Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Impozit si alte taxe la vanzare actiuni

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#145
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 15.07.2007
@hyp3rion

Cum ai grupat: după țara de unde e brokerul, după țara unde e bursa, sau după țara de unde e compania?

#146
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Mie mi-o face anual contabila de la firmă. Eu ii dau doar datele, si voi trece bursa SUA si Austria ( am actiuni OMV la bursa din Austria).

#147
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 15.07.2007
OK, deci tu grupezi după țara bursei.

#148
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
La el e neconcludent pentru ca pe bursa din SUA cumpara actiuni cu ISIN de SUA (desi sunt si alte ISIN-uri din alte tari pe bursele din SUA) si OMV are ISIN cu AT identic cu tara bursei (AT).

Nu poti sa tragi concluzii din situatia lui.

#149
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 15.07.2007
Dacă știi tu ce a tranzacționat el... ai dreptate Posted Image

Eu pe NASDAQ am avut și din alte țări: Canada, China, UK, etc.

Edited by bsam, 20 May 2021 - 14:23.


#150
paulrberg

paulrberg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.04.2020

View Postbsam, on 20 mai 2021 - 12:24, said:

@hyp3rion

Cum ai grupat: după țara de unde e brokerul, după țara unde e bursa, sau după țara de unde e compania?

Sunt convins că nici ei nu știu. Angajații de la ANAF nu sunt investitori - nu se confruntă cu problemele practice pe care le implică meseria asta.

Eu am cont la mulți brokeri (fiecare localizat în altă țără) și am tranzacționat acțiuni emise de companii din SUA, China, Anglia, Germania și România. Strategia pe care o aplic e să grupez după țara de proveniență a bursei - din nici un alt motiv în afară de faptul că altfel complexitatea calculelor ar fi ridicol de mare. Cum ar fi să țin o foaie de calcul Excel pentru fiecare țară de proveniență, să raportez profitul sau pierderea bucată cu bucată, etc.?

Colac peste pupăză, mă joc și cu crypto, în particular cu DeFi. Dacă credeți că există loc de interpretare la cum se ține evidența la activele de pe piețele tradiționale de capital, nu știți ce monștrii contabilicești sunt aici.

#151
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 15.07.2007
@paulrberg

Asta e și interpretarea mea a legii: "țara unde s-au realizat veniturile" e țara unde e bursa.
Din păcate se pare că ai dreptate în privința "priceperii" celor de la ANAF. Încă nu au dat nici un răspuns de o săptămână.

#152
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005

Quote

Stimați Clienți,
Găsiți mai jos o listă de întrebări frecvente și răspunsuri. În elaborarea răspunsurilor de mai jos XTB a lucrat împreună cu o echipă specializată de consultanți fiscali din cadrul BDO România... Așadar, răspunsurile de mai jos sunt formulate în accepțiunea XTB și nu trebuie considerate ca o poziție oficială, dimpotrivă, înainte de a lua orice decizie pe baza acestor informații sau oricăror alte materiale sau informații primite de la XTB legate de partea fiscală, vă sugerăm să consultați un consultant fiscal autorizat.

Quote

Pentru instrumentele OMI (Acțiuni&ETF-uri cu deținere) se ia în considerare rezidența fiscală a emitentului (și nu țara bursei unde emitentul este listat, sau țara de rezidență a brokerului prin care tranzacționați). Exemplu: dacă un client tranzacționează prin XTB TSLA.US, TSLA.IT, TSLA.DE, rezultatul cumulat din tranzacțiile cu toate aceste instrumente financiare se declară ca fiind obținut din US (țara de rezidență fiscală a Tesla) și pot fi compensate doar cu rezultate obținute în urma tranzacțiilor cu emitenți care au rezidență fiscală americană.

Trebuie sa va ganditi ca nu toate actiunile se tranzactioneaza la bursa. De exemplu poti tranzactiona actiuni la companii private care nu au actiunile listate pe burse. Legea e in asa fel facuta incat sa cuprinda si acest caz.

#153
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 15.07.2007
Am depus declarația considerând țara bursei. E ce mi-a zis telefonic ANAF. La varianta în scris încă nu au răspuns.
Dacă vor scrie să fac altfel, voi trimite declarația rectificativă și asta e.
Impotrant era să trimit declarația inițială până azi.

#154
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Posthyp3rion, on 20 mai 2021 - 12:54, said:

Mie mi-o face anual contabila de la firmă. Eu ii dau doar datele, si voi trece bursa SUA si Austria ( am actiuni OMV la bursa din Austria).

Sper ca se pricepe mai bine decat firma pe care o am eu angajata pentru contabilitate :)

#155
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 15.07.2007
Din păcate am primit răspunsul de la o funcționară ANAF suspectă de analfabetism funcțional.
Pur și simplu, după 9 zile de cînd am trimis online întrebarea, mi-a înșirat pe două pagini citate din legislație fără a da un răspuns concret.
Nu-i nimic, escaladez problema până când am un răspuns concret.

#156
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
@bsam: Cred ca te complici inutil. In final oricum tot 10% platesti, eu le grupez dupa tara unde e firma de brokeraj si aia e.

#157
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 15.07.2007
Teoretic așa e. Dacă ai profit pe toate companiile tranzacționate chiar nu contează. Dar eu nu sunt în cazul acesta.
Pe unele am cu plus, pe altele am cu minus. Și atunci, pentru a putea deduce pierderea pentru acele companii e bine să fie declarate corect acum, având în spate părerea celor care poate că anii viitori vor dori să verifice de ce am eu de dedus acele sume și cum am ajuns la ele.
De aceea, nu e tot una dacă se grupează după ISIN, țara unde e bursa, sau țara unde e brokerul.

#158
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Conform legislatiei este vorba de tara de unde e emitentul, sumarul XTB e corect din ceea ce stiu eu.

Sansele sa te sune cineva de la ANAF si sa te intrebe orice despre acest subiect sunt 0.000000000001% (si nu exagerez), oamenii de abia se descurca cu cazurile serioase de evaziune. Am avut un meci cu ANAF si, daca aplici legea si ai pe cineva care poate sa le-o explice, se dau si ei pe brazda. Faptul ca unul de la ei iti spune ceva pe mail sau la telefon (cu atat mai mult) este fix 0, daca informatia e gresita. Presupunand ca ar fi vorba de chestii serioase, tu tot ai fi raspunzator daca incalci legea, indiferent ce corespondenta ai cu ANAF. Cel mult te poti intoarce dupa aceea in civil impotriva respectivului functionar/ANAF pentru prejudiciu, dar deja sunt SF-uri.

#159
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009

Quote

Orice investitor care în 2020 a realizat venituri din tranzacţii bursiere mai mari de 26.760 de lei, adică
echivalentul a 12 salarii minime la nivel naţional în anul pandemiei, a avut la dispoziţie până pe 25 mai
2021 pentru a completa, trimite şi plăti impozitul prin Declaraţia Unică.

Cei care nu au transmis Declaraţia Unică riscă amenzi de la 50 lei la 500 lei şi plata unor dobânzi şi
penalităţi. Pe de altă parte ceilalţi investitori cu venituri sub plafonul de 26.760 nu au trebuit să plătească
impozit.


Tind sa cred ca este o greseala a celor de la Ziarul Financiar. Cum sa incurci plata CASS-ului cu impozitul?

Edited by 1Maus, 10 June 2021 - 13:38.


#160
serbans

serbans

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.01.2005
Salutari tuturor,

Am si eu urmatoarea dilema si rog un stimabil coleg  sa aduca cateva lamuriri, deoarece eu sunt un pic in ceata.

Speta este plata CASS-ului pentru veniturile care depasesc cele 12 salarii minime.

Situatia este urmatoarea: -  am venituri nete strict din  Dividende, Chirii si dobanza bancare care depasesc cu putin cele 12 salarii minime. In acelasi timp am marcat pierderi la bursa prin vanzarea unor actiuni. Se pot lua in calcul pierderile din vanzarea actiunilor pentru a vedea totalul in cazul CASS?
Ideea este ca daca iau in calcul acele pierderi, nu mai ating pragul de 12 salarii si as scapa de plata CASS-ului.

Multumesc

#161
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 19.05.2008
Da, se cumuleaza cu pierderea. Art. 170 si art. 155 din codul fiscal.

Edited by catalinin, 23 August 2021 - 20:11.


#162
serbans

serbans

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.01.2005

View Postcatalinin, on 23 august 2021 - 20:10, said:

Da, se cumuleaza cu pierderea. Art. 170 si art. 155 din codul fiscal.
Problema este ca, in acelasi timp este scris negru pe alb ca se poate compensa doar profitul sau pierderea din acelasi tip de venit. Si ai la dispozitie 7 ani pentru a face acest lucru.
In cazul de fata, daca  fac compensarea in situatia CASS-ului, logic nu ar mai merge sa fac compensarea cand voi avea profit din vanzarea actiunilor. O posibilitate o elimina pe cealalta.
Pe de alta parte, o a treia posibilitate ar fi ca, compensarea cu acelasi tip de venit sa se faca strict la calcului impozitului, iar la calcularea CASS-ului sa se ia in calcul absolut toate veniturile cu + si - din acelasi an calendaristic.

Situatiile sunt atat de interpretabile....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate