Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

De ce ascultam manele ?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020
Si jimi mai deschide un topic si ii lasa pe restul sa comenteze el nemaivenid pe acest topic

#20
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 24.02.2011
Piesa aia a lui Roxen îi chiar ritmată si dansabilă dar îi o excepție. Fata îi depresivă și preferă melodii emo de tăiat venele pe lung.Posted Image
Referitor la manele, așa ceva ascultă oamenii fără școală multă, taximetriștii, lebădoii și cei care (încă) nu au avut probleme cu cei de etnie.
Nu sunt nici eu purist și recunosc că dacă aș iesi la un mic, nu m-ar deranja "Sistemul L amborghiniPosted Image "

Edited by sandel1, 05 April 2020 - 14:38.


#21
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
@paco rabanne - tocmai ca NU am afirmat ca muzica anilor 2000 ar fi calitativa! Am spus inceputul anilor 2000 cand inca am mai avut lansate si difuzate melodii ale lui Carlos Santana,Modern Talking,Celine Dion si altele sub valoarea celor enumerati mai sus dar totusi mult calitativa fata de ceea ce ascultam astazi in Romania.
In Olanda, Italia... inca secanta MUZICA dar poate intr-un subiect ce o sa-l deschid poate si in seara asta, o sa vorbim ca de la realizator radio si muzician la consumator de muzica si vom dezbate cum NU s-a mai facut vreodata pe Softpedia cu "punct si virgula", evolutua muzicii de la comercial la adevarat.
Pana atunci,vom vorbi pe tema aleasa de initiator.
Ideea este ca omul la o nunta,petrecere,botez,paranghelie... vrea sa DANSEZE! Nu poti dansa dupa Smiley,Roxanne si alte d'astea! Tot cu latino mai veche,Meneaito,Coco Jumbo, Baltimora,Modern Talking,Masterboy,DJ Bobo, 3 Sud-Est (melodiile din 1998 - 2001), Genius, Paleru, Emilia Ghinescu... cu astia vei "rupe ringul"!
Iti spun si ca DJ si ca realizator radio si ca om de studio (am si asa ceva) si ca "punator de muzica" la evenimente - in unele situatii maneaua iti aduce lumea pe ring alaturi de Paleru si altii!
DA,vobim de cultura muzicala... poate toti o avem mai mult sau mai putin dar la o nunta la tara,te asigur ca NU vei asculta Deep Purple!

Edited by Tehnicianul090370, 05 April 2020 - 14:39.


#22
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostTehnicianul090370, on 05 aprilie 2020 - 14:06, said:

Lumea (romanii in special) s-au refugiat (celor carora le place genul asta) in manele fiindca muzica ultimilor 10 - 15 ani, nu mai este dansabila.Aici ma refer la muzica ce se difuzeaza la noi in tara pe canalele media.
Inainte, acum peste 20 - 30 de ani,muzica comerciala era axata pe voci,valoare,artistii erau mai atent alesi,muzica avea ritm.Astazi jinduim dupa ritmurile anilor 70 - 80 - 90 si inceputul anilor 2000 cand ceea ce se transmitea la radio,aveam toti pe CD-uri era dansabila.Astazi avem de-a face cu o muzica foarte proasta si cand spun asta imi asum 100% ceea ce scriu aici.Cu unele exceptii,in unele tari unde inca se mai pune pret pe artisti, Romania se "inchina" la DESEURILE difuzate de Kiss FM,Virgin, Pro-FM,Radio ZU si altele locale... din pacate si eu sunt tehnic (prin colaborare NU jobul de zi cu zi) la un astfel de local (post local) care are sunet bun,emisie buna,muzica... "de astazi".
Urmaream la Radio ZU, chiar zilele astea rubrica "Muzica aia..."... ei bine,romanilor le este dor de muzica ce-i ridica de pe scaun,greceasca,latino,muzica dance a anilor 80 - 90!
Ce dracu' sa faci cu Roxanne,cu Smiley,cu Lavinia,Xonia si alte ZDRENTE din astea (ah,am uitat de zdreanta Antonia),pisicile astea sclincite fara voce,aritmice...etc!
Gusturile nu se discuta dar opiniile se pot impartasi. Eu ascult de la BZN,Tom Jones,CC Catch,Queen la ... ce vreti voi din manele si muzica actuala.Am ca zestre personala zeci de TB de muzica... cred ca sunt peste 700.000 de melodii (am numarat la ultimul inventar) din toate timpurile,din 1945 pana in prezent.Am de la muzica de pe discuri de gramofon pana in zilele noastre asa ca stiu despre ce vorbesc.
Maneaua  avenit ca ceva "salvator" pentru petrecerile multora dintre semenii nostri!
Acum va rog sa-mi raspundeti la o singura intrebare:
Voi ati putea dansa pe ritmurile lui Roxanne care "Iti canta dragostea" sau pur si simplu va ridicati de pe scaun la Nicu Paleru - Tuica face pe desteapta sau Eu beau vinul cu borcanul?
Voi alegeti!

Nu stiu daca tine de dans. Pana la urma, toata lumea are concerte, unde se danseaza.

La manele, nu-mi dau seama de ce sunt atat de ascultate...Adica, nici nu prea are sens. In manele se vorbeste in general despre dusmani, bautura, femei, bani, opulenta. Cam atat. Acum, eu cand ascult o melodie, mie imi place sa ma regasesc in acea melodie. Cine plm se regaseste in manele ? Majoritatea care asculta asa ceva, nu pot duce o fraza cap-coada :|

#23
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 24.02.2011

View Postjimi91, on 05 aprilie 2020 - 14:40, said:


La manele, nu-mi dau seama de ce sunt atat de ascultate...Adica, nici nu prea are sens. In manele se vorbeste in general despre dusmani, bautura, femei, bani, opulenta. Cam atat. Acum, eu cand ascult o melodie, mie imi place sa ma regasesc in acea melodie. Cine plm se regaseste in manele ? Majoritatea care asculta asa ceva, nu pot duce o fraza cap-coada Posted Image
Cei care nu pot duce fraza cap-coadă sunt câtă frunză și iarbă, iar țelul lor îi să aibă "bămăvezi", piți în dreapta și bani la vedere

#24
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Voi ati vazut care e cea mai vizionata melodie a momentului ? Cocos de la Calarasi :| Superb

#25
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Maneaua = incultura, de acord!
Dar... fie ca va convine sau nu, maneaua este ca laba... toata lumea o face si nimeni nu recunoaste! Stiu,m-am exprimat vulgar dar asta este si aici chiar inchei!

Edited by Tehnicianul090370, 05 April 2020 - 15:05.


#26
MirceaMFx

MirceaMFx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 13.10.2019
Manelele nu sunt muzica si au beneficiu de a diferentia oamenii. Spre exemplu, daca unei persoane ii plac manelele si le considera muzica nu e compatibila intelectual cu mine.

#27
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
#Tehnicianul090370
"Ideea este ca omul la o nunta,petrecere,botez,paranghelie."
Deci cei care ascuta manele in masina de sar capacele la roti, sunt altfel de ascultatori decat aia care "danseaza pe manele  la paranghelii".
Si oricum manelele nu s-au inventat in 2000.Si sunt "muzica" si inca de calitate si cu vechime in folclorul turcesc.
"Maneaua = incultura, de acord!"
Aformatie care te contrazice, pentru ca dovedeste exact asta: ca lipseste cultura muzicala necesara pentu a sti "ce e manelele si la ce e bune".
Cf. DEX: "manea1 sf [At: NEGRUZZI, S. II, 29 / Pl: ~ele / E: tc mani] Cântec de dragoste, de origine orientală, cu melodie duioasă și tărăgănată."
Pe care se danseaza la paranghelii?Posted Image

Edited by myshyk, 05 April 2020 - 15:24.


#28
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,746
  • Înscris: 29.10.2017
Pentru ca le place la bombardieri

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ajR4DlIjOZM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 24.02.2011
Promovarea maneliștilor în media a fost începută și susținută puternic de Pro(st) Tv, respectiv Măruță Cătălin, după care le-a pasat responsabilitatea Latrinelor.

Edited by sandel1, 05 April 2020 - 15:21.


#30
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,149
  • Înscris: 30.07.2006
Manele asculta tig.anii si taranii.

#31
hazzeleyesz

hazzeleyesz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 20.09.2008

View Postjimi91, on 05 aprilie 2020 - 13:36, said:


Sa nu mai spun ca noi nici nu stim sa ne distram....parca la americani e mai interesant, aici, doar bautura si manele Posted Image. Recunosc, multi manelisti au voce, dar absolut toate melodiile sunt lalaite. Pe mine ma enerveaza opulenta asta pe care o arata in clipuri, sau dragostea aia grea Posted Image

Sa stii ca nu ai dreptate. In comparatii cu alte nationalitati, romanii (fie ca asculta manele sau nu) stiu sa se distreze de 1000 de ori mai bine decat americanii. In general, europenii, sau sud-americanii se distreaza mai bine decat americanii, din toate punctele de vedere. Acum depinde la ce americani te referi tu; dar eu iti spun ca nu ai dreptate

#32
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,479
  • Înscris: 10.08.2005

View Postsandel1, on 05 aprilie 2020 - 15:18, said:

Promovarea maneliștilor în media a fost începută și susținută puternic de Pro(st) Tv, respectiv Măruță Cătălin, după care le-a pasat responsabilitatea Latrinelor.
Maruta ? Asta recent sau prin 2000 ?

#33
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 24.02.2011
Prin 2000, acum a trecut pe muzică comercială, în mare parte făcută tot de ț igani

Edited by sandel1, 05 April 2020 - 16:03.


#34
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,479
  • Înscris: 10.08.2005
Nu-l amintesc pe Maruta la MediaPro in 2000, dar stiu ca MediaPro avea o agenda de a integra concetateni.

#35
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
La originea promovării maneliștilor și a inculturii stă, de fapt, Teo Trandafir, cu emisiunea ei de la ora 17:45, în care invita mari „somități” ale manelelor și a muzicii lăutărești. Apoi, Dan Negru cu revelioanele sale.

#36
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postjimi91, on 05 aprilie 2020 - 13:36, said:

Recunosc, multi manelisti au voce
Eu râgâi mai frumos .

View Postjimi91, on 05 aprilie 2020 - 13:36, said:

alex velea
Ăsta și cu smaili ar trebui să se ia de mână și să se arunce în Dâmbovița . Și să-l ia în brațe și ce cerebel .

Edited by genius, 05 April 2020 - 16:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate