Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Recuperare bani platiti pentru vacanta in caz de inchidere granite

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#91
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View PostMembruAnonim, on 23 iunie 2020 - 19:37, said:

Vor fi deschise, nu mai închid ăștia nimic. Problema e cu tine... Dacă făceai febra veneai în ro și gata.

Dar oricum nu mai de ce sa îți para rău acum, asta a fost decizia ta, mergi pe ea.

Pai asta am zis si eu. Dar aia daca iti iau temperatura (pt ca sunt termoscanere in hotel si cel mai probabil te masoara la fiecare iesire si intrare in hotel) si considera sau au procedura ca e cazul sa cheme salvarea si nu stiu ce autoritati, nu cred ca mai poti sa pleci la tine in tara cum si cand vrei tu. Posibil sa te ia direct si sa te duca la spital si sa stai vreo 1-2 zile pe acolo pana se lamuresc ei ca n-ai covid si altele. Rezultat = concediu futut.
Sau daca chiar ma imbolnavesc si trebuie sa raman acasa, ce fac ? Sau nu raman acasa si plec si la granita ma masoara aia si constata ca am febra sau ca sunt suspect si nu ma mai lasa sa trec granita in Bulgaria. Pierd si in cazul asta tot concediul si banii implicit ? Ii pierd.
Sunt mai multe frici si ipoteze care trebuie luate in calcul.
Asa, daca poti face ce vrei tu si pleca cand vrei tu, ma suiam in masina si aia era, destinatia Romania

#92
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMagicwisewolf, on 23 iunie 2020 - 19:24, said:

si nu aveam garantia ca granitele vor fi deschise la acel moment,.
Deci aici e smecheria, e vorba de ''caz de forta majora, independent de vointa clientului''.
Cum am mai scris, recomand sa-ti faci un card de credit care contine trip cancellation and interruption insurance.

#93
themis

themis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 21.04.2011
Personal, am ales aceeasi solutie ca initiatorul topicului. Dupa ce platisem deja un avans, in martie trebuia sa platesc o rata (consistenta) din contravaloarea circuitului pe care trebuia sa-l fac in Peru, la sfarsitul lunii mai. La acel moment, in America de Sud erau foarte putine cazuri de coronavirus, dar, pt mine, era clar ca situatia se va inrautati. Aveam de ales fie sa renunt la contract, caz in care suportam o penalizare, conform clauzelor contractuale, fie sa continui executarea contractului, achitand peste 1000 de euro atunci inca 1000 prin aprilie si sa astept sa vad ce se va intampla cu circuitul. La fel ca si in cazul initiatorului, penalizarea crestea daca asteptam mai mult timp pentru a renunta la contract. Am considerat ca e mai ok sa accept o pierdere mai mica, decat sa stau in stare de incertitudine cu o suma mare de bani.

Sunt multumita de optiunea mea. Circuitul nu s-a mai tinut iar optiunile acordate celor care au platit in intregime au fost reprogramarea in noiembrie sau un voucher pentru valoarea platita. Noiembrie, in Peru, mi se pare o utopie, situatia e cam catastrofala la ei. Iar voucher... sa tin blocata o suma mare, pe care o pot folosi in conditiile impuse de ei nu prea era ok.

Cat despre celelalte discutii... atata timp cat astea sunt clauzele contractuale, poti sa spui orice, nu vei avea castig de cauza.

#94
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Ce-ai facut pana la urma?

#95
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Post-Diana-, on 24 iunie 2020 - 14:15, said:

Ce-ai facut pana la urma?

Ce am scris in urma cu 1-2 pagini. Am renuntat, pt ca pana azi trebuia sa mai dau 553 eur daca vroiam sa nu pierd banii.
M-au intrebat daca vreau sa transform cei 300 eur in avans pentru concediu la anul. Dar, avans la pretul de lista pentru 2021, ca nu aveau informatii depre promotii si se aplica la 1500 eur.
Asta insemna ca mai trebuia sa dau la anul 1200 eur. Nu sunt nebun sa dau 1500 eur pt Bulgaria. De banii aia ma duc in Grecia sau chiar Turcia.
Asa ca, am renuntat, m-am ales cu o pierdere de 256 eur. 44 eur pana la 300 eur imi vor da sub forma de voucher pentru la anul. Sa vad, poate ii folosesc la o plecare de Paste sau de 1 Mai, ceva. Ramane de vazut.

https://forum.softpe...2#entry26552361

https://forum.softpe...4#entry26548205

Edited by Magicwisewolf, 24 June 2020 - 14:39.


#96
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMagicwisewolf, on 24 iunie 2020 - 14:36, said:

Nu sunt nebun sa dau 1500 eur pt Bulgaria. De banii aia ma duc in Grecia sau chiar Turcia.
Clar!
Te duci lejer de tot in Spania cu 1500.
Sau mai pui 500 euro si faci o saptamana in Las Vegas cu sotia (2x500 euro zborurile dus-intors si pe la 1000 cazare pe Strip, chiar mai ieftin daca nu vrei exact acolo).

#97
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMagicwisewolf, on 24 iunie 2020 - 14:37, said:

M-au intrebat daca vreau sa transform cei 300 eur in avans pentru concediu la anul.

De ce ai ales sa renunti la bani acum cand o puteai face la anul?
Nu prea inteleg

#98
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View PostTsunnnami, on 24 iunie 2020 - 18:23, said:


De ce ai ales sa renunti la bani acum cand o puteai face la anul?
Nu prea inteleg

Pentru ca la anul ar fi trebuit sa dau inca 1200 eur pe langa cei 300 eur. Nu am innebunit sa dau 1500 eur pt un concediu in Bulgaria. De 1500 eur ma duc in Grecia, sau, cu putin noroc, in Turcia si chiar Spania, dupa cum zice @Karhu. Vorbim de alta liga.

Simularea pe care mi-a facut-o era la pret standard, pt ca pe 2021 nu au aparut ofertele.

#99
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Pai si voucherul pentru anul urmator nu il puteai folosi pentru o perioada mai ieftina sau alte variante? Eu sunt convins ca il puteai vinde cu macar 100 de euro.

#100
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View PostLunaCrystal, on 24 iunie 2020 - 22:41, said:

Pai si voucherul pentru anul urmator nu il puteai folosi pentru o perioada mai ieftina sau alte variante? Eu sunt convins ca il puteai vinde cu macar 100 de euro.

Nu stiu daca il puteam vinde, dar, nu cred.
Oricum, voucherul se aplica doar pentru sejur tot hotelul la care trebuia sa fiu cazat anul asta, sau, probabil la vreun alt hotel din lantul lor hotelier. Si trebuia sa fac contract nou, prin care cei 300 eur erau avans la un sejur ce costa 1500 eur in acest moment. Si, semnand contractul acum, pretul din contract era 1500 eur, ceea ce insemna ca trebuia ca la anul sa mai platesc 1200 eur diferenta. Pretul este asa mare deoarece copilul mare implinea 12 ani si nu se mai incadra la copii 2-12 ani, adica gratuitate. Platea 70% din pretul unui adult, beneficiind de pat suplimentar. Cum pretul era 79.5 eur pe zi de persoana in intervalul 05.07 - 24.08, costul era 556.5 eur pentru 1 adult si 389.5 pentru copil. La un calcul simplu, costul total era de 1502.5 eur. E, din acela se scadeau cei 300 eur.
1500 eur mi se pare foate mult pentru Bulgaria.

#101
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Karhu Esti sigur ca ai citit bine asigurarea de la card?

Eu am Mastercard Gold pt care platesc o caruta de bani ca sa am asigurari de calatorie si in nici un caz nu acopera Corona. La fel cum nu acopera anularea pe motiv ca nu mai vreau eu sa ma duc ( cum este cazul initoatorului

Edited by Barboso, 25 June 2020 - 18:37.


#102
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsomething00, on 25 iunie 2020 - 12:37, said:

Eu am Mastercard Gold pt care platesc o caruta de bani ca sa am asigurari de calatorie si in nici un caz nu acopera Corona. La fel cum nu acopera anularea pe motiv ca nu mai vreau eu sa ma duc ( cum este cazul initoatorului
In primul post initiatorul  zicea asa: in cazul in care statul roman inchide granitele si eu nu mai pot ajunge in concediu.
Era vorba deci de motive obiective, in speta inchiderea granitelor, nu de motive imputabile lui (ca nu mai vrea, ca s-a razgandit etc)

#103
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMagicwisewolf, on 24 iunie 2020 - 19:15, said:

Pentru ca la anul ar fi trebuit sa dau inca 1200 eur pe langa cei 300 eur. Nu am innebunit sa dau
Intrebarea era de ce sa pierzi acum cei €300 cand poate pana la anu aparea altceva, atat

View PostMagicwisewolf, on 25 iunie 2020 - 09:38, said:

Nu stiu daca il puteam vinde, dar, nu cred.
Oricum, voucherul se aplica doar pentru sejur tot hotelul la care trebuia sa fiu cazat anul asta, sau, probabil la vreun alt hotel din lantul lor hotelier. Si trebuia sa fac contract nou, prin care cei 300 eur erau avans la un sejur ce costa 1500 eur in acest moment. Si, semnand contractul acum, pretul din contract era 1500 eur, ceea ce insemna ca trebuia ca la anul sa mai platesc 1200 eur diferenta. Pretul este asa mare deoarece copilul mare implinea 12 ani si nu se mai incadra la copii 2-12 ani, adica gratuitate. Platea 70% din pretul unui adult, beneficiind de pat suplimentar. Cum pretul era 79.5 eur pe zi de persoana in intervalul 05.07 - 24.08, costul era 556.5 eur pentru 1 adult si 389.5 pentru copil. La un calcul simplu, costul total era de 1502.5 eur. E, din acela se scadeau cei 300 eur.
1500 eur mi se pare foate mult pentru Bulgaria.

Esti clientul perfect.
Crede tot ce-i spune furnizorul.
Mi-as dori clienti ca tine care sa ma sune sa ma intrebe doar cand sa plateasca si eventual sa se conformeze legilor mele pe care sa le scot peste noapte

Edited by Barboso, 25 June 2020 - 18:36.


#104
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View PostTsunnnami, on 25 iunie 2020 - 13:05, said:

Intrebarea era de ce sa pierzi acum cei €300 cand poate pana la anu aparea altceva, atat



Esti clientul perfect.
Crede tot ce-i spune furnizorul.
Mi-as dori clienti ca tine care sa ma sune sa ma intrebe doar cand sa plateasca si eventual sa se conformeze legilor mele pe care sa le scot peste noapte

Oi fi, stiu eu ?

Nu stiu cum esti tu obisnuit, dar, lucrurile nu sunt numai albe sau negre, de cele mai multe ori sunt gri. O sa vb si cu un avocat, sa vedem daca puteam sa fac altceva, sa ma leg de vreo clauza sau sa gasesc o scapare in contract. Daca primesc confirmarea ca era ceva, tu ai avut dreptate si eu si am gresit, fii sigur ca vei primul pe care il anunt Posted Image

View PostKarhu, on 25 iunie 2020 - 12:50, said:

In primul post initiatorul  zicea asa: in cazul in care statul roman inchide granitele si eu nu mai pot ajunge in concediu.
Era vorba deci de motive obiective, in speta inchiderea granitelor, nu de motive imputabile lui (ca nu mai vrea, ca s-a razgandit etc)

Da, initial am plecat pe ideea DACA se inchid granitele. Apoi mi-au venit in cap si celelalte riscuri si posibile probleme care au dus la anularea rezervarii si a contractului.

Edited by Magicwisewolf, 25 June 2020 - 13:36.


#105
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMagicwisewolf, on 25 iunie 2020 - 13:37, said:

Oi fi, stiu eu ?

Nu stiu cum esti tu obisnuit, dar, lucrurile nu sunt numai albe sau negre, de cele mai multe ori sunt gri. O sa vb si cu un avocat, sa vedem daca puteam sa fac altceva, sa ma leg de vreo clauza sau sa gasesc o scapare in contract. Daca primesc confirmarea ca era ceva, tu ai avut dreptate si eu si am gresit, fii sigur ca vei primul pe care il anunt Posted Image

Doar nu esti nebun sa faci asa ceva?

Asta e acum, ai consimtit, ce mai pierzi bani si timp cu un avocat?
Nu e vorba de avocat e vorba de atitudine.

Sunt de acord cu contractul atata vreme cat nu ma inseala.
La €300 e inselaciune
€100, as accepta, cu greu, dar as accepta
La €300 vreau sa stiu cum au ajuns la suma aia.
Iar daca refuza sa-mi spuna, merg PE TOATE CAILE, chiar si la clientii lor, la ziar, pentru a le face o paguba cat mai mare
Cu banii mei castigati de mine nu ma joc.
Caut solutii si pentru mine si pentru ei, vin cu zeci de variante, dar nu accept sa fiu inselat.
€300 e o suma arbitrara si e inselaciune.
Daca vine si-mi arata ca €300 a costat avansul la mobilarea camerei mele + alimentele + profitul lor pe asta, as fi okay, altfel m-as bate

Nu are rost sa-ti mai piersi timpul pentru a analiza o situatia ipotetica.
Nu rezolvi nimic.
Si-ti garantez eu ca vei gasi un avocat care sa-ti spuna ca... preia el cazul si pentru €1000 iti va castiga cei €300, :lol:

#106
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
@Tsunnnami esti rau pe langa, mai ales in domeniul turismului.

Cum vrei sa-ti dovedeasca faptul ca cei 300 au plecat la furnizor, in afara de factura agentiei si contractul? Ca tu le contesti, e problema ta si doar a ta.
Dar in comert, e o prostie sa ceri sa-ti justifice ala ceva, in conditiile in care ai acceptat foarte clar contractul si suma (evidentiata prin factura).

Si daca ar veni si ti-ar arata transferul de 300 euro catre bulgar, i-ai crede sau tot le-ai mai cere acte?
Faza e ca am avut multi clienti ca tine in trecut si gluma vine ca niciunul n-a primit nimic inapoi, tocmai din cauza faptului ca e comportament de copil mic sa-ti aduca altul dovezi, in conditiile in care ai deja toate dovezile legale si necesare in fata. Iar faza cu reclama negativa, crede-ma pe cuvant, e foarte folositoare, aduce enorm de multi clienti daca stii cum sa faci treaba asta.

Am avut clienti care au dat la ziare mici in disperare impotriva afacerii mele si culmea, mi-a crescut rankul in google datorita linkurilor de la acele ziare. Apoi cu 2-3k am platit aprox 30-40 de articole, astfel incat alea sa fie ascunse pe google, ca nu se duce nici dracu pe pagina 7 sau 8.

Per total, m-a costat 2-3 k o promovare ca lumea care m-ar fi costat altfel 6-7 k.

Cam asa functioneaza lucrurile. Daca nu-ti convine, esti liber sa refuzi realitatea si sa devii un neinteles, daca nu ai facut-o deja, dupa cum se vede.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate