Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Impozit si alte taxe la vanzare actiuni

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#181
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Corect, am incurcat eu si nu am tinut cont ca initiatorul e salariat. Dar trebuie vorbit si aflat daca veniturile din respectivele actiuni nu sunt asemuite veniturilor salariale. Stiu de un caz al unei companii destul de cunoscute unde asa s-a considerat.

#182
sitram

sitram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.05.2007

View PostAlexandruGherman, on 09 septembrie 2021 - 14:37, said:

Salutare tuturor,

Nu am experienta in vanzarea de actiuni si as dori sa va cer un sfat legat de situatia mea.
Sunt angajat la o firma care anul trecut in Septembrie in loc de mariri salariale ne-au dat 6 actiuni fiecaruia dintre noi.
Acum in Septembrie voi putea sa le vand, brokerul fiind Morgan Stanley. In urma vanzarii acestora, in momentul cand contul de Revolut va fi alimentat voi fi obligat sa depun declaratie de proprie raspundere pentru acest venit incasat? Daca da, aveti ideea in cazul meu ce taxe sunt obligat sa platesc statului?

Ceea ce este confuz pentru mine este faptul ca eu nu am cumparat aceste actiuni, ci mi-au fost alocate. In toate posturile am obervat ca se discuta despre profitul generat de la cumpararea pana la vanzarea lor.

Va salut!
Alex

Salut,

Si eu sunt in aceeasi situatie, doar ca actiunile mele le pot accesa in Octombrie 2022.

Ai putea te rog sa trimiti mesaj pe privat sau sa postezi aici experienta ta cu plata impozitului pentru actiunile pe care le ai?

Multumesc.

#183
Marcony201

Marcony201

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.02.2019
Nu ar trebui sa fie foarte complicata situatia descrisa mai sus.
Pur si simplu trebuie facuta acea declaratie unica in anul urmator. De exemplu: daca le vinzi candva in 2022, atunci declaratia o faci in 2023 (pana prin Martie-Aprilie parca).

Impozitul pe castiguri de capital este de 10% din profit. De exemplu: cumperi cu 10, vinzi cu 50 -> impozit = 4.

In cazul descris mai sus: setezi pretul de cumparare egal 0 pentru ca au fost actiuni cadou. Adica de exemplu: cumperi cu 0, vinzi cu 50 -> impozit = 5.

#184
Numitorul_comun

Numitorul_comun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 21.09.2021
Ma gandesc ca ati primit de la broker acele fise fiscale in care e trecut castigul si pierderea, pe baza careia completati declaratia unica.
Ma gandesc ca aceste sume apar in euro sau dolari, iar in declaratia unica trebuie sa treceti sumele in lei.

Care e cursul de schimb la care faceti conversia?

#185
paulrberg

paulrberg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.04.2020

View PostNumitorul_comun, on 19 noiembrie 2021 - 13:49, said:

Ma gandesc ca aceste sume apar in euro sau dolari, iar in declaratia unica trebuie sa treceti sumele in lei.

Care e cursul de schimb la care faceti conversia?

Codul fiscal romanesc nu clarifica acest aspect. Uite o conversatie pe care am avut-o cu Luiza Daneliuc, un expert contabil care are un canal de YouTube despre topicul asta. Comentariile meu au fost in raspuns la video-ul asta.

Pe scurt, alege oricare varianta vrei, dar foloseste-o pe aceeasi mereu. Eu calculez totul in USD si doar iau rata de schimb la final de an - ar fi muuuult prea multa bataie de cap altfel pentru ca fac mii de tranzactii in fiecare an.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate