Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 

Recuperare bani platiti pentru vacanta in caz de inchidere granite

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#73
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,109
  • Înscris: 29.01.2016

View Postepetroiu, on 23 iunie 2020 - 11:16, said:

Fii serios, nu se mai intoarce nimeni la nicio stare de urgenta. Este exclus.
Asta scrie doar in fituici gen CanCan.

Risti cel mult ca la intoarcere sa stai 14 zile acasa. Atat.
Si asta extrem de putin probabil in august.
Deci nu vad care este problema.



Si asta nu inseamna ca trebuie sa faci si tu la fel.
Daca-s speriati de bombe, decizia lor.
Riscul la copii este aproape 0, chiar daca se infecteaza.

Nu e vb de risc la copii sau cum reactioneaza la virus ca asta se poate intampla si la noi la fel de bine. Problema e alta. Au instalat termoscanere in hoteluri si toti trec prin ele.
Daca oricare dintre noi face febra, din cu totul alte motive, daca astia suna la salvare la ei si nu te lasa sa pleci din hotel, ce dracu fac ? Ideea e ca nu mi-e frica de covid, mi-e frica de unde am putea ajunge, daca s-ar intampla sa fim suspectati de covid (poate chiar nejustificat). Si daca te obliga sa mergi la ei la spital, intelege-te cu ei, tu in engleza, aia in bulgara (marea majoritate). E nasol sa ramai blocat intr-o tara straina si sa nici nu prea poti sa te intelegi cu ei. Stai dupa aia prin spitale pe la ei nu stiu cate zile, iti fute tot concediu si tot.
Nu stiu ce proceduri au, dar nu cred ca te lasa sa iti iei bagajele, sa faci check-out si sa pleci pur si simplu spre Romania, ei crezandu-te pe cuvant si lasandu-te sa pleci fara sa sune autoritatile. Ca asa e simplu, m-am suit in masina si in maxim 2-3 ore sunt in Constanta.
Un alt risc plauzibil este sa ne imbolnavim vreunul dintre noi de covid cu 1 saptamana inainte si sa nu mai putem pleca. Chiar si cu asigurari storno, nu cred ca mai poti recupera ceva din bani. Si uite asa se duc 853 eur. Asa, am pierdut "doar" 256 eur.

Cat despre cele 14 zile de izolare, nu ma deranjeaza atat timp cat sunt acasa la mine, nu blocat prin vreo "tabara" de "covizi".

In concluzie, cred si sper sa fi luat decizia corecta de a anula plecarea chiar daca am pierdut acei bani, o suma deloc de neglijat si care mi-ar fi stat foarte bine in buzunar. In fine, asta e.

#74
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,016
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMagicwisewolf, on 23 iunie 2020 - 11:41, said:

, cred si sper sa fi luat decizia corecta de a anula plecarea

100% de acord

#75
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bai, tot citesc pe aici. Deci eu am câștigat și mi-am luat banii înapoi. Topicul e deschis încă.

Daca insa granițele sunt deschise și poți călători nu iei nici un cent înapoi.

#76
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostMagicwisewolf, on 22 iunie 2020 - 09:27, said:

Nu si-a insusit nimeni nimic. Se lucreaza pe contract. Ei si-l respecta, eu nu. Eu sunt cel care renunta. Banii au ajuns la hotelul din Bulgaria. Si cat timp hotelul e deschis, nu se reprogrameaza, nu se dau banii inapoi. E cat se poate de simplu, se pare.

Si hotelul era deschis in perioada respectiva ?

#77
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,109
  • Înscris: 29.01.2016

View PostIon_de_la_Raion, on 23 iunie 2020 - 14:35, said:

Si hotelul era deschis in perioada respectiva ?

Hotelul este deschi acum. Eu urma sa merg pe 24 iulie. Nu stiu cum va fi atunci, cert este ca nu mai conteaza. O data ce nu am mai platit diferenta de bani pana la suma finala, contractul se reziliaza automat si avansul de 300 eur se pierde. Ceea ce s-a si intamplat ieri, dupa cum am spus pe aici.
A facut cineva o comparatie buna : e ca la poker, mergi mai departe sau te retragi. Eu am ales sa ma retrag decat sa pierd mai mult mai tarziu. Sau poate nu pierdeam, dar, nu am nicio garantie. Cam asta a fost.

#78
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMagicwisewolf, on 23 iunie 2020 - 14:50, said:

Hotelul este deschi acum. Eu urma sa merg pe 24 iulie.

case closed. puteai sa te duci si ai ales sa nu. pierderea ta... 300 euro e putin.
ideea era daca nu puteai sa te duci atunci inteleg sa ceri avansul inapoi.

#79
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,016
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMembruAnonim, on 23 iunie 2020 - 15:03, said:


case closed. puteai sa te duci si ai ales sa nu. pierderea ta... 300 euro e putin.
ideea era daca nu puteai sa te duci atunci inteleg sa ceri avansul inapoi.

:lol:
Reincepem?

#80
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ce sa recincepem mai? eu am luat banii inapoi pt ca nu am putut ajunge. si mai sunt cativa care pot face ca mine, din pacate doar prin proces!

#81
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,059
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMagicwisewolf, on 23 iunie 2020 - 14:50, said:

O data ce nu am mai platit diferenta de bani pana la suma finala, contractul se reziliaza automat si avansul de 300 eur se pierde.
Pentru alte concedii fa-ti rezervare pe booking.com fara sa platesti niciun avans si foloseste credit card.
Plus ca mie mi se pare cam mult 853 euro pt o saptamana  in Bulgaria. Gasesti fara probleme Grecia/ Turcia la banii aia, sau mai pui putin si iti permiti Spania sau Cipru.

#82
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,109
  • Înscris: 29.01.2016

View PostKarhu, on 23 iunie 2020 - 15:12, said:

Pentru alte concedii fa-ti rezervare pe booking.com fara sa platesti niciun avans si foloseste credit card.
Plus ca mie mi se pare cam mult 853 euro pt o saptamana  in Bulgaria. Gasesti fara probleme Grecia/ Turcia la banii aia, sau mai pui putin si iti permiti Spania sau Cipru.

Si mie mi s-a parut cam mult, dar, era mai putin decat in Turcia si chiar Romania, in aceleasi conditii - cu All Inclusive.
In Turcia mai apar si costuri cu biletele de avion, ca de dus cu masina nu am de gand. La fel si in Grecia, ar fi fost peste 1000 eur binisor si as merge tot cu avionul.
De plecat as pleca in Grecia oricand, dar, copilul mic e cam mic. Si daca ma duc in Grecia, ma duc sa si vad ceva, nu sa stau 7 zile pe sezlong si la taverne. Voi incerca Grecia peste 2-3 ani.

#83
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,109
  • Înscris: 29.01.2016

View PostMembruAnonim, on 23 iunie 2020 - 15:10, said:

ce sa recincepem mai? eu am luat banii inapoi pt ca nu am putut ajunge. si mai sunt cativa care pot face ca mine, din pacate doar prin proces!

Care a fost situatia ta, granitele erau deschise, hotelul functiona sau era in periaoada aia frumoasa cand totul era mort si inchis ?

#84
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eram în mijlocul pandemiei. Am topic pe juridice unde am explicat tot.

#85
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,109
  • Înscris: 29.01.2016

View PostMembruAnonim, on 23 iunie 2020 - 16:28, said:

Eram în mijlocul pandemiei. Am topic pe juridice unde am explicat tot.

Am gasit intre timp. La tine a fost altceva.
Eu nu cred ca aveam sanse sa recuperez ceva nici daca ma judecam cu ei.

#86
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Și eu cred ca nu câștigi nimic după ce ai povestit aici.

Asta e, dar de ce nu mai vrei sa te duci? Ți-e frica de infectare?

#87
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,016
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMembruAnonim, on 23 iunie 2020 - 19:18, said:

Și eu cred ca nu câștigi nimic după ce ai povestit aici.

Asta e, dar de ce nu mai vrei sa te duci? Ți-e frica de infectare?

Nici eu nu m-as duce.
RIscul e prea mare pentru un moft de vacanta

#88
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,109
  • Înscris: 29.01.2016

View PostMembruAnonim, on 23 iunie 2020 - 19:18, said:

Și eu cred ca nu câștigi nimic după ce ai povestit aici.

Asta e, dar de ce nu mai vrei sa te duci? Ți-e frica de infectare?

Am scris mai sus, in urma cu cateva postari. Ii raspunsesem lui epetroiu.
Sunt 2 motive :
1. ar fi trebuit sa dau restul de 550 eur si nu aveam garantia ca granitele vor fi deschise la acel moment, mai ales ca la bulgari e cam nasoala situatia si nici la noi nu e prea roz
2. daca se intampla ca vreunul dintre noi (in special copiii) sa faca febra sau sa ii fie rau din cu totul si cu totul alte motive, sa nu ajung pe la ei pe la spital si stau blocat pe acolo. Nu stiu care le e procedura cand un turist face febra sau prezinta posibile simptome de covid, chiar daca se dovedesc false. Eu as pleca in Romania atunci, dar, nu cred ca ma lasa ei fara sa ma plimbe cu salvarea sau izoleta...
Si ar mai fi unul, nu am nicio garantie ca pana pe 24 iulie cand trebuie sa plec nu ne imbolnaveam de covid vreunul dintre noi, sau chiar toti. Si iar nu am mai fi putut pleca, pierzand in total 850 eur.
Nu mi-e frica de covid, mi-e frica de unde pot ajunge. Sincer sa fiu, nici pe la noi prin Romania nu as fi prea incantat sa ajung la spital, desi, sunt la mine in tara, d-apai in Bulgaria.

Edited by Magicwisewolf, 23 June 2020 - 19:29.


#89
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vor fi deschise, nu mai închid ăștia nimic. Problema e cu tine... Dacă făceai febra veneai în ro și gata.

Dar oricum nu mai de ce sa îți para rău acum, asta a fost decizia ta, mergi pe ea.

#90
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
Am intrat si eu in clinciuri cu Cristian Tour. Mi.au propus alte variante, niciuna insemnand banii inapoi. Dupa un schimb de mailuri, azi am depus oficial reclamatie la ANPC. Urmeaza sa ma adresez unui avocat zilele urmatoare.

Edited by cdan, 23 June 2020 - 19:38.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate