Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Este posibil să fie un abuz în serviciu la un transfer respins ?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013
Salut.  Doresc şi eu o lămurire de la cineva care cunoaște legislația în privința transferului elevilor. Iată despre ce este vorba :
Un elev de clasa a noua a vrut sa se transfere în vacanță inersemestrială de la profilul real la profilul uman , în cadrul aceluiași liceu. Transferul i a fost respins invocându se art. 155 alin. 3 din ordinul MENCŞ nr.5079/2016 , conform căruia transferul elevilor se poate face numai pe perioada vacanței de vară.
   Dar tot în acest ordin , dar la articolul.  152 , alin. a) , se spune că elevii clasei a noua se pot transfera după primul semestru dacă media lor de admitere  este cel puțin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul. Copilul care dorea să fie transferat a avut media de admitere 9.92 , iar media ultimului copil intrat la uman ( unde se dorea transferul ) a fost 9.25.
Vă rog mult pe cei care cunoașteți aceste lucruri temeinic să mi spuneți dacă copilul a fost victima unui abuz deoarece la inspectoratul municipiului București nu mă ajută nimeni şi vreau sa fac plângere la forurile superioare  pentru abuz în serviciu.
  Vă mulțumesc mult şi aștept ajutorul vostru.

Edited by gerys, 12 May 2020 - 12:00.


#2
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Pentru abuz in serviciu plângerea o faci la "forurile penale", nu la "cele superioare".
Nu, nu e un abuz in serviciu, ca sa raspund la intrebare. Transferul este la latitudinea celui competent sa aprobe o astfel de măsură. Respingerea cererii e o chestiune de oportunitate, nu de legalitate.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Nu este vorba de nici un abuz
Ati "scos" din lege numai ce v-a convenit
Ati avut curiozitatea sa cititi prapaditul ala de alin.3 ?
Vi-l redau eu ;

(3) Transferurile în care se păstrează forma de învățământ, cu schimbarea profilului și/sau specializării se efectuează în perioada vacanței de vară.

Asadar - elevul respectiv pastreaza forma de invatamant dar schimba profilul de la real la uman deci transferul este posibil doar în perioada vacanței de vară
Acum e clar ?

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,387
  • Înscris: 01.12.2001
Ai primit refuzul în scris? Daca DA, asta e. Se specifică ce și cum acolo.
Posibil: nu mai sunt locuri în clasa respectivă.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu mai sunt actualizat, dar transferurile in anul I (clasa a IX-a) si anii terminali (XII-XIII) nu sunt permise. Pe langa asta, mai era si o aprobare intre clasa/scoli/licee (in sensul ca nu puteai pleca dintr-o clasa fara aprobarea dirigintelui si a directorului clasei primitoare).

Motivele principale de respingere sunt (si nu numai):
  • numarul de locuri disponibil (de fapt, lipsa locurilor disponibile)
  • distanta fata de domiciliul elevului
  • profilul diferit
  • lipsa unor documente (acordul parintilor in formatul standard, lipsa avizului medical (daca se cere), etc).


#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Având în vedere situația actuala din învățământ, chiar nu mai contează ca a fost refuzat transferul în timpul vacantei intersemestriale, se poate efectua în voie în vacanta de vara, iar elevul începe clasa a X-a la profilul dorit.

#7
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013

View PostNaijax, on 12 mai 2020 - 12:28, said:

Nu este vorba de nici un abuz
Ati "scos" din lege numai ce v-a convenit
Ati avut curiozitatea sa cititi prapaditul ala de alin.3 ?
Vi-l redau eu ;

(3) Transferurile în care se păstrează forma de învățământ, cu schimbarea profilului și/sau specializării se efectuează în perioada vacanței de vară.

Asadar - elevul respectiv pastreaza forma de invatamant dar schimba profilul de la real la uman deci transferul este posibil doar în perioada vacanței de vară
Acum e clar ?
Şi articolul  152 alin a) , nu poate fi luat în calcul , având în vedere faptul că elevul este clasa a noua ? Întreb pt. a înțelege exact dacă se putea efectua transferul în baza acestui articol 152 , alin a)

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,387
  • Înscris: 01.12.2001
Nu vrei sa răspunzi?  Ai primit refuzul în scris sau a fost doar afișat? Dacă asa a hotărât CA, asta e.
Se pot face și transferuri în timpul anului. Nu e cum zice @pololica
În caz de mutare în alta localitate.
Însă în cadrul aceleiași scoli: nu.

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postgerys, on 12 mai 2020 - 13:37, said:

Şi articolul  152 alin a) , nu poate fi luat în calcul , având în vedere faptul că elevul este clasa a noua ? Întreb pt. a înțelege exact dacă se putea efectua transferul în baza acestui articol 152 , alin a)

cele 2 articole nu se exclud unul pe celalalt, ci se completeaza. unul spune in ce conditii se poate face transferul, celalalt spune cand. ambele articole sunt obligatorii si trebuie respectate impreuna.

#10
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013

View Postcorinadaniela, on 12 mai 2020 - 13:36, said:

Având în vedere situația actuala din învățământ, chiar nu mai contează ca a fost refuzat transferul în timpul vacantei intersemestriale, se poate efectua în voie în vacanta de vara, iar elevul începe clasa a X-a la profilul dorit.
Vă înțeleg , dar , având în vedere că la sfârșitul lui 2019 nu era această situație , nu se putea efectua transferul în baza art. 152 alin a)  luându se în calcul faptul că copilul este clasa a noua iar art. 152 alin a) se referă exact la această categorie de elevi ??

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Sigur ca e un abuz. Cum adica sa n-am voie sa fac ce vreau indiferent de ce zice legea? Mai ales ca transferul la o alta scoala/clasa e o chestiune vitala. Poate provaca copilului  "stres emotional" cu grave urmari pe viitor.

#12
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013

View Postdorin_2k, on 12 mai 2020 - 12:28, said:

Ai primit refuzul în scris? Daca DA, asta e. Se specifică ce și cum acolo.
Posibil: nu mai sunt locuri în clasa respectivă.
Răspunsul l am primit în scris , dar ceea ce m a făcut să mi pun aceste întrebări este faptul că tot în cadrul liceului unde învață copilul meu , după primul semestru , în vacanța intersemestrială , a fost mutat un copil de la un profil la alt profil. De ce acel copil a putut fi mutat după primul semestru şi al meu nu ? Nu se vorbește de şanse egale în învățământ ? Avea același statut ca şi copilul meu cel mutat , nu venise de la altă şcoală , nu venise din alt oraş , nu avea probleme de sănătate  , ba chiar de multe ori copiii mergeau împreună la şcoală în primul semestru. Şi referitor la locuri în clasă , erau locuri , fiind 26 de copii în clasa de uman , deci , mai erau 4 locuri până la 30.

În concluzie , din ce mi s a răspuns aici , înțeleg că e mai bine sa nu mai investighez . Şi să mă asigur că copilul îmi va fi transferat în timpul vacanței de vară astfel încât clasa a zecea să o înceapă la profilul uman așa cum își doreşte. Vă mulțumesc.

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Nu va mai uitati in alta CURte daca nu cunoasteti toate detaliile problemei
In cazul de fata - indiscutabil - nu aveti dreptate
Ce s-a intamplat cu alt elev, pur si simplu nu va priveste pe dumneavoastra
Asta-i tot

#14
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013

View PostNaijax, on 12 mai 2020 - 14:17, said:

Nu va mai uitati in alta CURte daca nu cunoasteti toate detaliile problemei
In cazul de fata - indiscutabil - nu aveti dreptate
Ce s-a intamplat cu alt elev, pur si simplu nu va priveste pe dumneavoastra
Asta-i tot
Așa este , nu ne privește.  Probabil acel elev are o familie mai înstărită , o eventuală "atenție" a rezolvat problema . Nu avem de unde şti. Asta e România. Cică dreptul la şanse egale la învățământ....Într adevăr , egalitatea nu există decât în matematică.

Edited by gerys, 12 May 2020 - 15:18.


#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Daca si cu Parca se plimbau c’o barca - daca Daca nu era, Parca parca se ineca

Asa este
E vina naturii, a sistemului, a vecinului, a oricui altcineva in afara de mine care sunt cetatean European si am drepturi

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Eu cred ca este vorba despre altceva. Din acest articol înțeleg ca se ia în calcul media la finalul clasei a 9-a, precum și susținerea eventualelor examene de diferențe, în timpul verii.
Desigur, au existat și exista zeci sau sute de transferuri ilegale pentru elevii de clasa a 9 a, nemulțumiți ca după evaluarea națională și în baza opțiunilor exprimate, au ajuns la un liceu sau profil care nu le convine. Acum câțiva ani s-a lăsat cu demiteri ale unor șefi de inspectorate școlare și anchete în privința transferurilor care nu fuseseră făcute corect.
https://a1.ro/news/s...a-id782429.html

#17
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013

View Postcorinadaniela, on 12 mai 2020 - 15:26, said:

Eu cred ca este vorba despre altceva. Din acest articol înțeleg ca se ia în calcul media la finalul clasei a 9-a, precum și susținerea eventualelor examene de diferențe, în timpul verii.
Desigur, au existat și exista zeci sau sute de transferuri ilegale pentru elevii de clasa a 9 a, nemulțumiți ca după evaluarea națională și în baza opțiunilor exprimate, au ajuns la un liceu sau profil care nu le convine. Acum câțiva ani s-a lăsat cu demiteri ale unor șefi de inspectorate școlare și anchete în privința transferurilor care nu fuseseră făcute corect.
https://a1.ro/news/s...a-id782429.html
Am citit articolul din link ul postat de dumneavoastră.  Mă voi interesa în ce condiții a putut fi transferat colegul copilului meu în vacanța inersemestrială şi copilul meu nu a putut fi transferat. Chiar sunt curios.

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Dar crezi ca poți afla? La liceu/inspectorat nu cred ca îți va da cineva vreo informație, poate doar sa iei legătura cu părinții acestui elev, cine știe ce motiv (real sau imaginar) au invocat pentru realizarea transferului, sau pe cine au avut în cadrul liceului/inspectoratului, care le-a facilitat mutarea.

Edited by corinadaniela, 12 May 2020 - 16:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate