Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Shaorma cu "de toate"

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#73
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

 Neaceasca85, on 04 mai 2020 - 09:41, said:

LunaCrystal care e din Petrosani a trecut prin Slatina si a luat 2 shaorme, a zis ca e foarte buna. Si se spune ca la Shaorma House mananca si bucurestenii care trec pe aici.

Cartofi prajiti cu paine nu merge, cu lipie da. Cartofi prajiti si salata de rosii cu ceapa-singurele chestii ce le mananc fara paine.

Decoratiuni cu rosu si auriu, firma luminoasa rosie, mi se pare ideal. Tejghea aurie. Tricouri rosii la shaormari.

Aveau si muzica in boxe Sony puse in perete, au disparut dupa renovare. Sala de mese cu becuri LED filament.

LE: daca ai avea shaormerie, ai manca numai shaorma, imi zicea o matusa careia ii povesteam aventurile mele shaormistice.

Un articol dragut cu shaormeria Verbun din Bucuresti:

https://www.vice.com...haormar-opt-ore


Pare restaurant chinezesc cu rosu si aiuriu :)
Lunacrystal e ltimul om de la care sa iau sfaturi despre mincare.
Nu ma mai intereseaza daca o sa-mi placa sau nu, iti promit ca daca ajung vreodata in viata in Slatina (pina acum nu am reusit in toata viata), ma abat din drum, fac ce o fi dar fix in saormeria aia ma infig.

 ionutzitaly, on 04 mai 2020 - 00:46, said:

Conceptul e interesant.

Problema e carnea de proasta calitate si multimea de tampenii din rola aia de carne congelata.

De departe cea mai proasta carne intr-o shaowrma, kebab ceva in genul asta am mincat-o in Paris, acum mai multi ani. Aboslut orbil (nu intreba de ce am mincat saorma in Paris, asa au fost circumstantele). Era prin sau pe linga Cartierul Latin.
Pe locul 2 este un restaurant la amallul central din iasi, dar acum de la un restaurant de mall nu prea poti sa ai pretentii (desi uneori sint remarcabile).
In amindoua cazuri au fost in cea mai mare parte bucati de piele unsuroase si grasa.

#74
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Döner/Kebab si Shaorma sunt practic aceleasi chestii, difera condimentele. Mie imi place mult Dönerul la turci, shaorma adevarata inca nu am mancat la ceva arabi ca sa pot compara.
Insa pot spune ca in RO rar gasesti carne de vita, in general e pui/curcan si sunt prea multe sosuri. Turcii baga in general sos de iaurt cu usturoi si gata.....dar carnea de vita e mult mai aromata si mai condimentata decat cea de pui care in general e fada.

Edited by giuliani, 05 May 2020 - 07:51.


#75
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Mult mai aromat si kebabul de pui (rola de carne) la turci.

Dar si aici are condimente arabesti. Cel de vita+curcan are alte condimente fatza de cel de pui.

#76
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Ieri am mancat shaorma. Acum s-ar putea sa iau pauza pana la ridicarea SU, pentru ca nu are acelasi farmec fara mers la shaormerie si e si mai scumpa cu 5 lei (platesc livrarea).

De ziua mea iau shaorme la toti. Si cand voiau fetele de la birou, ma duceam eu si le luam, cu masina mea, ma miscam chiar mai repede decat livratorul. Livrarea oricum se inchidea la ora 0 chiar daca mai era deschis pana la 5 dimineata.

De ziua celorlalti, mananc pizza cu ei. Eu sunt fan Shaorma House, restul sunt fani Pizza Leon.

#77
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
[ https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/apGq2b9_460swp.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cine v-a pus sa intrati aici? Cine?

#78
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Shaorma trebuie cumparata cat mai des, ca sa nimeresti cate una cu adevarat inaltatoare. Si cel mai bine e cand este aflux mare de clienti. Ai sanse mai mari sa nimeresti ingrediente fierbinti, carne proaspat tunsa de pe tzeapa si cartofi proaspat scosi din friteuza.

Evident asta nu se intampla de fiecare data, carnea se raceste in tava de la baza aparatului de kebab, iar cartofii se racesc in tavitza de pe masa, de langa friteuza (e mare cat o soba friteuza aici), desi Shaorma House a pus tava electrica ce ar mentine cartofii calzi, tot se racesc.

Ziceam ca nu mai iau shaorma saptamana asta, dar mi-au parvenit niste bani pentru alte necesitati (hartie pentru birou) si din restul de 25 lei ramasi am marcat inca o shaorma acum, care a fost divina, carne si cartofi fierbinti, maioneza mai multa, cum ziceam, joci de mai multe ori ca la ruleta si uneori iti pica una de este drog curat. Shaorma rupta din Rai.

#79
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Și mie imi place shaorma, am zis, nu exagerez și dacă o fac cu sosuri homemade, e ok. Dar

Offtopic: De curiozitate (pentru cei care mănânc de la des spre foarte des). Câte kg / ce înălțime aveți? :lol:

#80
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Eu mănânc cam o data la doua luni sa zic. Dar evit sosurile cât pot. Adică le reduc la MAXIM! 187 cm și 92 kg. Sunt în grafic. :lol:

Si atunci cand o fac merg la Shaormeria Băneasa sau Genin (Bucuresti).

Sper ca nu ma încadrez la des sau foarte des.

În general nu ma stresez cu alimentația. Chiar deloc! Când îmi este pofta de ceva nu ezist s-o fac. Doar ca nici nu cad în extrema cealaltă. Sunt oarecum echilibrat din punctul ăsta de vedere.

Edited by Dau, 05 May 2020 - 21:34.


#81
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu sunt gras de mic, nu-i shaorma de vina, eram deja gras cand m-am apucat, hahaha. Din 2017-2018 mananc de 2 ori pe saptamana, erau in noptile de vineri si de sambata, acum mutate la birou dupa ora 16 si prin livrare, datorita Ordonantelor Militare si a inchiderii shaormeriei la ora 22. Inainte de 2017 era cel mult o shaorma pe saptamana.

1,69 m si un 112 kg. Am avut 116 kg in 2016 si nici nu mancam atat de des shaorma atunci ci prostii din magazinul meu (2003-2020 RIP).

Pana in 2016 era belea mare cu cainii maidanezi in Slatina si nu puteam merge noaptea la plimbare, implicit si la shaorma.

Mananc fara probleme o shaorma mare plus una mica(rar fac asta). Mai greu e cu shaorma mare plus kebab ca painea din ala umfla. Rar iau chifla de kebab, e mai OK lipia. Dar acasa mananc paine multa.

Inainte sa se dea lockdown-ul, de disperare mi-am luat de 2 ori cate 2 shaorme si mi-am luat la revedere de la shaormari. Credeam ca nu voi mai manca toata carantina.

Vedete care au incercat meseria de shaormar, DJ Rhynno si Ion Dichiseanu. Il pun acum aici pe DJ Nasosul, adica Rhynno:

https://a1.ro/priete...i-id639537.html

Edited by Neaceasca85, 05 May 2020 - 21:42.


#82
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 Neaceasca85, on 05 mai 2020 - 16:20, said:

Evident asta nu se intampla de fiecare data, carnea se raceste in tava de la baza aparatului de kebab

Asta e o chestie care efectiv m-a lasat paf :( in Romania: de ce, dom'le, trebuie sa "extraga" carnea din timp, in loc s-o tunda pe loc, cand vine comanda? Din lene?!

#83
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru ca dureaza mult cand e coada. Tund carne in avans. Cand ceream eu 2 shaorme, tundeau.

Cu cutit electric, nu cu sabie, sabia e de rezerva daca se strica cutitul. Se aude ca freza dentistului cutitul de la Shaorma House. Imi place cand tund carne, cand pun/scot cartofii de la prajit.

Sau tund carnea pe masura ce se face. Cand se face, ai de ales din 2, ori dai focul incet (4 arzatoare) ori tunzi carnea facuta.

#84
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Wow ... la voi e adevărată tradiție ,,făcutul shaormei”. Nu vă mulțumiți să primiți mâncare, vă place să stați la ,,sfârâială”/,,protocol” Posted Image. Să savurați până și sfredelirea cărnii Posted Image

@Neaceasca85 ... deja cunoști intreaga procedură ... aș avea încredere mai mare în tine (ca shaormar) decât în alții Posted Image

Eh m-am băgat și eu... ca novice ... în topic :lol:

Edited by Rhesus, 05 May 2020 - 21:54.


#85
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Asta cu "gras de mic" nu prea o diger. Ai făcut vreun sport vreodată? Nu neapărat în cadrul vreunui club.
Țin minte ca în vacantele de vara, când eram puști, și nu numai, jucam fotbal, baschet, alergam de nebun etc. de dimineață până seara târziu. Abia reușeau ai mei sa ma bage în casă.

#86
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Are sala de mese (sau avea, inainte de Covid) dar nu-mi place sa mananc acolo, ci sa o iau acasa la pachet, cand ma intorc din plimbarea de 1 ora. Sala de mese ar fi as a last resort, dar uite ca a fost biroul in timpul crizei Covid. Acasa se poate manca doar dupa ora 0 sau ziua daca sunt home alone. Cum in Covid maica-mea nu a mai iesit din curte inca din 20 martie, ce home alone?

Eu am gasit portita cu shaorma noaptea, tot eu am gasit portita cu livrare la birou dupa lockdown-ul Covid. Cand s-a dat starea de urgenta cu inchidere restaurante si frizerii, l-am sunat pe patron si l-am rugat sa ma tina la curent pe Whatsapp. A avut rabufniri de genul ca inchide, dar a ramas cu livrarile. Si cred ca si cu servire la geam pentru vecini.

In weekend-ul de dinainte de 16 martie, pusese casa de marcat la intrare, un panou de plastic si se dadeau banii/shaormele printr-o gaura cu usita in partea de jos. Shaorma la gaura, pe dedesubt.

#87
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Pentru ca se arde carnea, dacă nu este "tunsa" la timp. Dacă ai pauza de 30 min între 2 comenzi, se face scrum primul strat de carne =paguba/pierdere ptr comerciant.
Ce nu este normal și am văzut la mai multe saormerii - carnea tăiată nu ar trebui lăsată în tava de la baza, deoarece peste ea curg picături de zeama de la carnea cruda, aflata spre tepusa. Carnea tăiată trebuie mutata imediat din acea tava, dar mulți nu au habar sau nu le pasa. Văzusem chestia asta într-un reportaj făcut în UK, cum acționează și ce criterii au cei de la direcția lor de sănătate publica, atunci când merg în control la astfel de fast-food-uri.

#88
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

 Dau, on 05 mai 2020 - 21:54, said:

Asta cu "gras de mic" nu prea o diger. Ai făcut vreun sport vreodată? Nu neapărat în cadrul vreunui club.
Țin minte ca în vacantele de vara, când eram puști, și nu numai, jucam fotbal, baschet, alergam de nebun etc. de dimineață până seara târziu. Abia reușeau ai mei sa ma bage în casă.
Mers pe jos. Si stat mult in apa la mare sau la piscina, nu neaparat cu inot. Daca marea e agitata, depun mai mult efort. Pot merge pe jos 2 ore fara sa ma plang. Si la alergat fumatorii nu se tin de mine.

#89
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

 corinadaniela, on 05 mai 2020 - 21:56, said:

Pentru ca se arde carnea, dacă nu este "tunsa" la timp. Dacă ai pauza de 30 min între 2 comenzi, se face scrum primul strat de carne =paguba/pierdere ptr comerciant.
Ce nu este normal și am văzut la mai multe saormerii - carnea tăiată nu ar trebui lăsată în tava de la baza, deoarece peste ea curg picături de zeama de la carnea cruda, aflata spre tepusa. Carnea tăiată trebuie mutata imediat din acea tava, dar mulți nu au habar sau nu le pasa. Văzusem chestia asta într-un reportaj făcut în UK, cum acționează și ce criterii au cei de la direcția lor de sănătate publica, atunci când merg în control la astfel de fast-food-uri.
Deci de asta o muta mai spre marginea tavii dupa ce o tund de pe tzeapa. Archway-urile au niste tavi hexagonale, poate tot de asta, sa ai unde sa o muti.

 Rhesus, on 05 mai 2020 - 21:50, said:

Wow ... la voi e adevărată tradiție ,,făcutul shaormei”. Nu vă mulțumiți să primiți mâncare, vă place să stați la ,,sfârâială”/,,protocol” Posted Image. Să savurați până și sfredelirea cărnii Posted Image

@Neaceasca85 ... deja cunoști intreaga procedură ... aș avea încredere mai mare în tine (ca shaormar) decât în alții Posted Image

Eh m-am băgat și eu... ca novice ... în topic Posted Image
Am prins toate momentele. Inclusiv cand aduc rola noua de carne, este grea si trebuie adusa de 2 oameni. Sau s-a intamplat sa se stinga flacara cand era data la minim. Ca sa le aprinda, folosesc o bricheta din aia lunga.

Aparatele de kebab trebuie aprinse de fiecare data, sunt ca si aragazele obisnuite, dar friteuza Pitco necesita doar aprinderea flacarii de veghe dimineata si atat (pe Youtube ii zice pilot la flacara de veghe).

Ce mi-a placut cand intr-o duminica, la ora inchiderii, adica 0, s-a bagat domnul patron sa fie shaormar, taia cu sabia, ce imi venea sa rad, si el a hotarat cine e ultimul client "baiatul imbracat in..." nu mai stiu ce.

La finalul rolei de carne cutitul electric atinge de tzeapa din greseala si imediat a venit replica celuilalt "ce faci, tai lemne?". Sau ce faci bah, te arzi, cand a vrut sa coaca lipia in flacara si s-a ars la degete.

Dar de la DJ Rhynno am aflat de ce trebuie asta, sa nu se rupa lipia, sa fie mai elastica. De asta se baga in foc sau in sandwich maker.

#90
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Lipiile se țin la rece, asa le găsești în magazine, în rafturi frigorifice, alături de paste proaspete. Când lipia e rece, devine rigida și sfaramicioasa, de aceea se încălzește înainte de a fi umpluta și rulata, altfel ar crăpa și s-ar împrăștia umplutura.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate