Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Atestat consilier de siguranta

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 

FPS blocat la 60

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
tiberiu88mai

tiberiu88mai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 18.11.2013
Buna ziua ! Am calculator nou format din placa B360 PRO GAMING ,i5 9400F , placa video Asus Dual gtx 1660 EVO, SSD MMV  și monitorul LG de 144 HZ ,nou si el. Am incercat in toate felurile de mai multe zile (cum am si eu timp) sa cresc FPS -urile la mai mult de 55-60 la jocul Call of Dutty Black Ops 2 și nu reușesc deloc. Este posibil ca in așa fel să fie facut jocul ca să nu poți mări FPS -urile la mai mult de 60 ? Trebuie să va spun ca jocul este foarte fluent și așa , joci foarte fain chiar și cu 45 FPS in unele momente ,dar totuși ,ma intrigă acest aspect. Mulțumesc pentru ajutor . Mă pregatesc să plec la servici ...

#2
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,991
  • Înscris: 18.09.2008

View Posttiberiu88mai, on 17 iunie 2020 - 12:17, said:

Buna ziua ! Am calculator nou format din placa B360 PRO GAMING ,i5 9400F , placa video Asus Dual gtx 1660 EVO, SSD MMV  și monitorul LG de 144 HZ ,nou si el. Am incercat in toate felurile de mai multe zile (cum am si eu timp) sa cresc FPS -urile la mai mult de 55-60 la jocul Call of Dutty Black Ops 2 și nu reușesc deloc. Este posibil ca in așa fel să fie facut jocul ca să nu poți mări FPS -urile la mai mult de 60 ? Trebuie să va spun ca jocul este foarte fluent și așa , joci foarte fain chiar și cu 45 FPS in unele momente ,dar totuși ,ma intrigă acest aspect. Mulțumesc pentru ajutor . Mă pregatesc să plec la servici ...

Ai setat monitorul pe 144Hz, din settings - graphics options?

#3
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
Parca la Nvidia se putea seta asta din geforce experience

Edited by aditzuuu, 17 June 2020 - 12:29.


#4
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 23.02.2007
Vsync on in jocuri ?
Sau setat in soft-ul placii video vsync pe toate jocurile ia vezi

#5
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,678
  • Înscris: 03.01.2007
Dezactiveaza Vertical Sync (VSync) din setarile jocului.

#6
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 17.11.2012
Vsync este o tehnologie grafică ce sincronizează rata de împrospătare a jocului cu cea a monitorului. În cazul de față, monitorul fiind de 144hz și activând Vsync, această rată de improspătare ar trebui să fie 144, nu 60 cum spune mai sus înițiatorul.

Caută în Settings - Advanced - Max Frames per Second - Unlimited.

#7
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,678
  • Înscris: 03.01.2007
Daca nu poate atinge 145, atunci va scadea la 60 cu vsync on.

De fapt ca sa aiba 144fps stabil cu vsync on, jocul trebuie sa ruleze minim cu vreo 180fps vsync off, pentru ca va pune mai mult stres pe procesor iar gpu usage va scadea. Asta e in practica, teoretic nu stiu de ce se intampla asa.

Edited by FeDaYin, 17 June 2020 - 13:01.


#8
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 23.02.2007

View PostFeDaYin, on 17 iunie 2020 - 12:56, said:

Daca nu poate atinge 145, atunci va scadea la 60 cu vsync on.

De fapt ca sa aiba 144fps stabil cu vsync on, jocul trebuie sa ruleze minim cu vreo 180fps vsync off, pentru ca va pune mai mult stres pe procesor iar gpu usage va scadea. Asta e in practica, teoretic nu stiu de ce se intampla asa.

De unde ai inventat teoria asta?

#9
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 16.07.2008
Ai spus ca e LG si ca e de 144 Hz dar nu si ce rezolutie are. Nu ai cea mai peformanta placa sau procesor, daca monitorul este 4K ....
Totusi, daca presupunem ca este de fapt 1080p, verifica in Nvidia control panel (sau cum ii spune). Acolo se poate seta limita de FPS per joc. Alta explicatie ar fi ca utilizezi un cablu prost. Eu am patit fix asta cu un cablu DisplayPort nou de la Altex si nu puteam seta mai mult de 60 FPS si nu puteam activa G-sync. Iar daca folosesti HDMI, vezi ca nu toate porturile suporta asa viteze.

Edited by mkdan2004, 17 June 2020 - 13:32.


#10
tiberiu88mai

tiberiu88mai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 18.11.2013

View Postmiki07, on 17 iunie 2020 - 12:27, said:


Ai setat monitorul pe 144Hz, din settings - graphics options?
Da. Și placa video este optimizata  pentru performanță din NVidia Control Panel . Nu vor sa crească nicicum...

View PostFREESH, on 17 iunie 2020 - 12:31, said:

Vsync on in jocuri ?
Sau setat in soft-ul placii video vsync pe toate jocurile ia vezi
Pentru placa video vertical sync este pe off. Verific si in jocuri .Dar mâine ca acum e trecu de 11...

View PostFeDaYin, on 17 iunie 2020 - 12:32, said:

Dezactiveaza Vertical Sync (VSync) din setarile jocului.
Este dezactivat. Soluția asta este cea mai prezenta pe Net pentru cresterea FPS pentru acest joc.

View Postaiulianctin, on 17 iunie 2020 - 12:41, said:

Vsync este o tehnologie grafică ce sincronizează rata de împrospătare a jocului cu cea a monitorului. În cazul de față, monitorul fiind de 144hz și activând Vsync, această rată de improspătare ar trebui să fie 144, nu 60 cum spune mai sus înițiatorul.

Caută în Settings - Advanced - Max Frames per Second - Unlimited.
Asa este setata .Cu max frame per second -unlimited. Asta e...

View Postmkdan2004, on 17 iunie 2020 - 13:31, said:

Ai spus ca e LG si ca e de 144 Hz dar nu si ce rezolutie are. Nu ai cea mai peformanta placa sau procesor, daca monitorul este 4K ....
Totusi, daca presupunem ca este de fapt 1080p, verifica in Nvidia control panel (sau cum ii spune). Acolo se poate seta limita de FPS per joc. Alta explicatie ar fi ca utilizezi un cablu prost. Eu am patit fix asta cu un cablu DisplayPort nou de la Altex si nu puteam seta mai mult de 60 FPS si nu puteam activa G-sync. Iar daca folosesti HDMI, vezi ca nu toate porturile suporta asa viteze.
Este LG de 1080p. Mă uit in Control panel NVidia sa vad de limitarea FPS. Am cablu display port 1.4 și pot activa G-syn-ul monitorului .Dar voi verifica cablul.

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Mă pun pe treabă. Mâine...

#11
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 16.07.2008
Verifica in Nvidia Control Panel --> Manage 3D Settings. Ai doua optiuni : Global si Program Settings. Chiar daca in jocuri dezactivezi V-Sync sau scoti limita de FPS iar aici este setata o limita, aceasta se va aplica. Eu am patit-o. Ai grija sa scoti V-sync si sa alegi Preffered refresh rate= Highest available.

#12
tiberiu88mai

tiberiu88mai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 18.11.2013

View Postmkdan2004, on 18 iunie 2020 - 09:06, said:

Verifica in Nvidia Control Panel --> Manage 3D Settings. Ai doua optiuni : Global si Program Settings. Chiar daca in jocuri dezactivezi V-Sync sau scoti limita de FPS iar aici este setata o limita, aceasta se va aplica. Eu am patit-o. Ai grija sa scoti V-sync si sa alegi Preffered refresh rate= Highest available.
                                                                                                                                                                                                                                                  Mulțumesc pentru ajutor ! Ești meșter ! Dumnezeu e gamer !  Problema a fost in manage 3D Setting la Program setting .Acolo era activat  pentru joc ,nu știu cum, nenorocitul ăsta de V-Sync care văd ca numai probleme face !  Sănătate !

Multumesc pentru ajutor ! Am rezolvat ! V-Sync-ul e criminal .A fost activat in setarile pentru jocuri din manage 3d la setari pentru jocuri .L-am dezactivat si acum  jocul ruleaza la peste 100 de FPS . Era culmea sa nu se rezolve problema asta mai ales ca este un joc din 2012 cu cerințe de sistem mai modeste. Sănatate va doresc la toti !

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate