Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 "Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 

Produse Romanesti

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#235
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 27.12.2016

View Postunpuisor, on 07 aprilie 2023 - 12:12, said:

ideea e ca cine vrea sa manance rosii bune iarna trebuie sa plateasca.
Tu crezi ca rosiile astea romanesti de 65 de lei sunt "rosii bune" in aprilie? Posted Image
Esti foarte naiv...

#236
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,905
  • Înscris: 25.12.2016
Cel mai probabil sunt aduse de afara si vandute ca fiind rosii romanesti. In fiecare an se dau tepe din astea.


Mi-am adus aminte de o stire de luna trecuta, cu unii care vindeau capsuni romanesti:

Quote

Doi vânzători de căpșuni s-au luat la bătaie pentru a obține un loc mai bun.
Cei doi vânzători de căpșuni, plasați la intrarea în Baia Mare, s-au luat la ceartă pentru locul în care să își pună „măsuța” pentru a vinde căpșunile „producție proprie”.
https://www.libertat...ia-mare-4486003

#237
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,290
  • Înscris: 02.09.2014

View PostManasu, on 07 aprilie 2023 - 12:36, said:

Cel mai probabil sunt aduse de afara si vandute ca fiind rosii romanesti. In fiecare an se dau tepe din astea.


Mi-am adus aminte de o stire de luna trecuta, cu unii care vindeau capsuni romanesti:

https://www.libertat...ia-mare-4486003
100% rosiile alea sunt aduse din Turcia sau Olanda. Am in familie legumicultori, eu insumi traiesc din vanzarea masinilor agricole, stiu ce vorbesc.

#238
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
pai de-asta mi se parea ciudat ca niste producatori din oltenia au ales alba sa vanda.

ca mare avutie prin alba nu cred ca e, ca sa zici ca s-au dus acolo pe motiv de lume instarita.

nu stiu, mie imi place sezonalitatea anotimpurilor, e o placere a existentei, loboda primavara, pepene vara, rosie vara, niste prune Renglote toamna etc. -  asteptarea aia a roadelor e o placere in sine.

Au contraire, tot ce e "la botu calului", disponibil la orice moment si zi din an, isi pierde din placere.

placerea in doze fara limite, zilnice - nu mai e placere. E necesara asteptarea, care sa potenteze placerea.

Odata cu disponibilitatea 365 de zile pe an a venit si prostirea produselor (chimicalizarea, cvasi lipsa de gust, aspectul de plastic etc.)

asta e pretul nerabdarii, totul trebuie sa fie in farfurie AZI, nu maine, nu poimaine (desi natura zice altceva).

la fel, asta e pretul goanei dupa profit - fac rosii tot anul, deci fac profit de pe urma lor tot anul. La fel cu afinele, cu pepenii galbeni Galia si muuuuulte alte chestii pe care le-am gustat si nu au, efectiv, NICI UN GUST in extra sezon.

o vegetala care n-a vazut soarele, n-a simtit vantul si n-a udat-o ploaia - nu e buna

dar se pare ca lumea vrea doar s-o BIFEZE in farfurie, nu s-o guste.

Edited by cattavencu, 07 April 2023 - 13:13.


#239
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 06.09.2004

View Postunpuisor, on 07 aprilie 2023 - 11:14, said:

Daca vrei sa mananci rosii relativ curate, nehibrizate si modificate genetic, dai 60 lei.
Pe omul ala il costa sa incalzeasca solarul, sa ude rosile, sa cumpere balegar sau alte ingrasaminte naturale...
...
Ai citit articolul? Unde vezi tu ca scrie  "curate, nehibrizate si modificate genetic"?
Fii sigur ca si omul ala, pe care il aperi tu, le produce la fel: chimicale, seminte modificate...)

#240
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,290
  • Înscris: 02.09.2014

View Postisr2002, on 07 aprilie 2023 - 13:00, said:

Ai citit articolul? Unde vezi tu ca scrie  "curate, nehibrizate si modificate genetic"?
Fii sigur ca si omul ala, pe care il aperi tu, le produce la fel: chimicale, seminte modificate...)

"Trafic de substanţe toxice pentru culturi la Matca, cel mai mare bazin legumicol din ţară"

https://adevarul.ro/...la-2175035.html

Doar doua firme controlate in aceasta localitate renumita, au gasit tone de substante toxice (insecticide, pesticide expirate etc.).

#241
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,430
  • Înscris: 16.03.2011

View PostManasu, on 07 aprilie 2023 - 10:40, said:

Mancati romaneste ...  dati 60 de lei pe kila de rosii, fitz patrioti!
Nu erau astea romanesti cele mai gustoase din lume? cele mai naturale?
Depinde unde te uiti,fara sa le dai cu ceva nu ai productie

View Postunpuisor, on 07 aprilie 2023 - 11:14, said:


Daca vrei sa mananci rosii relativ curate, nehibrizate si modificate genetic, dai 60 lei.
Pe omul ala il costa sa incalzeasca solarul, sa ude rosile, sa cumpere balegar sau alte ingrasaminte naturale...
Vrei rosii la 2 lei, sunt turcesti/olandeze si chiar si romanesti cu gust de plastic cat cuprinde.
Nu e vina oamenilor ca s-a scumpit motorina, curentul, apa si restul. Ce s-a votat, aia s-a cules.
Ori mananci mai putin si calitativ, ori bagi plastic ieftin fara limita.
Rosiile de sera n-au gust

#242
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostNFS01, on 07 aprilie 2023 - 16:04, said:

Depinde unde te uiti,fara sa le dai cu ceva nu ai productie

Rosiile de sera n-au gust
Nu știi tu. Astea sunt cele mai bune roșii din Timișoara, la nivel de supermarketuri cel puțin: https://www.digi24.r...e-rosii-1097186
Dacă se găsesc din astea la raft eu nici nu întorc privirea spre altceva.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u-hDbNxbOHc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by donjoe, 07 April 2023 - 17:48.


#243
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,290
  • Înscris: 02.09.2014
Cautam degeaba legume si fructe cu gustul de altadata. Pur si simplu sunt alte seminte, alte soiuri, decat cele pe care le stiam noi. Chiar daca nu le "indoapa" cu pesticide, nu au cum sa fie la fel de gustoase ca cele ni le amintim din copilarie.

Edited by Costel2014, 07 April 2023 - 19:34.


#244
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostCostel2014, on 07 aprilie 2023 - 19:33, said:

Cautam degeaba legume si fructe cu gustul de altadata. Pur si simplu sunt alte seminte, alte soiuri, decat cele pe care le stiam noi. Chiar daca nu le "indoapa" cu pesticide, nu au cum sa fie la fel de gustoase ca cele ni le amintim din copilarie.
Ba au. Trebuie să încerci "Roşii cu gust de roşii" ca să înţelegi. Eu le-aş mânca goale ca snack la orice oră. Era un soi "Pareso" când am descoperit eu "Roşii cu gust de roşii" de picam pe spate, ca şi cum m-aş fi întors de pe altă planetă la roşii adevărate după ce mâncasem numai porcării apoase ani şi ani de zile. Le-au scos din repertoriu în timp, dar au adăugat altele mai roşii, mai negricioase, mai galbene, tot felul de gusturi. Acum au ceva cred că se numeşte "Dunistar", au coaja denivelată ca şi cum ar fi nişte ardei graşi mai mici, sunt negricioase şi foarte gustoase, cred că astea sunt: https://www.facebook...387169603413463

Edited by donjoe, 07 April 2023 - 20:14.


#245
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,232
  • Înscris: 28.04.2003
man, cand eram eu mic, la mine la tara nu punea bunica nimic peste rosi, doar apa, caram la galeti de apa din fantana de mi se lungisera mainile. Ieseau ciudate, nu perfect rotunde si unele ziceai ca sunt extraterestre, dar aveau  gust de rosii.
Si acum am mancat de la cineva care are sera niste rosii bune, cine zice ca nu au gust inseamna ca stie ce e aia rosie. Dar depinde de soi, de cat de bine e udata...

#246
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
care mai credeti in seminte si, in general, in bunele intentii ale vreunui producator din tara asta:

Banca semințelor tradiționale care așteaptă criogenate să vină generațiile viitoare / Circa 1000 de legume românești au intrat în „Seiful Apocalipsei”

https://economie.hot...apocalipsei.htm

Citez din articol:

"Întrebată de ce nu ia legătura cu marii fermieri printr-un parteneriat în care aceștia să priducă la scară largă roșii „adevărate”, cu miros și gust de odinioară, Silvia Străjeruspune: ”Marii fermieri nu sunt interesați de așa ceva. Aceste semințe sunt semințe tradiționale care nu sunt foarte productive. Marii fermieri sunt interesați de randamente mari care se traduc în bani"."

Apoi cititi asta sa vedeti ce mizerii bagam in noi, insecticide de toate soiurile si de toate gradele de toxicitate, pentru ca e greu sa-i verifici, daramite sa-i mai si prinzi:

Trafic de substanţe toxice pentru culturi la Matca, cel mai mare bazin legumicol din ţară  VIDEO

https://adevarul.ro/...la-2175035.html

Edited by cattavencu, 09 April 2023 - 10:24.


#247
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
The decline of supermarkets - A sector in crisis

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ymxG4wOP7fk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

nu-i nimic, ca vin in Romania si fac mega profituri.

Produs romanesc: apa plata Calimani (Bilbor). E apa cu cel mai mic reziduu sec: 67. Bate cu mult prea-laudata aia de Bucovina.
Eh, la kaufland e 3 lei sticla de 2 litri, la Cocos e 1,8 lei.

bai nene, luati produse romanesti, dar nu la suprapret!

#248
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,652
  • Înscris: 14.10.2004
Asta cu roșii de la taran este cea mai bună glumă.
Țăranul folosește chimicale exact că un țăran, fără număr. Așa au făcut mereu in ultimii 50 de ani, dublu standard.
Nu mănâncă produse pentru vânzare, pentru ei au alt solar.

#249
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,232
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Țăranul folosește chimicale exact că un țăran, fără număr. Așa au făcut mereu in ultimii 50 de ani, dublu standard.
depinde de multe chestii
in primul rand, de cat de multe chimicale pui, de tipul lor, ca sunt unele care nu sunt asa nocive, depinde si cand le dai, si taranul roman care are o gaina, o oaie, un porc, mai baga si rahat dala la radacina. Toti la tara au o chestie... unde arunca gunoiul si se face compost.
Problema e ca chiar daca gasesti pe cineva care sa iti faca rosii tie, si eu am gasit destui, trebuie sa faci gasca mare de prieteni ca sa se justifice transportul de la taran la tine la oras, si sa luati destul de regulat, ca sa aiba ala cu ce sa sustina agricultura aia lui de subzistenta.
Din pacate romanul e lenes, comod si zgarcit. Merge la supermarket, ia o galetusa de rosii de maroc/olanda daca il duce un pic capul sau direct turcesti si se bucura ca a facut o economie de 3 lei. Peste cativa ani, merge si cotizeaza la doctor sau direct la popa.

Edited by unpuisor, 10 April 2023 - 15:50.


#250
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postunpuisor, on 10 aprilie 2023 - 15:50, said:

Din pacate romanul e lenes, comod si zgarcit. Merge la supermarket, ia o galetusa de rosii de maroc/olanda daca il duce un pic capul sau direct turcesti si se bucura ca a facut o economie de 3 lei. Peste cativa ani, merge si cotizeaza la doctor sau direct la popa.

Fix de-asta ajungi la doctor sau în coșciug, că ai mâncat roșii turcești, nu că ai dat iama-n raionul de prăjituri și înghețate, sau în ăla de bere, sau că ai inspirat aer din zecile de mii de țevi de eșapament, sau că ai... etc. Pe lista lucrurilor care au potențial de a-ți afecta negativ sănătatea, asta cu pesticidele de pe fructe și legume cred că este printre cea mai nesemnificativă. Dar sună înfricoșător, "mâncăm pesticide!".

#251
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,232
  • Înscris: 28.04.2003
poti sa mananci sorbet in loc de inghetata, care e o apa inghetata cu ceva aroma de fructe si bucati de fructe. Berea... casca ochii pe eticheta daca vrei bere buna, Recomand Suceava de la Bermas, Din pacate doar de la Auchan.
Aia cu tevile de esapament nu mai ai ce sa faci decat sa mergi cu un tub de oxigen dupa tine si masca de scafandru.
Multa carne/mezeluri/carnati de la noi contin tot felul de nitrati, nitriti, si alte chestii toxice.
Si pesticidele la fel sunt de evitat.
Eu inca mai stiu la tara oameni care au si solar si rosii bune si tot. Din pacate din ce in ce mai putini. Puturosii prefera sa ia de la supermarket ca alea din solar nu se fac singure. Trebuie sa le ingrijesti aproape zilnic.

#252
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,905
  • Înscris: 25.12.2016
Rosii romanesti de la tarani, curate si sanataose: Roşii, castraveţi şi ardei de la "țărani", pline cu îngrășăminte interzise în România, vândute în supermarketuri şi angrouri

Din dorința de a scoate recolte timpurii, pentru a avea un preț cât mai mare, cultivatorii forțau coacerea legumelor folosind substanțe toxice, interzise în România. În plus, concentrațiile administrate erau de 7-8 ori mai mari decât cantitățile în care sunt folosite aceste substanțe în țările în care nu au fost interzise. Potrivit unor surse apropiate anchetei, cei doi legumicultori din Glodeanu Sărat produceau roșii, castraveți și ardei, iar legumele erau vândute atât în magazine engross cât și în supermarketuri, unde erau expuse inclusiv pe rafturile cu produse bio.
https://www.antena3....nia-673327.html

Edited by Manasu, 05 May 2023 - 08:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate