Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Ford Kuga 2.5 2019 - Blue Chrome Metalic

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#37
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.04.2008
Brasov - Botosani, el a scos 7.9 si eu 7.8. Asta in conditiile in care am ajuns odata, ne-am tinut unu dupa altu.

In oras, pe o medie de 80km, avea 12.3 parca. Eu sunt undeva la 11.



#38
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,232
  • Înscris: 12.12.2011
Mulțumesc frumos!

#39
sidewinder

sidewinder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 19.05.2009
Consumurile mi se par foarte apropiate si nu mai zic ca este un motor de 2.5 benzina. Adevarul e ca motorul mie imi place foarte mult. Si am comparatia in curte cu un 2l turbo tot awd. Si nu ma dezamageste, dar bine, trebuie sa iti placa comportamentul unei aspirate ca sa savurezi reprizele turate.
In rest ecranul ala o fi mai mic ca la Ford, dar meniurile arata mult mai bine. Se incadreaza bine acolo unde e, si din ce vad eu, dupa impresia de mic, acum la un an mi se pare fix ce trebuie. Da, camerele sunt jale. Si pe masina veche, camera din china si se vedea mai bine.
Sa testezi si farurile. Noapte e un deliciu la drum lung cand incepe sa aprinda si sa stinga leduri, sa vezi pana si coroana copacilor, iar masina din fata e perfect ferita. E foarte bun sistemul lor de leduri.

#40
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.04.2008
Am experimentat, din postura de masina din fata, faza cu LED. Misto sa vezi cum vine masina, si brusc se lumineaza drumul pe langa tine.

Adevarul e ca mi-as fi dorit pe Kuga faruri LED. Dar csf, n-ai csf. Nu le pot avea pe toate. Si scaune ventilate, si HUD.

Daca ar fi sa pot combina, masina ideala pentru mine ar fi undeva intre Cx-5 si Kuga. Asta pana am bani de Tesla sau de Mustang Mach-e.

Fix asta m-a surprins si pe mine la cx-5: consumul. Pentru o masina de 1.7 tone (cred) si aerodinamica de sifonier, consumul e extrem de bun.

Motor aspirat am avut pe cea veche, si m-am inteles ok cu el. Dar cum de la noua masina am alte nevoi, a trebuit sa schimb si motorizarea.



#41
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.04.2008
Si am ajuns la 2600Km facuti cu masina.

Momentan, nici o problema.

Attached File  IMG_20200617_204032.jpg   234.17K   90 downloads

Attached File  IMG_20200617_215459.jpg   162.97K   98 downloads

#42
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.04.2008
3326 de km in 2 luni.

Si o bine-meritata baie. Am multi tei in zona si era plina de praf.

Attached Files



#43
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017
Nu stiu daca ai observat, dar la pachetul ST Line vine un eleron pe haion, deasupra lunetei. Vad ca la tine lipseste si nu e prima masina la care observ asta. Cred ca ar trebui sa faci o vizita celor care au livrat masina si sa faca bine sa iti comande acel eleron.
Atasez si o poza cu eleronul in cauza.

Attached Files


Edited by GCondruz18, 02 July 2020 - 23:50.


#44
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.04.2008
Asta e inteligenta marca Ford.

Ce si-au zis ei: Bah masina asta e prea scumpa si ar trebui sa mai mulgem niste bani. Facem asa: Scoatem eleronu ala, care arata bine, si il bagam in pachet separat.

In martie 2019, cand au modificat optionalele pe Kuga, au scos eleronul de mari dimensiuni (deh, terminologie marca Ford) si l-au bagat intr-un pachet separat. Pachet care era doar 700Euro (TVA inclus).

Asa ca eu am zis PAS. As fi vrut eleronul, dar nu vroiam in ruptu capului capac oglinda de culoare neagra. Unul din motivele pentru care am ales ST-Line: inclusiv protectiile de la roti sunt vopsite in culoarea caroseriei. Asta ii da alt aspect masinii. Nu imi place masina vopsita in 2 culori: gusturi personale.

De banii aia am luat incalzire stationara, care zic eu ca e mai utila.


Quote

Pachet design ST Line: include Capac oglinda de culoare neagra + Etrier de culoare rosie + Lumina ambientala multi color + Spoiler de dimensiuni mari

Sa vezi ce harcea-parcea au facut din echiparea Titanium: Cand am comandat eu masina, Titanium venea cu roti de 17", printre altele.

Edited by dzamars, 03 July 2020 - 09:05.


#45
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.04.2008
Am ajuns la 3600km facuti. Momentan zero probleme.

Ieri, in interes de serviciu, am ajuns pe ceva coclauri. Nimic iesit din comun, cateva drumuri de exploatare. Masina s-a comportat perfect, exceptand cand am plecat de pe loc dintr-o groapa plina de iarba. Plecand in Drive si accelerand usor, a inceput sa patineze roata stanga fata. Rezolvat prin mers in spate jumatate de metru si accelerand putin mai tare. Na, iarba de 20-30cm inaltime si anvelope de asfalt.

Attached File  WhatsApp Image 2020-07-15 at 09.07.49 (1).jpeg   209.52K   72 downloads

Attached File  WhatsApp Image 2020-07-15 at 09.07.49.jpeg   281.1K   80 downloads

#46
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017

 dzamars, on 15 iulie 2020 - 08:58, said:

Nimic iesit din comun, cateva drumuri de exploatare. Masina s-a comportat perfect, exceptand cand am plecat de pe loc dintr-o groapa plina de iarba. Plecand in Drive si accelerand usor, a inceput sa patineze roata stanga fata. Rezolvat prin mers in spate jumatate de metru si accelerand putin mai tare. Na, iarba de 20-30cm inaltime si anvelope de asfalt.

WhatsApp Image 2020-07-15 at 09.07.49 (1).jpeg

WhatsApp Image 2020-07-15 at 09.07.49.jpeg

Cand mai ai situatii de genul sau mai rele, cand nu.ti permiti sa dai putin inapoi, cand vezi ca patineaza, tine acceleratia apasata constant chiar daca patineaza sau nu se intampla ceva si vei vedea ca muta puterea la rotile cu aderenta si te va scoate de acolo. Pentru rezultate optime, dezactivezi si ESP :)

#47
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.04.2008

 GCondruz18, on 16 iulie 2020 - 07:50, said:

Cand mai ai situatii de genul sau mai rele, cand nu.ti permiti sa dai putin inapoi, cand vezi ca patineaza, tine acceleratia apasata constant chiar daca patineaza sau nu se intampla ceva si vei vedea ca muta puterea la rotile cu aderenta si te va scoate de acolo. Pentru rezultate optime, dezactivezi si ESP Posted Image

Eu am plecat fix cum pleci de pe loc in oras, accelerand usor.Posted Image  Si normal ca a inceput sa patineze. Manualul masinii spune exact ce ai spus tu. Doar ca eu am fost berbec.

Dar mi-a placut experienta si o voi mai repeta.

#48
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Acum am vazut! Sa fie intr-un ceas bun, si fara evenimente neplacute!

Culoarea e faina, iar masina imi place mult mai mult decat design-ul de pe Mk3. Consider Mk 2.5 cel mai "frumos" Kuga, si Mk1 imediat dupa! :peacefingers:

PS: Scriind, mi-am dat seama ca 2.5 din titlu este make no, si nu motorul! Chiar voiam sa zic ca eram convins ca habar nu aveam ca au pus motorul de 2 jumate si pe Mk2 / Mk 2.5 :w00t:

 GCondruz18, on 16 iulie 2020 - 07:50, said:

Cand mai ai situatii de genul sau mai rele, cand nu.ti permiti sa dai putin inapoi, cand vezi ca patineaza, tine acceleratia apasata constant chiar daca patineaza sau nu se intampla ceva si vei vedea ca muta puterea la rotile cu aderenta si te va scoate de acolo. Pentru rezultate optime, dezactivezi si ESP Posted Image

Sau ... Exact! Daca esti in zapada mare, dezactiveaza ESP. Vei constata ca manualul are dreptate!

PS: iAWD-ul, desi este unul "de serie", pe mine m-a surprins extrem de placut. Si pe Mk2, si pe Edge (acelasi sistem, poate ceva mai responsiv pe Edge, fiind mai nou, sau doar configuratia rotilor alta, nu am idee). Daca iei iutubu' dupa "diagonal test" sau altele, pe Kuga / Escape / Edge, vei gasi cateva rezultate interesante.

PPS: nu zic din filme / carti, am facut eu suficiente teste cu toate, nu degeaba am iesit de cateva ori cu tractorul de prin santuri. Coafura rezista! :w00t: :peacefingers:

#49
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,973
  • Înscris: 06.04.2007
Mk2.5 e cel mai reusit, arata "clar" ca sa zic asa, forme bine definite/trasate, echilibrat vizual, chiar e cel mai reusit la aspect pana in prezent.
Ultimu model/2020 l-au cam efeminat...sper ca am scris bine cuvantu..efeminat, feminizat...

#50
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.04.2008

 Tyby, on 24 iulie 2020 - 13:33, said:

Acum am vazut! Sa fie intr-un ceas bun, si fara evenimente neplacute!

PS: Scriind, mi-am dat seama ca 2.5 din titlu este make no, si nu motorul! Chiar voiam sa zic ca eram convins ca habar nu aveam ca au pus motorul de 2 jumate si pe Mk2 / Mk 2.5 Posted Image

Multumesc. Sa-ti spun ca vre-o 2 saptamani am oscilat intre 2.0 diesel si 2.0 benzina, varianta de 240CP? Posted Image  Asta pana am vazut cam cat mananca motorul ala, in regim normal, nu ce scrie pe site la Ford. Moment in care mi-a trecut, dar tot am o usoara nostalgie.

Quote

PPS: nu zic din filme / carti, am facut eu suficiente teste cu toate, nu degeaba am iesit de cateva ori cu tractorul de prin santuri. Coafura rezista! Posted Image Posted Image

Da, inca sunt incepator in ale 4x4, iAWD si alte sisteme similare. Ca urmare inca mai am de invatat si de experimentat. Dar DA, sistemul de la Kuga e bine gandit. Ar mai fi mers un Drive mode Selection ( bagat pe uratenia aia numita Kuga 3).

Singura chestie pe care chiar mi-as fi dorit-o pe masina asta: Scaune ventilate... Dar ce sa-i faci, nu le pot avea pe toate.

 Octavian___, on 24 iulie 2020 - 13:40, said:

Mk2.5 e cel mai reusit, arata "clar" ca sa zic asa, forme bine definite/trasate, echilibrat vizual, chiar e cel mai reusit la aspect pana in prezent.
Ultimu model/2020 l-au cam efeminat...sper ca am scris bine cuvantu..efeminat, feminizat...

Subscriu. Pe aceeasi varianta de culoare si aceeasi echipare (ST-Line si Blue Chrome Metalic) noul  Kuga arata un pic cam ciudat, comparativ cu vechea serie.

#51
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.04.2008
Azi am reusit sa fac update la Sync, de la 3.3 la 3.4.

Am urmat pasii din tutorial, nu a vrut din prima: lst_err08. Dupa cautari, a rezultat ca Sync-ului nu ii placeau cele 12 fisiere din folder, si din fisierul de install. Modificat in 10, mutat 2 fisiere pe sticku 2 si a mers. Acu, inca nu stiu daca imi place noua interfata. Pe night mode, sigur NU. Albastrul ala e cam ciudat si pare mai obositor decat griul inchis, de la versiunea precedenta. Vom vedea.

Acum o faza funny, marca Reprezentata Ford. Ma suna un tip de la Ford BV ca ar trebui sa fac un update la Softul de la motor (chestie venita de la fabrica) si ca pot sa vin la ei sau la orice reprezentanta. Timp estimativ: 1 ora.

BUUN, cum oricum aveam treaba in Brasov in cateva zile, am trecut si pe la Reprezentanta. Acolo SURPRIZA: nu e nici un update de facut pentru masina din semnatura, ca are ultimul soft pt motor, chestie confirmata de baietii cu diagnoza. Varianta lor: cel mai probabil s-a facut update la soft inainte sa ridic masina, cu 1-2 saptamani inainte, si nu s-a mai obosit respectivu sa bifeze in aplicatie.

Attached File  WhatsApp Image 2020-08-04 at 12.34.39.jpeg   76.62K   72 downloads

#52
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,232
  • Înscris: 12.12.2011
Sistemul ăsta multimedia mi se pare mult mai ok și mai bine integrat față de ceea ce au acum cei de la Ford pe Focus, Kuga, Fiesta, Ecosport.

#53
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.04.2008

 corcodel10, on 05 august 2020 - 17:03, said:

Sistemul ăsta multimedia mi se pare mult mai ok și mai bine integrat față de ceea ce au acum cei de la Ford pe Focus, Kuga, Fiesta, Ecosport.

In esenta e acelasi sistem SYNC3, dar la 3.4 au facut ceva schimbari majore. Au schimbat interfata. Si inca nu stiu daca imi place sau nu... Se misca mai fluid si sensibil mai repede decat 3.3, dar are unele chestii, in special de design, care mai trebuiau lucrate.  Oricum, urmeaza la mine 2500 de km de facut in urmatoarele 2 saptamani, timp suficient sa-mi dau seama daca imi place sau nu.

#54
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Da-l naibii, ca nu joci Canter' Minecraft pe el, sa trebuiasca sa se miste repede! :w00t:

Nu am avut timp sa studiez cu atentie daca macar pot pune si eu 3.4 pe Edge (deh, hardware de Americi, software de batrana Ioropa!). Dar, odata ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate