Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Produse Romanesti

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#253
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Din dorința de a scoate recolte timpurii, pentru a avea un preț cât mai mare, cultivatorii forțau coacerea legumelor folosind substanțe toxice, interzise în România. În plus, concentrațiile administrate erau de 7-8 ori mai mari decât cantitățile în care sunt folosite aceste substanțe în țările în care nu au fost interzise. Potrivit unor surse apropiate anchetei, cei doi legumicultori din Glodeanu Sărat produceau roșii, castraveți și ardei, iar legumele erau vândute atât în magazine engross cât și în supermarketuri, unde erau expuse inclusiv pe rafturile cu produse bio.
https://www.antena3....nia-673327.html

eu nu as pune botu la ce zic aia de pe antene. Nici macar nu mai am asa ceva pe televizor. Le-am scos. Astia la prima ploaie serioasa, zic ca vine potopul, soc si groaza. Iar chestiile politice sunt in functie de cine cotizeaza... Si ma bate gandul sa scot si pr_st teveul ca au si aia niste stiri de te doare capul.

#254
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 25.12.2016
Stirea a fost peste tot prin presa.
Dupa ce i-au prins pe aia, acum vor sa controleze producatorii de legume care beneficiaza de subventie, se pare ca astia fac cele mai mari magarii si chimizeaza la greu:
https://adevarul.ro/...or-2266235.html

Edited by Manasu, 15 May 2023 - 06:32.


#255
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
chestia asta e ca bolile alea la porci, gaini sau mai stiu eu ce, facute sa dea in agricultorii romani si sa cumparam tot chestii din afara.
Cumva, numai la noi apar pesta porcina, si brusc asa peste tot, Cu aviara la fel... Am ajuns sa nu mai avem agricultura deloc.
Pana acum de ce nu au fost controale? Ce pazesc domnii aia? De ce nu se duc la laborator rosii direct de pe tarabe, cele din Turcia sau Olanda sa vedem si alea cate chimicale au?
Hai mah ca macane.

#256
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,979
  • Înscris: 06.09.2004

View Postunpuisor, on 15 mai 2023 - 09:57, said:

... De ce nu se duc la laborator rosii direct de pe tarabe, cele din Turcia sau Olanda sa vedem si alea cate chimicale au?
...

Ba, au fost. Se duc.Din Turcia se stie ca au pesticide peste norma. Din Olanda si UE - nu.

#257
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,849
  • Înscris: 26.02.2010
Roșiile din Turcia nu au niciun gust, de ăia nu se mai ia nimeni. Lovesc in agricultorii români ca să nu se mai producă nimic in țară. Anul acesta rosiile precops chiar au gust, față de anul trecut.

Edited by aris86, 15 May 2023 - 22:48.


#258
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
eu am gasit in piata la Obor rosii cu gust de rosii. Ce am gasit toata iarna prin supermarketuri, din export evident, erau cam fara gust fara nimic, si tineau si mult. O rosie buna se strica repede.

#259
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014
"De ce a plecat gogoșarul Cornel din România în Olanda și alte greșeli care ne amenință viitorul alimentar.

Dependenți de importuri, adesea, românii nu știu ce cultivă de fapt, ba uneori nici ce consumă sau ce poate să însemne eticheta „soi românesc” pe care o vedem la piață. Așa arată radiografia unei erori naționale care ne pune în pericol securitatea alimentară.

România importă mai multe produse agricole decât exportă

Anul agricol 2021/2022 a adus cu el cea mai scăzută producție de porumb din 2007 până în prezent, în timp ce la floarea-soarelui am obținut doar 70% dintr-o producție normală.

Cât despre cartofi, suntem unul dintre cei mai mari 10 producători din UE, dar nu avem nicio unitate care să îi pregătească pentru consum. Astfel, în mod ironic, importăm cartofi congelați semipreparați.

Peisajul agricol românesc e plin de contradicții, cea mai mare fiind acest contrast dintre capacitatea mare de producție și importul mai mare decât exportul. Iar import nu înseamnă doar legumele și fructele propriu-zise, ci și soiuri noi. Aici poate fi o altă mare problemă, căci, odată cu aceste importuri, cumpărăm uneori și dăunători și boli.

În mod normal, ar trebui să ne folosim de soiurile românești. Pentru că nu o facem, nici nu le perpetuăm, astfel că ajungem să le pierdem, uneori ireversibil. Și cu ele, automat, și din biodiversitatea locală. Soluția? Băncile de gene."

https://panorama.ro/...ate-alimentara/

#260
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014
"Scandalul chimicalelor din roșii și castraveți: Concluziile procurorilor în cazul legumicultorilor din Buzău.

Procurorii anunță că au fost finalizate expertizele în cazul celor trei legumicultori din Buzău acuzaţi că au folosit substanţe toxice pentru a grăbi coacerea legumelor din solarii, iar analizele arată că toate legumele verificate erau tratate. Concluzia a fost că roşiile pot fi consumate, pentru că concentrația de chimicale era în limite, dar castraveţii trebuie retraşi de la comercializare."

https://www.hotnews....r-din-buzau.htm

Edited by Costel2014, 22 May 2023 - 14:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate