.
Romania este EXACT asa cum sunt cetatenii ei si are conducatorii pe care majoritatea-i voteaza.
Orice om care doreste s-o duca mai bine, munceste mai mult sau invata sa profeseze maserii mai banoase, nimeni nu-l impiedica in tara asta.
Fiecare se opreste acolo unde constata ca-i este lui bine, daca tinde spre mai bine.
Daca nu, statul asta, asa cocina cum este el, are grije ca ala sa nu moara de foame.
Cam asta e iar empatia ar trebui sa se indrepte spre cei defavorizati de soarta, handicapati, bolnavi cronici etc, nu spre cei care fac munci "de jos", care, oricum sunt bine platite, dar matale n-ai habar.

#48
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 MembruAnonim, on 27 iunie 2020 - 17:24, said:



Stii ce este curios. A fost un topic aici pe Softpeia in care se vorbea de cat trebuie sa castigam ca sa traim bine. Se vehiculau sume de peste 7-8-9-10 mi de lei lunar ca sa poti trai decent. Repet, decent nu bine. Erau unii care ziceau ca sunt la limita saraciei castigand amandoi (sot sotie) undeva la 14.000 lei lunar.
Asa, si? Daca participanții erau d'alde tine cu minciuni despre salarii minime în vest și cu informații eronate, ce valoare are acel topic?

La fel, sa nu uitam că există ceva analfabetism funcțional printre români, că mulți sunt certați cu matematica și logica și altele asemenea.

#49
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Karhu, on 27 iunie 2020 - 17:25, said:

Repet: știi ce bani face un faianțar, un parchetar, un instalator?
Acum 15 ani,  and eram în România, îmi spunea un instalator ca pt el 1000 euro net înseamnă o lună foarte proastă. Cam 1500 făcea in mod normal. Dar se pricepea bine de tot, era as pe felia lui. Și destul de tânăr, pe la 35 de ani...

Ti-am mai spus a nu stiu cata oara,nu toata lumea poate sa fie faiantar,parchetar sau instalator,ca atunci ar trebui sa-ti duci singur gunoi la groapa de gunoi,sa te duci singur sa-ti tai sparanghel de pe plantatie,sa iti culegi singur fructele din livada...etc, si nu vei mai avea timp sa stai in cabinet sa faci mii de euro....
Intelegi ce iti spun eu?
Eu spun ca trebuie sa fie un echilibru
Ce-i asa greu de inteles?

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dexterash, on 27 iunie 2020 - 17:28, said:

Asa, si? Daca participanții erau d'alde tine cu minciuni despre salarii minime în vest și cu informații eronate, ce valoare are acel topic?


Ce minciuni am zis in legatura cu salariul minim?? Tu te auzi?

#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,062
  • Înscris: 25.06.2007

 MembruAnonim, on 27 iunie 2020 - 16:12, said:

Statul german....
In Germania...
Da, așa e...
Însă dacă vrei sa compari Germania cu România trebuie sa compari întâi Mercedes/ BMW/ Audi/ Porsche cu Dacia/Aro.
Și atunci reiese clar nici n-are rost sa pui așa problema.
România trebuie sa o comparam cu Ungaria, Polonia, Slovacia, cel mult Grecia....

#52
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 MembruAnonim, on 27 iunie 2020 - 17:31, said:




Ce minciuni am zis in legatura cu salariul minim?? Tu te auzi?
Eu mă aud, tu ai văzut logica din afirmațiile tale? Ai zis că statul german nu este o cocina (precum Romania), pentru că statul german oferă un salariu minim decent.

Asta implica (direct) faptul că, daca nu ar fi avut salariu minim decent, ar fi fost o cocina precum Romania. Și cum până în 2014 nu au avut salariu minim deloc, și cum până în 2014 Germania nu a fost o cocina, rezultă că minți cu nerușinare.

#53
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,062
  • Înscris: 25.06.2007

 I2O, on 27 iunie 2020 - 17:29, said:

Ti-am mai spus a nu stiu cata oara,nu toata lumea poate sa fie faiantar,parchetar sau instalator,ca atunci ar trebui sa-ti duci singur gunoi la groapa de gunoi
Ok, atunci știi cât face un lucrător de la salubritate, ce sporuri și câte zile suplimentare de concediu primesc aia?

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dexterash, on 27 iunie 2020 - 17:34, said:

Eu mă aud, tu ai văzut logica din afirmațiile tale? Ai zis că statul german nu este o cocina (precum Romania), pentru că statul german oferă un salariu minim decent.

Asta implica (direct) faptul că, daca nu ar fi avut salariu minim decent, ar fi fost o cocina precum Romania. Și cum până în 2014 nu au avut salariu minim deloc, și cum până în 2014 Germania nu a fost o cocina, rezultă că minți cu nerușinare.

Tu nu esti in stare sa intelegi ce citesti. Chiar daca n-a existat salariu minim inainte de 2014, in Germania tot aveai un trai decent cu salariile pe care le incasai.

Si ma face sa rad mizeria ce o raspandesti precum ca Romania nu este o cocina. Mda.. Este o placere sa traiesti in romanica asta corupta pana in gat Posted Image

Edited by MembruAnonim, 27 June 2020 - 17:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate