Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Shaorma cu "de toate"

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#55
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 04 mai 2020 - 06:40, said:


Ba, sa te ia naiba, ca acum o s atraiesc cu regretul ca nu pot sa ajung la Slatina sa cumpar siu eu o saorma d-aia.
Si nu e ca si cum n-as fi mincat niciodata, am mincat o data in Romania si nu mai mai trebuit (cartofi in lipie? bleah) dar descrierile tale sint ca sexul din 1001 de nopti.

Neaceasca are o relatie speciala cu shaorma. Si mie mi se pare combinatia aia de cartofi cu lipie absolut oribila.

#56
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008

View Postvrajitoruldinoz, on 04 mai 2020 - 06:40, said:

Ba, sa te ia naiba, ca acum o s atraiesc cu regretul ca nu pot sa ajung la Slatina sa cumpar siu eu o saorma d-aia.
Si nu e ca si cum n-as fi mincat niciodata, am mincat o data in Romania si nu mai mai trebuit (cartofi in lipie? bleah) dar descrierile tale sint ca sexul din 1001 de nopti.
LunaCrystal care e din Petrosani a trecut prin Slatina si a luat 2 shaorme, a zis ca e foarte buna. Si se spune ca la Shaorma House mananca si bucurestenii care trec pe aici.

Cartofi prajiti cu paine nu merge, cu lipie da. Cartofi prajiti si salata de rosii cu ceapa-singurele chestii ce le mananc fara paine.

Decoratiuni cu rosu si auriu, firma luminoasa rosie, mi se pare ideal. Tejghea aurie. Tricouri rosii la shaormari.

Aveau si muzica in boxe Sony puse in perete, au disparut dupa renovare. Sala de mese cu becuri LED filament.

LE: daca ai avea shaormerie, ai manca numai shaorma, imi zicea o matusa careia ii povesteam aventurile mele shaormistice.

Un articol dragut cu shaormeria Verbun din Bucuresti:

https://www.vice.com...haormar-opt-ore

Edited by Neaceasca85, 04 May 2020 - 09:55.


#57
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Ah, cand era doamna aceea draguta ce face shaorma mare si gustoasa (ala de care nu sunt eu multumit o face cam de una mica jumate, dar nu il parasc la patron, nu vreau sa ii fac rau ca nici mie nu-mi place munca) a zis "Cu de toate, nu?", eu "Da, si fara Coronavirus", imediat s-a rosit la fatza si a zis razand "N-avem, uitati aici dezinfectant daca doriti". Mi-e dor...Posted Image

Draguta rau parodie din 2013, nostalgie:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/peyNHCRLWRY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Inainte de pandemie ma mustra constiinta ca mananc prea multe shaorme, ca imi stric ficatul, mi-am facut si analize de frica, dar acum nu mai regret nimic, poate ca nu am luat si mai multe.

Acum chiar trebuie sa le mai limitez, pentru ca nema miscare.

Edited by Neaceasca85, 04 May 2020 - 10:50.


#58
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002

View Postionutzitaly, on 04 mai 2020 - 00:46, said:

Conceptul e interesant.

Problema e carnea de proasta calitate si multimea de tampenii din rola aia de carne congelata.

Problema e in masura. Ingredientele n-au nici pe dreq. Sunt chiar chestii necesare corpului uman, dar cu masura. Si miscare, multa miscare, corpul uman nu-i facut sa stea pe scaun.

Edited by Fane, 04 May 2020 - 11:26.


#59
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Si nu-i facut sa stea doar in casa/curte.

#60
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostPiscopescu, on 04 mai 2020 - 06:17, said:



Probabil te refereai la originalul turcesc... ;)



    Shaorma nu provine nici din Turcia.
    Musulmanii nu mănâncă pâine crescuta.
    Shaorma e un fel de Sandwich împachetat în lipie.
    În ce privește lipia se mânca și în România pe vremea lu Ceasca. Apa,faina,un praf de sare. Buna si calda direct de pe soba de la bunica.
    Ce bagi in shaorma  e problema ta.
    Pe-aici musulmanii umplu lipia cu mâncare traditionala.



#61
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

View Postcspot, on 04 mai 2020 - 04:12, said:

   Cum ai făcut 2 linguri de mămăligă ?
Deci mamaliga, gem si lapte.

   Știi bancul ala cu olteni:
- Ce mănâncă oltenii ?
- Dimineața ceai, la 12 ceai si seara GEM !

E offtopic, dar tot e un desert ,,cu de toate” Posted Image Deci
- pui cam 150-200 ml de apa la fiert (cu ffff puțină sare, nu te teme... nu se simte)
- după ce a fiert apa, pui mămăliga (cam 2 linguri mari, "in ploaie" - adică nu le arunci așa, că se fac gogoloașe), și freci ... și freci până se întărește (Posted Image)
- pui oala în frigider cam 1/2h
- arunci gemul peste si un sfert de pahar de lapte.
La cantitatea asta mică, am mâncat direct din oala mică. Dacă faci cantitate mai mare, le porționezi in farfurii inainte să pui la frigider (că se întărește mălaiul).
Durează... efectiv 2 minute. Mai mult durează până aștepți să se răcească Posted Image

====

Nu țin teoria caloriilor (pentru că nu doar fumeile ar trebui să se uite la ele Posted Image ), dar... DAR ... dacă mănânci zilnic o shaorma (și încă ceva pe lângă) e ok.
Problema e când shaorma e desertul sau o gustare între prânzul cu 10 mici și cină.... E o bombă calorică (dat fiind ... sosurile alea). Fără sosuri poți mânca... chiar si 3 shaorma/zi (și nimic altceva) - în fond vorbim de legume extrem de bune, carne de pui - proteină, și o mână de cartofi pentru energie - și tot ești la baseline ... Ai putea zice că e un aliment complex.

Dacă vrei să pui pe tine la sală, e suficient să mănânci 3 shaorma (fără sosuri) și nu-ți mai trebuie shake-uri proteice, prafuri, nici carbohidrați (ai cartofii)... Eu zic că e ok.

Edited by Rhesus, 04 May 2020 - 13:17.


#62
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Desi vizual seamana cu o clatita (unul i-a zis clatita dracului) shaorma nu e clatita si eu nu ma omor cu clatitele, poate cu Nutella sa le mananc, in rest prefer papanasi.

Rup Nutella cu lingura in borcan si muscand din paine, alt orgasm gustativ.

#63
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002

View PostRhesus, on 04 mai 2020 - 13:06, said:

Fără sosuri poți mânca... chiar si 3 shaorma/zi (și nimic altceva)
Shaorma fara sosuri e ca sexul fara femeie.

Edited by Fane, 04 May 2020 - 13:31.


#64
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
https://www.vice.com...e-din-bucuresti

#65
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postcspot, on 04 mai 2020 - 12:59, said:

Shaorma nu provine nici din Turcia.

Gherare hir :)

https://en.wikipedia.org/wiki/Shawarma

#66
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
Pe wiki scrie ca se face si cu vinete. Vreau si eu!!!

#67
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Se face cu ce crede fiecare de cuviinta. Maioneza, cartofii si ceapa sa nu lipseasca, atata zic eu.

#68
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003

View PostNeaceasca85, on 04 mai 2020 - 13:27, said:

Rup Nutella cu lingura in borcan si muscand din paine, alt orgasm gustativ.
Incerca banane coapte bine cu Nutella. Posted Image

#69
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Care credeti ca e cea mai buna din Bucuresti ? Mi se pare ca La Haleala a decazut, baiatul ala care l-au angajat recent e departe de valoarea shaormeristilor de pe timpuri si parca se zgarcesc la portii.

Edited by doxan, 04 May 2020 - 14:53.


#70
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
In Bucuresti as merge tot pe Melissa Kebab de la Electromagnetica. Desi userul Kykykyky imi tot spune ca s-a prostit mult. Maverick a fost OK, adusa de cumnata-mea prin 2010 la o masa de seara in Bucale, cand aveam eu examene la Masterat.

Insa de as fi bucurestean, as incerca celebrul Dristor Kebap. Pe ala din Dristor. Avea fratele un prieten acolo in Dristor, fost coleg de 1-4 cu el, ala manca shaorma zilnic cate 3-4, asta inainte de 2010 sau 2012 cand a facut 10 luni de puscarie si a slabit 20 de kile.

Shaorma si Nestea era tot ce lua zilnic, gagica lui nu gatea.

Pe un site de imobiliare era trecuta drept avantaj la un apartament apropierea de Dristor Kebap.

Daca vrei sa te pishi de ras, pune-o pe maica-mea sa manance shaorma. O imprastie in farfurie si ciugoale cu furculita, eventual eu la final reimpaturesc ce gasesc acolo.

In 2014 am incercat in Mamaia, pe litoralul manelaresc, pardon, romanesc, aproape toate shaormeriile, cate una in fiecare seara. M-au dezamagit, niciuna nu se ridica la nivelul Shaorma House Slatina.

Un amic din cartier imi recomanda un turc din Mamaia, concluzia mea a fost ca i-a fost aluia foame rau cand a mancat shaorma de la acel turc.

View Postdoxan, on 04 mai 2020 - 14:52, said:

Care credeti ca e cea mai buna din Bucuresti ? Mi se pare ca La Haleala a decazut, baiatul ala care l-au angajat recent e departe de valoarea shaormeristilor de pe timpuri si parca se zgarcesc la portii.

Unul dintre veteranii si cei mai buni shaormari de la House a plecat in Germania in februarie. Si era din 2015 acolo. Cred ca a facut rahatul praf cu Covidul. Mai bine nu pleca.

In 2011 erau 2 fete foarte tari, o scunda data naibii si una inalta cu "aripioare" la solduri. Au mai fost si angajati de cate o zi, o grasana odata mi-a bagat la maioneza in ea, hohoho.

#71
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostNeaceasca85, on 04 mai 2020 - 09:41, said:

Si se spune ca la Shaorma House mananca si bucurestenii care trec pe aici.

Ma uit acum pe FB la recomandarea ta din Slatina. OMG, ce culori de restaurant chinezesc ;)!

#72
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
La renovarea din 2018. Adevarul e ca in apropiere este restaurant chinezesc si anume Dong Bei. Colegele mele de birou (cumnata si 2 colaboratoare, actualmente ea si 1 colaboratoare) comandau cand de la Shaorma House cand de la Dong Bei (de obicei mancam mancare de acasa la birou), de la chinezi eu mi-am luat tot cartofi prajiti cu pui shanghai.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate