Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Impozit si alte taxe la vanzare actiuni

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#163
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 19.05.2008
Compensarea pierderii timp de 7 ani e doar la calculul impozitului.

Edited by catalinin, 24 August 2021 - 07:14.


#164
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
In opinia mea n-ai ce face, nu poti scadea pierderea de pe bursa din veniturile din chirii.

Presupun ca ai si un salariu, pentru ca altfel nu vad de ce nu ai vrea sa platesti si asigurarea de sanatate.

#165
zvonacfirst

zvonacfirst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 19.08.2008
Am citit intregul topic si cred ca am inteles cum se calculeaza sumele datorate catre stat ca imposit.
Totusi m-am lovit de urmatoarea situatie:
Acum vreo 5 ani: am cumparat niste actiuni la o firma straina si le-am vandut dupa 3 ani. Am investit la cumparare 10000 lei si am obtinut la vanzare 15000 lei, deci un castig de 5000 lei. Am depus declaratia aplicand impozitul de 10% la 5000 lei rezultand 500 lei suma datorata. Cand am primit impunerea suma era exact 10% din valoarea de vanzare, adica 1500 lei. Cu cine sa te lupti? Am fost la ANAF dar nu se poate obtine nicio informatie acolo, te trateaza ca pe o musca. Am platit cei 1500 lei si de atunci, in fiecare an primesc o impunere de 60-70 de lei fara sa am venituri suplimentare din alte activitati in afara de salariu. De fiecare data nu reusesc sa aflu de unde vin aceste sume.
Mai am un pachet de actiuni, tot la o companie straine, pe care as vrea sa-l vand, dar imi este teama ca voi pati acelasi lucru.

#166
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Atunci cand depui declaratia unica, exista posibilitatea de a atasa fisiere suplimentare. Eventual, ai putea atasa documentul care iti arata veniturile si costurile, de exemplu declaratia de la broker, pentru a fi sigur ca sunt luate in considerare. Altfel nu exista decat varianta cu petitie la ANAF, audienta, etc.

#167
zvonacfirst

zvonacfirst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 19.08.2008
Exact asa am si facut deoarece aveam o banuiala ca ceva poate merge prost. Pentru 1000 de lei nu mai imi sparg creierii pentru a face sluj la ANAF care este o institutie orientata cu spatele la contribuabil. Mi s-a confirmat ca in tara asta daca esti cinstit si declari corect veniturile nu ai decat de pierdut, deoarece am aflat ca altii nu au declarat nimic si au ramas cu banii.

#168
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Nu o lua chiar asa si eu cu siguranta nu as lasa-o. E relativ usor sa rezolvi, te duci la ANAF de care apartii si vorbesti cu inspectorul la care esti asignat. E posibil sa fii fost doar o greseala.

#169
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Eu am declarat cinstit si am platit impozit pe cat am calculat, nici macar in anul in care nu am atasat fisierul explicativ (pentru ca au schimbat sistemul si nu am stiut cum pot sa o fac) nu mi-au recalculat altfel taxele.

#170
zvonacfirst

zvonacfirst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 19.08.2008
Poate ca am fost eu mai ghinionist si declartia mea a ajuns la un angajat ANAF care nu prea a stiut ce face.
Ce ma nelamureste este totusi de ce imi apar in fiecare an niste "codite" ca sume datorate fara sa pot afla de unde vin - de fapt de vreo trei ani am renuntat sa incerc sa aflu, sumele fiind in jur de 60-70 lei am preferat sa imi protejez nervii si sa platesc. Inclusiv in acest an am primit o fisa de impunere de 78 lei pentru sume neachitate in 2018. Eu in 2018 nu am avut nicio trenzactie, veniturile mele fiind exclusiv din salariu.

E relativ usor sa rezolvi, te duci la ANAF de care apartii si vorbesti cu inspectorul la care esti asignat.
Nu stiu la ce te referi. Eu ma duc la ANAF si ajung la un ghiseu unde sunt indemnat sa depun o sesizare la care trebuie sa astept raspuns.

#171
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postzvonacfirst, on 02 septembrie 2021 - 09:26, said:


E relativ usor sa rezolvi, te duci la ANAF de care apartii si vorbesti cu inspectorul la care esti asignat.
Nu stiu la ce te referi. Eu ma duc la ANAF si ajung la un ghiseu unde sunt indemnat sa depun o sesizare la care trebuie sa astept raspuns.

Parca denumirea lor interna e "inspector de litera". Nenea ala deschide fisa ta, se uita la ce ai pe acolo si iti da explicatii. Cel putin asta scrie in fisa postului.

#172
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006

View Postzvonacfirst, on 02 septembrie 2021 - 09:26, said:

Inclusiv in acest an am primit o fisa de impunere de 78 lei pentru sume neachitate in 2018. Eu in 2018 nu am avut nicio trenzactie, veniturile mele fiind exclusiv din salariu.

E relativ usor sa rezolvi, te duci la ANAF de care apartii si vorbesti cu inspectorul la care esti asignat.
Nu stiu la ce te referi. Eu ma duc la ANAF si ajung la un ghiseu unde sunt indemnat sa depun o sesizare la care trebuie sa astept raspuns.

Practic, anul trecut pe documentul pe care-l primești tu nu este cel din care provin creanțele, indiferent dacă sînt calculate corect sau greșit; este anul cel mai recent din care datează calcularea acestor creanțe. Poți să ai un 2018 pe document, iar la fața locului să constați că e o creanță mai veche, poate chiar mai veche de 5 ani, caz în care ți se va anula. Dacă te duci la ANAF, înainte de orice sesizare, funcționarul de la ghișeu va ști măcar să-ți spună (pe loc) din ce an anume este creanța, și pe urmă vezi dacă e cazul sau nu de sesizare. Altminteri, sesizarea nu e nevoie s-o depui la ghișeu, poți s-o depui în contul online.

Edited by onaf, 02 September 2021 - 12:15.


#173
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Din pacate functionarul nu poate sa iti spuna din ce an e creanta Anaf. Am si eu o coada de cateva sute de lei si nu si-a putut da seama. Mi-au spus sa fac o sesizare in SPV si acolo o vor prelua mai departe.

#174
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Înseamnă că e o variabilă. La mine s-a nimerit ca, în cele trei ocazii cînd am avut astfel de probleme, să-mi spună la ghișeu. Sigur, s-a ridicat de pe scaun și s-a dus în spate să verifice... :)
Într-una dintre situații îmi venise direct somație cu poprire, care nu doar că era o prostie scoasă din cur, dar era de fapt pentru un calcul al lor greșit de cu 6 ani în urmă (pe hîrtia mea scria 2018). Funcționara mi-a anulat somația acolo, pe loc, la botul calului.

#175
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
A, da, in caz de somatii la care nu va asteptati trebuie sa le cereti o verificare caci ei si-au schimbat conturile interne de incasare si drept urmare va trebui sa faceti o cerere de mana la ghiseu cum ca ii rugati sa compenseze acele datorii intre conturile interne ANaf. O mare idiotenie care ar fi trebuit facuta de un software intern. De aia au succes UiPath in lume :)

#176
AlexandruGherman

AlexandruGherman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.01.2018
Salutare tuturor,

Nu am experienta in vanzarea de actiuni si as dori sa va cer un sfat legat de situatia mea.
Sunt angajat la o firma care anul trecut in Septembrie in loc de mariri salariale ne-au dat 6 actiuni fiecaruia dintre noi.
Acum in Septembrie voi putea sa le vand, brokerul fiind Morgan Stanley. In urma vanzarii acestora, in momentul cand contul de Revolut va fi alimentat voi fi obligat sa depun declaratie de proprie raspundere pentru acest venit incasat? Daca da, aveti ideea in cazul meu ce taxe sunt obligat sa platesc statului?

Ceea ce este confuz pentru mine este faptul ca eu nu am cumparat aceste actiuni, ci mi-au fost alocate. In toate posturile am obervat ca se discuta despre profitul generat de la cumpararea pana la vanzarea lor.

Va salut!
Alex

#177
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
In mod normal, 10% din venitul generat de vanzare (avand in vedere ca tu le-ai primit gratis, profitul e acelasi cu venitul). Plus CAS si CASS pana la pragul maxim de 12 salarii minime.

Edited by figo1988, 10 September 2021 - 12:15.


#178
AlexandruGherman

AlexandruGherman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.01.2018
Multumesc pentru raspuns figo1988. Cele 6 actiuni impreuna valoreaza putin sub 500$, deci sa inteleg ca scap de plata CAS si CASS? Multumesc.

#179
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostAlexandruGherman, on 10 septembrie 2021 - 13:02, said:

Multumesc pentru raspuns figo1988. Cele 6 actiuni impreuna valoreaza putin sub 500$, deci sa inteleg ca scap de plata CAS si CASS? Multumesc.

Nu, ala e pragul maxim. Platesti CAS/CASS pentru venituri pana la maxim 12x salariul minim (pe parcusul unui an). La 500$ (daca nu mai ai alte venituri in afara de salariu) esti inca sub acel prag si vei plati si CAS si CASS pe toti cei 500$.

Edited by figo1988, 10 September 2021 - 14:12.


#180
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
NU datorezi niciun CAS și CASS pentru venituri independente sub plafonul de 12 salarii minime brute / an.

Edited by onaf, 10 September 2021 - 14:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate