Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 

Reglare usa interior

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
ViperRS

ViperRS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.06.2008
Ca sa nu mai deschid inca un topic deoarece am usile de la porta cu balamale similare. Ce anume trebuie sa fac pentru ca usa sa nu se inchida singura si sa ramana intr-o anumita pozitie? Momentan daca o las intr-o pozitie deschisa tinde sa se apropie de toc.

#20
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Trebuie sa verifici daca tocul (in special cel cu balamalele) e vertical.
Verifici pe doua directii: pe planul paralel cu peretele, pe planul peependicular pe perete.

Adica iei o nivela (boloboc) si o plasezi pe toc intre balamale.
Apoi plasezi nivela in interiorul tocului.

Nu se poate face reglaj.
Trebuie scos tocul (se taie spuma se curata) si se pozitioneaza din nou.

Situatia ta o am si eu la 2 usi.

Edited by radurus, 29 October 2020 - 07:53.


#21
esselte

esselte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.01.2008
Salut, am si eu o problema asemanatoare - usa de la baie atinge usor de pardoseala la cca 6 lini de la montaj (locuinta nu a fost locuita), doar ca balamalele arata altfel si nu stiu cum se pot regla. Stie cineva cum se poate regla, sau poate recunoaste cineva producatorul, sa gasesc un manual online?

Attached Files



#22
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Ai 2 variante:
1 daca ai loc sus 2-3mm poti sa pui o  saiba pe axul balamalelor pentru a o ridica
2 tai din usa sau mai exact o slefuiesti sau rindeluiesti 2mm caxsa nu mai atinga.

Balamalele acestea nu se regleaza pe inaltime.

Edited by radurus, 25 November 2020 - 08:10.


#23
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

View Postesselte, on 24 noiembrie 2020 - 21:25, said:

Salut, am si eu o problema asemanatoare - usa de la baie atinge usor de pardoseala la cca 6 lini de la montaj (locuinta nu a fost locuita), doar ca balamalele arata altfel si nu stiu cum se pot regla. Stie cineva cum se poate regla, sau poate recunoaste cineva producatorul, sa gasesc un manual online?
Daca usa e "lasata" si atinge de podea partea cu manerele incearca sa mai strangi balamaua de sus (de obicei prin rasucire) iar pe cea de la jumate foarte putin. Astfel vei face o rotatie foarte mica a usii si vei ridica un pic parte de usa cu manerele. Sper sa intelegi ce vreu sa zic.

#24
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006
Buna ziua! am niste probleme cu o usa de interior (pal colantat) de la bucatarie. la partea de jos, din interior, marginea usii se apropie prea mult de garnitura de pe toc si freaca autocolantul de pe coltul usii. balamalele sunt de tip fluture deci nu se pot face reglaje. ma puteti ajuta cu un sfat?
Multumesc!

usa a fost montata acum 5 ani si pana acum nu am avut probleme. la boloboc este ok.

#25
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 28.02.2006
Foarte probabil usa s-a umflat de la umiditate sau balamalele s-au lasat. Genul acela de usi este extrem de greu de reglat, daca nu s-a montat tocul de la bun inceput super bine, cu lufturi pentru usa si perfect vertical, numai probleme o sa faca. Si daca la luft mare ai ce-i face, prin demontarea balamalelor si adaugarea de adaos sub ele de 1-2-3 mm, functie de nevoie, cand luftul nu exista si usa freaca nu prea ai ce-i face...

Faptul ca tu spui ca freaca doar jos, si dupa 5 ani, ma duce mai degraba la a verifica prinderile balamalelor, usile alea aveau din pachet niste holtsuruburi mici pentru prinderea balamalelor, vezi daca sunt slabite si daca da, inlocuieste holtsuruburile originale cu unele mai lungi (dar vezi sa fie tot cu cap ingropat si de aceiasi grosime ca cele originale.

#26
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

 adyx06, on 12 decembrie 2020 - 14:48, said:

Buna ziua! am niste probleme cu o usa de interior (pal colantat) de la bucatarie. la partea de jos, din interior, marginea usii se apropie prea mult de garnitura de pe toc si freaca autocolantul de pe coltul usii. balamalele sunt de tip fluture deci nu se pot face reglaje. ma puteti ajuta cu un sfat?
Multumesc!

usa a fost montata acum 5 ani si pana acum nu am avut probleme. la boloboc este ok.
Vezi daca tocul e prins in dibluri, daca e incearca sa mai strangi diblul de pe toc din zona pentru a mari luftul - sau diblul din latura opusa a tocului tot in ideea de a mai mari luftul.
Daca nu reusesti trebuie sa chemi un montator de usi sa o regleze.

#27
MoniMil

MoniMil

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.05.2020
12. Eu am ales uși glisante, care se pretează perfect pentru interioarele noastre. Recomand această soluție! Posted Image Posted Image

#28
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,496
  • Înscris: 18.06.2007
Am și eu o problemă.
Am înlocuit o ușă pentru că a venit lovită inițial.
Am dat ușă jos și am pus-o pe cea nouă. Problemă e că nu se închide. Adică se apropie de toc și se blochează. Ușa are balamale de acelea care se răsucesc

#29
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 28.02.2006
Inteleg ca ai schimbat doar foaia de usa, nu si tocul. Banuind ca foaia de usa noua nu e mai mare decat tocul, mai insurubeaza balamalele inca o tura.

#30
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,496
  • Înscris: 18.06.2007
mulțumesc,
da, a fost schimbată doar foaia de ușă. ce mă miră este faptul că ușa nu pare să atingă în toc la închidere ci parcă ceva nu o lasă se se închidă. se lipeste la toc, pare că are 1 mm sau mai puțin de trecere dar se blochează. nu am forțat.
o să strâng o tură acele 2 balamale și revin. mulțumesc.

#31
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,496
  • Înscris: 18.06.2007

View PostMirceaDWC, on 19 iulie 2021 - 07:20, said:

Inteleg ca ai schimbat doar foaia de usa, nu si tocul. Banuind ca foaia de usa noua nu e mai mare decat tocul, mai insurubeaza balamalele inca o tura.

Mare mare om. Rezolvat. Deh, 1 mm.


#32
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 28.02.2006
Ma bucur ca ti-am fost de ajutor!

#33
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,496
  • Înscris: 18.06.2007
deși am verificat tocul iar tocul este drept, una dintre uși dacă ajunge la o anumită poziție nu rămâne pe loc ci se închide (să zic dacă o las 25-30 de cm deschisă). existe vreo vaseline văscoasa, sau să pun teflon pe cuiul de la balama ca usa să rămână deschisa?

poate nu am fost atent când am demontat manerele de pe ușile veche, dar tija de la rozeta de la baie este mult mai mică decât orificiul din broască și nu acționează închiderea. există vreun adaptor?

#34
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 28.02.2006
Nu rezolvi cu vaselina, tot cu reglaj rezolvi. Daca tocul este drept pe ambele directii, inseamna ca usa nu e dreapta, deci trebuie sa te mai joci un pic cu reglajele balamalelor, pana cand si foaia de usa, montata pe toc este si ea dreapta pe toate directiile.
Daca prin tija te referi la patratul care actioneaza broasca, atunci trebuie sa cumperi alte silduri, cu un patrat care se potriveste. Din cate stiu sunt de 6 m si de 9 mm, dar poate ma insel. Nu gasesti adaptor pentru asa ceva. Sau iei broasca de pe usa veche si o montezi pe cea noua, ca sa se potriveasca sildurile.

#35
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,496
  • Înscris: 18.06.2007
cu acea tijă am rezolvat. am fost la magazin la cele returnate și rămăseseră adaptoarele d ela sliduri (am luam mânere și sliduri hope și văd că aveau și adaptoare). am rezolvat. a rămas doar acea ușă de la camera fetiței care dacă stă 20 de cm deschisă -  nu stă pe loc, se închide.

mulțumesc.

#36
grofudaniel

grofudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.08.2008
Redeschid si eu acest topic cu o intrebare.
Exista vreun reglaj pe care îl pot face, la balamalele date, astfel încât ușa să se închidă corect? În partea de jos ușa atinge garnitura iar sus raman cativa milimetri buni. Evident, brasca se închide si mai greu.
Am desfacut deja balamalua de sus si am mai impins-o in interior dar in zadar.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate