Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Reglare usa interior

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
danybyby

danybyby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.05.2014
Salutare, m-am lovit de problema reglajului unei usi de interior, am atasat mai jos 2 poze cu balamaua si 1 poza cu locul unde usa loveste tocul.
A mai fost reglata in trecut de cei ce le-au montat insa nu am fost de fata sa vad cum au procedat, si la 1 luna distanta "s-a lasat"  si atinge iar tocul..
Se poate sa o mai ridic eu putin din balamaua de sus? Ca nu imi dau seama cum pot sa fac asta la tipul asta de balama?

Attached Files



#2
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
O scoti din balamale si strangi o cursa balamaua de pe foaia de usa.Apoi bagiusa din nou in balamale

Edited by bogumilandia, 10 June 2020 - 22:55.


#3
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Exista 2 solutii:
1.  Scoti dopuletul de pe toc, acolo ai un surub, cu o cheie imbus de 5 sau 6 slabesti surubul, impingi mai tare cele doua picioruse a balamalei dupa care strangi surubul. Daca tocul a fost montat la boloboc (nivela) adica perfect vertical ar trebui sa ai aceeasi distanta la toate balamalele, doua sau trei cate sunt pentru a fi mai usor masori acum cati mm ai atat jos cat si sus, iti faci un distantor, poate gasesti o bucata de plastic ceva, trebuie sa fie dur. Atunci cand ai distantele egale vezi unde freaca, sus sau jos si ajustezi din distanta fata de toc inclinatia usii. In prima poza pare ca piciorusul de sus este mai lung de la balama la toc deci usa este lasata in nas, se vede si la distanta dintre partea superioara si cea inferioara a balamalei.
2. A doua solutie ar fi cea recomandata de @bogu mai sus, eu as evita pe cat posibil sa umblu la acea parte de balama deoarece din cate imi dau seama ai usi celulare low budget din pal sau placaj furniruit. O data ce se largeste locasul unde e infiletat totul devine complicat si solutiile nu sunt de durata.
Contraplaca din toc unde sunt blocate cele 2 picioruse arata asa: https://www.hafele.r...034cb000010023/ deci poti stange si destrange de cate ori vrei fara a slabi materialul din care este usa.

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Părerea mea e că lemnul usii a cedat. Orice tentativă de reglare nu o să facă decât să agraveze problema.
     - dat usa jos.
     -scos balamale
     - băgat adeziv pentru lemn în gauri
     - pus balamale la loc
     - pauza de o oră
     - pus usa la loc


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,453
  • Înscris: 01.12.2001
In perioada asta cu foarte multa umiditate, multe uși se umfla. Nu e doar din balama.
Pe casa scării la mine in bloc e chiar ud pe jos de la umiditatea din aer.

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

    

 dorin_2k, on 11 iunie 2020 - 09:50, said:

In perioada asta cu foarte multa umiditate, multe uși se umfla. Nu e doar din balama.
Pe casa scării la mine in bloc e chiar ud pe jos de la umiditatea din aer.

     A dat femeia de servici cu mopul. E ceva normal.
      Nu am văzut să se ude pe jos din cauza umiditatii.
      Si daca o ușă se umfla până nu se mai inchide o scoți din balamale si vezi până la ce distanta poți să o arumci.
     Totusi am văzut o grămadă de uși. Niciuna umflată de la umezeala. Ar trebui să-ți cada usa de la bucătărie jos în fiecare zi de la umezeala. Nu crezi ?

#7
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,491
  • Înscris: 06.01.2014

 danwd, on 11 iunie 2020 - 06:32, said:

Exista 2 solutii:
1.  Scoti dopuletul de pe toc, acolo ai un surub, cu o cheie imbus de 5 sau 6 slabesti surubul, impingi mai tare cele doua picioruse a balamalei dupa care strangi surubul. Daca tocul a fost montat la boloboc (nivela) adica perfect vertical ar trebui sa ai aceeasi distanta la toate balamalele, doua sau trei cate sunt pentru a fi mai usor masori acum cati mm ai atat jos cat si sus, iti faci un distantor, poate gasesti o bucata de plastic ceva, trebuie sa fie dur. Atunci cand ai distantele egale vezi unde freaca, sus sau jos si ajustezi din distanta fata de toc inclinatia usii. In prima poza pare ca piciorusul de sus este mai lung de la balama la toc deci usa este lasata in nas, se vede si la distanta dintre partea superioara si cea inferioara a balamalei.
2. A doua solutie ar fi cea recomandata de @bogu mai sus, eu as evita pe cat posibil sa umblu la acea parte de balama deoarece din cate imi dau seama ai usi celulare low budget din pal sau placaj furniruit. O data ce se largeste locasul unde e infiletat totul devine complicat si solutiile nu sunt de durata.
Contraplaca din toc unde sunt blocate cele 2 picioruse arata asa: https://www.hafele.r...034cb000010023/ deci poti stange si destrange de cate ori vrei fara a slabi materialul din care este usa.

"nu stiu altii cum sunt, dar eu " ... iti multumesc. Deocamdata pentru info, vedem daca imi si reuseste treaba.
(am o usa, de la baie, stejar, frumoasa, maro, si ... scartaiiiiiiiiiie , mama-mama. Dar numai cand e deschisa -sau inchisa- intre 5 si 15 cm fata de toc, deci pana intr-un unghi de vreo 30grade. )

#8
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006
Sa ai la indemana si ceva sa pui jos sub foaia de usa (intre ea si pardoseala, eu folosesc un metru vechi, din ala de lemn, si adaug sau scot cate o lamela ca sa stea usa in pozitie cand strang surubul ala cu inbus. Nu iti recomand sa incerci sa o reglezi altfel decat din surubul ala cu contraplaca. Urmareste dupa ce o reglezi sa nu iti agate chederul de cauciuc si sa-l indoaie.

Edited by MirceaDWC, 11 June 2020 - 14:20.


#9
danybyby

danybyby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.05.2014
Multumesc sper sa ma descurc sa nu o stric mai rau

#10
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 danybyby, on 10 iunie 2020 - 22:21, said:

Salutare, m-am lovit de problema reglajului unei usi de interior, am atasat mai jos 2 poze cu balamaua si 1 poza cu locul unde usa loveste tocul.
A mai fost reglata in trecut de cei ce le-au montat insa nu am fost de fata sa vad cum au procedat, si la 1 luna distanta "s-a lasat"  si atinge iar tocul..
dacă ești nou mutat într-un bloc nou abia ce ai constatat că blocurile astea noi se mai lasă, se mai hâiesc, ce era odată vertical nu mai e.

#11
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

 cristobob, on 11 iunie 2020 - 12:45, said:

"nu stiu altii cum sunt, dar eu " ... iti multumesc. Deocamdata pentru info, vedem daca imi si reuseste treaba.
(am o usa, de la baie, stejar, frumoasa, maro, si ... scartaiiiiiiiiiie , mama-mama. Dar numai cand e deschisa -sau inchisa- intre 5 si 15 cm fata de toc, deci pana intr-un unghi de vreo 30grade. )

In cazul tau scartaie pentru ca sunt prea apropiate balamalele de pe toc adica prea infiletate daca suntde model asemanator cu cele ale initiatorului.
Asa-i ca are tendinta sa arcuiasca ?

#12
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Din balamaua de pe toc cu picioare duble nu ai ce sa reglezi decat distanta planului usii fata de toc.
Daca broasca loveste in toc, atunci trebuie stranse balamalele in foaia de usa. Le infiletezi.
Totusi, acolo ai 2-4mm ce mai poti regla.

Parerea mea este ca la montarea tocului nu au lasat suficient spatiu ca sa intre foaia.
Adica au lasat dar cand au bagat spuma, tocuml a fost impins. Trebuiau puse scanduri "contra" in cadrul tocului pentru cateva ore pana se usca spuma.

In mod normal ai putea scoate pervazele pe partea cealalta, scoti/tai spuma ca sa permiti tocului sa se apropie de perete si sa permita usii sa intre in gol, pui pene si scandurele pentru "contra", apoi bagi alta spuma.

#13
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,491
  • Înscris: 06.01.2014

View Postdanwd, on 11 iunie 2020 - 21:58, said:


In cazul tau scartaie pentru ca sunt prea apropiate balamalele de pe toc adica prea infiletate daca suntde model asemanator cu cele ale initiatorului.
Asa-i ca are tendinta sa arcuiasca ?

Nu si nu.
Si nu.
Zic asta pentru ca, nu sunt apropiate balamalele, nu sunt acelasi model , usa find mai grea.
Nu se arcuieste, se inchide bine, doar ca periodic (2-3 luni) trebuie unsa si nu mi se pare normal sa fie nevoie asa des. Voi pune poze cu balamalele, sa se vada depre ce e vorba.

Aseara am uns-o , de data asta cu ulei , pana acum foloseam tot felul de "uleiuri"degripante la spray, gen WD 40 si altele echivalente. Cu uleiul imi pare ca se "misca" mai bine. Oare sa incerc cu ceva vaselina (am ceva pentru gresare rulmenti )?

#14
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006
Vaselina. Si curata bine axul balamalei inainte. WD 40 e degripant, nu lubrifiant.

#15
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,491
  • Înscris: 06.01.2014
Asta este:

Attached Files



#16
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006
Acolo eu vad ca balamaua de pe toc a fost reglata prea strans, iar usa a fortat in balama. pare ca axul balamalei e deja stramb...

#17
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,491
  • Înscris: 06.01.2014
Si, asa, o parere,  se mai pot face reglaje sau trebuie schimbate balamalele ?

#18
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006
Da usa jos din balamale si vezi daca axul e stramb. daca e stramb,alta daca nu, incearca sa reglezi ambele balamale astfel incat distanta intre cele doua tije de fixare si toc, respectiv foaia de usa sa fie egala (adica fiecare parte a balamalei sa fie paralela cu piesa pe care e montata. Faci reglajele astea la ambele balamale, sus si jos, montezi usa si vezi daca mai trebuie sa ajustezi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate