Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 

De ce ascultam manele ?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Pe youtube-ul romanesc, avem numai manele. Mai e si Axinte (ala de la vacanta mare, vad ca nu a prea evoluat, om la 60 de ani, tembel si in viata reala) cu una Vulpita  :|, unul Jador cu Alex Velea :| (manele cu rap). Asta avem in tendinte aka cele mai vizionate clipuri. De ce ? Chiar s-a terminat muzica ?

Sa nu mai spun ca noi nici nu stim sa ne distram....parca la americani e mai interesant, aici, doar bautura si manele :|. Recunosc, multi manelisti au voce, dar absolut toate melodiile sunt lalaite. Pe mine ma enerveaza opulenta asta pe care o arata in clipuri, sau dragostea aia grea :|

#2
Dany_91

Dany_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2010
Cine te pune să  faci trafic la mizeriile alea?

Edited by Dany_91, 05 April 2020 - 13:39.


#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,417
  • Înscris: 15.12.2009

View Postjimi91, on 05 aprilie 2020 - 13:36, said:

Recunosc, multi manelisti au voce,

Da-mi si mie un exemplu.

Edited by Ann0nyym0us, 05 April 2020 - 13:43.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,615
  • Înscris: 15.06.2004
Mai bine ai intreba cine asculta manele.
Eu pot sa-ti zic ca nu ascult.

#5
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

View Posteiffel, on 05 aprilie 2020 - 13:46, said:

Mai bine ai intreba cine asculta manele.
Eu pot sa-ti zic ca nu ascult.
Exact asta aveam de gind sa postez si eu.


#6
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,071
  • Înscris: 09.09.2010
Cum se intra pe  Youtube-ul romanesc. Exista asa ceva?

#7
dancir2001

dancir2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.05.2006
Pentru ca le place la obositii cu barba, cu multe bemveuri obosite fumegand in trafic si care ragaie a salam ieftin.....le place ca se da mare in fata la alti saraci, fara scoala, fara un drum in viata, fara idealuri si care astepta o combinatie sa o dea bine....

Le place ca le place la multe proaste fandosite fara scoala cu unghii false care sta cu mamica, si care cauta barbati bine si cu bani care sa le ofere un viitor.....plus ca le place ca este in romanestePosted Image

#8
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 05.09.2011
Nimeni nu te obligă să asculți manele a.k.a poluare fonică, care promovează prostia, incultura, lipsa de respect.etcPosted Image

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,316
  • Înscris: 06.01.2007
Ascultăm manele pentru că ne place.

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005

View Postjimi91, on 05 aprilie 2020 - 13:36, said:

Pe youtube-ul romanesc, avem numai manele.
Hai sa-ti dau o solutie, fa un semn de carte la
https://www.youtube....d/subscriptions
https://www.youtube....laylist?list=WL
si nu mai ateriza (nicioadata) pe pagina de trending

#11
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Lumea (romanii in special) s-au refugiat (celor carora le place genul asta) in manele fiindca muzica ultimilor 10 - 15 ani, nu mai este dansabila.Aici ma refer la muzica ce se difuzeaza la noi in tara pe canalele media.
Inainte, acum peste 20 - 30 de ani,muzica comerciala era axata pe voci,valoare,artistii erau mai atent alesi,muzica avea ritm.Astazi jinduim dupa ritmurile anilor 70 - 80 - 90 si inceputul anilor 2000 cand ceea ce se transmitea la radio,aveam toti pe CD-uri era dansabila.Astazi avem de-a face cu o muzica foarte proasta si cand spun asta imi asum 100% ceea ce scriu aici.Cu unele exceptii,in unele tari unde inca se mai pune pret pe artisti, Romania se "inchina" la DESEURILE difuzate de Kiss FM,Virgin, Pro-FM,Radio ZU si altele locale... din pacate si eu sunt tehnic (prin colaborare NU jobul de zi cu zi) la un astfel de local (post local) care are sunet bun,emisie buna,muzica... "de astazi".
Urmaream la Radio ZU, chiar zilele astea rubrica "Muzica aia..."... ei bine,romanilor le este dor de muzica ce-i ridica de pe scaun,greceasca,latino,muzica dance a anilor 80 - 90!
Ce dracu' sa faci cu Roxanne,cu Smiley,cu Lavinia,Xonia si alte ZDRENTE din astea (ah,am uitat de zdreanta Antonia),pisicile astea sclincite fara voce,aritmice...etc!
Gusturile nu se discuta dar opiniile se pot impartasi. Eu ascult de la BZN,Tom Jones,CC Catch,Queen la ... ce vreti voi din manele si muzica actuala.Am ca zestre personala zeci de TB de muzica... cred ca sunt peste 700.000 de melodii (am numarat la ultimul inventar) din toate timpurile,din 1945 pana in prezent.Am de la muzica de pe discuri de gramofon pana in zilele noastre asa ca stiu despre ce vorbesc.
Maneaua  avenit ca ceva "salvator" pentru petrecerile multora dintre semenii nostri!
Acum va rog sa-mi raspundeti la o singura intrebare:
Voi ati putea dansa pe ritmurile lui Roxanne care "Iti canta dragostea" sau pur si simplu va ridicati de pe scaun la Nicu Paleru - Tuica face pe desteapta sau Eu beau vinul cu borcanul?
Voi alegeti!

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Chiar de ce ascultati`?
#tehnicianul, cred ca faci o confuzie cu toti TB tai de muzica. Ia vezi poti dansa pe muzica asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NIemkpnMCvg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sau nici asta nu e "muzica" in opinia ta?

Edited by myshyk, 05 April 2020 - 14:12.


#13
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,136
  • Înscris: 30.04.2007
acum pe bune ... de ce ascultati manele?????

curios, am nimerit pe shoutcast posturi, incadrate la oldies, 80's, disco si alte genuri care m-au surprins cu .. manele

#14
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 29.09.2006
Da, pot dansa pe ritmurile lui Roxanne. Sa spui ca muzica anilor 2000 era calitativa este un neadevăr. Hai sa vedem cine "cântă" atunci. De fapt, nici nu e nevoie.

Și pentru mine este surprinzător ca etnia minoritara și dejecțiile produse sunt asa bine reprezentare în trending.

#15
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Postmyshyk, on 05 aprilie 2020 - 14:12, said:

Chiar de ce ascultati`?
#tehnicianul, cred ca faci o confuzie cu toti TB tai de muzica. Ia vezi poti dansa pe muzica asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NIemkpnMCvg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sau nici asta nu e "muzica" in opinia ta?
Te asigur ca nu fac niciun fel de confuzie!
Stiu mult mai bine decat multa lume de pe aici (si ca realizator de emisiuni radio) ce inseamna fiecare gen in parte,de la rock la punk, de la oldies la pop, de la polulara autentica la manele!
Topicul asta se refera la o intrebare simpla: "De ce ascultam manele"... eu ti-am dat raspunsul: succint - fiindca s-a prostit muzica in prezent! si P U N C T!

#16
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
Nu va inteleg pe unii de pe aici care dati cu atata hate in manele. Eu unul nu ascult manele, dar nu am nicio problema ca x asculta Vulpita si y asculta Salam. Atata timp cat o face fara sa ma deranjeze pe mine in mod direct poate sa asculte ce vrea el. Treaba sta la fel si invers, eu pot asculta ce muzica vreau, insa, fara sa ii deranjez pe ceilalti cu asta. Mie unul nu imi convine cand vecinul imi baga banateana combinata cu manele seara la 22 si cred ca nici lui nu i-ar convenii daca i-as baga Parazitii sau La Familia.

#17
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Asculti manele pentru ca doar atita cultura muzicala ai!Daca o sa reusesti sa evoluezi poate o sa descoperi si adevarata muzica!

#18
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Ascultam manele ca nu ne-a placut sa mergem la scoala si am baut cerneala.Si astfel in loc sa luam "lumina de la Beatles,Jannis Joplin,Santana,Eric Clapton o luam din sectorul V de la Salam,Adrian minune si Guta toti cu studii si meserii solide ca cioban,cantaret la inmormantari si nunti ,etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate