Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 

De ce unii oameni sunt asa de.....?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
305 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostI2O, on 27 iunie 2020 - 19:34, said:

Din pacate tot mai multi....inclusiv neamurile daca au posibilitatea sa te arda te ard...
Asa e! Din pacate...

#74
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostMembruAnonim, on 27 iunie 2020 - 19:30, said:

Exceptand femeile de serviciu si muncitorii din fabrici in mai toate muncile de jos castigurile sunt mai mult decat decente, atata timp cat muncitorul este serios. SI in fabrica se poate castiga bine, atata timp cat se sta peste program si se lucreaza sambetele.  Muncitorii calificati cei mai bine platiti: instalatori, mecanici, electricieni, constructori care sunt activi castiga lejer 1000 de euro pe luna. Despre lucratorii din salubritate, asa cum s-a zis mai sus, se castiga si acolo mai mult decat decent.

Sunt de acord 100% cu partea in care cei de jos merita mai mult respect.

Cunosti si tu fabricile din zona de vest a orasului...
Am stat si io asa la poveste cu cineva inainte covid care munceste acolo la o mare fabrica,4 schimburi....probabil ca o si cunosti fabrica,1900 de lei in mana dupa 1 an de zile de la angajare lucrand in 4 schimburi si baga omu ca migu ca pleca ologit de picioare de acolo,dupa 12 ore munca de noapte sau de zi...
!900 de lei e bataie de joc pentru o asemenea munca
Daca nici aia nu mai au bani......si ei se joaca cu miliardele de euro
1900 de lei e putin si pentru un paznic....ca daca nu ar fi paznicu ala ar ciordi hotii tot in calea lor....

Edited by I2O, 27 June 2020 - 19:41.


#75
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020
Exemplu cel mai bun - azi vreo 2400 lei încasări undeva, dacă nu se fac în medie 10.000 lei pe zi se închide si gata.

Deci lumea nu cumpără ca în Germania ca să fie încasări ca în Germania si salarii ca în Germania la vânzători.

Edited by dsarewq, 27 June 2020 - 19:47.


#76
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,561
  • Înscris: 10.08.2005
tu vre incasari 10000 lei/zi in contextul actual ?

#77
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020

View PostMarianG, on 27 iunie 2020 - 19:47, said:

tu vre incasari 10000 lei/zi in contextul actual ?

Exact, azi e sâmbătă, de luni se fac 12.000 medie până vineri.

Dacă nu s-ar face banii ăștia se închide și gata.

Ca să fie salarii ca in Germania ar trebui medie 30.000 lei pe zi.

Costă enorm spatiul și trebuie scoși banii pe el în câțiva ani.

Nu doar salariile sunt cheltuieli.

Edited by dsarewq, 27 June 2020 - 19:52.


#78
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,357
  • Înscris: 06.07.2007

View Postpersona695, on 27 iunie 2020 - 18:33, said:


Cadrul vieții produce tractoriști, vezi rezultatele de la examenele naționale.
https://m.hotnews.ro/stire/24140175
Să zică mersi că nu este dat afara pentru incompetenta.
Noi vorbim in general nu ma refeream la competente. Crezi ca daca cadrul vietii producea doar premianti, avea salariul mai mare ca al unui tractorist?
Sau crezi ca un profesor face in cateva ore ce nu fac parintii acasa? Cand pe parinti ii doare in pla de scoala si baga in copii doar manele si "scoala vieții", atunci profesorul nu are ce face ca-si ia p*li in bot.
Acum cu scoala online, parintii au avut ocazia sa vada cat de 'telectuali le sunt plozii.

#79
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postciine, on 27 iunie 2020 - 18:12, said:



Da , plata trebuie facuta la ora

   Foarte buna idee ! Asta înseamnă că nu mai câștigi nici măcar salariul minim pe economie.
   patron (cum as dori sa fiu si eu) te cheamă la muncă 10 ore pe săptămână. Asta când are nevoie.
   Mananci vreo 2 covrigi pe zi. Apa bei de la Fântâna ! Nu de la firma Fântâna de la fantana din aia cu galeata.


#80
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostI2O, on 27 iunie 2020 - 19:40, said:

Cunosti si tu fabricile din zona de vest a orasului...
Am stat si io asa la poveste cu cineva inainte covid care munceste acolo la o mare fabrica,4 schimburi....probabil ca o si cunosti fabrica,1900 de lei in mana dupa 1 an de zile de la angajare lucrand in 4 schimburi si baga omu ca migu ca pleca ologit de picioare de acolo,dupa 12 ore munca de noapte sau de zi...
!900 de lei e bataie de joc pentru o asemenea munca
Daca nici aia nu mai au bani......si ei se joaca cu miliardele de euro
1900 de lei e putin si pentru un paznic....ca daca nu ar fi paznicu ala ar ciordi hotii tot in calea lor....
Asa e...in fabrici tragi la norma, care deobicei sunt norme foarte mari, mai stai si peste program, bagi sambete si degeaba...3 schimburi si pt ce ?

Ajungi sa ai varice la picioare, hemoroizi si alte boli pentru salariu mic!

Problema e ca NU ai alta varianta!! Asta e viata, un razboi continuu pentru supravietuire!

Edited by MembruAnonim, 27 June 2020 - 20:11.


#81
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostMembruAnonim, on 27 iunie 2020 - 20:08, said:

Asa e...in fabrici tragi la norma, care deobicei sunt norme foarte mari, mai stai si peste program, bagi sambete si degeaba...3 schimburi si pt ce ?

Ajungi sa ai varice la picioare, hemoroizi si alte boli pentru salariu mic!

Problema e ca NU ai alta varianta!!

3 schimburi ar fi parfum pe langa 4 cum lucreaza persoana respectiva,majoritatea au coloana bulita de la stat in picioare,ridicat lazi cu materiale si miscat non stop de la o masina la alta

Sa asigurat statu roman ca romanii sa nu aiba vreo varianta....
Si ne mai miram de ce altii merg in europa la ciordeala....
Ofera-i omului un salariu decent si nu o sa mai ciordeasca...

#82
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostI2O, on 27 iunie 2020 - 20:17, said:

3 schimburi ar fi parfum pe langa 4 cum lucreaza persoana respectiva,majoritatea au coloana bulita de la stat in picioare,ridicat lazi cu materiale si miscat non stop de la o masina la alta

Sa asigurat statu roman ca romanii sa nu aiba vreo varianta....
Si ne mai miram de ce altii merg in europa la ciordeala....
Ofera-i omului un salariu decent si nu o sa mai ciordeasca...

Ai dreptate!

#83
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 07.05.2018
Ce ma amuza persoanele care se plang pe forum crezand ca se schimba ceva.

Il stii pe colegul ala al tau? Cum care coleg? Ala de care ziceai ca-i tocilar si tu esti *bombardier* si nu-ti trebuie scoala. Pai ala acu iti scuipa seminte in cap.


Vrei munca de jos bine platita? Du-te in constructii. 3000 lei in mana fara experienta. 6000-7000 lei daca te pricepi. Da, stiu, e greu, praf, zgomot, muncesti cu spatele, nu e de tine.


Atunci electrician, instalator, mecanic auto, cnc ist. Da, stiu, trebuie sa iti dai interesul sa inveti o meserie, nici aia nu e de tine.


Eu nu am nimic cu cei ce au salariu mic, am ceva cu cei care cer totul de la stat. Pana la urma, eu, tu x, y, noi suntem statul. Cand ceri pomana de la stat, practic ceri sa-ti dau din munca mea. Pai asa ceva nu exista.

#84
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postcarturarulobosit, on 27 iunie 2020 - 20:20, said:

Ce ma amuza persoanele care se plang pe forum crezand ca se schimba ceva.

Il stii pe colegul ala al tau? Cum care coleg? Ala de care ziceai ca-i tocilar si tu esti *bombardier* si nu-ti trebuie scoala. Pai ala acu iti scuipa seminte in cap.


Vrei munca de jos bine platita? Du-te in constructii. 3000 lei in mana fara experienta. 6000-7000 lei daca te pricepi. Da, stiu, e greu, praf, zgomot, muncesti cu spatele, nu e de tine.


Atunci electrician, instalator, mecanic auto, cnc ist. Da, stiu, trebuie sa iti dai interesul sa inveti o meserie, nici aia nu e de tine.


Eu nu am nimic cu cei ce au salariu mic, am ceva cu cei care cer totul de la stat. Pana la urma, eu, tu x, y, noi suntem statul. Cand ceri pomana de la stat, practic ceri sa-ti dau din munca mea. Pai asa ceva nu exista.

Sigur nu in Romania

#85
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcarturarulobosit, on 27 iunie 2020 - 20:20, said:

Ce ma amuza persoanele care se plang pe forum crezand ca se schimba ceva.

Il stii pe colegul ala al tau? Cum care coleg? Ala de care ziceai ca-i tocilar si tu esti *bombardier* si nu-ti trebuie scoala. Pai ala acu iti scuipa seminte in cap.


Vrei munca de jos bine platita? Du-te in constructii. 3000 lei in mana fara experienta. 6000-7000 lei daca te pricepi. Da, stiu, e greu, praf, zgomot, muncesti cu spatele, nu e de tine.


Atunci electrician, instalator, mecanic auto, cnc ist. Da, stiu, trebuie sa iti dai interesul sa inveti o meserie, nici aia nu e de tine.


Eu nu am nimic cu cei ce au salariu mic, am ceva cu cei care cer totul de la stat. Pana la urma, eu, tu x, y, noi suntem statul. Cand ceri pomana de la stat, practic ceri sa-ti dau din munca mea. Pai asa ceva nu exista.

Adica, tu, vrei sa spui ca esti de acord ca un muncitor in fabrica, care lucreaza pe mai multe masini, sa fie platit cu 1900 de lei , care lucreaza in 3 sau 4 schimburi ?

Omule, revino pe pamant. DE CE NEAMTUL lucreaza pe ACELASI JOB pentru 2-3k euro ? Aici e vorba de discriminare deja, daca nu de altceva, si stim cu totii ca Romania este condusa din strainatate, politicienii nostri sunt intr-adevar foarte corupti toti, DAR ei sunt doar niste marionete ale Occidentului, nu vezi , de exemplu, ca NICIUN politician nu are curajul si tupeul sa rupa contractele cu Schweighofer Industrie ? De ce oare ?

Uite, chestiile astea ne deranjeaza pe multi.

Pomana e cand stai pe ajutor social de la stat SI NU LUCREZI DELOC.
Faptul ca lucrezi ca muncitor in fabrica NU inseamna ca meriti un salariu MIC, meriti un salariu DECENT, clar?

Sau ce, voi inginerii/sefii/patronii mancati cu ZECE guri ?  Sunt de acord, au facut o scoala, MERITA mai mult DECAT un muncitor, dar asta NU inseamna ca muncitorul merita DOAR 1900 de lei la cheltuielile si preturile din Romania!

Edited by MembruAnonim, 27 June 2020 - 20:31.


#86
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostNaijax, on 27 iunie 2020 - 16:47, said:

Dar cine a zis ca munca de jos nu este platita decent ?
In primul rand, un concept precum ”munca de jos” este foarte relativ.
De ex. - docher in port
Ce ziceti, este munca de jos ?
Daca ati sti cati bani ridica un docher nu s-ar mai deschide topice d'astea cu ... munca de jos nu este platita decent ... bla ... bla ... bla
Mai vreti un ex. ? Gunoier sau, ma rog, muncitor la salubritate.
Stiti cum e platit ?

Locuri de munca puternic sindicalizate si care, in plus, stau exact in intersectii economice in care o greva ar aduce pagube enorme... nicio legatura cu aportul lor la economie.

#87
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostMembruAnonim, on 27 iunie 2020 - 20:27, said:


Faptul ca lucrezi ca muncitor in fabrica NU inseamna ca meriti un salariu MIC, meriti un salariu DECENT, clar?
Io tot asta incerc sa le explic la oamenii astia ca muncitorii trebuie sa fie platiti decent chiar si muncile de jos

Acuma io nu stiu ce sa zic...
E chiar asa de greu de inteles o fraza?
Si unii se mai dau si oameni cu scoala....

#88
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 07.05.2018

View PostMembruAnonim, on 27 iunie 2020 - 20:27, said:

Adica, tu, vrei sa spui ca esti de acord ca un muncitor in fabrica, care lucreaza pe mai multe masini, sa fie platit cu 1900 de lei , care lucreaza in 3 sau 4 schimburi ?

Omule, revino pe pamant. DE CE NEAMTUL lucreaza pe ACELASI JOB pentru 2-3k euro ? Aici e vorba de discriminare deja, daca nu de altceva, si stim cu totii ca Romania este condusa din strainatate, politicienii nostri sunt intr-adevar foarte corupti toti, DAR ei sunt doar niste marionete ale Occidentului, nu vezi , de exemplu, ca NICIUN politician nu are curajul si tupeul sa rupa contractele cu Schweighofer Industrie ? De ce oare ?

Uite, chestiile astea ne deranjeaza pe multi.

Pomana e cand stai pe ajutor social de la stat SI NU LUCREZI DELOC.
Faptul ca lucrezi ca muncitor in fabrica NU inseamna ca meriti un salariu MIC, meriti un salariu DECENT, clar?

Depinde ce inseamna ca *lucreaza pe mai multe masini*

De programator cnc sa lucreze in 4 schimburi pe 1900 lei n-am auzit.

Si totusi, cum e treaba asta cu 4 schimburi ca 24/8=3

#89
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcarturarulobosit, on 27 iunie 2020 - 20:33, said:

Depinde ce inseamna ca *lucreaza pe mai multe masini*

De programator cnc sa lucreze in 4 schimburi pe 1900 lei n-am auzit.

Si totusi, cum e treaba asta cu 4 schimburi ca 24/8=3

4 schimburi = 12/24, 12/48 , cel putin asa stiu eu.

Stiu muncitori in fabrici care lucreaza pe 3 schimburi, la norma, 1700 de lei , maxim 2000 de lei, fara ore/sambete.

#90
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Il sunt pe omu respectiv si il intreb cum e cu 4 schimburi
Revin

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate