Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Face review-uri superficiale Buhnici de pe YouTube ? sau este atehnic ?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#19
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,904
  • Înscris: 23.02.2007
Poate facea review-uri mai calumea acu 5 ani,acum deschide o cutie si-mi zice ah uite astea-s castile de la samsung si aici este incarcatorul .. ba esti nebun ce om destept.

#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,653
  • Înscris: 30.08.2017
Sunt destul de superficiale, mai mult pentru show. In plus, pentru o parte din produse primeste discount daca le face review...de aici si review-ul putin mai subiectiv.

Edited by george_alexandru, 21 April 2020 - 19:17.


#21
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
lol ce review-uri visezi mai baiatule la buhnici?
tu stii ce e ala review?
ce face buhnici si 99% din youtube se numeste reclama.
astia sunt platiti sa vorbeasca de bine despre niste produse - scopul final e sa se vanda niste produse.
reviews nu prea mai gasesti sau gasesti greu. si in general cine face review nu are carisma si e ingropat de astialalti.

#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,653
  • Înscris: 30.08.2017

 nick5roo, on 21 aprilie 2020 - 19:13, said:

Nu merită deranjul!  
Alexandru Stănescu (mai.incet.cu.spamul.pe.scari.ro.) și Dan Cadâr (ZonaIT) Ză best! Posted Image

Ala de la Zona IT e chiar tare. A fost si la Buhnici invitat...un adevarat personaj. Mi se pare clar peste Buhnici ca showman.

#23
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

 george_alexandru, on 21 aprilie 2020 - 19:16, said:

Sunt destul de superficiale, mai mult pentru show. In plus, pentru o parte din produse primeste discount daca le face review...de aici si review-ul mai putin mai subiectiv.
este platit, asta e jobul lui. americanii le zic professional shills
nu face asta pentru nici un discount

#24
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,653
  • Înscris: 30.08.2017

 alx42, on 21 aprilie 2020 - 19:17, said:

este platit, asta e jobul lui. americanii le zic professional shills
nu face asta pentru nici un discount

Unele produse chiar le ia pentru el. Cu siguranta primeste discount consistent. Asa cum a primit si pentru materialele si serviciile pe care le-a bagat in casa aia, pe care oricine altcineva ar construi-o cu un cost dublu.

Edited by george_alexandru, 21 April 2020 - 19:20.


#25
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020

 3matrix, on 21 aprilie 2020 - 18:34, said:

De ce va uitati la asa ceva ? sa vedeti ce ????
Este platit sa faca reclama , si nici macar nu intelege la ce face reclama . Este gretos , prost si rupt de realitate .

Ai dreptate, Buhnici este exact cum l-ai descris, la fel ca PSDistii Posted Image

Edited by N0Trust, 21 April 2020 - 19:24.


#26
viorelgn

viorelgn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 07.12.2013
Face review la telefoane mobile si la pompe de caldura pentru incalzirea locuintelor sau pentru orice/oricine are de promovat ceva. Nu mai e nevoie de alte descrieri. :) Un fel de teleshoping pe web 2.0

#27
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

 george_alexandru, on 21 aprilie 2020 - 19:19, said:

Unele produse chiar le ia pentru el. Cu siguranta primeste discount consistent. Asa cum a primit si pentru materialele si serviciile pe care le-a bagat in casa aia, pe care oricine altcineva ar construi-o cu un cost dublu.
tu chiar crezi ca asta se vinde pe discounturi?
poate acum 20 ani cand era necunoscut.
dar acum iti garantez care are mailboxu plin de branduri de top gen samsung care il curteaza ca pe o fata mare, ptr ca un "review" de a lu` asta vinde cat scot ei din ore bune de reclama la protv.. sau care o fi cel mai la moda post tv acum

#28
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,489
  • Înscris: 10.08.2005
nu el e important, sau opinia sa ci numarul de abonati, prin urmare da, sunt superficiale.

#29
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 N0Trust, on 21 aprilie 2020 - 19:23, said:

Ai dreptate, Buhnici este exact cum l-ai descris, la fel ca PSDistii Posted Image
Ai o zi grea la izolare ????

#30
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 FREESH, on 21 aprilie 2020 - 19:14, said:

Poate facea review-uri mai calumea acu 5 ani,acum deschide o cutie si-mi zice ah uite astea-s castile de la samsung si aici este incarcatorul .. ba esti nebun ce om destept.

Dar știi, că "fenomenul" ăsta nu a fost inventat de Buhnici, e de peste hotare, ideea asta de "unboxing", care unora le place. Eu prefer abordarea asta, să văd un necunoscător care face o probă, decât să-mi povestească un profesionist despre ce face o sculă și să mă trezesc că nu-i ce-mi trebuie, din motive care nu apar pe lista de specificații.

În rest, problema cu capra. Mai au colegii puțin și ajung la concluzia că Buhnici a adus coronavirus în România. Nu înțeleg de unde atâta hate. E un nume de referință în România, în zona asta, de interacțiune dintre gadgeturi și populație. Nu cred că se proclamă expert, el parcă ceva jurnalist era.

Înainte avea episoadele cu mașinile, care mi s-au părut mereu interesante. Nu știu dacă le mai are, că n-am mai urmărit, dar le urmăream pe-alea, în rest, la fel, la telefoane care am vrut să le iau, de exemplu, am reușit să aflu de la el ce mă interesa, așa că, din punctul meu de vedere, face bine ceea ce face.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Buhnici a ajuns vai steaua lui. In ultimile clipuri "face reclama" unui escroc, "Cum sa vinzi pe Amazon". Zice ala ca la 4 ore pe luna muncite ajungi sa ai cifra de afaceri de un milion de euro anual.

#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă face unboxing, măcar să fie sincer că face asta şi să nu se dea experpt.
Eu m-am uitat când avea emisiune la Pro Tv (mai are) pentru că-s paralel în mare parte cu tehnologia nouă şi am zis să mai aflu una-alta. Poate e bine că nu am urmărit mai mult de 3 ediţii. Cred că pe asta se bazează nenea Bufnici: că mulţi nu sunt pricepuţi şi el pare expert.

#33
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 djl, on 21 aprilie 2020 - 19:48, said:

Cred că pe asta se bazează nenea Bufnici: că mulţi nu sunt pricepuţi şi el pare expert.

Ok, dar mulți nu suntem. Pe mine puțin mă interesează dacă telefonul meu are Snapdragon 845 sau 855, mă interesează dacă mi se mișcă fluent prin aplicații, iar asta îmi spune buhnici. La fel, mă interesează și dacă vine plin de bloatware sau nu, sau dacă are ceva probleme de format pe care nu le iau în vedere, e prea gros, e prea subțire, e prea draci să-l ia. Pe omul normal nu-l interesează câți nm are procesorul sau ce placă video are device-ul.

Și mai e și o oarecare plăcere pe care eu o am, în a vedea oameni testând produse. Sunt abonat la Unbox Therapy și am mare satisfacție să îl văd pe omul ăla încercând lucruri. Că Buhnici mai mult în zona aia vrea să bată. El vrea să fie comparat cu Unbox Therapy, nu cu Marques Brownlee. Că de-asta cred că-și ia și mult hate, mai ales din partea oamenilor tehnici, cum avem colegii de-aici, de pe Softpedia. Dacă ești programator, stai toată ziua cu ochii în software, știi despre PC-uri mai multe decât știu eu despre domeniul în care lucrez îmi dau seama că îl găsești inutil pe Buhnici, dar majoritatea oamenilor nu sunt așa.


Buhnici a făcut tâmpenii când a început să facă interviuri. Alea sunt cam nașpa, în multe din ele își arată limitările. Dar la ce face el, că scoate din cute câte un telefon, mi se par bine făcute.

#34
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Pentru laptop-uri urmaresc Laptopmag si  notebookcheck.
La telefoane si tablete urmaresc GSMArena, 9to5mac, Laptopmag, SnazzyLabs si altii mai mici.
La masini am Car WOW, Turatii, Ausfahrt.tv si alte cateva publicatii germane plus DougDeMuro pentru amuzament si chestii atipice si SavageGeese pentru calitatea imaginilor si parerea relativ onesta plus multe modele americane la ultimii doi. Pe baza materialelor Turatii am luat masina fara drive-test si s-a adoverit a fi ca in video.

Evit Buhnici, Marques Brownlee, everything apple pro, Unbox Therapy (doar show fara substanta).
Ocazional urmaresc Linus Tech Tips pentru a vedea ce scapa Linus (are obiceiul sa scape produse pe jos) sau ce televizor ia la bataie, dar la fel fara prea multa valoare educativa.

Mai urmaresc si cateva canale mici care se axeaza pe cate o chestie de nisa sau altele mai nistate dar relativ mari precum Techmoan.

Edited by connectorxp, 21 April 2020 - 20:09.


#35
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,413
  • Înscris: 24.09.2017
personal ma uit la dave2d pentru reviewuri de tech. imi pare cel mai corect si il ajuta si faptul ca nu e full time youtuber. si isi permite sa zica ce vrea. daca ai un job si nu traiesti din asta e ok. desi omu are 2,66 milioane de abonati, cred ca s-ar descurca daca-l dau astia afara de la job.
sau ma uit la un review scris pe www.notebookcheck. nici gsmarena nu mai sunt ce au fost.
la masini, masinpotrivita, SavageGeese si carwow.merge cateodata si turatii, dar la ala te uiti daca chiar vrei sa-ti iei masina aia:)
mkbhd credeam ca e tot un fel de buhnici, dar mi-am schimbat parerea. cred ca e pe bune omu.

cat despre buhnici, am aflat destule lucruri misto de la el. am invatat si sa nu-i ascult sfatul si sa ies castigat. ca geek care a lucrat in reparatii IT, cam vezi care sunt reclame si care sunt lucruri pe bune.
problema ramane, daca vrei sa investesti timpul. si daca mai ai si job si un copil mic si mai vrei sa mai citesti. te gandesti de 2 ori, daca ai de gand sa pierzi 30 de minute. avantajul ar fi ca informatia e gratis. personal, nu ma mai uit, parca mi-a ajuns antipatic, adica la unele se cam vede reclama pe fata. plus modul lui de a vorbi, cateodata se vede clar ca e pe langa subiect.
ce ma ingrijoreaza mai tare e ca unii chiar il iau de bun si de geniu si ajungi sa dea nu stiu cati $$$ pe lucrurile care le recomanda. si am vazut destui care il iau de bun.

Edited by bobitad, 21 April 2020 - 20:10.


#36
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Am vazut ca nivelul arogantei a crescut la Buhnici, inclusiv pe canalele secundare, unde sunt pe langa subiect si acolo.
Culmea, pe un grup de facebook unde fanii Tesla il ridica in slavi de parca ar fi Mesia masinilor.

Edited by connectorxp, 21 April 2020 - 20:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate