Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 

Izolatie placa etaj/pod circulabil

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Salut,

Cum ma sfatuiti sa izolez etajul fata de pod?
Podul e destul de mare, o sa fie circulabil si izolat cu vata sub astereala; ideea initiala era sa torn o sapa in pod, eventual o sapa usoara si sa izolez placa, in pod, cu extrudat, iar tavanele de la etaj tencuite.

Tencuiala vreau s-o fac cu o echipa specializata si-n paralel am niste mesteri care mai fac restul lucrarilor.

Mesterii mi-au recomandat sa izolam tavanul mai bine, cu vata sub rigips, ca-n felul asta nu mai trebuie sa incalzim si placa de peste etaj - fair enough; doar ca ei sunt o idee suspecti la faza asta, nu e prima data cand mi se pare ca-mi recomanda variante care le convin lor mai degraba, decat mie. Sa incalzesc si o placa maricica ce-i drept, nu stiu daca e un capat de tara si e mai usor de izolat placa in pod si mai eficient, decat tavanele la etaj ma gandesc, atat dpdv manopera cat si bani.

Ce ma sfatuiti?

Multumesc

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Intreaba-i ce stiu de sapa cu granule de polistirent integrate? Eu am un strat de 8 cm de asace ca izolatie. Foarte multumit.

#3
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Ei sustin ca se macina in timp, daca e circulabil podul... Le-am zis de ideea asta de sapa usoara.
Izoleaza bine? Nu mai e nevoie de extrudat?

Ca optiuni initiale aveam:
1. extrudat si osb peste sau "ceva" peste
2. sapa usoara, care insa nu stiu cat de bine izoleaza si trebuie sa izoleze BINE, fiind mare podul, n-am de gand sa-l incalzesc iarna pana la 20 si ceva de grade, ca nah... nu o sa am camere acolo sau ceva, doar depozitat, un dressing eventual, un spatiu de joaca folosit ocazional...

Si-au venit ei si m-au bagat in ceata cu izolat tavanul de la etaj mai bine :)

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu as pune un strat de bca de 15. nu mai are moarte.

#5
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
BCA de 15 cm e o izolatie f slaba pentru planseul superior.

Eu recomand polistiren expandat, minim EPS 100 peste care realizata o podina de scandura sau OSB. E ok si sapa,dar nu se justifica munca dpmdv.
Ca grosime 25-30 cm ar fi acceptabil.
Izolatia se realizeaza in mod ideal pe partea rece al elementului de constructie. De asemenea fiind pe placa, se elimina unele punti termice si astfel ai o eficienta mai buna.

In ce fel va fi folosit podul de doresti sa izolezi si sub astereala?

Edited by andbozo, 16 June 2020 - 14:17.


#6
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010
Eu am pus peste placa polistiren EPS 100 de 5 cm ,iar peste sapa 4-5 cm. Am pod circulabil peste living. Iarna aproape ca ingheata in pod. Sub astereala : vata de 20cm,folie ,gipscatron.

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
asta cu izolatia supt astereala mi se pare o inutilitate. e o smecherie a constructorilor.
eu ti-as sugera izolatia de e la mine pe bloc. cat e soarele de puternic vara, planseul are aceeasi temperatura cu peretii din interior.
nu stiu ce este, inclin sa cred ca e bca.

#8
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004

 andbozo, on 16 iunie 2020 - 14:16, said:

BCA de 15 cm e o izolatie f slaba pentru planseul superior.

Eu recomand polistiren expandat, minim EPS 100 peste care realizata o podina de scandura sau OSB. E ok si sapa,dar nu se justifica munca dpmdv.
Ca grosime 25-30 cm ar fi acceptabil.
Izolatia se realizeaza in mod ideal pe partea rece al elementului de constructie. De asemenea fiind pe placa, se elimina unele punti termice si astfel ai o eficienta mai buna.

In ce fel va fi folosit podul de doresti sa izolezi si sub astereala?

Multumesc!

Ma gandeam ca oricum e obligatorie izolatia dubla, si sub astereala si pe placa - asa o aveam in cap. De la etaj spre pod am scara fixa si un gol mare pentru scara (3x1m), vreau insa sa fac o casa a scarii cumva, in pod si sa inchid golul ala, dar n-o sa fie asa bine izolata inchiderea asta ma gandesc, deci o sa mai pierd caldura pe-acolo.

Sub astereala mi-au recomandat mesterii vata bazaltica placi, nu d-aia la rola, cica e mai buna ... desi semnificativ mai scumpa si ma uitasem dupa vata de 15cm grosime.

In pod vreau un spatiu de zi secundar, un dressing, o biblioteca, o canapea in dreptul geamului din pod, ca e spatiu mare si nu l-as neglija ... dar n-o sa fie efectiv locuit si naiba stie ce obiceiuri o sa deprind, posibil sa ajung in pod din an in paste.
Nici nu vreau sa inghete iarna, un 10-15 grade e ok iarna si sper sa se incalzeasca indirect din casa, nici sa ma coc vara.
Acum de ex in perioada asta, cat au fost spre 30 de grade afara, era cald in pod dar suportabil si e chior podul, n-am nicio izolatie sub astereala, am cateva geamuri mari lasate intredeschise.

Expandat, nu extrudat? Cu osb peste suna mai simplu si mai ieftin, ma gandesc insa la confort, n-as vrea sa simt placile alea cum imi trepideaza, troncane sau arcuiesc sub picioare. Sau imi fac probleme degeaba si nu e cazul?

Edited by Tuliman, 16 June 2020 - 14:52.


#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pune frate bca, cum ti-am zis. ala nu scartaie, nu troncane, nu il simti ca pe podul lui pacala.

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 15.05.2008
podu ala de care tot spui nu e mansarda?

#11
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Daca doresti sa utilizezi spatiul ca si locuibil(adica sa petreci timp acolo, nu doar sa depozitezi lucruri), poti izola doar sub astereala si baga podul in volumul incalzit.  Intra pe aria de jurnale si vezi jurnalul asta: https://forum.softpe...a-in-timisoara/ El si-a facut asa, si a explicat rationamentul lui.

#12
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004

 ceanu1980, on 16 iunie 2020 - 15:05, said:

podu ala de care tot spui nu e mansarda?

E mai degraba o mansarda, da, a iesit mai inalt decat ma asteptam - din discutille cu arhitecta si cu inginera.

 andbozo, on 16 iunie 2020 - 15:06, said:

Daca doresti sa utilizezi spatiul ca si locuibil(adica sa petreci timp acolo, nu doar sa depozitezi lucruri), poti izola doar sub astereala si baga podul in volumul incalzit.  Intra pe aria de jurnale si vezi jurnalul asta: https://forum.softpe...a-in-timisoara/ El si-a facut asa, si a explicat rationamentul lui.

O sa citesc, multumesc. Mi-ar placea mie, dar e mare spatiul, e inalt, e mult de incalzit la el si asta doar pentru cateva ore pe saptamana, poate, petrecute acolo.

Edited by Tuliman, 16 June 2020 - 15:16.


#13
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu mai bine renunti la spatiul ala? cheltuieli, facut curatenie, etc.
si renunta si la izolarea asterealei. doamne fereste sa intre mucegaiul in capriori, ca nu il mai scoti. lemnul trebuie sa fie tot timpul expus la aer, ca sa se usuce.
plus ca, nici autorizatie nu ai pentru spatiu locuibil. daca a iesit podul mare, inseamna ca nu ati respectat cotele din proiect.

#14
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004

 rich1974, on 16 iunie 2020 - 16:08, said:

nu mai bine renunti la spatiul ala? cheltuieli, facut curatenie, etc.
si renunta si la izolarea asterealei. doamne fereste sa intre mucegaiul in capriori, ca nu il mai scoti. lemnul trebuie sa fie tot timpul expus la aer, ca sa se usuce.
plus ca, nici autorizatie nu ai pentru spatiu locuibil. daca a iesit podul mare, inseamna ca nu ati respectat cotele din proiect.

Vreau, nu vreau, spatiul ala e acolo, mai bine sa-l folosesc decat sa-l ignor. Mi-e ok cu o temperatura mai scazuta iarna, dar nici chiar 2-3 grade, de-asta am zis sa izolez si sub astereala.
Am respectat cotele din proiect, am avut si un diriginte foarte vigilent :) doar ca nu tin minte sa ne fi intrebat la primarie de spatiu util/locuibil sau nelocuibil.... l-am declarat - vag tin minte - ca pod depozitare/circulabil, nu locuibil. Oricum, nu vreau sa fac vreo camera/baie acolo, e open space in intregime si asa o sa ramana, doar ca o canapea, o biblioteca, un TV ... merg de minune.

#15
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 15.05.2008
cam asa ceva am si eu
nu am placa,cand am cumparat era pus rigips la etaj si la mansarda(pod) intre grinzi era umplut cu capete de capriori
am lasat asa,am dat nivel si am umplut cu celuloza,apoi osb, peste care am pus un parchet,ieftineala,roata peretii de afara si tavanul bagat bazaltica de 10 ,placi
prima data vroiam sa fac doar podeaua,peretii sa-i las asa caramida,acum ma felicit pt alegerea facuta
am spatiu de a juca tenis de picior,momentan nu am cu,cine,ma antrenez sg la un perete pana cresc juniorii

mi-am dus si tei pt incalzire si teava canal,poate vreodata trebuie,sa fie acolo
iarna cand au fost -15,18 grade acolo aveam 4-5 grade

Edited by ceanu1980, 17 June 2020 - 00:01.


#16
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@rich1974 abtine-te de la comentarii ca vad ca nu ai habar ce vorbesti...numai aberatii poti sa debitezi pe gurita
@Tuliman hotaraste-te ce vrei de la spatiul ala si izoleaza intr-o singura parte: peste placa daca nu e pod locuibil (dar ingheata iarna) sau sub astereala daca e locuibil. Punct.
PS:
coeficient de transfer termic pentru
- EPS (polistiren expandat) 0,04
- BCA 0,12-0,16
Deci pentru aceasi eficienta termica trebuie sa pui un BCA de 4 ori mai gros ca un EPS.

#17
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cifre scoase din burta. sunt aceleasi cifre ca la mortii de covid.
omul a spus ca vrea sa fie pardoseala tere, nu ca podul lui pacala.

#18
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006

 brawnie, on 17 iunie 2020 - 13:13, said:

@rich1974 abtine-te de la comentarii ca vad ca nu ai habar ce vorbesti...numai aberatii poti sa debitezi pe gurita
+1

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate