Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Shaorma cu "de toate"

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#37
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Bursul, on 03 mai 2020 - 23:03, said:

Pentru mine "cu de toate" inseamna cu o cola dietetica langa.

     Cola dietetica comtine toate chimicalele dar nu are zahar.
     Dacă ai nevoie de conservanți ...

#38
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Pacatosule ! Posted Image Deschizi asemenea thread in plina pandemie, cand multi dintre noi nu am mai mancat o shaorma decat rece comandata online ?Posted Image Mi-ai facut pofta de una ca lumea cu berbecut de la Halaela sau Genin.Posted Image

#39
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

 Fane, on 03 mai 2020 - 22:13, said:

La noi in zona exista un loc unde fac shaorma cu humus.

OFF: Shaorma cu mucus! :)

ON: Shaorma e un aliment destul de sănătos, dacă nu se mai adaugă sosurile alea pline de conservanți și amidon și cartofii prăjiți ca să nu sară caloriile în sus. Adică, cu de toate, nu e bine.

#40
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Adevarul e ca shaorma romaneasaca nu are nicio legatura cu produsul original arabesc, cu berbecut nu prea are cautare la noi, nici vita.

#41
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Rola aia nu poate fi facuta oricum si oricand. De asta e congelata. Practic un mezel. A fost un scandal pe tema fosfatilor folositi in ea. Eu am lasat mezelurile (tot mai mananc, rar) si m-am dat pe shaorma, drogul e drog.

Deci hai sa insir ingredientele pe care le identific eu in shaorma, eu care sunt foarte bun la mancat dar 0 la gatit (de asta nici nu frecventez Gastronomicus):

- carne (aici au pui sau curcan plus vitel, 2 role de pui si una de C+V se invartesc gratios in flacari)
- cartofi prajiti in ulei de palmier, cred, se numea Olfood uleiul, am vazut cand punea, din cutie/butoias
- ceapa, sub forma unor felii maricele
- maioneza cu usturoi
- ketchup (cand se amesteca cu maioneza da un lichid portocaliu)
- castraveti murati
- varza cruda tocata
- lipia care fie se trece putin prin foc fie o baga intr-un fel de sandwich maker electric
- mai rar pun rosii si/sau tzatziki, cu tzatziki deja parca e prea altfel
- sos picant pentru cine vrea, eu nu, desi mananc picant, la shaorma nu-i mai simt gustul si daca ma intreaba de picant, ii zic "putin"
- e preferabil fara picant, combinatia de carne+cartofi+maioneza e ceea ce ma da pe spate, mai comand uneori cartofi+maioneza

Edited by Neaceasca85, 04 May 2020 - 00:59.


#42
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014

 cspot, on 04 mai 2020 - 00:51, said:

Cola dietetica comtine toate chimicalele dar nu are zahar.
Dacă ai nevoie de conservanți ...

Ca și tipele alea: Nu știu dragă de ce m-am îngrășat. Am luat 3 Big Mac, 2 shaorma cu de toate, 1 ceafă la grătar și o cola dietetică ... și tot s-a pus ....
Adevărul hazliu din toată treaba e că au dreptate. În loc să mai bage vreo 200kcal din Cola, iau o cola zero (cu aspartam, dar na ... nu e diabet că e ulcer). Tot sunt pe minus cu 200kcal Posted Image.

Edited by Rhesus, 04 May 2020 - 00:58.


#43
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008

 doxan, on 04 mai 2020 - 00:57, said:

Adevarul e ca shaorma romaneasaca nu are nicio legatura cu produsul original arabesc, cu berbecut nu prea are cautare la noi, nici vita.
Da, nici eu nu mananc altceva decat pui si porc. Am incercat shaorma aia de curcan si vitel, nu e rea dar prefer puiul. Aromele arabesti din rola de kebab sunt ceea ce conteaza.

 doxan, on 04 mai 2020 - 00:53, said:

Pacatosule ! Posted Image Deschizi asemenea thread in plina pandemie, cand multi dintre noi nu am mai mancat o shaorma decat rece comandata online ?Posted Image Mi-ai facut pofta de una ca lumea cu berbecut de la Halaela sau Genin.Posted Image

Si eu dadusem de dracu cand a inceput pandemia. Si apoi am identificat o portita. 10 minute pe jos si 3-5 cu masina, nu ajunge rece ci chiar mai calda decat inainte, hehe.

#44
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Hai să vă dea baiatu' un trick.

Acum pe la 11 seara (stiu...) am mancat o jumatate de pui rotisat de la Kaufland. Cu sos homemade:
- un iaurt 0.1% (dar e bun si unul clasic, sa fim seriosi ... )
- 2 catei de usturoi
- sare, piper, si f putin oregano.

A iesit sosul.. un deliciu. Cateodata prefer puiul sec, dar am avut pofta de ceva mai extra.

La fel, aveam o reteta pentru un sos bbq facut din rosii (la conserva, dar merg si rosii fierte usor zdrobite), ardei copt (la gratar) si mai era ceva... Si ala e iesit beton (merge mai mult la cotlet/ceafa)

#45
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Desi nu ar fi trebuit sa mai am acces la shaorma interzicandu-mi-se plimbarea de 1 ora zilnic pe care o faceam pentru un minim de conditie fizica. Chiar 2 ore cand aveam timp. Pentru shaorma am gasit solutie, pentru plimbare nu, doar 10 minute zilnic in loc de 60.

Rhesus, 11 seara o fi la tine, la mine din pacate este ora 02 si maine am serviciu, bleah.

Cand incepuse pandemia ziceam nu ma intereseaza, armata sa ne livreze shaorma, ma gandeam la un lockdown din ala cu porti sudate ca in China.

 Rhesus, on 04 mai 2020 - 00:57, said:

Ca și tipele alea: Nu știu dragă de ce m-am îngrășat. Am luat 3 Big Mac, 2 shaorma cu de toate, 1 ceafă la grătar și o cola dietetică ... și tot s-a pus ....
Adevărul hazliu din toată treaba e că au dreptate. În loc să mai bage vreo 200kcal din Cola, iau o cola zero (cu aspartam, dar na ... nu e diabet că e ulcer). Tot sunt pe minus cu 200kcal Posted Image.

De unde atatea, o tipa de regula nu poate manca o shaorma mare, doar una mica chinuindu-se un pic.

#46
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Si la mine e ora 2, ma refeream ,,acum cateva ore, la ora 11".

Daca nimeresti o Oana Roman ... nu-ti fie teama .. baga la shaorma cat 2 barbati la un loc. Exista analogul Oana Roman si la bautura (unele tipe baga sub masa 2 barbati, linistit....) - dar e offtopic.

Ideea e ca nu credeam ca pot face sosuri atat de bune, acasa ... mergand pe ideea ,,oricum nu iese ca alea din comert"... M-am inselat Posted Image.

Daca ai putin timp (nu mult), poti face shaorma acasa din lipie integrala, pui, cartofi prajiti si sosuri homemade. Iesi si mai castigat ... Vreo 10 lipii integrale sunt 6 lei. Un pui rotisat in jur de 18 lei, cartofii 2-3 lei/kg. Cu 26 de lei faci pe putin .... 4-5 shaorma.
In strada, una mai rasita e undeva la 12-15 lei.

Nu neaparat ca iesi mai ieftin, dar pe langa asta, stii ce bagi in ele :lol: .

Edited by Rhesus, 04 May 2020 - 01:18.


#47
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Stie careva daca La Haleala mai e deschisa ? Sau Genin/Socului ? Servire stradala...nu online.

Edited by doxan, 04 May 2020 - 01:19.


#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Pai si ce zici pe declaratie? Aia cu cumparaturile? Aia e problema, ca in Bucuresti comenzile ajung greu si se racesc produsele.

Eu nu vreau sa iau amenda, cu atat mai putin amenda pe motiv de mers la Shaorma House, adica dublu scandal. Se servea deja la geam cu 2 saptamani inainte de lockdown, inchisese sala de mese, patronul mi-a zis la telefon ca nu isi permite sa imbolnaveasca oamenii.

17 lei e shaorma mare la mine. Dar in vreme de pandemie accept mai scump, 22 de lei ca e 5 lei transportul. Gratis daca comanzi de minim 30 lei. 31 lei era una mare plus una mica.

Sunt 0 la gatit, maica-mea gateste, ea nu trebuie sa afle ca ma infrupt si de prin alte parti, are boala in a calcula ce si cat mananca fiecare, imi comenteaza mereu pe cata paine mananc.

Shaorma de casa-exclus, pizza de casa mai merge si mai face maica-mea.

#49
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Ai o mamă grijulie Posted Image Are grijă de caloriile tale ahahaha.

M-am prostit și eu in noaptea asta .... am facut 2 linguri de mămăligă ... puțin gem de caise peste ... la rece 1/2h ... și 1/3 pahar de lapte la final. A fost incredibil! (de bun)
(am luat micul dejun și prânzul de mâine în avans) Posted Image

Edited by Rhesus, 04 May 2020 - 02:18.


#50
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Rhesus, on 04 mai 2020 - 02:16, said:

ahahaha.

M-am prostit și eu in noaptea asta .... am facut 2 linguri de mămăligă ... puțin gem de caise peste ... la rece 1/2h ... și 1/3 pahar de lapte la final. A fost incredibil! (de bun)
(am luat micul dejun și prânzul de mâine ĂŽn avans) Posted Image

       Cum ai făcut 2 linguri de mămăligă ?
        Deci mamaliga, gem si lapte.

       Știi bancul ala cu olteni:
        - Ce mănâncă oltenii ?
        - Dimineața ceai, la 12 ceai si seara GEM !

#51
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 Neaceasca85, on 03 mai 2020 - 23:38, said:

Fara Cola, fara, nici nu e OK la sanatate. Apa taica, aia e buna.

On: in acceptiunea mea, shaorma cu de toate inseamna reteta completa a shaormeriei respective, din care nu vrei sa refuzi niciun ingredient.

Unii refuza ceapa, pe motiv ca sunt la serviciu, au intalniri sau nu le place ceapa, altii ar vrea fara usturoi dar Shaorma House Slatina (shaormeria mea de suflet inca din 2011) are doar maioneza cu usturoi, preparata acolo (am gasit graunte intreg de usturoi), nu au maioneza simpla.

Eu nu refuz nimic, ceapa chiar este musai, se leaga perfect cu maioneza, carnea si cartofii prajiti. Maica-mea habar nu are de ce eu vreau acasa cartofii prajiti cu ceapa si nu cu usturoi, pai ca sa fie ca la shaorma. Dar shaormarii mereu ma intreaba daca pun si ceapa, chiar daca eu am spus cu de toate si au ajuns chiar sa nu mai trebuiasca sa ma intrebe, apaream eu, stiau ca e shaorma mare de pui cu de toate.

Si intotdeauna shaorma mare, nu mica. Daca mi-e foame rau, comand una mare plus una mica (in criza Covid nu, poate dupa) sau shaorma mare plus o portie de cartofi prajiti cu maioneza, sau shaorma mare plus un jnitzel de pui.

In fast food, number one la mine e shaorma, pe locul 2 e pizza, pe care o mancam pe litoral in anii '90 as a 90's kid, acum mananc pizza doar daca mananca cei din jurul meu, si pe 3 este hamburgerul, care nu ma impresioneaza cum nu-l impresioneaza pe pufonel pizza.

Criza Covid m-a incurcat in 2 chestii diametral opuse, nu mai pot face miscare si shaorma se procura mai greu. O pot procura sa nu duc lipsa de ea, dar mi-e dor de mersul la shaormerie, imi place sa si vad acolo cum se prepara, aparatele de Kebab Archway si friteuza Pitco (atentie, tot pe gaz, nu electrica, ador sa aud flacara cum se aprinde in ea), shaormarii glumeti.

Conteaza si shaormarul, din pacate, este unul la care consider ca am ghinion daca pic, nu o face gustoasa si pune putin in ea, la polul opus era o doamna la care ma rugam eu sa pic, facea cele mai bune shaorme (joi parca ea mi-a raspuns la telefon si shaorma a fost buna) si sunt convins ca si acasa gateste bine, si are un ras molipsitor. Totdeauna incheia cu 'S-aveti pofta!".

In 2006 am mancat prima Shaorma, la Bucuresti la Melissa Kebab de vis a vis de Electromagnetica. In Bucuresti am mancat numai de acolo, iar din 2011, in Slatina, doar Shaorma House, nu accept altceva.

M-am imprietenit si cu patronul si in criza Covid l-am rugat sa ma informeze periodic pe Whatsapp despre ce masuri ia.

Cartofii sunt din piata, nu congelati, si maioneza cu usturoi e preparata acolo, decat sa ia din aia la galeata ce nu are nicio treaba cu maioneza.

Problema e ca trebuie sa o mananc pe furis, maica-mea nu e de acord, si de cand cu Covidul, mi-au interzis si ceilalti. Shaorma ca un drog, ca ceva ilegal, yeah. S-aveti pofta, cei carora le place shaorma.

La cum ai descris, a inceput sa mi se faca o pofta imensa....sa te ia naiba Posted Image. In alta ordine de idei, shaorma buna am mancat in Ploiesti,  la vreo 100-200 metri,pe dreapta de Gara Sud....aveau in meniu shaorma gigant.....si alta shaorma buna la Dristor Kebab....mai era ceva bun,la Oarda, pe langa UMF ,in Iasi....dar parca au stricat treaba...ultima oara cand am cumparat,am gasit ceva oase/zgarciuri, si adion,nu am mai luat de la ei.

 Neaceasca85, on 04 mai 2020 - 00:09, said:

Fel de fel de barfe sunt. La Shaorma House carnea vine zilnic, niciodata de pe o zi pe alta. Si din cauza asta, uneori au ramas fara. Parca pe 23 decembrie la ora 0 adios. Desi mai era deschis pana la 02.

In 2019, in Turcia (Antalya) kebabul era OK, dar in alti ani precum 2017 era cam scarbos ca avea multe piei de pui. Eu nu mananc piele. Si aici mai gasesc cate un zgarci sau o piele, mai ales daca prind final de rola de kebab. Cel mai bine e sa prind la mijlocul rolei.

Sa existe in shaorma cate o bucata de carne mai prajita, crocanta, sau cate un cartof mai ars, mama ce misto e. De la inceput pana in partea de jos a lipiei, senzatiile sunt diverse. Unicul meu viciu, unicul drog palpabil e mancarea, asa ca... rup in 2 prajelile, sosurile, painea si dulciurile. Ador sa miroase a prajeala de la blocuri.

Nu prea exista zi fara carne la mine. Ca e fiarta in ciorba/tocana, prajita sau la gratar. Si deja sunt satul de mici, 3-4 gratare in ultimele 3 saptamani.

Doar de Paste tin 3 zile consecutive post de carne. Dar cu oua, hahaha.

Cate kile ai? N-ai probleme cu, colesterolul? Eu zic sa o lasi moale cu,carnea, o sa ai probleme cu guta,la un moment dat...

#52
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 doxan, on 04 mai 2020 - 00:57, said:

Adevarul e ca shaorma romaneasaca nu are nicio legatura cu produsul original arabesc

Probabil te refereai la originalul turcesc... ;)

 Neaceasca85, on 04 mai 2020 - 00:57, said:

Deci hai sa insir ingredientele pe care le identific eu in shaorma,

Ideea era legata de cele pe care le comanzi tu... Dupa ce stii ce-ai bagat in ea, e mai usor sa le identifici ;)

#53
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

 Neaceasca85, on 03 mai 2020 - 23:38, said:

Fara Cola, fara, nici nu e OK la sanatate. Apa taica, aia e buna.

On: in acceptiunea mea, shaorma cu de toate inseamna reteta completa a shaormeriei respective, din care nu vrei sa refuzi niciun ingredient.

Unii refuza ceapa, pe motiv ca sunt la serviciu, au intalniri sau nu le place ceapa, altii ar vrea fara usturoi dar Shaorma House Slatina (shaormeria mea de suflet inca din 2011) are doar maioneza cu usturoi, preparata acolo (am gasit graunte intreg de usturoi), nu au maioneza simpla.

Eu nu refuz nimic, ceapa chiar este musai, se leaga perfect cu maioneza, carnea si cartofii prajiti. Maica-mea habar nu are de ce eu vreau acasa cartofii prajiti cu ceapa si nu cu usturoi, pai ca sa fie ca la shaorma. Dar shaormarii mereu ma intreaba daca pun si ceapa, chiar daca eu am spus cu de toate si au ajuns chiar sa nu mai trebuiasca sa ma intrebe, apaream eu, stiau ca e shaorma mare de pui cu de toate.

Si intotdeauna shaorma mare, nu mica. Daca mi-e foame rau, comand una mare plus una mica (in criza Covid nu, poate dupa) sau shaorma mare plus o portie de cartofi prajiti cu maioneza, sau shaorma mare plus un jnitzel de pui.

In fast food, number one la mine e shaorma, pe locul 2 e pizza, pe care o mancam pe litoral in anii '90 as a 90's kid, acum mananc pizza doar daca mananca cei din jurul meu, si pe 3 este hamburgerul, care nu ma impresioneaza cum nu-l impresioneaza pe pufonel pizza.

Criza Covid m-a incurcat in 2 chestii diametral opuse, nu mai pot face miscare si shaorma se procura mai greu. O pot procura sa nu duc lipsa de ea, dar mi-e dor de mersul la shaormerie, imi place sa si vad acolo cum se prepara, aparatele de Kebab Archway si friteuza Pitco (atentie, tot pe gaz, nu electrica, ador sa aud flacara cum se aprinde in ea), shaormarii glumeti.

Conteaza si shaormarul, din pacate, este unul la care consider ca am ghinion daca pic, nu o face gustoasa si pune putin in ea, la polul opus era o doamna la care ma rugam eu sa pic, facea cele mai bune shaorme (joi parca ea mi-a raspuns la telefon si shaorma a fost buna) si sunt convins ca si acasa gateste bine, si are un ras molipsitor. Totdeauna incheia cu 'S-aveti pofta!".

In 2006 am mancat prima Shaorma, la Bucuresti la Melissa Kebab de vis a vis de Electromagnetica. In Bucuresti am mancat numai de acolo, iar din 2011, in Slatina, doar Shaorma House, nu accept altceva.

M-am imprietenit si cu patronul si in criza Covid l-am rugat sa ma informeze periodic pe Whatsapp despre ce masuri ia.

Cartofii sunt din piata, nu congelati, si maioneza cu usturoi e preparata acolo, decat sa ia din aia la galeata ce nu are nicio treaba cu maioneza.

Problema e ca trebuie sa o mananc pe furis, maica-mea nu e de acord, si de cand cu Covidul, mi-au interzis si ceilalti. Shaorma ca un drog, ca ceva ilegal, yeah. S-aveti pofta, cei carora le place shaorma.

Ba, sa te ia naiba, ca acum o s atraiesc cu regretul ca nu pot sa ajung la Slatina sa cumpar siu eu o saorma d-aia.
Si nu e ca si cum n-as fi mincat niciodata, am mincat o data in Romania si nu mai mai trebuit (cartofi in lipie? bleah) dar descrierile tale sint ca sexul din 1001 de nopti.

 cspot, on 04 mai 2020 - 00:51, said:

Cola dietetica comtine toate chimicalele dar nu are zahar.
Dacă ai nevoie de conservanți ...

Cel mai duanator lucru din cola e zaharul. Si acidul pentru dinti.

#54
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,507
  • Înscris: 05.11.2009
o saorma nu e saorma daca nu te intreaba saormarul:

Quote

De care sa fie, cu de toate Bo$$?

Ps. stie cineva de saorma cu humus in iasi?

Edited by vanitty, 04 May 2020 - 08:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate