Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Acțiuni sau ETF-uri după această criză?

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
7898 replies to this topic

#5509
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,504
  • Înscris: 15.11.2003
buy the rumor, sell the news

#5510
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Posthyp3rion, on 26 ianuarie 2022 - 11:20, said:

P.S. E vorba de 250 shares INTC.

E foarte greu de raspuns a.i. sa nu fie loterie. De asta mi se pare greu de tot un stil investitional de genul. Ca nu ajungi sa cunosti compania suficient de bine incat sa poti avea o teza de lucru fundamentata si mai ales e foarte greu de stiut dinamica pietei. De exemplu poti avea un fond care decide sa vanda fix dupa earnings o pozitie semnificativa si atunci ai pierdut din start, indiferent cat de bine arata raportarea.

Am citit acum cate ceva de Intel,  nu mi se pare ca o investitie in ei ar fi o decizie rea pe termen lung. Pe de alta parte, 20B ca sa construiesti procesoare in SUA, o idee interesanta, dar e posibil ca in 2025 sa arate precum un nene care se duce in hainele de iarna la plaja. Pe de alta parte, avand in vedere modul in care e evaluata acum, orice semn de revenire o sa fie privit foarte bine de piata, oarecum opusul a ceea ce s-a intamplat la MSFT initial.

Ca sa iti raspund, eu as lua poate pentru a tine pe termen lung, dar cu un pic mai mult research in planurile concrete ale noului CEO, ce track record are etc. Relativ la earnings, nu as face nimic sau, daca chiar vrei sa simti ca faci o treaba, vinde jumatate in sesiunea normala de tranzactionare si cumpara dupa ca sa faci un soi de DCA pe acest eveniment.

Edited by figo1988, 26 January 2022 - 12:13.


#5511
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 23.01.2015
In ce directie credeti ca o va lua piata dupa anuntul fed?

#5512
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006

View Postfigo1988, on 26 ianuarie 2022 - 12:11, said:


Am citit acum cate ceva de Intel,  nu mi se pare ca o investitie in ei ar fi o decizie rea pe termen lung. Pe de alta parte, 20B ca sa construiesti procesoare in SUA, o idee interesanta, dar e posibil ca in 2025 sa arate precum un nene care se duce in hainele de iarna la plaja. Pe de alta parte, avand in vedere modul in care e evaluata acum, orice semn de revenire o sa fie privit foarte bine de piata, oarecum opusul a ceea ce s-a intamplat la MSFT initial.

Ca sa iti raspund, eu as lua poate pentru a tine pe termen lung, dar cu un pic mai mult research in planurile concrete ale noului CEO, ce track record are etc. Relativ la earnings, nu as face nimic sau, daca chiar vrei sa simti ca faci o treaba, vinde jumatate in sesiunea normala de tranzactionare si cumpara dupa ca sa faci un soi de DCA pe acest eveniment.

Cam așa mă gândeam și eu. Vând 20% înainte de conferința FED-ului,  iar 30% in funcție de piață după anunt sau la-nchidere ( dacă merge pe verde).
Știam că cele 2 fabrici care vor să le ridice in New Albany sunt doar la fază de discuții, nu e nimic concret, iar cei 20 b sunt ptr. fabrici in EU si USA. Mult mai avansate sunt discuțiile cu Italia,pentru prima fabrica in Europa, pentru care așteptăm semnalul in Martie.
45/share mi s-ar părea un pret mult mai apetisant, dar cine știe ...poate-l vedem deseară.

#5513
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009
Azi pare o zi buna pentru "sell the news".
Toata lumea vede un singur trend de acum, mai ales ca toate au iesit din oversold.

#5514
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
OK, și părerea ta este ca vor mai scădea? În special sectorul tech?

#5515
spdany

spdany

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.07.2009
FED meeting live: https://www.federalr.../newsevents.htm
E interesant sa vezi cum se misca piata in functie de ce raspunde Jerome Powell

#5516
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
:)

Attached Files



#5517
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009

View Postdanfizesan, on 26 ianuarie 2022 - 21:23, said:

OK, și părerea ta este ca vor mai scădea? În special sectorul tech?

Da, dar nu trebuie sa bagi prea mult in seama parerea mea, pentru ca nu este avizata :)
Eu nu as mai investi pe teremn lung in perioada asta pentru ca mi se par toare supraevaluate, de aceea incerc sa speculez pe termen scurt.

Din ce mai vorbeste lumea, unii mai vad un ultim raliu in sus, unul istoric si care ar urma sa puna capacul.

#5518
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
dupa anunt, a scazut indexul qqq cu 3%. mai urmeaza anuntul de earnings al Apple si Visa joi seara/vineri dimineata si cam astea sunt news-urile. eu ma astept ca dupa asta sa mearga in jos tech-ul. Vedem

Edited by danfizesan, 27 January 2022 - 09:02.


#5519
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 15.10.2018
Poate vedem un impuls pe Neflix dupa:

https://seekingalpha...-share-purchase

#5520
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
daca nu puneau intrebarile acelea inepte din conferinta de presa era totul anunutul savarina.

a avut un statement extrem de echilibrat si grijuliu si pus la punct la perfectiune.


Desigur,in conferinta, reputabilii analisti (nici nu vreau sa le dau numele, nu imi vine sa credca se pot numi analisti econ. la post de stiri)au trebuit sa sarute camila intreband
de cand vor fi ratele si crestereea;

de parca nu e evident domnule ca vor fi, in cursul anului, ca daca le-ar fi hotarat, ar fi declarat, concret.
ca oricum nu poate spune, de unul singur, daca nu au decis de azi


a fost o intrebare de miliarde de dolari

Edited by ionfacatoru, 27 January 2022 - 09:17.


#5521
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
Attached File  01hvjNggnF1X.png   37.22K   26 downloads

XM

+10% premarket

(earnings ieri

#5522
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009
Daca se stinge lumina la TSLA, Cathie ramane pe intuneric.
A spart multe linii de suport din piata.

Attached Files

  • Attached File  TSLA.png   1.41MB   39 downloads


#5523
adrianc

adrianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 23.08.2005
Eu unul n-am inteles cum anume a rezistat Tesla pana acum, cand atatea altele cu evaluari de 10 ori mai mici si cu business-uri cat se poate de solide s-au dus deja binisor in cap.

#5524
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006

View Post1Maus, on 27 ianuarie 2022 - 17:56, said:

Daca se stinge lumina la TSLA, Cathie ramane pe intuneric.

Cel puțin până Luni cred că ramânem si noi pe-ntuneric.SPY-ul penetrează deja SMA-ul de 200 la 5 min. Daca nu revine, închidem PC-urile si mergem la culcare.

Attached Files

  • Attached File  spy.jpg   148.26K   27 downloads


#5525
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009

View Posthyp3rion, on 27 ianuarie 2022 - 19:18, said:

Cel puțin până Luni cred că ramânem si noi pe-ntuneric.SPY-ul penetrează deja SMA-ul de 200 la 5 min. Daca nu revine, închidem PC-urile si mergem la culcare.

Cred ca nu inainte ca QQQ sa retesteze acel 200 D.

#5526
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postadrianc, on 27 ianuarie 2022 - 18:45, said:

Eu unul n-am inteles cum anume a rezistat Tesla pana acum, cand atatea altele cu evaluari de 10 ori mai mici si cu business-uri cat se poate de solide s-au dus deja binisor in cap.

Are perspective de crestere, conform analistilor. E culmea ca sunt fix aceiasi analisti care acum 4 ani nu-i dadeau sanse nici sa livreze cateva sute de mii de masini anual, iar acum includ in modele orice tampenie prezentata de Musk ca si cum ar fi "done deal".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate