Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Face review-uri superficiale Buhnici de pe YouTube ? sau este atehnic ?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#37
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,654
  • Înscris: 14.10.2004
Cum necum a cumparat el Tesla aia din constructia casei? A cumparat.
A cumparat casa aia in care a bagat o carca de bani? A cumparat
Pare ca a gasit reteta pentru facut bani.

Am si eu momente cand imi vine sa sparg televizolrul dar ma calmez rapid.

Omul face bani. Atat.


PS Ma uit si la "zona" si la cipflixtv. Practic ma uit cam la toti de la noi dar nu mai sunt asa critic ca acum un an de exemplu.
Oamenii astia fac bani.

#38
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
A cumparat din sponsorizari de la firme disperate si prost informate.

Poti sa-l scoti din sugestii de pe Youtube PC/tableta/telefon prin selectare clip si alegere optiune de indepartare iar urmatoarea intrebare vine pentru a imbunatati algoritmul si selectez irelevant si nu vad "picior" de Buhnici pe pagina mea de YT.

#39
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostSmurfK, on 21 aprilie 2020 - 20:01, said:


Ok, dar mulți nu suntem. Pe mine puțin mă interesează dacă telefonul meu are Snapdragon 845 sau 855, mă interesează dacă mi se mișcă fluent prin aplicații, iar asta îmi spune buhnici. La fel, mă interesează și dacă vine plin de bloatware sau nu, sau dacă are ceva probleme de format pe care nu le iau în vedere, e prea gros, e prea subțire, e prea draci să-l ia. Pe omul normal nu-l interesează câți nm are procesorul sau ce placă video are device-ul.
Tu esti utilizator de iPhone, nu?
Scuze, nu m-am putut abtine. Ideea este ca sa-ti spuna cum se misca un telefon, o poate face si baba Filofteea, adica, nu-ti trebuie deprinderi.
Nu stiu daca ai vrut sa aduci un argument pro Buhnici, nu prea ti-a iesit, intrucat tocmai ai precizat ca nu te intereseaza tehnica, tu vrei sa stii cum merge. QED.

#40
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Un telefon poti sa-l vezi si in magazin, nu ai nevoie de Buhnici sa ti-l arate ca meniu si carcasa. Dar ai nevoie de exemple de poze facute noaptea, pe lumina puternica si alte chestii pe care le aflii doar dupa ce il cumperi.

Edited by connectorxp, 21 April 2020 - 20:16.


#41
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postconnectorxp, on 21 aprilie 2020 - 20:12, said:

Eu nu am probleme cu Youtube decat cand imi recomanda balarii in limbi exotice.  Intr-adevar, subiectele m-ar interesa, dar ma simt jignit cand astia se asteapta sa ma multumesc cu pozele. In afara de asta, am totul filtrat, atat pe Youtube, cat si pe Facebook. Cred ca am printre cele mai curate, paginile respective.

Maxim e sa cumperi ceva la recomandarea lui.

#42
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Cumper ca este un produs Apple, care nu implica prea multa putere de convingere, doar ceva de genul: ia uite ce carcasa lucioasa are :)

#43
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Măcar de ar avea ceva spontaneitate dacă tot face unboxing. Nu doar să spună nişte specificaţii, de parcă ai rula un D.V.D. cu specificaţiile (sau o casetă V.H.S. dacă preferaţi) + cred că contează şi părerea personală în a arăta că nu eşti doar un plătit. Cine face teste adevărate, ştie despre ce vorbeşte, dar testează şi cum se comportă produsul în diferite situaţii, că dacă doar vorbeşte despre cât de bun e, chiar dacă se pricepe, în cazul că nu face comparaţii sau nu explică ca lumea, mai bine nu mai face review-uri.

Edited by djl, 21 April 2020 - 20:43.


#44
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostYOUR_GOD, on 21 aprilie 2020 - 20:14, said:

Tu esti utilizator de iPhone, nu?
Scuze, nu m-am putut abtine. Ideea este ca sa-ti spuna cum se misca un telefon, o poate face si baba Filofteea, adica, nu-ti trebuie deprinderi.
Nu stiu daca ai vrut sa aduci un argument pro Buhnici, nu prea ti-a iesit, intrucat tocmai ai precizat ca nu te intereseaza tehnica, tu vrei sa stii cum merge. QED.

Păi mă interesează, dar doar la nivelul ăla, la care vreau să-mi cumpăr un telefon și mă interesează să văd cum arată, cum se mișcă.

Adică la alt nivel decât probabil te interesează pe tine, care ești mult mai priceput. Adică înțeleg de ce ți s-ar părea buhnici inutil, cât timp tu știi ce conține un telefon, ce producători fac procesorul mai bun, ce chipset grafic vrei. Pe mine, datele astea mă lasă rece, mă interesează mai degrabă ambalajul. Uite, nu odată mi s-a întâmplat să văd un telefon în pozele producătorului, dar când l-am văzut într-un unboxing să-mi dau seama că are cu totul altă culoare.

Ce trebuie să înțelegeți e că nu tot internetul e pentru voi. Că am observat că mulți aveți impresia asta. Nu. Sunt oameni și oameni care-l folosesc, de la copii de 10 ani până la bunici de 70, de la atehnici care nu știu să folosească internetul până la inventatori de tehnologie, toată lumea trebuie să găsească conținut pe placul lor.

#45
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Ai auzit de efectul Placebo? Când este vorba despre informare, ori exista, ori nu.
Si nu e vorba ca netul este pentru cei super tehnici, din contra, netul este pentru cei care vor sa învețe. Cei care știu, nu căuta tutoriale.
Tu crezi ca Buhnici te informeaza, eu iti spun ca el doar isi exprima opinia. Este ca si cand eu ti-as vorbi tie despre fizica cuantică, care ma depășește. Discutia s-ar termina, atunci cand te plictisește sa-ti citesc din carti.
Ca sa spuna ca telefonul ala se misca bine (depinde al naibii de mult in ce conditii), ca face poze bune, depinde ce înțelegi despre poze bune si ce stie el despre fotografie. de fapt, sa fii atehnic implica mult mai multe riscuri decat atunci cand stii despre ce vorbesti, pentru ca trebuie sa lucrezi cu un dispozitiv, sa-l folosesti zilnic (iti spune asta cineva care a fost platit pentru a utiliza gadgeturi). Cand despachetez ceva, sau folosesc acel ceva 30 minute, nu stiu nimic despre acel el.
In cazul tau, m-as simti informat daca review-ul ar incepe asa: dupa o saptamana de utilziare in care am vorbit atat, realizat atatea poze, consumat atata net prin browsing etc, comparat pozele cu ale altui dispozitiv, la acelasi pret, va impartasesc opinia mea. Doar astfel si luand informatia din mai multe surse, poti spune ca esti informat exact cat si cum iti trebuie. Restul sunt gogosi, nu zise de tine, eu ma refer la vedeții ăștia de weekend.

#46
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,206
  • Înscris: 22.05.2003
1. Orice review are un grad mare de subiectivism, nu doar la Buhnici.
2. Buhnici este printre putinii care incearca sa faca un balans intre exprimatea tehnica si ce intelege omul normal.
3. Firmele iti trimit produse la test si te platesc (unele) atata timp cat ne convine. Nu e easa de greu de inteles, nu-i asa?

#47
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostYOUR_GOD, on 21 aprilie 2020 - 20:57, said:

Si nu e vorba ca netul este pentru cei super tehnici, din contra, netul este pentru cei care vor sa învețe. Cei care știu, nu căuta tutoriale.

Aici greșești. Netul e un tot unitar. E și pentru mine care, poate că azi am chef să mă uit la desene animate, e și pentru tine, care vrei să înveți lucruri și-l găsești ca pe o oază de cunoaștere. Internetul e mai departe de Softpedia, nu știu de unde ai tras tu concluzia că ăștia zece de pe-aici sunteți esența internetului. Ba chiar sunteți minoritari. Majoritatea sunt oameni normali.

Eu nu caut să mă informeze Buhnici. Caut să-mi ofere o perspectivă personală, dar mai important, să fie interesant de urmărit. Că te poți pune în fața camerei și-mi poți dicta specificațiile tehnice. Teoretic, ai spune ceva cât se poate de corect, dar ai fi al dracului de neinteresant.


Intrăm iar în zona asta în care nu mă înțeleg cu voi în niciun domeniu, indiferent că vorbim de filme, muzică, vi se pare că dețineți adevărul absolut și nu percepeți că există lucruri și în afara bulei voastre.

Un lucru e cert. Buhnici are suficienți vizitatori încât să-și ia și tesla, să-și pună și becuri care se aprind cât trage o bășină. Deci face bine ceea ce face, n-are nevoie de sfaturile nimănui. Acum, că voi nu reușiți să apreciați asta, e problema voastră. Și nu mă înțelege greșit, nu îți cer să-l apreciezi pe Buhnici, departe de mine gândul ăsta, ci să apreciezi că există oaeni care caută alte lucruri decât cauți tu de pe internet, iar pentru acei oameni, unul ca Buhnici poate fi fix de ce au nevoie.

#48
CRISTAKEM10

CRISTAKEM10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 05.02.2005
gluma , ne-gluma dar din Huawei nu iese never...

#49
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostSmurfK, on 21 aprilie 2020 - 21:06, said:

Și nu mă înțelege greșit, nu îți cer să-l apreciezi pe Buhnici, departe de mine gândul ăsta, ci să apreciezi că există oaeni care caută alte lucruri decât cauți tu de pe internet, iar pentru acei oameni, unul ca Buhnici poate fi fix de ce au nevoie.
Asta nu am negat niciodata. este adevarul trist,

#50
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,654
  • Înscris: 14.10.2004

View Postconnectorxp, on 21 aprilie 2020 - 20:16, said:

Un telefon poti sa-l vezi si in magazin, nu ai nevoie de Buhnici sa ti-l arate ca meniu si carcasa. Dar ai nevoie de exemple de poze facute noaptea, pe lumina puternica si alte chestii pe care le aflii doar dupa ce il cumperi.
Da dar cum rupe el celofanu' cumm zice Gavo (ca si la asta ma mai uit) nu face nimeni.
Arta nu altceva. :)

#51
viorelgn

viorelgn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 07.12.2013

View Postxymzar, on 21 aprilie 2020 - 21:20, said:

Da dar cum rupe el celofanu' cumm zice Gavo (ca si la asta ma mai uit) nu face nimeni.
Arta nu altceva. Posted Image
Ma uit si eu la GaVo, omul le zice pe bune.

#52
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostYOUR_GOD, on 21 aprilie 2020 - 21:08, said:

Asta nu am negat niciodata. este adevarul trist,

De ce trist? Eu asta nu înțeleg. De ce nu concepi că interentul e vast, și pot găsi și eu ceva, care caut țâțe și cururi, dar și tu, care cauți documentație de specialitate? Fiecare suntem cu ale lui, important e ca amândoi să fim satisfăcuți. Adică, de ce ți se pare ție trist că nu sunt eu privat de conținutul ăsta pe care tu-l găsești nasol? Nu-i mai bine să fie de toate pentru toți?

Edited by SmurfK, 21 April 2020 - 21:22.


#53
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
lumea are nevoie de buhnici la fel cum are nevoie de teleshopping sau horoscoape

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Urat ca Buhnici promoveaza nulitati si escroci.

min 3:00

"Cu doar 4 ore pe luna are o afacere cu o cifra de afaceri de 1 mil dolari. Iar profitul este de 20%, adica 200.000 dolari."

In concluzie castigi ~16.000 dolari luna profit la DOAR 4 ore lucrate. Cat de escroc si parsiv sa fii sa faci afirmatii de genul. Si asta doar4 ca lumea sa iti cumpere cursurile online sau ce mai are el de vandut. Buhnici este un inconstient care promoveaza escroci.


https://youtu.be/EYVZQt8UjI0?t=180



edit: Consultanta domnului este de 1000 euro pe ora. Mda...

Edited by MembruAnonim, 21 April 2020 - 22:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate